Wiosna, Scenariusze zajęć


SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II

OŚRODEK TEMATYCZNY: PRZYRODA WOKÓŁ NAS

TEMAT DNIA I: ZIELONO JEST WOKÓŁ

TEMAT DNIA II: KWIECIEŃ CAŁY W KWIATACH

TEMAT DNIA III: PTAKI - ZWIASTUNY WIOSNY

TEMAT DNIA I: ZIELONO JEST WOKÓŁ

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- potrafi zastosować się do reguł pracy w grupie

- dostrzega związek między porą roku a zmianami zachodzącymi w przyrodzie

- potrafi dokonać obserwacji i wyciągać wnioski

- potrafi wypowiadać się na temat wiersza

- rozpoznaje i nazywa drzewa liściaste i iglaste

- umie układać krótkie odpowiedzi na pytania

- zna kolejność czynności podczas dodawania i odejmowania z przekraczaniem progu w zakresie 100

- potrafi samodzielnie rozwiązać zadania z treścią

- potrafi wspólnie z kolegami zaprojektować „rzeźbę przyrodniczą” na zadany temat.

METODY:

ŚRODKI:

FORMA PRACY:

Przebieg zajęć

Rodzaj edukacji

  1. Powitanie.

  2. Rozwiązanie krzyżowki, hasło „WIOSNA”

  3. Zapowiedź wycieczki do parku. Cele:

    • obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie w kwietniu

    • zbieranie materiału przyrodniczego: liści i igieł

    • obserwacja terenów zielonych, zwrócenie uwagi na ich czystość i zadbanie

  • Wyjście do parku. Podczas wycieczki dzieci uczestniczą w zajęciach sportowych (bieg z przeszkodami, wyścigi itp.)

  • W KLASIE

    1. Podział klasy na grupy.

    Dzieci otrzymują kartki z działaniami: dodawanie i odejmowanie z przekraczaniem progu. Po obliczeniu wyniku, dzieci szukają swoich wyników na kartkach leżących na stolikach. Tak powstają grupy. Każda grupa ma za zadanie ułożyć wyniki rosnąco i ułożyć hasło.

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    (DRZEWO) (KRZEW)

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    (BOCIAN) (ŻONKIL)

    PRACA W GRUPACH

    • segregowanie liści i igieł

    • obserwacja liści i igieł przez lupę

    • obserwacja drzew i ich liści na kartach pracy

    • przyklejanie liści i igieł na plakatach z narysowanymi drzewami

    • zwrócenie uwagi na rolę, jaką odgrywa zieleń dla ludzi

    • stworzenie zielnika „Drzewa liściaste i iglaste”.

    1. Rozwiązywanie drzew matematycznych.

    2. Rozwiązywanie zadań z treścią.

    W parku rosło 67 drzew. Dosadzono jeszcze 9 drzew. Ile drzew rośnie teraz w parku?

    W szkółce leśnej rosło 96 młodych sosen. 8 z niech uschło. Ile sosen rośnie teraz w szkółce leśnej?

    • odczytanie treści zadań, sprawdzenie.

    8. Zapoznanie z wierszem J. Kulmowej „Zieleń w mieście”

    Zieleń w mieście

    ledwie się mieści.

    Mało jej ogródków na przedmieściach.

    To ciasnota jej doskwiera na skwerach.

    To ją dusi dym. To bruk ją uwiera.

    Tyle-

    że zza płotu listek wytyka.

    Tyle-

    że wysunie się brzózką nad rynną.

    Tyle-

    że tam będzie,

    Gdzie jej być nie powinno.

    Otwórzmy jej drzwi i okna

    na przestrzał-

    Żeby mogła wejść swobodnie

    do mieszkań

    • omówienie treści wiersza

    1. Metaplan. Podanie tematu:

    Dlaczego należy chronić zieleń?

    N-l wywiesza na tablicy plakaty z napisami:

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic

    JAK JEST? JAK POWINNO BYĆ?

    0x08 graphic

    Uczniowie wypisują na kartkach odpowiedzi na pytania. Przyklejają kartki na poszczególnych plakatach. Omówienie propozycji dzieci. Na koniec n-l wraz z uczniami wyciąga wnioski i zapisuje je w ostatniej rubryce.

    1. Dramowa „Rzeźba przyrodnicza” pt. „Jesteśmy częścią przyrody” - w grupach. Jedno dziecko to materiał, pozostałe - rzeźbiarze, którzy modelują materiał. Każda grupa przedstawia hasło - rozwiązanie z kart dzielących dzieci na grupy(drzewo, krzew, bocian, żonkil). Dzieci wykorzystują bibułę, karton. Po wykonaniu pracy każda grupa prezentuje wykonaną przez siebie rzeźbę. N - l omawia kolejne rzeźby oraz pracę dzieci. Następuje ocena pracy dzieci.

    2. Podsumowanie.

    Edukacja polonistyczna

    Edukacja środowiskowa

    Edukacja ruchowa

    Edukacja matematyczna

    Edukacja

    środowiskowa

    Edukacja

    matematyczna

    Edukacja

    polonistyczna

    Edukacja środowiskowa

    Edukacja plastyczna

    TEMAT DNIA II: KWIECIEŃ CAŁY W KWIATACH

    CELE OPERACYJNE:

    Uczeń:

    - czyta tekst ze zrozumieniem

    - potrafi odpowiedzieć na postawione pytanie

    - popiera wypowiedź fragmentami tekstu

    - rozpoznaje i nazywa kwiaty wiosenne

    - potrafi uzupełnić zdania przymiotnikami

    - potrafi rozwinąć zdania o podane wyrazy

    - potrafi dokonać oceny pozytywnego i negatywnego zachowania

    - poprawnie analizuje i rozwiązuje zadania z treścią na porównywanie różnicowe

    - umie dokonać samooceny

    METODY:

    ŚRODKI:

    FORMA PRACY:

    Przebieg zajęć

    Rodzaj edukacji

    1. W kręgu: zawiązanie kręgu przyjaźni, wspólny śpiew piosenki „Wiosna”(przypomnienie z klasy I).

    1. Rozwiązanie krzyżówki jako wprowadzenie w tematykę zajęć. Hasło „Wiosenne kwiaty”.

    1. Ciche czytanie ze zrozumieniem wiersza „Kwiecień” J. Ficowskiego.

    1. Rozmowa na temat: „Czy kwiecień słusznie nazywa się kwietniem?”.

    2. Poparcie wypowiedzi fragmentami tekstu.

    1. Rozwiązywanie zagadek o kwiatach. Po rozwiązaniu zagadki

    n-l umieszcza podpis pod prawdziwymi okazami lub

    rysunkami. W podsumowaniu należy podkreślić, że wszystkie

    te kwiaty są pod ochroną.

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    7. Wykonanie kwiatów z kolorowej bibuły. Dekoracja klasy kwiatami.

    1. Uzupełnianie tekstu z lukami przymiotnikami:

    W ogródku zakwitły ……………. kwiaty. Kwitną ……………. tulipany i ……………. stokrotki. Nieśmiało wychylają się z zielonej trawy ……….fiołki i krokusy. Raźno śmieją się ………………narcyze i ………………. żonkile rosnące na klombach.

    1. Rozijanie zdań podanymi wyrazami.

    Kwiaty rosną.

    Motyle fruwają.

    Mama sieje.

    0x08 graphic

    1. Wysłuchanie czytanego przez n-la opowiadania „Nie pomyślałem”. (Opowiadanie mówi o dzieciach, które poszły na wycieczkę. Część dzieci obserwowała wiosenne kwiaty, lecz niektóre z nich zachowywały się głośno, zrywały kwiaty, nieuważnie stąpały, depcząc je.)

    - n-l wywiesza na tablicy rysunki kosza i walizeczki, zadaniem dzieci jest na kartkach samoprzylepnych wypisać pozytywne i negatywne zachowania dzieci, na hasło „start” dzieci przylepiają w koszu cechy negatywne, a w walizeczce te, które są pozytywne; odczytanie pozytywnych i negatywnych zachowań, wyciągnięcie wniosków.

    1. Wysłuchanie utworu P. Czajkowskiego „Walc kwiatów”. Poruszanie się w rytmie walca.

    1. Rachunek pamięciowy - uzupełnianie obliczanki kwiatowej.

    13. Rozwiązywanie zadań z treścią na porównywanie różnicowe np.:

    Na jednym klombie zakwitło 16 tulipanów, a na drugim o 9 więcej. Ile tulipanów zakwitło na drugim klombie? Ile tulipanów zakwitło na obu klombach?

    1. Ewaluacja:

    Napisz, co wyrzuciłbyś do kosza z dzisiejszych zajęć. Zgnieć kartkę i wy rzuć do kosza.

    Rozdanie „koniczynek szczęścia”, w puste miejsce wpisz co ci najlepiej na lekcji wychodziło.

    Zakończenie zajęć - dokończ rozpoczęte zdanie: „ Lubię kwiaty , bo......................

    Edukacja muzyczna

    Edukacja polonistyczna

    Edukacja środowiskowa

    Edukacja techniczna

    Edukacja polonistyczna

    rodowiskowaonistyczna

    Edukacja muzyczna

    Edukacja matematyczna

    TEMAT DNIA III: PTAKI - ZWIASTUNY WIOSNY

    CELE:

    Uczeń:

    - wypowiada się pełnymi zdaniami na zadane pytanie

    - maluje farbami

    - bogaci informacje o ptakach

    - czyta tekst ze zrozumieniem

    - uzupełnia zdania o podane wyrazy

    - umie rozwiązać zadania z treścią

    - kształtnie przepisuje tekst do zeszytu, zwracając uwagę na trudności ortograficzne

    - potrafi zaśpiewać poznaną piosenkę z zachowaniem linii melodycznej

    METODY:

    ŚRODKI:

    FORMA PRACY:

    Przebieg zajęć

    Rodzaj edukacji

    1. Powitanie.

    1. Podział klasy na 4 grupy ( uczniowie losują kolorowe ptaszki , naklejają sobie na bluzę i zajmują miejsca przy stolikach wg. wylosowanego koloru ) .

    1. Rozmowa z uczniami na temat : Po czym poznajemy ,że nadchodzi wiosna.

    1. Rozwiązanie zagadek o ptakach, przedstawienie przez dzieci informacji o poszczególnych ptakach przygotowanych w domu, układanie podpisów pod ilustracjami.

    0x08 graphic


    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic





    W podsumowaniu n-l przypomina ciekawostki o ptakach .

    KUKUŁKA - nie zakłada gniazd i nie wysiaduje jaj, jaja podrzuca innym ptakom , najczęściej można spotkać ją w lesie lub parku ,
    żywi się owadami .

    SKOWRONEK - zamieszkuje pola i łąki , nigdy nie siada na drzewach, bu
    duje gniazdo na ziemi .

    BOCIAN - buduje gniazda na dachach domów lub na słupach telegraficznych ,wracając z ciepłych krajów zawsze przylatuje do tego samego gniazda .

    JASKÓŁKA - zamieszkuje miasta i wsie, buduje gniazda pod dachami domów, wypoczywa na d
    rutach .

    WSZYSTKIE WYMIENIONE PTAKI SĄ POD OCHRONĄ!!!!

    5. Każda grupa otrzymuje szkic jednego z ptaków (na dużej powierzchni )i maluje wspólnie farbami .
    (W czasie malowania uczniowie słuchają nagrania głosów różnych ptaków).


    6. Uczniowie otrzymują kopertę z kolorowymi kartonikami, na których znajdują się fragmenty opisu każdego z ptaków i przyklejają je w odpowiednie miejsca na namalowanej przez siebie ilustracji .

    0x08 graphic
    0x08 graphic


    0x08 graphic
    0x08 graphic

    7. Prezentacja prac przez poszczególne grupy.

    8. Nauka piosenki „Witaj nam bocianie”.

    0x08 graphic
    9. Grupowe uzupełnianie luk w zdaniach .

    0x08 graphic

    0x08 graphic

    0x08 graphic

    13.Głośne czytanie poszczególnych opisów .

    14. Przepisanie zdań do zeszytu.

    15. Rachunek pamięciowy. Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z wiosną, przylotami ptaków. Część zadań wykonujemy wspólnie, pozostałe dzieci wykonują indywidualnie na kartach pracy. Kontrola poprawności wykonania.

    16. Ewaluacja - podsumowanie trzydniowych zajęć: „Lubię wiosnę za…………………..”

    Edukacja środowiskowa

    Edukacja polonistyczna

    Edukacja platyczna.

    Edukacja środowiskowa

    Edukacja polonistyczna

    Edukacja muzyczna

    Edukacja polonistyczna

    Edukacja matematyczna

    Opracowała: Sylwia Żych

    75 W

    24 D

    84 O

    29 R

    53 Z

    66 E

    56 Z

    89 W

    43 R

    23 K

    67 E

    61 C

    98 N

    72 A

    63 I

    54 O

    44 B

    38 Ż

    82 L

    48 N

    65 I

    39 O

    55 K

    DLACZEGO

    NIE JEST TAK JAK POWINNO BYĆ?

    WNIOSKI

    wiosenne, w parkach, nad kwiatami, moja, w ogródku, na klombach, kolorowe, warzywa, marchewkę

    Rano i wieczorem jest mi zimno, więc ubrałam fioletowy kubraczek. (sasanka)

    Przebijam się przez śnieg. Mam dzwoneczki bielutkie jak zima.

    (przebiśnieg)

    Tam, w cienistym lesie, zakwitam niebiesko, tak jak niebo.

    (przylaszczka)

    Mam liście, jak dłonie - pięciopalczaste i sześć białych płatków.

    (zawilec)

    Pierwszy zakwitam na wiosennej łące. Mam żółte kwiatki.

    (pierwiosnek)

    Nim się przystroją góry zielenią, liliową barwą hale się zmienią. (krokus)

    Każdy słyszy jej kukanie w ten wiosenny czas.Ocali nam od gąsienic cały las.
    ( kukułka )

    Gniazdko lepi z błota, pod dachu okapem. Przylatuje wiosną, aby uciec z latem. (jaskółka)

    Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki, a po nasze żabki przybył aż z Afryki.

    (bocian)

    Przyleciał szary ptaszek, nad polem zaśpiewa jak dzwonek. Znają go dobrze dzieci - to jest..

    (skowronek)

    SKOWRONEK
    mały ptaszek
    szare upierzenie
    brzegi ogona białe
    dziobek brązowo - żółty
    łapki jasnobrązowe

    JASKÓŁKA
    mały łepek
    czarne pióra
    widłowaty ogon
    biały brzuszek

    B O C I A N
    ostry dziób
    długie czerwone nogi
    duży ptak
    białe upierzenie
    czarne
    skrzydła

    KUKUŁKA
    szary dziób
    żółte nogi
    ogon i skrzydła z białymi cętkami
    oczy pomarańczowo -
    brązowe
    biały brzuszek w ciemnoszare paski

    Kukułka ma .............. dziób i ............. nogi .
    Jej brzuszek jest biały w ...................paski .
    Ogon i skrzydła z ............... cętkami .
    Oczy ma ................. .

    (
    białymi , pomarańczowo - brązowe ,szary, żółte, ciemnoszare)

    Jaskółka ma ............ pióra Jej ogon jest ................... .Ma ................... brzuszek ,
    mały .........i ........... łapki .

    (widłowaty, biały, mały, krótkie, czarne)

    Bocian to ............... ptak .Ma ....... dziób i ........ nogi . Jego skrzydła są ………. .
    Upierzenie jest koloru……. .
    (duży, czerwony, czarne, czerwone, białego)

    Skowronek to …………ptaszek. Ma ………..
    upierzenie. Brzegi ogona są ……. .Dziobek

    jest koloru ……….., a łapki są ……………. .

    (brązowo - żółtego, jasnobrązowe, mały, szare, białe)


