Scenariusz zajęć klasa II Sprawdzamy czy wiosna nadchodzi

Scenariusz zajęć


Klasa; II


Czas trwania; 3,5 godziny


Temat dnia; „Sprawdzamy, czy wiosna nadchodzi”


Miejsce tematu w podstawie programowej;

1.1a, 1.2b, 1.3acf, 5.5, 6.4, 7.7, 9.2c.


Miejsce tematu w programie pracy klasy;

Człowiek i jego emocje

Rozwijanie zainteresowań przyrodą, kształtowanie właściwego stosunku do przyrody i tradycji


Cele zajęć


Cele ogólne;


Cele operacyjne;

Materiał nauczania;

Wiedza na temat roślin pod ochroną. Wskazanie na budowę kwiatów wiosennych. Wysłuchanie opowiadanie J. Jesionowskiego pt. „Co robimy wiosną?” Wyróżnienie czynności wykonywanych wiosną. Praca z tekstem – wyszukiwanie humorystycznych fragmentów i podkreślenie tych niewłaściwych. Zamiana czasowników z liczby mnogiej na liczbę pojedynczą. Dbanie o dobro przyrody – wiedza na temat działań ludzkich sprzyjających ochronie przyrody. Redagowanie opisu sasanki. Rozwiązywanie zadań tekstowych z dzielenia i mnożenia w zakresie 30.

Metody uczenia się;

Obszary edukacji;

Środki i materiały dydaktyczne;




Zadanie

Obszar edukacji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Środki i materiały

Samodzielne rezultaty

Uwagi o realizacji

1. Powitanie w kręgu.

Polonistyczno-społeczny

Nauczyciel zaprasza uczniów do kręgu. Mówi im, że przybył do szkoły czarodziej, który postanowił dać wszystkim dzieciom fasolki szczęścia. Nauczyciel rozdaje kubeczki z fasolkami i proponuje, by opowiedzieć o jakimś swoim marzeniu. Chętni uczniowie opowiadają. Zaznaczając, że traktujemy to z przymrużeniem oka, można „zaczarować” fasolę, by spełniła wszystkie dobre życzenia.

Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Trzyma w ręku kubeczek z fasolką szczęścia i chętny do odpowiedzi opowiada o swoich marzeniach.

- 30 kubeczków z fasolkami.

Uczeń:

- wykaże się kulturą osobistą podczas powitania,

- opowie o swoich marzeniach.


2. Dzielenie poprzez mieszczenie. Działania na konkretach.





Matematyczny

*Nauczyciel prosi uczniów, by usiedli w ławkach i przeliczyli swoje fasolki (powinno być 30). Proponuje głośne podanie wyniku.

*Nauczyciel rozdaje uczniom kartony z narysowanymi liniami (2,3,4,5,6), objaśnia zadanie uczniów – ułożenie swoich fasolek tak, aby w każdej linii było ich tyle samo.

*Nauczyciel sprawdza wynik pracy uczniów. Wspólnie z klasą zapisuje na tablicy odpowiednie działania. Prosi o przepisanie ich do zeszytu.

Uczeń siedzi w ławce i wspólnie z pozostałymi przelicza fasolki. Głośno podaje ilość fasolek – 30.


Uczeń rozkłada fasolki w ten sposób, aby na każdej linii narysowanej na kartonie była taka sama ich ilość.


Uczeń wspólnie z nauczycielem redaguje zapis działania i przepisuje go do zeszytu.

- 30 kubeczków z fasolkami,



- kartony z narysowanymi liniami (2,3,4,5,6)



- zeszyty


Uczeń:

- przeliczy wszystkie fasolki,



Uczeń:

- podzieli fasolki według wskazówek nauczyciela



Uczeń:

- zredaguje zapis działania na podstawie wykonanego dzielenia


3. Rozwiązywanie zadań tekstowych – mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 30. Wykonywanie ilustracji do działań.

Matematyczny

Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne rozwiązanie zadania z zeszycie ćwiczeń i wpisanie w wyznaczone miejsce poprawnej odpowiedzi. Kontroluje pracę uczniów sprawdzając wynik działania.

Następnie zachęca do wykonania poprawnej ilustracji do działania 6x3=

Wskazuje na indywidualną pracę.

Po wykonaniu tych dwóch zadań nauczyciel zadaje kolejne ćwiczenie z zeszytu ćwiczeń – dzielenie przez 2 i zapisywanie wyników w okienkach. Kontroluje prace uczniów. Prosi o przeczytanie poprawnych rozwiązań.

Uczeń uważnie przygląda się zadanemu ćwiczeniu. Rozwiązuje zadanie i wpisuje pełną odpowiedź. Chętny do odpowiedzi czyta na głos wynik rozwiązania.


Uczeń samodzielnie wykonuje ilustracje do podanego działania.



Uczeń dzieli liczby przez dwa i wpisuje w wyznaczone okienka prawidłowe wyniki. Zgłasza się do odpowiedzi.

- M. cz. 2 z. 1,2,3 s. 41-42

Uczeń:

- rozwiązuje zadania tekstowe,

- wykonuje ilustracje do działań,

- mnoży i dzieli liczby w zakresie 30.


4. Słuchanie opowiadania J. Jesionowskiego pt. „Co robimy wiosną?” czytanego przez nauczyciela.

- Wyszukiwanie fragmentów humorystycznych.

- Szukanie ukrytych nieprawidłowości.

Polonistyczno-przyrodniczy

Nauczyciel głośno czyta tekst pt. „Co robimy wiosną?” Zachęca uczniów do rozmowy na temat wysłuchanego tekstu. Prosi o wyszukanie fragmentów humorystycznych zawartych w opowiadaniu. Następnie proponuje wyszukanie ukrytych w tekście nieprawidłowości. W tym celu sporządza na tablicy tabelkę, w której uczniowie dokonują porównania informacji z tekstu z rzeczywistymi.

Uczeń uważnie słucha czytanego opowiadania. Rozmawia z nauczycielem na temat treści tekstu. Wyszukuje humorystyczne fragmenty tekstu. Zgłasza się do odpowiedzi.

Uczeń analizuje czytany tekst wyszukując nieprawidłowych fragmentów związanych z czynnościami wykonywanymi wiosną. Chętny do odpowiedzi podnosi rękę do góry. Następnie dokonuje porównania fikcyjnych czynności z rzeczywistymi.

- P. cz. 2 s. 35

Uczeń:

- wyszuka w tekście fragmentów humorystycznych,

- wie jakie czynności wykonujemy wiosną,

- rozróżnia fikcję od rzeczywistości,

- analizuje czytany tekst,

- koncentruje się na czytanym tekście

- rozmawia o swoich spostrzeżeniach związanych z teścią opowiadania


5. Wyszukanie i kolorowanie ramek z przymiotnikami określającymi opowiadanie.

Polonistyczny

Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadania w zeszycie ćwiczeń. Pokolorowanie odpowiednich ramek z przymiotnikami określającymi opowiadanie.

Uczniowie kolorują ramki z przymiotnikami zgodnymi z treścią opowiadania.

- Ćw. cz. 3 z. 1 s. 50

Uczeń:

- potrafi wskazać przymiotniki określające opowiadanie,

- starannie pokoloruje ramki,

- wie, co to jest przymiotnik i na jakie pytanie odpowiada.


6. Co robią ludzie wiosną w ogrodzie? - zmiana liczby mnogiej czasownika na pojedynczą.

Polonistyczny

Nauczyciel zachęca uczniów do wykonania następnego zadania – zmiany liczby czasownika. Proponuje zapis zmienionych wyrazów w liniaturze. Kontroluje pracę uczniów.

Uczniowie dokonują zmiany liczby podanych czasowników (z mnogiej na pojedynczą). Chętni do odpowiedzi zgłaszają się. Zapisują zmienione wyrazy w zeszycie.

- zeszyty,

- Ćw. cz. 3 z. 2 s. 50

Uczeń:

- zapisuje czasowniki w właściwej formie,

- stosuje przecinek przy wyliczaniu,

- uzupełnia zdania odpowiednimi wyrazami.


7. Ćwiczenia dramowe – przedstawienie procesu wzrostu rośliny za pomocą plastyki ciała.

Społeczno-przyrodniczy

Nauczyciel puszcza uczniom nagranie z muzyką relaksacyjną. Zaprasza wszystkich na dywan. Wyjaśnia polecenie zadania czytając głośno opowiadanie relaksacyjne o roślinie. Prosi o interpretacje ruchem ciała treści opowiadania.

Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Wyobraża sobie losy małej roślinki i inscenizuje jej historie ruchem ciała.

- CD z muzyką relaksacyjną,

- odtwarzacz.

Uczeń:

- przedstawia proces wzrostu rośliny za pomocą plastyki ciała.

- dbanie o bezpieczeństwo dzieci.

8. Kwiaty chronione – ustne opisywanie ich wyglądu.












Przyklejenie nazw kwiatów z wyklejanki.

Polonistyczno-przyrodniczy


Nauczyciel prezentuje uczniom ilustracje kwiatów będących pod ochroną. Zadaje uczniom pytania:

- Co to znaczy, że roślina jest pod ochroną?

- Czy tylko rośliny są pod ochroną? Jakie inne gatunki objęte są ochroną w Polsce?

Prosi o opisanie wyglądu poszczególnych kwiatów. Opowiada ciekawostki związane z wskazanymi roślinami.


Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie z. 3 s. 51. Objaśnia polecenie – przyklejenie z wyklejanki pod kwiatami odpowiednich ich nazw.

Uczeń uważnie słucha nauczyciela. Odpowiada na zadane pytania. Wyjaśnia termin : „pod ochroną”. Wymieni gatunki objęte w Polsce ochroną. Ustnie opisze wygląd prezentowanych przez nauczyciela kwiatów.






Uczeń przykleja pod kwiatami poprawne ich nazwy.

- ilustracje kwiatów pod ochroną,

- Ćw. cz. 3 z. 3 s. 51

Uczeń:

- zna rośliny i zwierzęta pod ochroną,

- potrafi wyjaśnić termin: „pod ochroną”

- ustnie opisze wygląd prezentowanych kwiatów.





Uczeń:

- dopiera podpisy do ilustracji.


9. Opis sasanki – uzupełnienie tekstu z lukami, przepisywanie do zeszytu.

Polonistyczno-przyrodniczy

Nauczyciel zachęca uczniów do ustnego opisywania sasanki z wykorzystaniem przygotowanych zdań i słownictwa wybranego z ramek w ćwiczeniach.

Następnie prosi o uzupełnienie tekstu z lukami dotyczącego opisu sasanki. Proponuje przepisanie poprawnego opisu do zeszytu.

Uczeń dokonuje ustnego opisania sasanki z pomocą przygotowanych zdań i słownictwa w ćwiczeniach.


Uzupełnia tekst z lukami i przepisuje poprawnie wykonane zadanie do zeszytu.

- Ćw. cz. 3 z. 4 s. 51

- zeszyty

Uczeń:

- redaguje opis sasanki,

- potrafi uzupełnić tekst z lukami.



10. Układanie zdań rozkazujących.

Polonistyczny

Nauczyciel prosi o wykonanie następnego zadania w ćwiczeniach z. 5 s. 51 – ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej dotyczącego ochrony przyrody. Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

- Dlaczego tak ważna jest ochrona przyrody?

- Co możemy zrobić, aby chronić przyrodę?

Uczeń układa zdania z rozsypanki wyrazowej. Wypowiada się na temat ochrony przyrody. Wymienia czynności, które możemy zrobić dla dobra przyrody.

- Ćw. cz. 3 z. 5 s. 51

Uczeń:

- potrafi ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej,

- zrozumie istotę ochrony przyrody,

- potrafi powiedzieć jakie czynności może zrobić człowiek dla dobra przyrody.


11. Posumowanie zajęć – technika niedokończonych zdań.

Społeczno-polonistyczny

Nauczyciel zaprasza uczniów do kręgu. Zachęca dzieci do rozmowy zaczynając zdania (jedno zdanie dla jednego ucznia). Dzieci usadzone w kręgu kończą zdania

Uczniowie aktywnie uczestniczą w podsumowaniu zajęć kończąc poprawnie zdania podane przez nauczyciela.


Uczeń:

- utrwali nowo poznane wiadomości..



