Scenariusz zajęć klasa II Witamy wiosnę

Scenariusz zajęć


Klasa; II


Czas trwania; 3,5 godziny


Temat dnia; „Witamy wiosnę”


Miejsce tematu w podstawie programowej;

1.1ab, 1.2d, 1.3ac, 5.5, 6.1, 6.5


Miejsce tematu w programie pracy klasy;

Człowiek i jego emocje

Rozwijanie zainteresowań przyrodą, kształtowanie właściwego stosunku do przyrody i tradycji

Cele zajęć


Cele ogólne;

Cele operacyjne;

Materiał nauczania;

Ciche czytanie ze zrozumieniem wiersza J. Brzechwy pt. „Przyjście wiosny”. Czytanie wiersza z podziałem na rolę. Czasowniki w liczbie pojedynczej i mnogiej. Układanie rymowanek o wiośnie. Zabawa w teatr „Witamy wiosnę” z wykorzystaniem pacynek wykonanych ze starych rękawiczek. Zabawa ruchowa „Kołyszemy się”. Przypomnienie i śpiewanie piosenek o wiośnie.


Metody uczenia się;

Obszary edukacji;

Środki i materiały dydaktyczne;

- latawce z hasłem, P. cz. 2 s. 37, Ćw. cz. 3 z. 1,2,3 s. 63-64, kredki, CD dla klasy 1 cz. 2 nr 28,36,40, odtwarzacz.


















Zadanie

Obszar edukacji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Środki i materiały

Samodzielne rezultaty

Uwagi o realizacji

1. Wprowadzenie do tematu zajęć – układanie hasła z rozsypanki wyrazowej.

Polonistyczny

Nauczyciel przypina na tablicy latawce z umieszczonym na nich hasłem (może być to hasło: „Zachowanie zwierząt informuje nas, że już zbliża się wiosna”). Prosi kolejno uczniów o podejście do tablicy , odwrócenie wybranych latawców, a następnie odczytanie wyrazów zapisanych na drugiej stronie. Zachęca do ułożenia zdania z rozsypanki.

Uczeń podchodzi do tablicy, odwraca stronę latawca i głośno odczytuje wyraz. Po odwróceniu wszystkich latawców uczniowie wspólnie układają i odczytują hasło.

- latawce z hasłem.

Uczeń:

- ułoży zdania z rozsypanki wyrazowej.


2. Ciche czytanie ze zrozumieniem wiersza pt „Przyjście wiosny”.

Polonistyczno-przyrodniczy

Nauczyciel prosi, aby każdy uczeń przeczytał cicho ze zrozumieniem wiersz. Sprawdza zrozumienie tekstu poprzez zadawanie pytań:

- jakie zwierzęta wyobrażały sobie nadejście wiosny?

- W jaki sposób wiosna przyszła?

- Po czym poznały, że już jest wiosna?

Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat pierwszych syndromów wiosny.

Uczeń cicho czyta tekst ze zrozumieniem. Odpowiada na pytania nauczyciela na podstawie treści wiersza. Rozmawia z nauczycielem na temat zwiastunów wiosny.

- P. cz. 2 s. 37

Uczeń:

- przeczyta tekst ze zrozumieniem,

- odpowie na pytania nauczyciela zgodnie z treścią wiersza,

- potrafi powiedzieć jakie są zwiastuny wiosny.


3. Czytanie wiersza z podziałem na role.

Polonistyczny

Nauczyciel proponuje czytanie wiersza z podziałem na role. Wskazuje danych uczniów do określonej roli. Prosi o przepisanie ostatnie zwrotki wiersza do zeszytu. Kontroluje prace uczniów.

Wskazany uczeń czyta wiersz z podziałem na role. Pozostali śledzą tekst z podręcznikach. Następnie przepisują ostatnią zwrotkę wiersza do zeszytu.

- P. cz. 2 s. 37

Uczeń:

- przeczyta tekst z podziałem na rolę,

- przestrzega zasad pisowni w języku polskim.


4. „Co robiły zwierzęta?” - budowanie zdań z wybranymi czasownikami. Układanie rymowanki.

Polonistyczny

Nauczyciel prosi o wykonanie zadań z zeszytu ćwiczeń - z. 1 i 2 s. 63. Objaśnia polecenia – kolorowanie wybranych czasowników odpowiadających na pytanie: „Co robiły zwierzęta?”, zgodnych z treścią wiersza oraz układanie i zapisywanie zdań z czasownikami.

Uczeń koloruje odpowiednie czasowniki w ćwiczeniach, układa i zapisuje zdania z czasownikami zamieszczonymi w ramce. Chętny do odpowiedzi zgłasza się podnosząc rękę do góry.

- Ćw. cz. 3 z. 1,2 s. 63

Uczeń:

- wie, co to jest czasownik i na jakie pytanie odpowiada,

- ułoży i zapisze zdania z czasownikami,

- wskaże czasowniki odpowiadające na podane pytanie, dotyczące treści wiersza.


5. Przygotowanie inscenizacji na podstawie wiersza.

Społeczno-przyrodniczy

Nauczyciel dzieli uczniów na małe grupki teatralne. Wyjaśnia zadanie – przygotowanie krótkich scenek teatralnych i zaprezentowanie ich przed resztą klasy. Ważne jest, aby wyraźnie zaznaczyć, gdzie jest początek, a gdzie koniec.

Uczeń wraz z grupą przygotowuje scenkę teatralną na podstawie wiersza. Prezentuje scenkę przed pozostałymi uczniami. Zwraca uwagę na wyszczególnienie początku i końca inscenizacji.


Uczeń:

współuczestniczy w grupie,.

- prezentuje scenę na podstawie wybranego fragmentu wiersza z wyraźnym zaznaczeniem początku i końca.


6. Rysowanie marzanny według opisu – praca w zeszycie ćwiczeń.

Polonistyczno-plastyczny

Nauczyciel zachęca uczniów do wykonania z. 3 s. 63. Prosi, aby każdy z uczniów wyciągnął kredki. Wskazuje ucznia do czytania opisu zamieszczonego w zadaniu, następnie prosi o narysowanie poniżej marzanny zgodnie z przeczytanym opisem.

Uczeń głośno czyta opis marzanny, a następnie za pomocą kredek wykonuje rysunek marzanny przedstawionej w opisie.

- Ćw. cz. 3 z 3. s. 63

- kredki

Uczeń:

- czyta tekst ze zrozumieniem,

- narysuje marzannę według podanych wskazówek w opisie.


7. Układanie rymowanek o wiośnie.

Polonistyczny

Nauczyciel prosi o wykonanie zadania w ćwiczeniach. Objaśnia polecenie:

samodzielne układanie rymowanki, kończąc zdanie w zeszycie ćwiczeń.

Kontroluje pracę uczniów.

Proponuje kilkakrotne przeczytanie rymowanek w różnym tempie (szybko-wolno). Następnie wspólnie z uczniami układa melodie i śpiewa zapisane rymowanki.

Uczeń układa w zeszycie ćwiczeń rymowanki kończąc zdania. Chętny do odpowiedzi zgłasza się i czyta je na głos. Wypowiada rymowankę w różnym tempie. Wraz z nauczycielem układa melodię do powstałych rymowanek i śpiewa je.

- Ćw. cz. 3 z. 2 s.63

Uczeń:

- stworzy rymowankę o wiośnie,

- wypowie rymowankę z zastosowaniem różnego tempa,

- ułoży melodię i zaśpiewa rymowankę.


8. Zabawa ruchowa „Kołyszemy się”.

Ruchowo-społeczny

Nauczyciel zaprasza uczniów na dywan do koła. Prosi o trzymanie się za ramiona i śpiewanie piosenki z wykonywaniem określonych czynności:

„Na prawo, na lewo się kołyszemy, na prawo na lewo kołyszmy się. Do przodu, do tyłu się kołyszemy, do przodu do tyłu kołyszmy się. Do góry i na dół razem wstajemy, do góry i na dół, jak dobrze nam”. Zabawa zostaje powtarzana kilkakrotnie.

Uczeń uczestniczy w zabawie według określonych zasad. Trzyma osobę po prawej i po lewej za ramiona. Wspólnie z klasą śpiewa piosenkę wykonując wyśpiewane ruchy.


Uczeń:

- zaśpiewa piosenkę,

- aktywnie uczestniczy w zabawie według określonych zasad.

- dbanie o bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy ruchowej.

9. Przypomnienie piosenek o wiośnie poznanych w klasie I.

Muzyczny

Nauczyciel zaprasza do wspólnego wysłuchania piosenek o wiośnie poznanych w I kl.

Uczniowie uważnie słuchają poznanych w kl. I piosenek. Podśpiewują i kołyszą się w rytm muzyki.

- CD kl. I cz. 2 nr 28, 36, 40

Uczeń:

- uważnie wysłucha treści prezentowanych piosenek

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka

10. Śpiewanie piosenek indywidualnie i grupowo.

Muzyczny

Nauczyciel proponuje indywidualne lub grupowe głośne śpiewanie piosenek pt. „Przyszła do nas wiosna”, „Bardzo zielona piosenka”.

Chętni uczniowie zgłaszają się do indywidualnego śpiewania. Pozostali śpiewają grupowo.


Uczeń:

- zaśpiewa znaną piosenkę,

- współuczestniczy w grupie.


11. Podsumowanie dnia w kręgu.

Polonistyczno-przyrodniczy

Rundka niedokończonych zdań:

Uważam, że wiosna już przyszła, ponieważ... Myślę, że wiosny jeszcze nie ma bo... Nauczyciel kieruje kolejno pytanie do każdego ucznia.

Uczniowie dokańczają zadane pytania wykazując się wiedzą poznaną dzisiejszego dnia.


Uczeń:

- utrwali nowo poznane wiadomości.










…...............................................

podpis opiekuna praktyk

