Scenariusz zajęć klasa II grudzień 11r

Scenariusz zajęć klasa II

V Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny.


Data: 21. 12. 2011r.

Prowadząca: Agnieszka Bełdycka

Blok tematyczny: Nadeszła zima.

Temat dnia: Zima za rączki bałwanka trzyma.


Cele-uczeń:


Metody pracy:


Formy pracy:


Środki dydaktyczne:


Przebieg zajęć.


1. Zajęcia wstępne

Zajęcia organizacyjno - porządkowe:

- ilustrowanie ruchem treści wiersza – dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:

Do Ośrodka przychodzimy – maszerują w miejscu

Mamy bardzo dziarskie miny – pokazują sobie wesołe miny

Bo kolegów tutaj mamy – wskazują palcem osoby w kole

Których chętnie przywitamy – kłaniają się sobie

- Przywitanie się z dziećmi piosenką:

„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2

jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”

przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.

Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.

- Zaznaczenie swojej obecności na liście;

Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.

- Ustalenie stanu pogody;

Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.

Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.

- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:

Nauczyciel pokazuje uczniom tablice demonstracyjne ilustrujące listopad i grudzień. Prosi aby dzieci wyjrzały przez okno, a następnie wskazały tę tablicę, która ma ten sam krajobraz.

Co jest na drzewach? Dzieci wskazują śnieżynki (liście, śnieżynki).

Zabawa Prószy śnieg: dzieci biegają po sali w różnych kierunkach. Na hasło Prószy śnieg zatrzymują się w miejscu i palcami pokazują spadające śnieżynki. Kilkukrotne powtórzenie zabawy.

Po zabawie nauczyciel zachęca do uważnego wysłuchania wiersza W. Zechentera: Zima.


2. Rozwinięcie

- Uczniowie słuchają treści wiersza.

- rozmowa na temat wiersza.

Dzieci wskazują na ilustracje w odpowiedzi na pytania nauczyciela;

Z kim zima idzie na spacer? (bałwanki)

Za co trzyma małe bałwanki? (ręce)

Co się dzieje, gdy zima się śmieje? (śnieg pada)

Dlaczego śnieg z nieba leci? (dzieci na sankach)

Czy zima lubi bałwanki i dzieci? Dzieci kiwają głową – tak.

- zabawa z rymowanką Ręka. Dzieci naśladują ruchy rąk:

Ręka ręce powiedziała, żeby z nią zaklaskała.

Ręka ręce powiedziała, żeby z nią pomachała.

Ręka ręce powiedziała, żeby z nią postukała.

- wykonywanie bałwanka według następujących czynności z pomocą nauczyciela:

Wybierz kapelusz dla bałwanka i go pokoloruj.

Pokoloruj miotłę.

Wytnij kapelusz i miotłę.

Wytnij elementy bałwanka.

Sklej tułów bałwanka.

Przyklej kapelusz na głowie bałwanka i całość do tułowia.

- zabawa relaksacyjna Nadeszła zima.

Dzieci siadają na obwodzie kola, jedno za drugim w takiej odległości, aby mogły swobodnie dotykać pleców sąsiada. Nauczyciel wypowiada tekst charakteryzujący zimową pogodę, a dzieci przedstawiają go za pomocą ruchów palców i dłoni na plecach kolegów.

Pada, pada, pada śnieg. Najpierw drobny. Potem gęściejszy. Jest go coraz więcej. Zaczyna wiać zimny, porywisty wiatr. Jest coraz silniejszy.

- liczenie w zakresie 2.

Dzieci siedzą w kręgu. Liczą swoje ręce, nogi, uszy, oczy z użyciem liczebników głównych, dotykając je kolejno podczas liczenia.

Dzieci siedzą w kręgu. Liczą swoje ręce, nogi, uszy, oczy z użyciem liczebników porządkowych, dotykając je kolejno podczas liczenia.

Dzieci siedzą w kręgu. Każde z nich kolejno liczy do 2, dotykając przy tym przedmiotów, które przelicza (klocki żółte i niebieskie).

Dzieci chodzą po sali, a na komendę nauczyciela wykonują 2 razy wskazane polecenia:

Kicają 2 razy jak zające,

Klaszczą 2 razy w ręce,

Tupią 2 razy nogami,

Przeskakują 2 razy szarfę.

- porównywanie i porządkowanie kół:

Porządkowanie kół małych i dużych ( ),


Porządkowanie kół dużych i małych ( )


U kładanie kół: małe – duże ( )


U kładanie kół: duże – małe ( )

- karta pracy: Czego jest więcej – bałwanów czy sanek?

Połącz ze sobą te pętle (zbiory: bałwanki, sanki, łyżwy), które zawierają tyle samo elementów. Pokoloruj je.

- zabawa z rymowanką Ręka.

- zabawa Prószy śnieg


3. Zakończenie

Ocena pracy uczniów – uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.

Czynności organizacyjno – porządkowe:

- porządkowanie miejsca pracy

- pożegnanie uczniów.




