Scenariusz zajęć klasa II Zakladamy wiosenny ogrodek

Scenariusz zajęć



Klasa; II


Czas trwania; 4 godziny


Temat dnia; „Zakładamy wiosenny ogródek”


Miejsce tematu w podstawie programowej;

1.1b, 1.2c, 1.3c, 5.5


Miejsce tematu w programie pracy klasy;

Człowiek i jego emocje

Rozwijanie zainteresowań przyrodą, kształtowanie właściwego stosunku do przyrody i tradycji

Wyrobienie u uczniów sprawności fizycznej oraz dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo



Cele zajęć


Cele ogólne;






Cele operacyjne;

Materiał nauczania;

- Wiedza na temat potrzeb roślin. Wspólne założenie „surówkowego” ogrodu na parapecie okiennym w klasie. Wyjaśnienie celu zakładania takich ogródków wczesną wiosną. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu pt. „Magiczne ogrody”. Czytanie tekstu z podziałem na role. Ćwiczenia ortograficzne – wyjaśnienie pisowni wyrazów z „ó” wymiennym.


Metody uczenia się;

Obszary edukacji;


Środki i materiały dydaktyczne;





Zadanie

Obszar edukacji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Środki i materiały

Samodzielne rezultaty

Uwagi o realizacji

1.”W jaki sposób można upiększyć nasze mieszkanie wiosną? - rozmowa na temat domowych roślin.

Przyrodniczy

Nauczyciel zachęca uczniów do rozmowy zadając im pytania:

- Co by było, gdyby rośliny zniknęły?

- Czy znacie jakieś pomieszczenia, w których nie może być roślin?

- Jaką funkcję pełni roślina?

- Jak dbać o zdrowie wczesną wiosną, kiedy jeszcze nie ma świeżych warzyw i owoców?

Nauczyciel wymienia uczniom pomieszczenia, w których nie mogą znajdować się rośliny (szpitale, pokoje alergików). Omawia funkcję roślin i potrzeby zakładania wiosennych domowych ogródków.

Uczeń uważnie słucha nauczyciela, rozmawia na temat roślin, ich funkcji i znaczeniu. Udziela odpowiedzi dotyczącej sposobów dbania o zdrowie wczesną wiosną, kiedy jeszcze nie rosną owoce i warzywa. Rozumie sens zakładania domowych ogródków.


Uczeń:

- odpowiada pełnymi zdaniami,

- wymieni funkcję roślin

- potrafi odpowiedzieć na pytanie dotyczące sposobów dbania o zdrowie wczesną wiosną,

- wie, że roślina jest źródłem witamin.


2. Założenie „surówkowego” ogrodu na parapecie okiennym w klasie – praca zbiorowa.





- „Zgadnij co to jest?” - zabawa dydaktyczna.













- Założenie wiosennego ogródka.

Przyrodniczy











Polonistyczny
















Przyrodniczo - społeczny

Nauczyciel zachęca uczniów do zakładania ogródków na parapetach podając cel: nie ma jeszcze warzyw w ogródkach i owoców w sadach. Wyjaśnia dzieciom, iż takie ogródki mogą zaspokoić zapotrzebowanie na witaminy wczesną wiosną.



Nauczyciel zaprasza wszystkich uczniów do stolika, na którym znajduje się kosz przykryty dużą serwetą. W koszu znajdują się przedmioty przydatne do wykonania „surówkowego” ogrodu. Nauczyciel wskazuje wybranych uczniów, ich zadaniem jest włożenie ręki do kosza bez zaglądania pod tkaninę i określenie tego przedmiotu, który trzymają w ręku np. gładki, duży, delikatny. Pozostali mogą trzykrotnie zgadywać, co to jest.


Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy, każdej przekazuje instrukcje. Zadaniem uczniów jest założenie „surówkowego” ogródka, zabierając z kosza potrzebne rzeczy według podanej instrukcji. Nauczyciel udziela wskazówek uczniom, kontroluje ich pracę.

Uczeń uważnie słucha nauczyciela.










Uczeń wkłada rękę do kosza bez zaglądania do środka i określa przedmiot, który trzyma w ręku. Pozostali uczniowie trzykrotnie zgadują co to takiego jest.










Uczeń uważnie czyta instrukcje dotyczącą założenia ogródka, postępuje według określonych zasad, wybiera z kosza potrzebne przedmioty i materiały do wykonania zadania. Wspólnie z grupą zakłada „surówkowy” ogródek.












- kosz,

- tkanina,

- zraszacz,

- 3 szklane słoiki,

- dzbanek z wodą,

- 3 spodki,

- etykiety,

- sitko,

- wybrane nasiona roślin,

- wata,

- 3 torebki foliowe,

- 3 instrukcje wykonania ogródka.

Uczeń:

- zrozumie sens zakładania wiosennych ogródków.







Uczeń:

- potrafi za pomocą zmysłu dotyku określić cechy danego przedmiotu,

- odgadnie co to za przedmiot za pomocą podanych jego cech.








Uczeń:

- przeczyta tekst ze zrozumieniem,

- założy „surówkowy” ogródek według określonych reguł,

- wie jakie rzeczy są potrzebne do założenia ogródka,

- współpracuje z kolegami podczas zakładania ogródka w klasie,

- potrafi wyjaśnić cel zakładania takich ogródków.




























- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zakładania „surówkowych” ogródków,

- zwrócenie uwagi na czystość warsztatu pracy.

3. „Co jest potrzebne roślinom do życia?” - wybieranie określeń i uzasadnianie wyboru.

Polonistyczno -przyrodniczy

Nauczyciel prosi o otworzenie zeszytów ćwiczeń i wykonanie zadania 3 ze strony 61. Wyjaśnia polecenie – wybieranie określeń związanych z potrzebami roślin, uzasadnienie wyboru.


Uczeń otwiera ćwiczenia na podanej stronie. Uważnie przygląda się zamieszczonym w ćwiczeniach określeniom. Wybiera poprawne, które odpowiadają potrzebom roślin zakreślając je. Następnie chętnie do odpowiedzi zgłasza się i uzasadnia swój wybór.

- Ćw. cz. 3 z. 3 s. 61

Uczeń:

- wie co jest potrzebne rośliną do życia,

- poprawnie zakreśli określenia odpowiadające potrzebom roślin.


4. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu pt. „Magiczne ogrody” - sprawdzanie zrozumienia tekstu.

Polonistyczny

Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie podręczników na stronie 36 i ciche przeczytanie opowiadania pt. „Magiczne ogrody”.

Zadaje uczniom pytania dotyczące treści tekstu i proponuje odszukanie fragmentów tekstu odpowiadających na podane pytania:

- Kto podsunął dzieciom pomysły na ozdobienie klasy?

- Skąd dzieci brały potrzebne przedmioty do wykonania ogródków?

- Jak miały wyglądać ogródki, którymi dzieci miały przyozdobić klasę?

Uczeń czyta cicho tekst ze zrozumieniem. Wyszukuje fragmentów tekstu odpowiadających na zadane przez nauczyciela pytania.

Chętny do odpowiedzi głośno czyta fragment.

- P. cz. 2 s. 36

Uczeń:

- potrafi przeczytać tekst ze zrozumieniem,

- udzieli odpowiedzi na postawione pytania.


5. Czytanie tekstu pt. „Magiczne ogrody” z podziałem na rolę.

Polonistyczny

Nauczyciel dzieli tekst na poszczególne role. Wskazuje uczniów do głośnego czytania z podziałem na role. Pozostałych zachęca do śledzenia tekstu w książkach.

Uczeń czyta tekst z podziałem na rolę, pozostali uczniowie śledzą treść w podręcznikach.

- P. cz. 2 s. 36

Uczeń:

- przeczyta tekst z podziałem na rolę.


6. Uzupełnienie zdania wyrazami z rozsypanki literowej.

Polonistyczny

Nauczyciel prosi o wykonanie zadania 1 str. 61. Wyjaśnia polecenie – uzupełnienie podanych zdań wyrazami z rozsypanki wyrazowej.

Uczeń uzupełnia tekst z lukami wyrazami z rozsypanki literowej.

- Ćw. cz. 3 z. 1 s. 61

Uczeń:

- zna podstawowe zasady pisowni w języku polskim,

- wie, że zdanie rozpoczynamy dużą literą,

- potrafi umiejętnie zastosować znaki interpunkcyjne,

- potrafi uzupełnić tekst z lukami.


7. Ćwiczenia ortograficzne – wyjaśnienie pisowni wyrazów z „ó” wymiennym.

Polonistyczny

Nauczyciel zachęca do wykonania z. 2 str. 61 – wyjaśnienie pisowni podanych wyrazów z „ó” wymiennym. Nauczyciel prosi chętnych o uzasadnienie.

Uczeń uważnie czyta podane wyrazy w ćwiczeniach. Zastanawia się nad pisownią wyrazów z „ó” wymiennym. Chętni do odpowiedzi wyjaśniają zasady pisowni z „ó” wymiennym.

- Ćw. cz. 3. z. 2 s. 61

Uczeń:

- potrafi wyjaśnić pisownię wyrazów z „ó” wymiennym,


8. Podsumo-wanie zajęć w kręgu.

Polonistyczno - społeczny

Nauczyciel zaprasza uczniów do kręgu. Zachęca do swobodnych wypowiedzi na temat dzisiejszych zajęć.

Uczeń swobodnie wypowiada się na temat zajęć.


Uczeń:

- samodzielnie, pełnym zdaniem wyrazi opinię na temat zajęć.



