Scenariusz-parasol, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, drama


Scenariusz zajęć dramowych

(na podstawie podobnego scenariusza z internetu)

WIEK: 8-9 lat

CZAS: 45-60 minut

TEMAT:

Czy wszystkich cieszy to samo? (na podstawie wiersza Joanny Kulmowej pt. „Parasole”)

CELE OGÓLNE:

CELE SZCZEGÓŁOWE (OPERACYJNE):

TECHNIKI I STRATEGIE DRAMOWE:

POMOCE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Wytworzenie skojarzeń z tematem (wprowadzenie)

1. Wizualizacja przy spokojnej muzyce - spacer

Zamykamy oczy. Jest zimny, ponury dzień. Wychodzimy na spacer i zabieramy ze sobą parasole. Od razu zimny wiatr owiewa nam twarz. Idziemy błotnistą ścieżką przez park. Zaczyna padać deszcz, otwieramy nasze parasole i chodzimy w strugach deszczu po zapadanej Warszawie. Gdy już zaczynamy czuć jak nam woda chlupie w butach, wracamy do ciepłej sali.

2. Zabawa: Krąg uczuć
Uczniowie siedzą w kręgu. Jedna osoba wchodzi do środka i pokazuje gestem i mimiką swoje odczucia po odsłuchaniu wizualizacji (zmęczenie, radość, zadowolenie z ciepła).

3. Prośba, by dzieci napisały na kartkach co czuły w czasie wizualizacji (złość, niechęć, było zimno, mokro...) i po kolei przeczytały swoje odczucia.

4. Prośba, by dzieci napisały obok na kartkach odpowiedz: Jak myślicie co czuły wasze parasole? (to samo co my: trzęsły się z zimna, przemokły, itp... ) i przeczytały potem.

5. Ćwiczenie dramowe- krótkotrwałe naśladowanie ruchem, gestem, mimiką i dźwiękiem następujących sytuacji w trzech grupach.
- marznięcie i moknięcie podczas spaceru,
- otwieranie parasola i schronienie się pod nim przed deszczem
- wpadanie kropelek deszczu do kałuży i na szybę

II. Określenie problemu zajęć i jego rozwiązywanie (praca nad problemem)

  1. Podanie konkretnego tematu zajęć: Czy wszystkich cieszy to samo?

  1. Odczytanie wiersza Joanny Kulmowej pt. „Parasole”


„Parasole” Joanna Kulmowa

Parasole nigdy nie mówią: „Jak dzisiaj strasznie pada!”
Ledwie zapachnie deszczem, wzlatują w czarnych stadach
Niech tylko się zbierze trochę chmur,
Kracząc wyfruwa parasoli sznur.

I małe parasolęta, co ledwie wykluły się z jajek,
Marzą o takim deszczu, co nigdy nie ustaje.
Siedzą w gniazdach, patrzą na błoto
I radośnie ćwierkają: „Potop!”

A po deszczu na płacz im się zbiera i ronią kropelki wody,
Kiedy tak tęsknią, zeschnięte, do pięknej brzydkiej pogody.

  1. Dlaczego parasol się cieszy? Wypowiedzi dzieci, np.: jest potrzebny, jest do tego stworzony...
    (Dzieci są zaskoczone treścią tekstu. Żadne z nich nie pomyślało wcześniej, że parasole mogły się cieszyć.)

  1. Podział na trzy grupy przez odliczanie

- układanie w zespołach odpowiedzi na pytanie: Czym jest brzydka pogoda dla ciebie, a czym dla parasola?
- grupowanie kartek: podobne do podobnego.
- stworzenie wspólnej odpowiedzi przez klasę (zebranie podobnych kartek razem)

  1. Czy wszystkich cieszy to samo? - ćwiczenie dramowe - uczestnicy akcji wchodzą w role (losowanie karteczek): dziecka, staruszki, rolnika, turysty, sprzątaczki.

    - do środka kręgu wchodzą wszyscy, których cieszy padający śnieg (dziecko, turysta) i pokazują ruchem dlaczego się cieszą (dziecko lepi i rzuca kule, ciągnie sanki; turysta zjeżdża na nartach...)
    - do środka kręgu wchodzą wszyscy, których martwi padający śnieg (staruszka - boi się, że się przewróci, sprzątaczka - będzie miała bardzo dużo ciężkiej pracy...)
    - i kolejno wchodzą do kręgu ci, którzy cieszą się słońcem (np. dziecko - będzie można się kąpać, opalać, grać w piłkę;) potem ci, którzy się martwią (np. rolnik - boi się, że będzie susza).

  1. Wywiad z parasolem - podział na dwie grupy:
    wyobraźcie sobie, że jesteście dziennikarzami naszego szkolnego pisemka "Kropelka" i macie do kolejnego numeru przeprowadzić wywiad z "panem Parasolem".
    - Narada w grupach; wybór dwóch przedstawicieli do przedstawienia wywiadu.
    - Działanie w roli: wywiad

  1. Czego dzisiejsze zajęcia was nauczyły ?

    - co jest dobre dla jednych, dla innych jest złe,
    - co jednych cieszy, drugich martwi.

    Zagadnienie przygotowane do przedstawienia dzieciom, gdyby miały problem z odpowiedzią na pytanie z punktu 7

    - Pokazanie rysunku słonecznego parasola oraz zwykłego parasola i pytanie „Co lubi ten parasol”? - słońce, deszcz.
    - podział na dwie grupy przez odliczanie: grupa parasoli ochraniających przed słońcem i grupa parasoli ochraniających przed deszczem -
    wejście w rolę.
    - czego pragną parasole z pierwszej grupy - dzieci wołają - my chcemy słońca,
    - czego pragną parasole z drugiej grupy - my chcemy deszczu

III. Uogólnienie wniosków (podsumowanie)

Kiedy potrafimy dobrze zrozumieć innych ludzi ?
(pytanie pomocnicze : Kiedy pomyśleliście, że parasole cieszą się, gdy pada deszcz ? - wtedy gdy poznaliśmy wiersz "Parasole".

Jaki wniosek z tego wypływa ? - żeby wiedzieć co jest dla kogoś dobre a co złe, trzeba go najpierw poznać).


