SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II(8), scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: Ogród pełen barw

Temat dnia: Sprawdzenie wiadomości i umiejętności

Zapis w dzienniku: Sprawdzenie znajomości alfabetu. Śpiewanie piosenki „Jagódki” z uwzględnieniem rytmu i melodii. Praktyczne ważenie warzyw. Degustacja warzyw. Liczby w zakresie 20. Dodawanie i odejmowanie - zadania tekstowe. Zabawy rzutne „Piłka parzy”.

Cel ogólny: Sprawdzenie wiadomości

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- zapisze litery alfabetu w odpowiedniej kolejności;

- zaśpiewa piosenkę;

- policzy w pamięci;

- zważy warzywa;

- posmakuje warzywa i wypowie się na temat ich smaku;

- rozwiąże karty pracy (samodzielnie);

Oceni swoją pracę na zajęciach.

Metody: podająca, praktyczna, eksponująca

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: karty pracy matematyczne, waga, warzywa,

Tok zajęć:

  1. Sprawdzenie znajomości alfabetu - sprawdzian.

  2. Odśpiewanie piosenki pt. „Jagódki” - uczniowie dobierają się trójkami i śpiewają samodzielnie piosenkę na ocenę.

  3. Rachunek pamięciowy - zabawa „Milczek”.

  4. Praktyczne ważenie warzyw przyniesionych przez nauczyciela.

  5. Degustacja niektórych warzyw. Wypowiadanie się na temat różnic smakowych.

  6. Zabawa rzutna „Piłka parzy”.

  7. Czynnościowe ilustrowanie rozwiązywania zadań.

    1. Ćwiczenie 1.

W kopercie są patyczki. Jeżeli wyjmiemy z koperty 5 patyczków, to w kopercie zostaną jeszcze 3 patyczki. Ile patyczków było w kopercie?

Analiza treśi zadania z równoczesnym zapisem:

- Nie wiemy, ile jest patyczków w kopercie (zapis rysunkowy: koperta).

- Wyjmujemy 5 (uzupełniamy zapis: koperta - 5).

- W kopercie zostały 3 patyczki (kończenie zapisu: koperta - 5 = 3).

Kto już wie ile było patyczków w kopercie na początku? (8) Na początku były w kopercie i te, które wyjęto, i te, które zostały, czyli 8. Aby policzyć stan początkowy, trzeba na powrót włożyć do koperty te, które wyjęto i policzyć wszystkie.

Jak zapisać obliczenie? (koperta - 5 = 3)

3 + 5 = koperta

  1. Samodzielne rozwiązanie zadań - K.P. 19.

  2. Podsumowanie zajęć i samoocena.


