konspekty, rozne, Wiek XVIII ÔÇô wiekiem rozumu.


Prowadzący: Marcin Włodara

Data:

Klasa: V

Temat lekcji: Wiek XVIII - wiekiem rozumu.

Treści programowe:

Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń powinien:

Pamięta:

Rozumie:

Potrafi:

  • Gdzie narodził się prąd oświecenie, jakie obszary objął.

  • Dziedziny nauk, które rozwijały się w epoce oświecenia.

  • Dlaczego wiek XVII nazywamy wiekiem rozumu.

  • Poglądy Monteskiusza na sposób rządzenia państwem.

  • Jaki wkład w rozwój nauki, życia politycznego i społecznego wniosło oświecenie.

  • Wymienić głównych przedstawicieli oświecenia, ich dokonania.

  • Zlokalizować w czasie epokę oświecenia.

  • Sporządzić wykres trójpodziału władzy.

Metody pracy:

- rozmowa nauczająca (pogadanka),

- praca pod kierunkiem,

- praca z podręcznikiem programowym i ćwiczeniami programowymi,

- praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik programowy „Moje otoczenie. Historia i społeczeństwo 5” Jarosław Machnicki, Grzegorz Liebrecht, Jacek Wołowiec, Wydawnictwo MAC, Kielce 2001,

- zeszyt ćwiczeń do wyżej wymienionego podręcznika,

- Encyklopedia Gutenberga,

- mapa ścienna (szkolna).

Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

  • Powitanie, czynności porządkowe, sprawdzenie obecności. [ok. 5 min.]

  • Zadanie domowe - oceń rolę Jana III Sobieskiego i wojsk polskich w odsieczy Wiednia.

  • Uczniowie przygotowują się do lekcji: wyjmują podręczniki, przygotowują się do sprawdzenia zadań domowych.

  • Wybrany uczeń odczytuje odpowiedź, wspólnie wyjaśniamy wątpliwości.

Rekapitulacja wtórna [ok. 5 - 7 min.]:

  • Jak ówczesny świat oceniał odsiecz Wiednia Jana III Sobieskiego?

  • Uczniowie zgłaszają się, by udzielić odpowiedzi.

Zdanie wiążące [ok. 2 min.]:

  • Poprzednią epoką, którą omawialiśmy, było Odrodzenia. Jakie były jego podstawowe ideały?

  • Uczniowie zgłaszają się, by udzielić odpowiedzi. Wybrani przeze mnie wymieniają: skupienie na człowieku i życiu na ziemi, zamiast na życiu religijnym i tym, co stanie się z człowiekiem po śmierci.

Lekcja właściwa [ok. 25 min.]:

  • Proszę jednego ucznia o zapisanie tematu lekcji na tablicy.

  • Do podstawowych założeń oświecenia należy podporządkowanie rozumowi wszystkich dziedzin życia człowieka. Promowano wiedzę opartą na badaniach i doświadczeniach. Wszystko to sprawiało, że dynamicznie rozwijały się gospodarka, przemysł i technika.

  • Także w dziedzinie medycyny odnotowywano duże postępy - angielski lekarz Edward Jenner odkrył metodę szczepień ochronnych przeciwko ospie.

  • Z tej epoki pochodzi wiele do dziś używanych wynalazków: teleskopy, mikroskopy, zegary wahadłowe, pierwsze aparaty do wytwarzania prądu, barometry i termometry - Gabriela Fahrenheit'a i Andersa Celcsius'a. James Watt wynalazł maszynę parową a Amerykanin Beniamin Franklin piorunochron. We Francji bracia Montgolfier odbyli pierwszy lot balonem.

  • By lepiej poznać odkrycia dokonane w tamtym czasie, rozwiążcie proszę w grupach: ćw. 5, s. 58, zeszyt ćwiczeń. - korzystając z encyklopedii, uzupełnij tabelkę.

  • By uporządkować wszystkie osiągnięcia i nowe idee, myśliciele francuscy stworzyli „Wielką Encyklopedię”. Dzieło zawierało wiele tysięcy haseł, zawierało liczne ilustracje i składało się z ponad 30 tomów.

  • Czy pamiętacie, jaki sposób sprawowania władzy istniał wtedy we Francji?

  • Coraz większa część społeczeństwa buntowała się przeciw uprzywilejowanej pozycji szlachty i kleru.

  • Francuski filozof Monteskiusz stworzył nową propozycję ustrojową. Proponował podział władzy w państwie na 3 części: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Każdą z tych funkcji miał spełniać inny organ. Miało to zapobiec rządom tylko jednej osoby - monarchy absolutnego, ponieważ ten rodzaj sprawowania władzy ogranicza rozwój państwa.

  • Idea Monteskiusza szybko stała się popularna. Pierwszym państwem, które wprowadziło trójpodział władzy, były Stany Zjednoczone Ameryki Północnej

  • Uczeń zapisuje: „Ideały oświecenia”.

  • Uczniowie w grupach rozwiązują ćwiczenie. Jedna z grup czyta właściwe odpowiedzi.

  • Wybrany uczeń odpowiada: absolutyzm francuski.

Rekapitulacja pierwotna [ok. 5 min]:

  • Zadanie dla klasy: praca w grupach. Przedstaw najważniejsze idee oświecenia - w oparciu o podręcznik i notatki z lekcji.

  • Praca w grupach: sporządź wykres trójpodziału władzy według Monteskiusza - w oparciu o podręcznik i notatki z lekcji.

  • Uczniowie rozwiązują zadania, wspólnie czytamy i sprawdzamy poprawność odpowiedzi.

  • Wybrana grupa prezentuje swój wykres.

  • Zadanie domowe: ćw. 1, s. 56 - wyjaśnij terminy; ćw. 2, s. 57 - uzupełnij schemat.

  • Czynności końcowe - uporządkowanie klasy, pożegnanie z uczniami.

  • Uczniowie porządkują swoje miejsca.

4


