Konspekt lekcji
Temat: doskonalenie rzutu w wyskoku.
Cele główne:
1.Umiejętności: uczeń utrwala technikę rzutu w wyskoku po zatrzymaniu na jedno tempo. Uczeń
doskonali kozłowanie piłki bez patrzenia na piłkę.
2.Motoryka: uczeń kształtuje gibkość w ćwiczeniach rozciągających mięśnie ud i łydek.
3.Wiadomości: uczeń wie, na czym polega praca zespołowa.
4.Akcent wychowawczy: uczeń szanuje decyzje sędziego, którym jest kolega.
Klasa, płeć: V dziewczyny
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Liczba uczniów: 20
Czas trwania: 45'
Sprzęt: piłki do koszykówki
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozowanie |
Uwagi organizacyjne i metodyczne |
1.Zorganizowanie grupy |
-zbiórka w szeregu -sprawdzenie obecności -sprawdzenie gotowości do zajęć |
2' |
|
2.Motywacja do zajęć. |
-podanie tematów i celów lekcji -motywacja do aktywnego uczestniczenie w zajęciach |
1' |
|
3.Rozgrzewka- psychomotoryka, profilaktyka |
1. Zabawa ożywiająca: „Wyścig numerków”- Ćwiczący stają w kole i odliczają do czterech. Wszyscy mają piłki i kozłują, na sygnał prowadzącego, który wywołuje numer od 1 do 4, wywołane numerki biegną dookoła wszystkich, kozłując, na swoje miejsce. Wygrywa ten kto szybciej powróci na swoje miejsce. To samo robimy z siadu prostego.
2.W truchcie wyrzut piłki jedną w górę i krążenie drugą w przód i w tył do linii bocznej. Z powrotem zmiana ręki.
3.W truchcie wyrzut piłki w górę i przysiad, następnie wyprost nóg i złapanie piłki.
4.W przysiadzie kozłowanie piłki do połowy boiska (bez patrzenia na piłkę), potem trucht z kozłowaniem na linie boczną, z powrotem to samo ze zmianą ręki kozłującej
5.W parach, uczeń kozłuję piłkę dalszą ręką od partnera (brak kontaktu wzrokowego z piłką), obiega współćwiczącego, partner stara się wykonując jeden krok odebrać piłkę partnerowi. Powrót do początkowego ustawienia, partner powtarza ćwiczenie.
6.Ćwiczący w parach wykonują podania hakiem, po podaniu skłon w stronę podania. 5 podań na każdą stronę.
7. W parach, leżenie tyłem naprzeciw nogami do siebie, odległość 3m, podania sprzed klatki piersiowej po uniesieniu tułowia. Tułów unosimy jednocześnie.
8. W parach, leżenie przodem, głowami naprzeciw siebie, podania sprzed klatki piersiowej, uniesienie NN i T z jednoczesnym chwytem piłki, wytrzymać 3 sekundy następnie podać piłkę do partnera.
9. W lekkim rozkroku, jeden z pary wykonuje kozłowanie piłki między nogami drugi w tym czasie wykonuje skrętoskłony.
10. Ćwiczący naprzeciw siebie wykonują podania odbijając się z nogi lewej w górę i podanie ręką prawą |
2'
2'
1'
2'
1'
1'
1'
1'
1' |
U ustawieni na linii bocznej, poruszają się w poprzek sali.
Organizacja j.w.
j.w.
Na linii bocznej, odległość między ćwiczącymi 3-4 m.
15-20 podań odległość ok. 3m
Powtórzyć 2-3 razy
po 30s zmiana.
Po 5 podań i zmiana nogi odbijającej |
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności, rozwijanie zdolności twórczych. |
1. PW. postawa zasadnicza, uczniowie na przeciwko siebie w dwójkach; podania piłki oburącz znad głowy w wyskoku,
2. PW. stojąca, nogi w rozkroku na szerokość większą niż szerokość barków, opad tułowia w przód; ósemki piłką na wysokości kolan.
3. PW. postawa zasadnicza, uczniowie na przeciwko siebie w dwójkach; podania piłki jednorącz znad głowy w wyskoku.
4. PW. stojąca, nogi w rozkroku na szerokość większą niż szerokość barków, opad tułowia w przód, toczenie piłki ósemką między nogami,
3.PW. postawa zasadnicza, w parach, jeden ćwiczący kozłuje w stronę partnera, wykonuje naskok i rzut z wyskoku z przed klatki piersiowej z bliskiej odległości, następnie omijając partnera wraca biegiem na swoje miejsce. Zmiana ćwiczących.
4. PW. siad rozkroczny, toczenie piłki w skłonie tułowia w przód przed jedną oraz drugą nogą,
5. PW. postawa zasadnicza, w parach naprzeciwko siebie, kozłowanie piłki ręką dalszą od partnera, zatrzymanie na jedno tępo i wykonanie zwodu, powrót do miejsca rozpoczęcia, partner powtarza ćwiczenie.
6. PW. postawa zasadnicza, w parach, uczniowie ustawieni na przeciwko siebie dalej niż wcześniej (na liniach końcowych), jeden z partnerów tworzy z rąk "koszyczek" natomiast drugi wykonuje zatrzymanie na jedno tempo i próbę trafienia do "koszyczka partnera", zmiana ćwiczących po wykonaniu rzutu.
7. PW. postawa rozkroczna, nogi na szerokość bioder, w parach plecami do siebie, partner podaję piłkę między nogami do osoby z pary, natomiast ta oddaję piłkę górą nad głową, następnie zmiana. 8. PW. postawa zasadnicza, uczniowie ustawieni w rzędzie na wysokości linii rzutów wolnych, rzut do kosza z naskoku po kozłowaniu - kozłowanie piłki w biegu, zatrzymanie na jedno tempo, wyskok obunóż i rzut do kosza.
9. Gra 3x3 na jeden kosz |
1'
1'
2'
2'
2'
2'
2'
2'
2'
2'
6' |
- uczniowie ustawieni na wyznaczonych przez nauczyciela liniach, mocne odbicia ze wspięcia w górę.
- proste kolana, mocny skłon tułowia w przód,
- uczniowie kozłują ręką dalszą od partnera poruszając się prawą stroną
- zwrócenie uwagi na proste stawy kolanowe,
- zwrócenie uwagi na brak kontaktu wzrokowego z piłką, uczniowie poruszają się prawą stroną,
- uczniowie w parach w luźnej rozsypce, zwrócenie uwagi na proste nogi w stawach kolanowych, - uczniowie ustawieni w rzędzie na wysokości linii rzutów wolnych,
- prowadzący wyzna 4 sędziów i 4 czteroosobowe drużyny, |
5.Uspokojenie organizmu. |
Skłon T w przód z jednoczesnym naciągnięciem stopy na siebie, najpierw NP następnie NL. |
2' |
ustawienie w rozsypce |
6.Czynności organizacyjne i wychowawcze. |
-zbiórka w szeregu -omówienie lekcji -sportowe pożegnanie |
2' |
niećwiczący zbierają piłki |
7. Nastawienie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym. |
-zachęcanie do ćwiczeń w domu -informacja o zajęciach dodatkowych
|
1' |
|