Dreger ScenariuszLekcji, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


Scenariusz lekcji

Temat: Faszyzm w Niemczech.

Lekcja ma zapoznać uczniów z narodzinami faszyzmu w Niemczech i z dążeniem Hitlera do objęcia władzy w państwie.

Cele lekcji

Po zakończeniu lekcji uczeń powinien:

Uwagi dotyczące realizacji lekcji

Na lekcji wykorzystujemy wiadomości z poprzedniej lekcji ( faszyzm włoski).

W trakcie lekcji uczniowie pracują w grupach . Temat realizowany jest w ciągu jednej jednostki lekcyjnej.

Metody i formy pracy

Środki dydaktyczne

Pojęcia i terminy

Pojęcia nowe: hitleryzm, nazizm, antysemityzm, ustawy norymberskie, noc kryształowa, obóz koncentracyjny, gestapo, SS, SA, noc długich noży.

Pojęcia utrwalające: faszyzm, totalitaryzm.

Przebieg lekcji

Wprowadzenie

Rozwinięcie

Zakończenie

Uczniowie zaznaczają na mapce Europy kolejne państwo totalitarne. Mapki zostały rozdane na poprzedniej lekcji.

Zadanie domowe: rozwiązanie krzyżówki - Hitleryzm w Niemczech (materiał pomocniczy nr 3)

MATERIAŁ POMOCNICZY NR 1

Tekst źródłowy

Ta fala rewolucyjnego podniecenia ,która przeszła przez Niemcy w 1933 roku, przybrała wiele form.

Pierwszą, najbardziej widoczną, był gwałt. Przez wiele miesięcy poprzedzających rok 1933 stał się on rzeczą codzienną w Niemczech, ale orgia przemocy, jaka rozpętała się po pożarze Reichstagu i w końcu roku, przybrała rozmiary w niczym nie przypominające tego, co działo się przedtem. Sam rząd, posługując się takimi instytucjami jak gestapo ( pruska tajna policja - dzieło Goringa ) i obozami koncentracyjnymi w Oranienburgu, Dachau i innych miejscowościach, celowo stosował gwałt i terror jako metodę rządzenia. Jednocześnie jawne lekceważenie przez władze państwowe porządku i sprawiedliwości wydobywało na wierzch okrucieństwo, zazdrość i mściwość, uczucia normalnie tłumione lub drzemiące w każdym społeczeństwie. Aresztowano, bito i mordowano ludzi tylko dla załatwienia prywatnych porachunków, zagarnięcia czyjejś posady czy mieszkania lub zaspakajania sadystycznych popędów. W Berlinie i innych większych miastach lokalne bandy SA pozakładały sobie „ bunkry” w opuszczonych domach towarowych albo w piwnicach, dokąd zaciągały każdego, kogo miały na oku, aby go torturować lub więzić dla okupu. Uchylano normalne sankcje policyjne i sądowe, a zbrodnie pospolite, od rabunku po mord, z całym cynizmem osłaniano płaszczykiem przestępstw „ politycznych”. Jedyne, co zrobił rząd, to ogłoszenie amnestii dla

„ wykroczeń popełnionych w rewolucji narodowej.”

Załamanie się prawa i porządku publicznego, zwykłego bezpieczeństwa w życiu codziennym, co wynikało nie ze słabości rządu czy braku autorytetu, ale odbywało się przy aprobacie, głęboko wstrząsnęło stabilnością niemieckiego społeczeństwa, stabilnością zachwianą latami kryzysu i masowego bezrobocia. Ale gwałt, jeżeli odpychał, to jednocześnie pociągał wielu, zwłaszcza ludzi młodej generacji. Była to istotnie charakterystyczna cząstka rewolucyjnego idealizmu, bo rok 1933, tak jak inne lata rewolucyjne, rozbudził wielkie nadzieje, otwierał nowe możliwości, kładł kres zniechęceniu i po beznadziejnych latach przyniósł ożywienie, pozwalał się czegoś spodziewać. Hitler zdawał sobie sprawę z tych nastrojów, kiedy mówił narodowi niemieckiemu, by uniósł głowę i odzyskał dumę i wiarę w siebie. Niemcy, zjednoczone i silne, skończą z paraliżującym podziałem wewnętrznym, który hamuje ich rozwój i odzyskają należne im miejsce w świecie. Wielu ludzi uwierzyło temu w 1933 roku i brało za początek nowej ery.

Źródło: A. Bullok, Hitler. Studium tyranii T. II, Warszawa 1970, s. 35 - 36.

MATERIAŁ POMOCNICZY NR 2

Metaplan - propozycja

Problem

FASZYZM W NIEMCZECH

Jak jest? Jak być powinno?

- cenzura - wolność słowa i wyznania

- aresztowania ludzi myślących - prawo do ochrony przed

inaczej niż faszyści represjami

- zakaz zrzeszania się - prawo do zrzeszania się

- władza w rękach jednej partii - władza w rękach różnych

partii

- represje wobec komunistów - każdy ma prawo do

głoszenia swoich poglądów

- obozy koncentracyjne - prawo do wolności

- represje wobec Żydów - prawo do wolności osobistej

Dlaczego nie jest tak jak być powinno?

Wnioski

MATERIAŁ POMOCNICZY NR 3

Hitleryzm w Niemczech

Jaki tytuł nosiło dzieło Adolfa Hitlera, w którym przedstawił on swój program polityczny ?

1

;LL

2

3

4

5

6

7

8

9

  1. . . . . . . . . Pracy - organizacja w Niemczech skupiająca pracodawców i pracowników.

  2. Wrogi stosunek do Żydów, oparty na przesądach rasowych.

  3. Parlament niemiecki

  4. Narodowonacjonalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza - skrót w języku niemieckim.

  5. Inaczej premier Rzeszy niemieckiej.

  6. Tam miał miejsce nieudany pucz Hitlera w 1923 roku.

  7. Jeden z przywódców faszystowskich Niemiec, dowódca SS.

  8. Tajna policja polityczna w III Rzeszy.

  9. Imię wodza i kanclerza Niemiec.

BIBLIOGRAFIA

Bullok A. : Hitler. Studium tyranii. Warszawa 1970

Puchalski Z. : Krzyżówki historyczne na każdą lekcję. Płock 1998.

Snoch B. : Słownik szkolny . Terminy i pojęcia historyczne. Warszawa 1998.

Wendt J. : Przez wieki. Podręcznik do historii, klasa 3. Gdańsk 2005.


