Zajęcia z komputerem, ✹Terapia pedagogiczna✹


SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO PRACY Z PROGRAMEM CRAYOLA AMAZING ART….

UWAGA-dotyczy wszystkich zajęć dotyczących pracy uczniów z komputerem.. Uczestnicy winni trzymać twarz ok.50 cm. od ekranu monitora. Od czasu do czasu oderwać wzrok od ekranu, spojrzeć w dal, aby rozluźnić mięśnie oczu; oderwać dłonie od sprzętu i wykonać kilka ćwiczeń dłoni np. zacieranie rąk, prostowanie i zginanie dłoni, rozpostarcia palców, maksymalne wyciągnięcie rąk ponad głowę i opuszczenie. Ponieważ różny jest stopień męczliwości dzieci nauczyciel czuwać musi nad momentami przerwy na ćwiczenia poszczególnych uczestników (szczególnie, jeżeli trwają ponad 15 min.) oraz nad zachowaniem wygodnej i luźnej pozycji podczas pracy.

Iwona Stachlewska

Zespół Szkół w Sochaczewie


I. TEMAT: PROGRAM CRAYOLA - ĆWICZENIA W POSŁUGIWANIU SIĘ MYSZĄ (UFO).

Cele zajęć: Czas trwania: 25 min. x 2

Po zajęciach uczeń powinien

WIEDZIEĆ:

ZAPAMIĘTAĆ(ZNAĆ)

ROZUMIEĆ

UMIEĆ

Menu programu Crayola.

Zastosowanie narzędzi programu Crayola.

Potrzebę posługiwania się myszą.

Posługiwać się menu programu Crayola.

Posługiwać się narzędziami programu.

Posługiwać się myszą.

Zapisać rysunki w Galerii.

PLAN ZAJĘĆ:

ETAP

PLANOWANE AKTYWNOŚCI

UWAGIMETODYCZNE

(metody pracy, formy pracy, pomoce)

UWAGI

Część wstępna

Wprowadzenie do tematu-

-zapoznanie dzieci z programem.

a)uruchomienie programu (uruchomienie środ. Windows; Start; Programy; Micrografx Crayola Art Studio 2).

b)wpisanie imienia dziecka

c)omówienie menu programu

d)zaprezentowanie przez nauczyciela wszystkich właściwości I możliwości programu (zapisywanie na dyskietce, kopiowanie, drukowanie, tworzenie Galerii, montowanie filmu, projekcja za pomocą narzędzi programu Crayola).

e)przybornik programu - omówienie (obrazek-zapisanie w Galerii;

Klawiatura-pisanie; kredka-rysowanie; pędzel, słoik z farbą-

Malowanie; telefon-cofa ostatnią czynność; figury geometryczne,

naklejki, efekty specjalne, stickery - wstawianie gotowych elementów)

Pogadanka, pokaz praktycznego działania

Praca indywidualna, zbiorowa

Uświadomienie uczniom, iż logika działania

Programu przypomina

pewnego rodzaju drzewo decyzyjne- droga prowadzi od pnia poprzez gałęzie i gałązki do wierzchołka-, czyli osiągnięcia celu.

Kiedy uruchomimy program ukaże się tablica, na której dzieci wpisują swoje imiona. Irek Rafał z pomocą nauczyciela.

Omawiany program Crayola Amazing Art

Składa się z 2 części: Crayola Art Adventure iCrayola Art Studio 2.

Menu programów to pokoje dziecinne z porozrzucanymi Zabawkami.

Kliknięcie w Zabawkę powoduje otwieranie książeczek do Kolorowania, Labiryntów, Dobieranek czy Tworzenie własnych rysunków.

INDYWIDUALIZACJA (pomoc nauczyciela w miarę potrzeby).

Część Właściwa

Wejście do głównego menu Crayola Art Adventure

-wejście do głównego menu Crayola Amazing Art (przedsionek)

-klikanie w drzwi znajdujące się

po prawej stronie przedsionka

-otwieranie menu głównego

Crayola Art Adventure (pokój dziecinny z porozrzucanymi zabawkami)

-kliknięcie w zabawkę UFO

-otwieranie jednej z książeczek z 8 zakropkowanymi rysunkami.

Odsłanianie zakropkowanych rysunków -klikanie w zielone

kropki.

Dokończenie pokolorowania dowolnego obrazka-wybór odpowiednich narzędzi z przybornika.

Zapisanie rysunku w Galerii-kliknięcie w obrazek Galeria.

Metoda praktycznego działania, praca Z komputerem

Praca indywidualna

W miarę potrzeby Nauczyciel udziela wskazówek do Kolejnych posunięć w menu programu.

Zadaniem dzieci jest prawidłowe klikanie w zielone kropki.

Po właściwym Najechaniu i Kliknięciu na Kropkę odsłania Się część obrazka Przedstawiającego Scenki z kosmosu.

Po prawidłowym wykonaniu zadania występuje Pozytywne Wzmocnienie w postaci braw i okrzyków.

Część końcowa

Podsumowanie zajęć -wyjście z programu (powrót do głównego menu; EXIT -powoduje wyjście z programu

-wyłączenie komputerów

Podkreślenie indywidualnie zdobytych umiejętności, omówienie najczęściej zdarzających się pomyłek w pracy.

II. TEMAT: PROGRAM CRAYOLA - ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE POSŁUGIWANIE SIĘ MYSZĄ (CYRK)

Cele zajęć: Czas trwania: 25 min. x 2

Po zajęciach uczeń powinien

WIEDZIEĆ

ZAPAMIĘTAĆ (ZNAĆ)

ROZUMIEĆ

UMIEĆ

Zastosowanie narzędzi programu.

1.Sprawne poruszanie się za uciekającym przedmiotem.

Sprawniej posługiwać się myszą.

Nadążać za ruszającą się kropką.

Posługiwać się narzędziami programu.

PLAN ZAJĘĆ:

ETAPY

PLANOWANA AKTYWNOŚĆ

UWAGI METODYCZNE

(metody I formy pracy, pomoce)

UWAGI

Część Wstępna

Przypomnienie wiadomości zdobytych na poprzednich zajęciach.

Wprowadzenie do tematu

-przypomnienie wiadomości o przyborniku

-wejście do programu Crayola Art Adventure i kliknięcie w klowna.

Rozmowa kierowana

Praca indywidualna i w grupach

Pokaz

INDYWIDUALIZACJA (pomoc Nauczyciela w miarę potrzeb).

Nauczyciel pokazuje jak prawidłowo wykonać zadanie.

Część

Właściwa

1.Otwieranie książeczki

przedstawiającej 8 obrazków z życia cyrku (utrudnieniem jest obecność tylko jednej zielonej kropki, która, po kliknięciu przemieszcza się i tworzy kontury rysunku oraz zmienia kolor z czerwonego na zielony. Po odsłonięciu rysunku następuje pozytywne wzmocnienie w postaci okrzyków i braw.

Kolorowanie dowolnego obrazka -wybór odpowiednich narzędzi z przybornika.

Umieszczenie i zapis w Galerii - kliknięcie w obrazek Galerii.

Praca indywidualna z komputerem

Zgodnie z zasadą stopniowania trudności dzieci, które dobrze opanowały umiejętność

Posługiwania się myszą mogą wejść do trudniejszej opcji, jaką jest w głównym menu programu Crayola Art Studio 2 Książka do kolorowania. Po Kliknięciu w nią ukazuje się wykropkowany obrazek. Trudność polega na podążaniu za uciekającą w szybkim tempie kropką.

(

Część Końcowa

1.Podsumowanie zajęć

-wyjście z programu (powrót do głównego menu, EXIT- wyjście z programu Crayola)

-wyłączenie komputerów

-omówienie osiągnięć i postępów uczestników zajęć

-pożegnanie.

III. TEMAT:PROGRAM CRAYOLA - ROZWIJANIE SPOSTRZEGAWCZOŚCI I WYOBRAŹNI KIERUNKÓW

(LABIRYNTY).

Cele zajęć: Czas trwania: 25 min. x 2

Po zajęciach uczeń powinien

WIEDZIEĆ

ZAPAMIĘTAĆ (ZNAĆ)

ROZUMIEĆ

UMIEĆ

Nazwy kierunków.

Właściwą trasę.

Zależność między ruchem myszy, a punktem na ekranie.

Odnaleźć właściwą trasę.

Przewidywać wykonanie właściwego ruchu.

Sprawnie poruszać się w pewnych ograniczeniach.

Coraz lepiej posługiwać się myszą.

PLAN ZAJĘĆ

ETAPY

PLANOWANE AKTYWNOŚCI

UWAGI METODYCZNE

(METODY PRACY, FORMY PRACY, POMOCE)

UWAGI

Część Wstępna

Powitanie.

Wprowadzenie do tematu

-przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji

-uruchomienie programów

Crayola Art Adventure i

Crayola Art Studio 2.

Rozmowa kierowana

Praca indywidualna

Praca z komputerem

pokaz

Chłopcy pracują z Crayola Art Studio 2. Cały czas stosujemy zasadę stopniowania trudności, indywidualizacji.

W razie potrzeby nauczyciel naprowadza ucznia na kolejny ruch myszą.

Część Właściwa

Kliknięcie w torebkę z labiryntami powoduje otworzenie się książeczki z labiryntami. Jest w niej 8 obrazków z różnymi wariantami.

Wybór labiryntu do rozwiązania.

Odnalezienie właściwej trasy.

Nagradzanie wesołą muzyczką i uruchomieniem stickera.

Kolorowanie dowolnego Obrazka-wybór odpowiedniego narzędzia z przybornika.

Umieszczenie obrazka w Galerii- kliknięcie w obrazek Galeria.

Praca indywidualna

Praca z komputerem

INDYWIDUALIZACJA(pomoc nauczyciela w miarę potrzeby).

Labirynty ułożone są zgodnie z zasadą stopniowania trudności.

Część Końcowa

Podsumowanie zajęć

-wyjście z programu; powrót do głównego menu; EXIT

-wyłączenie komputerów

wypowiedzi uczniów na temat-co było dla mnie trudne, a co łatwe?

-pożegnanie

IV. TEMAT: PROGRAM CRAYOLA - DOBIERANKI

(MONSTER). DRUKOWANIE OBRAZKÓW.

Cele zajęć: Czas trwania:25 min. x 2

Po zajęciach uczeń powinien

WIEDZIEĆ

ZAPAMIĘTAĆ (ZNAĆ)

ROZUMIEĆ

UMIEĆ

Wygląd różnych postaci.

Właściwie dobierać różne części ciała.

Właściwie dobierać tło.

Kolejność czynności przy drukowaniu.

Słuszność wyboru

Zasadę drukowania.

Właściwie dobierać brakujące fragmenty figur, postaci oraz tła.

Drukować za pomocą narzędzi programu Crayola.

PLAN ZAJĘĆ

ETAPY

PLANOWANA AKTYWNOŚĆ

UWAGI

METODYCZNE

(METODY I FORMY PRACY, POMOCE)

UWAGI

Część wstępna

Powitanie.

Wprowadzenie do tematu

-przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji

-dobieranie gam kolorystycznych, układów równoważonych barwą; grupowanie kolorów „pasujących” do siebie

-uruchomienie programów Crayola Art Adventure i Crayola Art Studio 2.

Praca zbiorowa

Metoda działań praktycznych

Pokaz

Ścinki materiału, krepiny, papieru kolorowego

Część właściwa

Otwieranie książeczki Monster z 8 stworami na różnym tle.

Zmiana wyglądu stwora poprzez właściwe dobieranie fragmentów ciała i ubrania.

Pod obrazkiem znajdują się 3 przyciski: 1-zmiana wyglądu głowy,2-zmiana tułowia,3-zmiana nóg.

Dopasowywanie tła.

Kolorowanie wybranego obrazka.

Zapis obrazka w naszej Galerii - kliknięcie w obrazek Galeria.

Drukowanie za pomocą narzędzi programu Crayola-kliknięcie w obrazek z drukarką.

Praca indywidualna

Praca z komputerem

Dla dzieci przeznaczona jest Książka do kolorowania, w której występuje modelka na tle różnych krajobrazów. Trudność polega na dopasowywaniu tła do ubrania modelki.

Nauczyciel pomaga w miarę potrzeby.

Wypowiedzi uczniów na temat wydrukowanych obrazków. Omówienie kolorystyki obrazków, doboru barwy, nazywanie kolorów, wrażeń patrzących na obraz (ciepły, zimny, wesoły, smutny, ciemny).

Część końcowa

1.Podsumowanie zajęć

-wyjście z programu; powrót do głównego menu; EXIT

-wyłączenie komputerów

-wspólne przedyskutowanie, komu „buźka”?

-pożegnanie

V. TEMAT: PROGRAM CRAYOLA -ĆWICZENIA NA SPOSTRZEGAWCZOŚĆ, SZUKANIE UKRYTYCH RZECZY (TORT).

Cele zajęć: Czas trwania:25 min. x 2

Po zajęciach uczeń powinien

WIEDZIEĆ

ZAPAMIĘTAĆ (ZNAĆ)

ROZUMIEĆ

UMIEĆ

Zasadę drukowania za pomocą narzędzi programu Crayola.

Sposoby szybkiego szukania ukrytych rzeczy.

Związek między poleceniem, a nagrodą.

Odszukać ukrytą rzecz.

Analizować obraz.

Zwracać uwagę na szczegóły.

Drukować za pomocą narzędzi programu

Crayola.

PLAN ZAJĘĆ

ETAPY

PLANOWANA AKTYWNOŚĆ

UWAGI METODYCZNE

(METODY I FORMY PRACY, POMOCE)

UWAGI

Część wstępna

Powitanie.

Wprowadzenie do tematu

-przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji

-uruchomienie programów Crayola Art Adventure i Crayola Art Studio 2.

Praca zbiorowa

Metoda działań praktycznych

Nauczyciel podpowiada-dla mniej spostrzegawczych jest podpowiedź -

-przycisk pod obrazkiem, odsłaniający ukryty przedmiot.

Część Właściwa

Kliknięcie w tort powoduje otworzenie książeczki z 8 obrazkami. Na każdej stronie znajduje się ukryty przedmiot.

Szukanie ukrytego przedmiotu (rzecz, którą mamy szukać pokazana jest pod obrazkiem).

Kolorowanie wybranego obrazka-dobór odpowiednich narzędzi z programu Crayola.

Zapis obrazka w naszej Galerii - kliknięcie w obrazek Galeria.

Drukowanie za pomocą narzędzi programu Crayola-kliknięcie w obrazek z drukarką

Praca indywidualna

Praca z komputerem

pokaz

Po odnalezieniu ukrytej rzeczy - kliknięcie myszką powoduje odkrycie szukanej rzeczy i następuje pozytywne wzmocnienie w postaci braw i okrzyków.

Dla dzieci przeznaczona jest Książka do kolorowania.

W razie trudności Nauczyciel naprowadza ucznia Określeniem kierunków na obrazku np. prawy górny róg.

Część Końcowa

1.Podsumowanie zajęć

-wyjście z programu; powrót do głównego menu; EXIT

-wyłączenie komputerów

-pożegnanie

VI. TEMAT: PROGRAM CRAYOLA -POZNAJEMY LITERKI PODPISUJEMY SWOJE OBRAZKI (MOTYL).

Cele zajęć: Czas trwania:25 min.x2

Po zajęciach uczeń powinien

WIEDZIEĆ

ZAPAMIĘTAĆ (ZNAĆ)

ROZUMIEĆ

UMIEĆ

Literki.

Związek-znak graficzny

(litera), a głoska.

Umieścić podpis we właściwym miejscu na obrazku.

Odpoznawać literki.

Napisać swoje imię.

Podpisać obrazek.

PLAN ZAJĘĆ

ETAPY

PLANOWANA AKTYWNOŚĆ

UWAGI METODYCZNE

(METODY I FORMY PRACY, POMOCE)

UWAGI

Część wstępna

Powitanie.

Wprowadzenie do tematu

-przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji

-uruchomienie programów Crayola Art Adventure i

Crayola Art Studio 2.

Praca zbiorowa

Metoda działań praktycznych

Indywidualizacja, w miarę potrzeb pomoc nauczyciela.

Nauczyciel czuwa nad prawidłowym odczytywaniem liter.

Część właściwa

Kliknięcie w motyla.

Otwieranie książeczki z 8 obrazkami przedstawiającymi

literki i ukryte przedmioty

Nazywanie I szukanie literek ukazujących się na dole obrazka. Po prawidłowym wykonaniu zadania odsłania się ukryta pokolorowana rzecz.

Dokończenie kolorowania obrazka-wybór odpowiednich narzędzi z przybornika.

Podpisanie obrazka za pomocą narzędzi z przybornika- kliknięcie w maszynę do pisania

Zapisanie w Galerii-kliknięcie w obrazek Galeria.

Drukowanie prac - kliknięcie w obrazek z drukarką.

Irek i Rafał uczą się odpoznawać literki. Pozostałe dzieci nadają tytuł obrazkom i podpisują swoim imieniem. Umieszczają tekst we właściwym miejscu na obrazku.

Część końcowa

1.Podsumowanie zajęć

-wyjście z programu; powrót do głównego menu; EXIT

-wyłączenie komputerów

--pożegnanie

VII. TEMAT: PROGRAM CRAYOLA - BAWIMY SIĘ, CO PASUJE? CO NIE PASUJE? (TOSTER, PIŁKA NOŻNA).

Cele zajęć: Czas trwania:25 min. x 2

Po zajęciach uczeń powinien

WIEDZIEĆ

ZAPAMIĘTAĆ (ZNAĆ)

ROZUMIEĆ

UMIEĆ

Co pasuje? Co nie pasuje?

Sensowność wyboru.

Drukować za pomocą narzędzi programu

Crayola.

Podpisać obrazek.

Eliminować niepasujące elementy.

PLAN ZAJĘĆ

ETAPY

PLANOWANA AKTYWNOŚĆ

UWAGI METODYCZNE

(METODY I FORMY PRACY, POMOCE)

UWAGI

Część wstępna

Powitanie.

Wprowadzenie do tematu

-przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji

-zgromadzenie przyborów np. ucznia: książka, zeszyt, ołówek oraz np. słuchawki lekarskie, -co nie pasuje do tego zbioru przedmiotów, dlaczego?

-uruchomienie programów Crayola Art Adventure i Crayola Art Studio 2.

Praca zbiorowa

Metoda działań praktycznych

Zeszyt, książka, ołówek, słuchawki lekarskie.

Indywidualizacja, w miarę potrzeb pomoc nauczyciela.

Część Właściwa

Klikanie w toster I w piłkę nożną powoduje otwarcie książeczki z 8 obrazkami.

Eliminowanie elementów niepasujących do otoczenia.

Dokończenie kolorowania obrazka-wybór odpowiednich narzędzi z przybornika.

Podpisanie obrazka za pomocą narzędzi z przybornika- kliknięcie w maszynę do pisania

Zapisanie w Galerii-kliknięcie w obrazek Galeria.

Drukowanie prac - kliknięcie w obrazek z drukarką

Praca indywidualna

Praca z komputerem

Nauczyciel podpowiada-dla Mniej spostrzegawczych jest podpowiedź --przycisk pod obrazkiem, odsłaniający ukryty przedmiot.

Część końcowa

Podsumowanie zajęć

-wyjście z programu; powrót do głównego menu; EXIT

-wyłączenie komputerów

-pożegnanie

9

3


