procentowe diagramy słupkowe - lekcja, Matematyka dla Szkoły Podstawowej, Gimnazjum


Scenariusz zajęć matematyki w klasie V

Opracowała: mg inż. Anna Matysiak
nauczyciel matematyki i informatyki

Zespół Szkół im. A. Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej - Szkoła Podstawowa

Temat: Procentowe diagramy słupkowe.

Cel ogólny: Poznanie sposobów przedstawienia danych procentowych za pomocą diagramów słupkowych.

Cele operacyjne:

Metody: pogadanka, podająca, ćwiczenia praktyczne, zadań stawianych do wykonania,

Formy: zbiorowa, indywidualna,

Środki dydaktyczne: plansze, karty pracy,

Tok lekcji:

  1. Organizacja zajęć: przywitanie uczniów, obecność.
    Sprawdzenie pracy domowej (omówienie problemów, z którymi uczniowie mogli mieć kłopoty).

  2. Powtórzenie wiadomości z poprzednich zajęć:
    N: - Co oznacza procent?

U: - Procenty to części pewnych wielkości i nic występują one jako samodzielne ułamki.

N: - Zamień 0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0x01 graphic
; 0,5 ; 0,25; 0,75; l na procenty.

N: - Zamień 25%, 50%, 75%, 10%, 100%, 150%, 20% na ułamki zwykłe lub dziesiętne.

  1. Podanie tematu i celów bieżących zajęć.
    Widzę, że rozumiecie co oznacza procent.
    Pogadanka o wykorzystaniu w życiu codziennym diagramów procentowych (dane statystyczne).
    diagram — wykres, rysunek przedstawiający w określony umownie sposób współzależność pomiędzy interesującymi nas wielkościami lub pojęciami. D. stanowi istotne uzupełnienie języka słownego, umożliwiając poglądowe przedstawienie ca­łokształtu rozważanych zagadnień w uogólnionej postaci, da­jącej się ogarnąć jednym rzutem oka.

  2. Najprostszym typem diagramów procentowych są diagramy obrazkowe i słupkowe. My zajmiemy się diagramem słupkowym. Spójrzcie na tablicę.

Omówienie diagramu (podziałka - osie, słupki - czego dotyczy).


Zadanie pierwsze (plansza I)

Uczniowie pewnej szkoły, mają różne zainteresowania sportowe. Przeprowadzono ankietę na temat „Twoja ulubiona dyscyplina sportowa”. Każdy uczeń mógł w ankiecie podać tylko jedną dyscyplinę. Oto wyniki tej ankiety:
siatkówka - 25%

koszykówka - 10%

piłka nożna -40%

dwa ognie - 5%

0x08 graphic
nie ma sportowych zainteresowań - 20%

Pytania na które możemy dać odpowiedź:

Ile procent całej szkoły lubi grać w siatkówkę?

W koszykówkę lubi grać . . . . . całej szkoły?

W piłkę nożną lubi grać . . . . . całej szkoły?

W dwa ognie lubi grać . . . . . całej szkoły?

Nie ma zainteresowań sportowych . . . . . całej szkoły?

Odszukajmy teraz:
W jaką dyscyplinę sportową lubią najbardziej?

W jaką dyscyplinę sportową lubią najmniej?

Porównajmy teraz:
Czy w siatkówkę lubi grać więcej uczniów niż w koszykówkę?

Może wy zadacie jakieś pytanie do tego wykresu.

Zadanie drugie (plansza II)
Samorząd klasowy przeprowadził ankietę dotyczącą spędzania wolnego czasu. Każdy z uczniów miał wybrać jeden, ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Oto wyniki:

oglądanie telewizji - 33%

czytanie książek - 11%

zajęcia sportowe - 19%

zajęcia muzyczne - 7%

0x08 graphic
gry komputerowe - 30%

Uczniowie odczytując dane z tabel i diagramów, odpowiadają napytania nauczyciela.
Pytania: np. Która z grup uczniów najbardziej zdrowo spędza czas? Do której grupy ty należysz?

  1. Karty pracy dla uczniów - samodzielna praca.

  2. Podsumowanie lekcji. Uczniowie znają już słupkowe diagramy procentowe i ich budowę. Potrafią je stworzyć i odczytać z nich pewne informacje.

  3. Praca domowa:

Wyszukać w czasopismach jeden procentowy diagram słupkowy. Wyciąć go, wkleić do zeszytu, a następnie ułożyć dwa pytania (których odpowiedzi można odczytać z tego diagramu) i odpowiedzieć na nie.


KARTA PRACY

Zadanie 1.

Zaznaczony na rysunku ”słupek” oznacza planowaną produkcję w pewnej fabryce. Zaznacz:

a) 50% produkcji b) 25% produkcji c) 110% produkcji.

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

Zadanie 2.

Zaznaczony na rysunku "słupek” oznacza jakie lasy rosną w rejonie leśnictwa Jelonkowo. Uzupełnij diagram tak, aby przedstawiał dane:

a) 15% lasy liściaste b) 30% lasy mieszane c) 55% lasy iglaste,

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

Zadanie 3.

Napój z owoców południowych zawiera: 20% soku pomarańczowego, 15% soku grejpfrutowego, 10% soku ananasowego, 50% wody, a resztę stanowi sok z owocu mango. Przedstaw słupkowy diagram procentowy składu tego napoju zaznaczając: sok pomarańczowy kolorem pomarańczowym, sok grejpfrutowy kolorem różowym., ananasowy - żółtym, wodę - niebieskim, a mango -zielonym.


KARTA PRACY - zadania dodatkowe
Zadanie 1.

Ciocia Adama przeznaczyła: 30% swojego ogrodu pod uprawę ziemniaków, 15% pod buraki, 10% pod cebulę, 8% pod pomidory, 12% pod ogórki, a resztę pod kwiaty. Wykonaj diagram słupkowy podziału ogródka przez Ciocię Adama.

Zadanie 2.

Tabela przedstawia straty ciepła w domu jednorodzinnym. Wykonaj diagram słupkowy tak, aby przedstawiał te dane:

Nazwa części domu

Ilość uciekającego ciepła

Komin

14%

Dach

18%

Ściany

40%

Okna

18%

piwnice

10%

0x01 graphic

0x01 graphic

100%

50%

25%

110%

100%

wszystkie lasy rosnące w leśnictwie

15%

30%

55%


