III.CZŁOWIEK ODKRYWA SWOJE PRAWA, 23.Rewolucja francuska, Marek Biesiada


Marek Biesiada 20. 12. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Rewolucja francuska

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

Po zakończonych zajęciach uczeń

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Ile kolonii miała Anglia w Ameryce Północnej?

    • Jaka ludność zakładała osady w koloniach angielskich?

    • Czyje terytoria zajmowali osadnicy?

    • Jaki był rozwój gospodarczy kolonii?

    • Jak Anglia traktowała swoje kolonie w Ameryce?

    • Do jakich konfliktów dochodziły pomiędzy koloniami amerykańskimi a Anglią?

    • Jaka była przyczyna wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej?

    • Kiedy i gdzie została ogłoszona „Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej?

    • Kto stanął na czele armii amerykańskiej?

    • Jakie znane osoby uczestniczyły w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych?

    • Jakie państwa wsparły kolonie amerykańskie w wojnie o niepodległość?

    • Jakie były skutki wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej?

    • Kiedy Amerykanie uchwalili konstytucję?

    • Jakie zasady ustrojowe zawierała konstytucja?

    • Do kogo należała władza ustawodawcza?

    • Do kogo należała władza wykonawcza?

    • Do kogo należała władza sądowanicza?

    • Jakie prawa gwarantowała konstytucja obywatelom Stanów Zjednoczonych?

    • Jaką strukturę terytorialną przyjęły Stany Zjednoczone?

    • Jakie uprawnienia miał władza centralna?

    • Jakie uprawnienia miały władze stanowe?

    • Kogo obejmowały prawa zawarte w konstytucji Stanów Zjednoczonych?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Rewolucja francuska

    1. Kryzys wewnętrzny we Francji

    • Co to jest rewolucja?

    • Jak we Francji były sprawowane rządy?

    • Jakie były przyczyny kryzysu wewnętrznego we Francji?

    2. Społeczeństwo francuskie przed 1789 r.

    • Jak było podzielone społeczeństwo francuskie?

    3. Rewolucja francuska

    • Jakie były przyczyny rewolucji francuskiej?

    • Jaki był przebieg rewolucji francuskiej?

    • Kiedy uchwalono „Deklarację Praw Człowieka i Obywatela”?

    • Kiedy uchwalono konstytucję francuską?

    4. Przemiany ustrojowe we Francji w latach 1789-1793

    • Jak inne monarchie europejskie zareagowały na wydarzenia we Francji?

    • Dlaczego doszło do obalenia monarchii we Francji i ustanowienia republiki?

    • Dlaczego Ludwik XVI został postanowiony przed sądem i skazany na karę śmierci?

    • Kiedy wykonano wyrok na Ludwiku XVI?

    • Jaka była sytuacja międzynarodowa Francji po obaleniu monarchii?

    • Jaka była sytuacja wewnętrzna Francji po ustanowieniu republiki?

    • Jakie działania podjęli jakobini w celu uratowania republiki?

    • W jaki sposób rządzili jakobini?

    • Dlaczego jakobini zostali obaleni?

    • Kto przejął rządy we Francji po obaleniu jakobinów?

    5. Znaczenie rewolucji francuskiej

    • Jakie znaczenie miała rewolucja francuska?

    • Jakie negatywne skutki miała rewolucja francuska?

    • Jakie pozytywne skutki miała rewolucja francuska?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Kryzys wewnętrzny we Francji

    • niezadowolenie z rządów absolutnych

    • zła sytuacja finansowa państwa

    • obciążenia podatkowe mieszczan i chłopów

    • wzrost cen żywności spowodowany klęską nieurodzaju

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Społeczeństwo francuskie przed 1789 r.

    Społeczeństwo francuskie dzieliło się na trzy stany:

    a) duchowieństwo (130 tys. - 0,5% społeczeństwa)

    b) szlachta (200 tys. - 0,75%)

    c) stan trzeci (27 mln - 98,25%)

    • burżuazja - właściciele manufaktur, wielcy kupcy i bankierzy

    • biedniejsza ludność miast

    • chłopi

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Rewolucja francuska

    a) przyczyny:

    • zwołanie w czerwcu 1789 r. przez króla Ludwika XVI Stanów Generalnych, które miały uchwalić nowe podatki

    • żądanie stanu trzeciego, aby przeprowadzić reformy w państwie; wspólnych obrad w Stanach Generalnych oraz liczenia głosów każdego z reprezentantów

    • król Ludwik XVI nie wyraża zgody na wspólne obrady Stanów Generalnych

    b) przebieg rewolucji

    • 20 czerwca stan trzeci ogłasza się Zgromadzeniem Narodowym

    • 14 lipca wybuch rewolucja w Paryżu - zdobycie Bastylii

    • wybuch rewolucji na prowincji

    • uchwalenie przez Zgromadzenie Narodowe Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela: równość obywateli wobec prawa i nadanie wszystkim obywatelom praw politycznych oraz publicznych

    • uchwalenie konstytucji 3 września 1791 r. - Francja monarchią konstytucyjną

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Przemiany ustrojowe we Francji w latach 1789-1793

    a) wypowiedzenie wojny Francji przez Austrię, Prusy i Anglię

    • uwięzienie króla i jego rodziny przez lud

    b) zniesienie we Francji monarchii we wrześniu 1792 r. i ustanowienie republiki

    • władzę obejmuję parlament wybierany przez lud

    • Ludwik XVI skazany przez sąd i skazany na śmierć (wyrok wykonano w styczniu 1793 r.)

    c) wypowiedzenie wojny przez inne państwa europejskie

    d) trudna sytuacja wewnętrzna we Francji

    • wystąpienia przeciwko rewolucji szlachty i duchowieństwa

    • niezadowolenie chłopów i mieszczan

    • prześladowania Kościoła katolickiego

    e) rządy jakobinów - Maksymilian Robespierre

    • władzę przejmuję Komitet Ocalenia Publicznego

    • ustanowienie maksymalnych cen na żywność

    • uchwalenie nowej konstytucji - ustanowienie obowiązku zapewnienia pracy bezrobotnym oraz oświaty wszystkim obywatelom

    • reformy w armii

    • rządy terroru wymierzone przeciw Kościołowi katolickiemu

    • stracenie Dantona

    • obalenie rządów Robespierre'a i jakobinów

    f) przejęcie rządów przez Dyrektoriat

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Znaczenie rewolucji francuskiej

    a) skutki negatywne

    • zginęło bardzo dużo niewinnych ludzi

    b) skutki pozytywne

    • zniszczenie starych stosunków społecznych opartych na przywilejach możnych i duchowieństwa

    • wprowadzenie w życie praw człowieka

    • upowszechnienie na świecie republikańskich form rządów

    • zastosowanie trójpodziału władzy i zasad

    • wprowadzenie świeckości państwa, czyli oddzielenie państwa od kościoła

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest rewolucja?

    • Jak we Francji były sprawowane rządy?

    • Jakie były przyczyny kryzysu wewnętrznego we Francji?

    • Jak było podzielone społeczeństwo francuskie?

    • Jakie były przyczyny rewolucji francuskiej?

    • Jaki był przebieg rewolucji francuskiej?

    • Kiedy uchwalono „Deklarację Praw Człowieka i Obywatela”?

    • Kiedy uchwalono konstytucję francuską?

    • Jak inne monarchie europejskie zareagowały na wydarzenia we Francji?

    • Dlaczego doszło do obalenia monarchii we Francji i ustanowienia republiki?

    • Dlaczego Ludwik XVI został postanowiony przed sądem i skazany na karę śmierci?

    • Kiedy wykonano wyrok na Ludwiku XVI?

    • Jaka była sytuacja międzynarodowa Francji po obaleniu monarchii?

    • Jaka była sytuacja wewnętrzna Francji po ustanowieniu republiki?

    • Jakie działania podjęli jakobini w celu uratowania republiki?

    • W jaki sposób rządzili jakobini?

    • Dlaczego jakobini zostali obaleni?

    • Kto przejął rządy we Francji po obaleniu jakobinów?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,5,7,8,9/61-64. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 1,2,3,6/116.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    5


