IV.CZŁOWIEK WALCZĄCY O WOLNOŚĆ I PRAWA, 39.Wiosna Ludów, Marek Biesiada


Marek Biesiada 04. 04. 2007

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Wiosna Ludów w latach 1848-1849 w Europie i na ziemiach polskich.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie były konsekwencje upadku powstania listopadowego?

    • Do których państw Polacy udawali się na emigrację?

    • Jak Polacy byli przyjmowani w państwach, do których przybywali?

    • Jak Polacy byli traktowani przez rządy państw europejskich?

    • Na jakie wydarzenia czekali Polacy?

    • Jakie konflikty istniały wśród polskich emigrantów?

    • Jakie powstały polityczne ugrupowania wśród polskiej emigracji?

    • Jakie były programy polskich ugrupowań emigracyjnych?

    • Jak polska emigracja utrzymywała kontakt z krajem?

    • Którzy polscy artyści i pisarze znaleźli się na emigracji?

    • Jaką działalność na emigracji prowadzili polscy pisarze i artyści?

    • Jaka była sytuacja w kraju po klęsce powstania listopadowego?

    • Jaką działalność prowadzili Szymon Konarski i księdza Piotr Ściegienny?

    • Jak doszło do powstania krakowskiego?

    • Jaki był przebieg powstania krakowskiego?

    • Dlaczego chłopi z Galicji wystąpili przeciwko szlachcie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Wiosna Ludów w latach 1848-1849 w Europie i na ziemiach polskich.

    1. Przyczyny Wiosny Ludów w Europie i na ziemiach polskich

    • Jakie były przyczyny wybuchu Wiosny Ludów w Europie i na ziemiach polskich?

    2. Przebieg Wiosny Ludów

    • Jaki przebieg miała rewolucja we Francji?

    • Jaki przebieg miała rewolucja w Niemczech?

    • Jaki przebieg miała rewolucja w Austrii?

    3. Wiosna Ludów na ziemiach polskich

    • Dlaczego Polacy w zaborach austriackich i pruskim wzięli aktywny udział w Wiośnie Ludów?

    • Jaki przebieg miała Wiosna Ludów w Wielkopolsce?

    • Jaki przebieg miała Wiosna Ludów w Galicji?

    4. Polacy w europejskiej Wiośnie Ludów

    • Którzy Polacy i w jakich państwach brali udział w Wiośnie Ludów?

    • Dlaczego Polacy chętnie uczestniczyli w Wiośnie Ludów?

    5. Bilans Wiosny Ludów

    • Jaki był bilans Wiosny Ludów w Europie?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 179. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Przyczyny Wiosny Ludów w Europie i na ziemiach polskich

    • niezadowolenie społeczeństw z porządków ustalonych przez kongres wiedeński

    • dążenie burżuazji do zdobycia udziału w sprawowaniu władzy

    • we Włoszech i Niemczech żądano zjednoczenie

    • dążenie narodów zamieszkujących Cesarstwo Austrii do odzyskania niepodległości

    • chłopi w środkowej Europie żądali uwłaszczenia

    • nieurodzaj i głód w Europie

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 179-180. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Przebieg Wiosny Ludów

    a) rewolucja we Francji

    • w lutym 1848 r. obalono monarchię i ustanowiono II republikę

    • nowy rząd burżuazyjny nie przeprowadził jednak reform, które miały poprawić warunki życia najuboższej części społeczeństwa

    • w czerwcu 1848 r. wybucha bunt robotników, który został obalony

    • bilans Wiosna Ludów we Francji - przyniosła ona jedynie korzyści burżuazji, która uzyskała wpływ na rządy

    b) rewolucja w Niemczech

    • w marcu 1948 r. wybuchają wystąpienia rewolucyjne w Berlinie

    • król pruski godzi się na zwołanie zgromadzenia narodowego i nadanie konstytucji

    • zamieszki w całych Niemczech

    • zwołanie parlamentu ogólnoniemieckiego we Frankfurcie nad Menem, którego celem było zjednoczenie Niemiec

    • zamiar zjednoczenia Niemiec nie powiódł się, ponieważ król pruski odmówił przyjęcia korony zjednoczonych Niemiec z rąk parlamentu oraz nie chciał być władcą z woli ludu, zobowiązanym do przestrzegania zasad demokracji

    • parlament frankfurcki rozwiązuje się po stłumieniu przez wojsko powstań w kilku krajach niemieckich

    • bilans Wiosny Ludów w Niemczech - nie powiodła się próba zjednoczenia Niemiec na zasadach demokratycznych; udało się dokonać uwłaszczenia chłopów we wschodnich Niemczech

    c) rewolucja w Austrii

    • rewolucjoniści żądali wprowadzenia konstytucji i usunięcia kanclerza Austrii Klemensa Metternicha

    • początkowe i pozorne ustępstwa cesarza

    • stłumienie rewolucji w Wiedniu

    • powstanie na Węgrzech, gdzie ogłoszono niepodległość

    • stłumienie powstania węgierskiego przy pomocy wojsk rosyjskich

    d) rewolucja we Włoszech

    • ludność domagała się zniesienia absolutyzmu i zjednoczenia Włoch

    • początkowe ustępstwa władców poszczególnych państewek włoskich

    • stłumienie rewolucji przez Austrię, która w północnych Włoszech zdołała obronić swojej posiadłości

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 181-182. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Wiosna Ludów na ziemiach polskich

    a) przyczyny Wiosny Ludów na ziemiach polskich

    • Polacy widzieli w wystąpieniach rewolucyjnych w Europie możliwość odzyskania przez Polskę niepodległości

    b) powstanie w Wielkopolsce

    • na czele powstania stanął Ludwik Mierosławski

    • ustępstwa władz pruskich - pozwolono Polakom na tworzenie oddziałów polskich podział administracyjny Wielkopolski na dwie części: południowo-wschodnia (zarządzaną przez Polaków) oraz na północno-zachodnią (rządzona przez Niemców)

    • po złamaniu rewolucji w Berlinie oddziały pruskie zaatakowały polskie obozy wojskowe

    • Polacy odnoszą sukces w bitwach pod Miłosławiem i Sokołowem

    • Polacy uzyskują reprezentację w parlamencie berlińskim oraz tworzenie legalnych organizacji (np. Liga Polska)

    c) Wiosna Ludów w Galicji - manifestacje w Krakowie w marcu 1848 r.

    • Polacy wysunęli żądania wolności słowa, uwłaszczenia chłopów oraz spolszczenia szkół i urzędów

    • przestąpienie do organizowania zalążków polskiej administracji oraz oddziałów gwardii narodowej

    • działacze polscy chcieli 23 kwietnia ogłosić akt uwłaszczenia chłopów

    • 22 kwietnia Gubernator Galicji Franciszek Station uprzedził Polaków i w imieniu cesarza ogłosił patent uwłaszczeniowy na mocy, którego pańszczyzna została zniesiona, a chłopi otrzymali na własność ziemię, którą dotychczas użytkowali

    • chłopi nie poparli polskich dążeń niepodległościowych

    • stłumienie przez Austriaków polskiego ruchu niepodległościowego

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 182-183. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Polacy w europejskiej Wiośnie Ludów

    • gen. Józef Bem - udział w powstaniu węgierskim, dowódca armii węgierskiej

    • gen. Henryk Dembiński - udział w powstaniu węgierskim

    • gen. Wojciech Chrzanowski - dowodził armią Królestwa Sardynii

    • Ludwik Mierosławski - udział w walkach na Sycylii

    • utworzenie przez Adama Mickiewicza we Włoszech legionu, który miał wesprzeć Włochów w walce o zjednoczenie państwa

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 183. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Bilans Wiosny Ludów

    • wprowadzenie w wielu państwach konstytucji (np. w Prusach)

    • rozbudzenie świadomości narodowej ludów słowiańskich będących pod obcym panowaniem, które zaczęły dążyć o niepodległości i odbudowy własnej państwowości

    • nastąpiło zniesienie pańszczyzny, uwłaszczenie chłopów, zniesienie różnych powinności - większy wpływ chłopstwa na życie polityczne

    • Wiosna Ludów była ważnym etapem procesu budowy nowoczesnych narodów państw i społeczeństw współczesnej Europy

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie były przyczyny wybuchu Wiosny Ludów w Europie i na ziemiach polskich?

    • Jaki przebieg miała rewolucja we Francji?

    • Jaki przebieg miała rewolucja w Niemczech?

    • Jaki przebieg miała rewolucja w Austrii?

    • Dlaczego Polacy w zaborach austriackich i pruskim wzięli aktywny udział w Wiośnie Ludów?

    • Jaki przebieg miała Wiosna Ludów w Wielkopolsce?

    • Jaki przebieg miała Wiosna Ludów w Galicji?

    • Którzy Polacy i w jakich państwach brali udział w Wiośnie Ludów?

    • Dlaczego Polacy chętnie uczestniczyli w Wiośnie Ludów?

    • Jaki był bilans Wiosny Ludów w Europie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania: 1,2,3, 5,6/105-106.

    P Zadania: 2,3,4/184.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


