KONSPEKT LEKCJI: 22-23
DATA: 04.X.2004
DYSCYPLINA: PIŁKA NOŻNA
TEMAT: Doskonalenie umiejętności technicznych oraz kształtowanie skoczności w piłce nożnej.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: III szkoły średniej/ M
Czas trwania zajęć: 90 min.
Przybory: piłki, materace, płotki
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: zawodnik doskonali poznane elementy techniki oraz taktyki
gry w piłkę nożną
2.Wiadomości : zawodnik zna przepisy piłki nożnej i technikę wykonania elementów technicznych
3.Sprawność motoryczna. : szybkość, zwinność, skoczność, siła
4.Akcent wychowawczy: samokontrola, współpraca w parach, trójkach
Imię i nazwisko prowadzącego:
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka
2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska
- nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
2.stojąc w lekkim rozkroku RR w górze wykonujemy skony T w przód z pogłębieniem, 3.stojąc w rozkroku wykonujemy skłon T do NL i do NP. 4.w pozycji stojącej, NN razem złączone staramy się głową dotknąć kolan 5.krok skrzyżny (prawa noga w przód) skłon do nogi prawej, a następnie zmiana nogi. 6.gra w tzw. „dziada”- trener dzieli zawodników po sześć osób. Na każdą szóstkę przypada jedna piłka. Z pośród szóstki wybieramy jednego, który będzie ustawiony w środku. Natomiast pozostała piątka utworzy koło. Zawodnicy znajdujący się na obwodzie koła podają do siebie piłkę, a zadaniem zawodnika znajdującego się w środku jest jej przechwycenie, jeśli to się uda to wtedy następuje zmiana zawodnika. |
20 min.
|
- ustawienie w kole
- ustawienie w rozsypce, każdy z ćwiczących posiada piłkę - NN muszą być wyprostowane w stawie kolanowym -na początku zawodnicy podają do siebie piłkę na dwa kontakty, po pewny czasie następuje podanie piłki na jeden kontakt czyli tzw. „ z pierwszej”
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Ćwiczący wykonują następujące ćwiczenia: 1. Zawodnicy ustawieni w rzędzie na wysokości połowy sali, każdy z piłką. Przed nimi ustawione są wzdłuż trzy materace, a na materacach trzy płotki. Wykonują przeskoki obunóż przez płotki, piłkę trzymając w rękach, poczym uderzają piłkę z półwoleja raz z prawej nogi i raz z lewej nogi. 2.Ustawienie j.w. z tym, że z boku znajduje się trener jako stały podający. Zawodnik podaje mu piłkę, następnie przeskakuje płotki, trener odgrywa piłkę zawodnikowi i kończy strzałem na bramkę. Uderzają piłkę PN i LN. Trener znajduje się z prawej strony boiska. 4, j.w. z tym, że trener stoi z lewej strony boiska. 5.Zabawa z piłka „żonglerka”- dowolną częścią ciała. 6.Ustawienie w trójkach. 1 obrońca, 2 i 3 atakujący. 3 trzyma piłkę w rękach i podaje ja do 2, który wyprzedza 1 i odgrywa 3 najpierw głową raz z prawej strony i raz z lewej strony, a następnie z nogi z obu stron. Następnie 3 rzuca piłkę pod nogi i wykonują akcję z 2, w stronę bramki, kończąc strzałem. Zadaniem obrońcy jest przeszkadzanie i odbiór piłki. Po każdej akcji następuje zmiana między zawodnikami. 7.Cwiczenia rozciągające głównie mięśni łydki. 8.Ustawienie w trójkach. Jedna piłka na trójkę. Zawodnicy wykonują do siebie podania piłki nogą z pierwszej. Po podaniu zawodnik idzie za plecy zawodnika do którego podawał piłkę. Zawodnicy poruszają się w stronę bramki i kończą akcję strzałem. 9.Ustawienie j.w. z tym, że zawodnicy wykonują do siebie podania piłki głową. 10.Gra w piłkę nożną 3x3. |
32 min.
30 min. |
Po 30 min. następuje zmiana Zespołów i zmiana ról.
Na bramce znajduje się bramkarz.
|
5.Uspokojenie organizmu |
1.Marsz z ramionami w górze - luźne potrząsanie dłońmi. 2.W marszu- skłon tułowia w dół (wydech)- wyprost tułowia z ramionami w bok (wdech). |
2 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|