KONSPEKT LEKCJI: 41
DATA: 15.IX.2004
DYSCYPLINA: PIŁKA RĘCZNA
TEMAT: Doskonalenie poznanych umiejętności i technicznych w formie fragmentów gry (ze zmianą pozycji ).
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: III szkoły średniej/ M
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki ręczne, szarfy
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń potrafi wykonać wcześniej poznane elementy techniczne (podanie, zwód, kozłowanie, rzut, obronę, grę bramkarza) w formie fragmentów gry ze zmianą pozycji.
2.Wiadomości : uczeń wie jak zastosować wcześniej poznane elementy techniczne w formie fragmentów gry ze zmianą pozycji.
3.Sprawność motoryczna. : szybkość, siła, koordynacja
4.Akcent wychowawczy: współpraca w grupie, zdyscyplinowanie, podporządkowanie ustalonym regułom.
Imię i nazwisko prowadzącego:
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka
2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska
- nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
1. „Berek liniowy”- uczniowie poruszają się po liniach boiska do koszykówki. Jeżeli osoba uciekająca wyjdzie poza linie lub przekroczy boisko to zmienia się w berka. Berek biega za zawodnikiem po linii. 2.Bieg dookoła sali, podchodzimy po piłki. 3.Bieg z toczeniem piłki PiL ręką. 4.Uderzenie piłki o parkiet oburącz,2 krążenia RR w tył. 5.J. w. w przód. 6.Zamykamy koło - poprzez wykonanie kozła staramy się przyspieszyć i złapać piłkę osoby przed nami. 7.J. w. w biegu tyłem wykonujemy obrót i chwytamy piłkę, znowu bieg tyłem. 8.Bieg - na gwizdek zatrzymanie na jedno tempo i podanie piłki pod NN. 9.W parach: 1 - leżenie tyłem RR w górze trzymają piłkę, 2 - leżenie tyłem.1 - skłon T w przód wkłada piłkę między NN partnera,2 - wykonuje leżenie przewrotne i powrót do leżenia tyłem,1 - zabiera piłkę z jego NN i przechodzi do leżenia tyłem. 10.W siadzie rozkrocznym toczenie piłki wokół siebie i podanie po ziemi do partnera. 11.Stojąc chwytamy jednocześnie piłkę i przeciągamy partnera na swoją stronę. 12.Chwytamy piłkę j. w. - wykonujemy obroty z podskokami. |
2 min.
1 min. 3x 3x 3x 5x
5x 4x 5x 1i2
5x 1i2 1 min. 1 min. |
- prowadzący wybiera berków (dwóch) - w rozsypce na sali na liniach boiska - rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego
-w parach na całej sali
-w parach na całej sali
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
1.Ćwiczący ustawiony na swoich pozycjach rozgrywa piłkę. W czasie wymiany podań między wszystkimi ćwiczącymi w różnych kierunkach, co pewien czas dwaj najbliżsi zawodnicy zmieniają ze sobą pozycje. I tak, prawoskrzydłowy może zmienić pozycję ze środkowym lub prawym rozgrywającym, lewoskrzydłowy ze środkowym lub lewym rozgrywającym, obrotowy z lewo lub prawoskrzydłowym, każdy skrajny rozgrywający z najbliższym skrzydłowym lub ze środkowym rozgrywającym. 2.Ćwiczy trzech rozgrywających i trzech obrońców. Następuje wymiana piłek pomiędzy rozgrywającymi. Akcję rozpoczyna środkowy rozgrywający podając piłkę do prawego rozgrywającego , sam biegnie wykonać zasłonę na obrońcy, który kryje lewego rozgrywającego. W wyniku zasłony uwalnia się on od obrońcy, wybiega na pozycję i po otrzymaniu piłki od prawego rozgrywającego, kończy akcję rzutem na bramkę. 3.Ćwiczący ustawieni jak na rys. lewoskrzydłowy jest w posiadaniu większej liczby piłek. Rozpoczynając ćwiczenie, lewoskrzydłowy podaję piłkę do atakującego w przód (prostopadle) lewego rozgrywającego, który po otrzymaniu piłki podaje ją do atakującego w przód środkowego rozgrywającego, a sam biegnie w pas działania zawodnika grającego na pozycji prawego rozgrywającego. Piłka w tym czasie winna być w posiadaniu prawego rozgrywającego, który podaje ją wychodzącemu na pozycję lewemu rozgrywającemu. Lewy rozgrywający kończy akcję rzutem na bramkę. 4..„Bramka” ćwiczący ustawieni jak na rys. ćwiczenie wykonujemy z piłką. Na sygnał prowadzącego zawodnicy atakujący , startują zmieniając ze sobą miejsce. Obrońcy kryją ich z przekazywaniem. Bramkarz znajduje się na bramce. 5. „Przeciw obronie 6:0” lewy rozgrywający(4), po otrzymaniu piłki od ćwiczącego (5), wykonuje zamierzony rzut, zmuszając obrońcę do wyjścia w przód. Ćwiczący (5) podbiega do obrońcy i stosuje zasłonę z boku, w wyniku której uwolniony partner wykonuje rzut lub zaatakowany przez obrońcę oddaje piłkę do środkowego (2), a ten wykonuje rzut do bramki. 6. Gra właściwa. Podział na dwa siedmio osobowe (6 + bramkarz) zespoły. Jeden zespól posiada szarfy. Gra przebiega na boisku do piłki ręcznej. |
3 min.
3 min.
3 min.
4 min.
4 min.
8 min.
|
Jeżeli jest więcej ćwiczących, wtedy można ich podzielić np. trójki lub czwórki. |
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|