s. Barbara Tomczyk CSFN Klasa III gimnazjum
Scenariusz katechezy
Temat: Prawda o Kościele. (3 jednostki lekcyjne)
Cel ogólny:
Uświadomienie prawdy o naturze i posłannictwie Kościoła
Cele szczegółowe:
odkrywanie prawdy o pochodzeniu Kościoła
uporządkowanie wiedzy na temat Kościoła
poznanie poglądów katechizowanych na temat Kościoła
kształtowanie umiejętności obiektywnego spostrzegania rzeczywistości Kościoła
aktywne włączenie się w realizację posłannictwa Kościoła
utożsamianie się katechizowanych z Kościołem Katolickim
Sposoby realizacji celów: metoda „Wypis z akt sądowych”, praca frontalna, praca z tekstem biblijnym, pogadanka
Środki dydaktyczne: tablica, kreda, zeszyt ucznia, formularze, Pismo Święte
Przebieg katechezy:
Lekcja I:
Wprowadzenie (20 minut):
modlitwa
sprawdzenie listy obecności
przypomnienie ostatniej katechezy
wpisanie tematu katechezy bieżącej do zeszytu
wyjaśnienie sposobu pracy metodą „wypis z akt sądowych” (zał.1.)
podział na grupy
Rozwinięcie (20 minut):
wyjaśnienie, na czym polega rola oskarżyciela (zał.1.)
rozdanie formularza „Akt Oskarżenia” (zał.3.) oraz zał.2. („Akty Prawne”)
formułowanie aktu oskarżenia - wypełnianie formularza „Akt Oskarżenia” (zał.3.)
Zakończenie (5 minut):
zebranie wypełnionych formularzy „Akt Oskarżenia”
uporządkowanie klasy
modlitwa na zakończenie katechezy
Lekcja II:
Wprowadzenie (5 minut):
modlitwa
sprawdzenie listy obecności
przypomnienie ostatniej katechezy
podział na grupy
Rozwinięcie (35 minut):
wyjaśnienie, na czym polega rola obrońcy (zał.1.)
rozdanie formularzy wypełnionych na poprzedniej lekcji
(„Akt Oskarżenia”), zał.2. („Akty Prawne)”) oraz formularza
„Przemówienie Końcowe Obrońcy” (zał.4.) (20 minut)
przygotowywanie mowy końcowej obrońcy - wypełnianie
formularza „Przemówienie Końcowe Obrońcy” (zał.4.)
wyjaśnienie, na czym polega rola sędziego (zał.1.)
rozdanie formularzy „Wyrok” (zał.5.)
formułowanie wyroku w oparciu o „Akt Oskarżenia” (15 minut)
i „Przemówienie Końcowe Obrońcy” - wypełnianie formularza
„Wyrok” (zał.5.)
Zakończenie (5 minut):
zebranie wypełnionych formularzy
uporządkowanie klasy
modlitwa na zakończenie katechezy
Lekcja III:
Wprowadzenie (15 minut):
modlitwa
sprawdzenie listy obecności
podział na grupy
rozdanie formularzy wypełnianych na poprzednich zajęciach
odczytanie przez przedstawiciela każdej grupy wyroku z uzasadnieniem
zebranie wypełnionych formularzy w celu dokonania ich oceny
zajęcie przez uczniów ich stałych miejsc
Rozwinięcie (25 minut):
pogadanka na temat początków Kościoła:
- Kto założył Kościół?
- Jaki jest cel istnienia Kościoła?
- Jak powstał Kościół?
(poprawne odpowiedzi uczniowie wpisują do zeszytu)
rozdanie Pisma Świętego lub - jeżeli w szkole nie ma wystarczającej liczby egzemplarzy - zał.6. („Nowy Testament o Kościele”)
śledzenie z uczniami etapów powstawania Kościoła - zapis tych etapów i odpowiednich parametrów biblijnych na tablicy i w zeszycie ucznia - zwrócenie szczególnej uwagi na zapowiedzi zesłania Ducha Świętego i Jego rolę w Kościele
jeżeli czas pozwoli - rozmowa na temat tego, co uczniowie odkryli podczas cyklu katechez o Kościele.
Zakończenie (5 minut):
zapis pracy domowej
uporządkowanie klasy
modlitwa na zakończenie katechezy
Zapis w zeszycie ucznia:
Temat: Prawda o Kościele
Kościół nie jest prostą kontynuacją Narodu Wybranego, ale jest Nowym Ludem Wybranym, którego Założycielem jest Jezus Chrystus.
Najważniejszym celem istnienia Kościoła jest prowadzenie wiernych do zbawienia.
Etapy powstawania Kościoła:
Zwiastowanie i narodziny Jezusa (Łk 1,30-33.38; 2,10-11.34)
Nauczanie Jezusa (Mk 1,14-15; Mt 4,23-25)
Powołanie „Dwunastu” i ich posłannictwo (Mk 3,13-19; Łk 10,16)
Szczególna rola Piotra(Mt 16,13-19)
Wydarzenia paschalne:
Ostatnia Wieczerza (J 14,16-18; 15,26;16,7.12-13; 1Kor 11,23-26)
Męka i śmierć (J 19,28-30)
Zmartwychwstanie (J 20,19-23)
Wniebowstąpienie (Mt 28,16.18-20)
Zesłanie Ducha Świętego (Dz 2)
Praca domowa
Napisz wypracowanie na temat: „Miejsce i rola Kościoła we współczesnym świecie.” Wykorzystaj w nim twoje osobiste przemyślenia na ten temat podczas ostatnich katechez.