budowa ziemi multimed

background image

Iwona Kotusińska-

yvonak@poczta.onet.pl

Geografia, informatyka, wychowanie fizyczne
Gimnazjum nr 1 im Polskich Noblistów
w Rawie Mazowieckiej
rawgim1@poczta.onet.pl

Komputer wdziera się szturmem w naszą rzeczywistość. To nowoczesne medium,

które niektórych jeszcze przeraża, stwarza ogromne możliwości w zakresie edukacji dzieci
i młodzieży. Wykorzystanie w tym celu Internetu oraz programów multimedialnych na lekcji
geografii stanowi możliwość urozmaicenia i uatrakcyjnienia procesu kształcenia. Edukacja
tzw. medialna nie tylko aktywizuje ucznia, ale ma pomóc wykształcić go tak, by był
konkurencyjny na rynku pracy w Polsce i innych krajach. Oto propozycja lekcji geografii
przeprowadzonej w pracowni internetowej.

Scenariusz lekcji geografii

z wykorzystaniem multimediów.

(lekcja w klasie I gimnazjum przeprowadzona w internetowej pracowni komputerowej)

Dział: LITOSFERA

Temat: Budowa wnętrza Ziemi. Skały i minerały.


I. Cele zajęć:

1. Zainteresowanie budową geologiczną naszej planety, zwrócenie uwagi na wpływ

wydarzeń i procesów jakim podlegała na rodzaje skał.

- uczeń zna: róznicę między skałą a minerałem.
- uczeń rozumie w jaki sposób zmieniało się oblicze Ziemi, w jaki sposób zachodziły

ruchy lądotwórcze, wybuchy wulkanów, procesy powstawania skał.

- uczeń potrafi rozpoznać podstawowe rodzaje skał i wyjaśnić ich genezę.

2. Kształtowanie umiejętności:
* korzystania z multimedialnych źródeł informacji w zdobywaniu i sprawdzaniu wiedzy;
* wyszukiwania i prezentacji wiedzy geograficznej w dwuosobowych zespołach
* wykorzystania zdobytej wiedzy w ćwiczeniu sprawdzającym.

3. Wyrabianie nawyku poszanowania sprzętu w pracowni komputerowej.


II. Metody i formy pracy:
Pokaz multimedialny, pogadanka, praca z komputerem, wyszukiwanie informacji w
Internecie. Uczniowie siedzą w 2-osobowych grupach na jeden komputer.

III. Środki dydaktyczne:
komputery PC (WINDOWS 98) w pracowni sieciowej (WINDOWS NT); plansza „Budowa
wnętrza Ziemi”, CD-ROM „Odkrywamy Świat” zawierający animacje i interakcje – dodatek
do podręcznika geografii WSiP cz.1 /2002 ; Zasoby Internetu- Wielka Encyklopedia
Multimedialna; obudowa internetowa pakietu „Geografia świata”.

IV. Przebieg zajęć:

1. Uczniowie poznają budowę wnętrza Ziemi.

background image

Pojęcia: jądro Ziemi, płaszcz, skorupa ziemska, stopień geotermiczny- interpretacja
planszy.

2. Uczniowie poznają procesy zmieniające oblicze Ziemi- ruchy lądotwórcze i

górotwórcze, góry fałdowe, góry zrębowe, wybuchy wulkanów, trzęsienia Ziemi.
Pojęcia: ryfty, strefa subdukcji, magma, teoria Wegenera, krater, komin wulkanu,
epicentrum, sejsmograf- Prezentacja multimedialna z płyty CD ROM- DYNAMICZNA
PLANETA- ODKRYWAMY LITOSFERĘ- DZIEJE LITOSFERY- WULKANY.

3. Podział skał i ich geneza. - Prezentacja multimedialna przygotowana przez

nauczyciela w PawerPoint.

4. Poznanie głównych rodzajów skał oraz różnicy między skałą a minerałem. Omówienie

ich cech i zastosowania-

Wyszukiwanie informacji przez uczniów w Internecie- zalecane strony www:

http://republika.pl/mineraly_i_skaly
http://strony.wp.pl/wp/micozi
http://eduseek.interklasa.pl/przedmioty/geografia/

Niespokojna planeta

Budowa Ziemi

Tektonika płyt litosfery

każda 2-osobowa grupa ma zaprezentować przydzieloną przez nauczyciela skałę, minerał
Znalezione informacje mogą zostać zapisane w folderze „skały” na dysku C:,
Prezentacja zdobytej wiedzy- każda grupa omawia wybraną skałę.
5.
Utrwalenie i sprawdzenie wiedzy- uczniowie wykonują ćwiczenie sprawdzające –

„Układanka” w programie Microsoft Word, rozpoznają typy skał. Drukują pracę.


Kontynuacją przedstawionych powyżej zajęć (o ile dysponujemy czasem) może być
internetowe zwiedzanie Muzeum Geologicznego PIG (http:

www.pgi.waw.pl/muzeum

),

Muzeum Ziemi PAN w Warszawie (

http://venus.ci.uw.edu.pl/alf/mz

) lub Muzeum Geologiczne

ING PAN w Krakowie

(

http://www.krakow.pl/kultura/muzea/geolog.php).















UKŁADANKA

background image

Dane o autorze opracowania:

Mgr Iwona Kotusińska-

nauczyciel geografii i informatyki, opiekun pracowni internetowej w Gimnazjum nr 1 w Rawie Mazowieckiej.

e-mail: yvonak@poczta.onet.pl

ANKIETA EWALUACYJNA

DLA UCZNIÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W LEKCJI GEOGRAFII

Z WYKORZYSTANIEM TECHNIK KOMPUTTEROWYCH I

MULTIMEDIÓW.



Przeczytaj uważnie pytania i zaznacz X w polu wybranej odpowiedzi.

LP. Pytanie TAK

NIE

1. Czy

zrozumiałeś realizowany na lekcji temat?

2. Czy nauczyciel zainteresował uczniów tematem?

3. Czy

wystarczyło Ci czasu na zadane ćwiczenia?

4. Czy

ćwiczenia sprawdzające sprawiły Ci trudność?

5. Czy taka forma lekcji umożliwiła Ci lepsze zrozumienie

tematu?

6. Czy stosowanie technik komputerowych i metod

multimedialnych aktywizuje Cię do pracy na lekcji?

7. Czy

podobała Ci się lekcja geografii w pracowni

komputerowej?



Podkreśl, który z podanych niżej znaczków wybierzesz, by ocenić dzisiejszą
lekcję?





Dziękuję za wypełnienie ankiety.

