poznaj kraj sasiadow

background image

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

Scenariusz zdobył I miejsce w polsko- ukraińskim konkursie

materiałów dydaktycznych o współpracy „Poznajmy lepiej swoich sąsiadów”

organizowanym w ramach Programu „Przemiany w Regionie”- RITA

Autorzy: Irena i Zygmunt Starykiewiczowie

Temat: Poznaj kraj sąsiadów – Ukrainę.

/ lekcja przeznaczona dla klasy I gimnazjum, czas realizacji 2 godz./



Cele:

Uczeń

• zna podstawowe wiadomości o Ukrainie,

• zauważa związki w historii obu narodów,

• potrafi dostrzec podobieństwa języków polskiego i ukraińskiego,

• wymienia elementy kultury ukraińskiej,

• sprawnie korzysta z Internetu,

• skutecznie współpracuje w zespole.

Metody, techniki: „mapa skojarzeń”, praca z tekstem źródłowym, pokaz multimedialny,

ranking, symulacja

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: plakat „Zbudujemy mosty”, załączniki 1 - 7, prezentacja „Miasta

Ukrainy”, slajdy „Strój ukraiński”, nagrania dwu pieśni ukraińskich, magnesy, „metki”

background image

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

Przebieg lekcji:

Fazy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Zaangażowanie

/ 3 min./

Badanie

/10 min./

Prezentacja

/ 6 min./

Przekształcanie

/ 26 min./

Prowadzący zajęcia zapisuje na tablicy

hasło: UKRAINA i zadaje uczniom

pytanie: Z czym kojarzy się wam ta

nazwa własna?

Następnie nauczyciel przedstawia cele

lekcji, zawiesza w widocznym miejscu

plakat cyklu „Zbudujemy mosty”.

Dzieli uczniów na 6 grup i prosi

o wyznaczenie liderów grup.

Prowadzący uzupełnia wiadomości,

jakie zebrały grupy, przekazując każde-

mu z uczniów kolorowe ksero herbu

i flagi Ukrainy /załącznik nr 2/. Każdej

Uczniowie proponują hasła

do uzupełnienia mapy skojarzeń,

np.: Bug, zakupy, kozak,

„Ogniem i mieczem” itp.

Uczniowie losują ksero różnych

nominałów banknotów

ukraińskich /załącznik nr 1/

i zostają podzieleni na 4-

osobowe grupy. Ich zadaniem

jest wyszukanie w Internecie

podstawowych informacji

na temat Ukrainy (położenie,

powierzchnia, ludność, sąsiedzi)

i zapisanie ich w formie notatki

encyklopedycznej do zeszytu.

Z kolei następuje prezentacja

notatek sporządzonych przez

uczniów.

background image

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

Prezentacja

/ 6 min./

Refleksja

/ 6 min./

Badanie

/ 10 min./

z grup natomiast rozdaje rebus

do rozwiązania /załącznik nr 3/.

W kolejnym etapie lekcji nauczyciel

zapoznaje uczniów z następnym

zadaniem dla grup i przedstawia

prezentację „Miasta Ukrainy”.

Osoba prowadząca zajęcia zachęca

uczniów do przystąpienia do rankingu.

Z kolei nauczyciel informuje uczniów

o wspólnych korzeniach języka

polskiego i ukraińskiego.

Uczniowie rozwiązują rebus

i wpisują jego rozwiązanie

do zeszytu.

Uczniowie otrzymują mapki

Ukrainy /załącznik nr 4/. Ich

zadaniem jest nanieść w oparciu

o prezentację miasta, które wiążą

się z historią Polski i Ukrainy.

Wklejają mapki do zeszytu.

Następnie planują trasę wycieczki

po Ukrainie i układają hasło

zachęcające do uczestnictwa

w wycieczce.

Liderzy grup prezentują efekty

pracy swojej i kolegów i zapisują

hasła na tablicy.

Za pomocą „metek” wybierają

najbardziej intrygujące ich

zdaniem hasło, które następnie

zapisują jako temat lekcji.

Na potwierdzenie tego pokrewie-

ństwa uczniowie, pracują w 6-ciu

background image

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

Prezentacja/

Refleksja

/ 6min./

Badanie/

Przekształcanie

/ 12 min./

Następnym etapem lekcji będzie

prezentacja wybranych elementów

ukraińskiej kultury. Nauczyciel

prezentuje slajdy „Strój ukraiński”.

Pokazowi towarzyszy odtworzenie

nagrań ukraińskich pieśni.

Po pokazie prowadzący zaprasza ucz-

niów na wirtualny obiad do ukraińskiej

restauracji.

grupach i korzystają z polsko –

ukraińskiego słownika on-line

/załącznik nr 5/. 3 grupy

tłumaczą na język ukraiński

podane słowa /załącznik nr 6/,

a 3 kolejne wypisują ze słownika

wyrazy, które w obu językach

brzmią tak samo i znaczą to

samo.

Liderzy grup odczytują odszuka-

ne w słowniku wyrazy,

podkreślając podobieństwa w

dziedzinie słownictwa, fonetyki,

fleksji j. polskiego i ukraińskiego

Uczniowie oglądają pokaz

slajdów.

Uczniowie, korzystając ze strony

internetowej /załącznik nr 7/

i dysponując umowną kwotą 100

hrywien wybierają, przy

akompaniamencie ukraińskiej

muzyki z menu ukraińskie

potrawy i wynotowują nazwy

potraw.

background image

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

Refleksja

/ 5 min./

Osoba prowadząca zajęcia zachęca

uczniów do swobodnych wypowiedzi

wskazujących na związki między

narodami polskim i ukraińskim

dotyczące historii, języka i kultury.

