bliżej przedszkola 1.136 styczeń 2013
56
56
go
to
we
na
rz
ęd
zia
bliżej przedszkola 1.136 styczeń 2013
Scenariusze na różne okazje
Cele:
budzenie sympatii dla zwierząt z najbliższego otoczenia;
wdrażanie do odpowiedzialności za zwierzęta, które
mamy w domu;
otaczanie troską zwierząt ze schroniska;
przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania się wo-
bec nieznanych zwierząt;
czerpanie radości ze wspólnych zabaw.
Adresaci:
dzieci i personel przedszkola.
Miejsce:
sala gimnastyczna i schronisko dla zwierząt.
Środki dydaktyczne:
miękkie klocki GymMidi, farby do
malowania twarzy, emblematy (koła białe i czarne pod-
klejone taśmą dwustronnie przylepną), sylweta miski,
farby, stemple wykonane z ziemniaka, puzzle, piłka wy-
konana z masy papierowej i balona (balon nadmuchany,
oklejony masą papierową i zostawiony do wyschnięcia),
pisaki, drabina, karma dla zwierząt. Na kilka dni przed
realizacją scenariusza należy poprosić rodziców o czyn-
ny udział w zbiórce żywności dla psów i kotów.
Przebieg:
o
Dzieci-kotki.
Dzieci mają wymalowane buzie, tak aby wy-
glądały jak pyszczki kotków, a na koszulkach mają przykle-
jone losowo dobrane emblematy – białe lub czarne. Wchodzą
do sali i siadają w wyznaczonych „kojcach” (kojce zbudo-
wane są z miękkich klocków GymMidi i oznaczone nazwą
grupy).
o
Najpiękniejsze koty w świecie.
Prezentacja dzieci-kot-
ków z poszczególnych grup przy akompaniamencie pio-
senek. Dzieci-kotki chodzą na czworakach, przeciągają się,
robią koci grzbiet, mlaskają itp:
Piosenka „Wlazł kotek na płotek”
– prezentują grupy
dzieci najmłodszych:
Wlazł kotek na płotek i mruga.
Ładna to piosenka, nie długa.
Nie długa, nie krótka, lecz w sam raz.
Zaśpiewaj koteczku, jeszcze raz.
o
o
o
o
o
Piosenka „Kotek Puszek”
(sł. A. Kwiatkowska, muz. A.
Tarczyńska) – grupy III i IV prezentują się przy dźwię-
kach piosenki, pozostali uczestnicy śpiewają:
Kotek Puszek z czarną łatką
dziś w przedszkolu był z Agatką,
a z kieszeni u fartuszka
wyglądały małe uszka.
Nagle ruszył się fartuszek,
na podłogę skoczył Puszek.
Teraz kotku będziesz z nami,
my już ciebie nie oddamy!
Piosenka „Czyścioszki”
(sł. H. Stankiewicz, muz. Z. Stan-
kiewicz) – grupa V prezentuje się przy dźwiękach pio-
senki, pozostali uczestnicy śpiewają:
Kotek, kotek łapki myje,
pyszczek, pyszczek, uszka, szyję.
A ja, a ja wraz z koteczkiem
piorę do nosa chusteczkę.
Ref. Woda z kranu kap, kap, kap,
piorę chustkę chlap, chlap, chlap.
Woda z kranu ciur, ciur, ciur,
piorę chustkę szur, szur, szur.
Kotek, kotek czysty miły.
Dzieci, dzieci patrzcie proszę
a ja, a ja do przedszkola
co dzień czystą chustkę noszę.
Ref. Woda z kranu kap, kap, kap...
o
Dzień kota.
Nauczycielki również przebrane są za kotki,
jedna z nich przedstawia cel spotkania: W kalendarzu mamy
różne święta, niedawno obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka, wa-
lentynki, swoje święto mają też mamusie i tatusiowie oraz dzieci,
a dzisiaj właśnie mamy święto kotków. Każdy z nas jest właśnie za
kotka przebrany, ale jeszcze nie mamy imion kocich...
o
Kocie zabawy.
Kotki tak samo jak dzieci lubią zabawy:
Kocie imiona
– wybrane dzieci z każdej grupy (po troje)
przedstawiają kocie imiona (np. Puszek, Filemon, Miau-
czuś, Bonifacy itp.).
Kotki czarne i białe
– zabawa przy dowolnej muzyce (moż-
na wykorzystać piosenki wymienione wyżej), gdy muzy-
ka gra głośno na spacer wychodzą kotki białe, a gdy gra
cicho – czarne (kotki chodzą na czworakach i miauczą).
Zabawę powtarzamy.
w zimie swoje święto obchodzą koty – warto pomyśleć,
jak uczcić ten przypadający na 17 lutego dzień.
doskonałą inspiracją do kreatywnych, pełnych śmiechu
i radości zajęć jest prezentowany poniżej scenariusz.
dzień kota
Urszula Nadolna
Bożena Stącel-Winiarska
scenariusz uroczystości
dla wszystkich grup przedszkolnych
bliżej przedszkola 1.136 styczeń 2013
57
57
got
ow
e n
arz
ędz
ia
bliżej przedszkola 1.136 styczeń 2013
blizejprzedszkola.pl
Pracowite kotki
– zadania dla grup w kojcach:
– grupa I: stempluje sylwetę miski dla kotka;
– grupa II: buduje z klocków drewnianych płotki;
– grupa III: układa tematyczne puzzle (duże);
– grupa IV: ozdabianie papierowej piłki pisakami wg
własnego pomysłu;
– grupa V: wspinanie się i schodzenie z drabiny.
Piosenka „Kotki dwa”
(sł. i muz. K. Bożek-Gowik) – dzie-
ci-kotki dobierają się w pary i ilustrują treść piosenki:
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa uszka ma.
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa uszka ma.
Ref. A – a – a kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma.
A – a – a kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma.
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa oczka ma.
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa oczka ma.
Ref. A – a – a każdy z nas dwa oczka ma.
A – a – a każdy z nas dwa oczka ma.
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas wąsiki ma.
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas wąsiki ma.
Ref. Aaa każdy z nas wąsiki ma.
Aaa każdy z nas wąsiki ma.
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas pazurki ma.
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas pazurki ma.
Ref. A – a – a każdy z nas pazurki ma.
A – a – a każdy z nas pazurki ma.
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwie łapki ma.
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwie łapki ma.
Ref. A – a – a każdy z nas dwie łapki ma.
A – a – a każdy z nas dwie łapki ma.
A – a – a, kotki dwa. Dzieci-kotki cha, cha, cha!
Dzieci stoją w parach naprzeciw siebie; na słowa piosenki:
– „my jesteśmy kotki dwa” – pokazują na siebie;
– „każde z nas dwa uszka ma” – wskazują na uszy;
– „my jesteśmy kotki dwa” – chwytają się za ręce i kołyszą się
na boki w rytm piosenki.
Przy kolejnych zwrotkach powtarzamy ten układ pokazu-
jąc śpiewane części ciała.
o
Wiersz „Kotek”
(J. Tuwim) – recytuje nauczycielka-kot:
Miauczy kotek: miau!
– Coś ty, kotku, miał?
– Miałem ja miseczkę mleczka,
Teraz pusta jest miseczka,
A jeszcze bym chciał.
Wzdycha kotek: o!
– Co ci, kotku, co?
– Śniła mi się wielka rzeka,
Wielka rzeka, pełna mleka
Aż po samo dno.
Pisnął kotek: pii...
– Pij, koteczku, pij!
Skulił ogon, zmrużył ślipie,
Śpi – i we śnie mleczko chlipie,
Bo znów mu się śni.
Nawiązanie do tematu i krótka rozmowa kierowana z dzieć-
mi: W jaki sposób należy troszczyć się o kotka?; Czy wolno gła-
skać nieznane zwierzątka? Dlaczego?; Co lubią jeść kotki?; Czym
lubią się bawić?; Jakie są kotki?; Czy wszystkie zwierzęta mają
swój dom?; Gdzie przebywają zwierzęta, które nie mają własnych
domów? (schronisko).
Piosenka „Uparty kotek”
(sł. J. Porazińska, muz. M. Kacz-
urbina) – śpiewają dzieci z grupy prowadzącej spotkanie:
Idzie, idzie kotek mały,
już go łapki rozbolały.
Miau miau miau, miau miau miau,
idzie kotek, miau miau miau.
Tam, gdzie brzózka szumi siwa,
usiadł w słońcu, odpoczywa.
Miau miau miau, miau miau miau,
usiadł kotek, miau miau miau.
Wtem usłyszał głos z daleka
„Kotku, wracaj, mama czeka!”
Miau miau miau, miau miau miau,
wracaj, kotku, miau miau miau.
Nauczycielka podsumowuje: Zwierzęta nie mające domów
są bardzo smutne, dlatego też wasi rodzice przynieśli dla takich
zwierząt różne przysmaki i jutro pojedziemy do schroniska oddać
tę żywność, aby sprawić zwierzętom radość. A następnie recy-
tuje fragment wiersza „Chory kotek” (St. Jachowicz):
Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku.
I przyszedł kot doktor: – Jak się masz, koteczku?
– Źle bardzo – i łapkę wyciągnął do niego.
Wziął za puls pan doktor poważnie chorego.
I dziwy mu prawi: – Zanadto się jadło,
co gorsza, nie myszki, lecz szynki i sadło;
Źle bardzo... gorączka! Źle bardzo, koteczku!
Oj długo ty, długo poleżysz w łóżeczku...
o
Zakończenie.
Dzieci wspólnie śpiewają piosenkę wybraną
ze scenariusza. Po powrocie do sal dzieci wykonują „Portret
kota” różnymi technikami (malowanie farbami, wydzieran-
ka, collage, kolorowanie, lepienie z masy solnej lub plasteli-
ny albo ciastoliny).
Prezentowany scenariusz jest próbką go-
towych rozwiązań dydaktycznych, jakie
można znaleźć w wydanej przez Centrum
Edukacyjne BLIŻEJ PRZEDSZKOLA książce
„Barwy pór roku” Urszuli Nadolnej i Bożeny
Stącel-Winiarskiej. 46 scenariuszy na każdą
okazję, pogrupowanych według pór roku,
pomysłowe inscenizacje, inspirujące zaba-
wy, niebanalne zagadki, okolicznościowe
wierszyki oraz zapisy nutowe – to wszystko
zawiera licząca 388 stron publikacja. Jednym
z jej największych atutów jest przejrzystość, umożliwiająca korzystanie z za-
mieszczonych w książce piosenek wraz z nutami bez konieczności ponowne-
go kartkowania całej książki – dzięki znajdującemu się pod koniec każdego
z rozdziałów śpiewnikowi.
Więcej informacji o książce znajdziesz na stronie
www.blizejprzedszkola.pl/wydawnictwo
Podkłady muzyczne
i zapisy nutowe
do piosenek występujących w scenariuszu
możesz pobrać ze strony
www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl