Elżbieta Bowdur
1
Scenariusz zajęcia nr 28
grupa 0
Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki
Temat: Szukamy figur
I.
Cele
•
Kształtowaniu pojęć matematycznych dotyczących znajomości figur
geometrycznych płaskich i klasyfikowaniu według podanego kryterium.
•
Utrwalenie znajomości figur geometrycznych.
•
Rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej.
•
Doskonalenie umiejętności liczenia, przeliczania i porównywania.
•
Doskonalenie umiejętności kojarzenia liczby ze wzorem cyfry.
•
Doskonalenie percepcji wzrokowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 4.2 „Dziecko grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do
tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne”.
II.
Środki dydaktyczne
komputer z projektorem
emblematy dla dzieci z figurami geometrycznymi oraz duże obrazki z jedną
figurą każdy – koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt
CD2 Audio ABC
gra/plansza interaktywna „Żółty”
Karty „Razem w przedszkolu” cz.4
Karty „Razem w przedszkolu” cz.5
III.
Przebieg zajęć
1.
Gra/plansza interaktywna „Żółty”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:
→
Tęcza
→
Żółty
Elżbieta Bowdur
2
Opis interaktywności
Gra „Żółty” polega na kształtowaniu pojęć matematycznych dotyczących
znajomości figur geometrycznych płaskich i klasyfikowaniu według podanego
kryterium.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi
wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło wiaderko z żółtą farbą.
Następnie wybierane kolejno dzieci odnajdują i zaznaczają klikając:
wszystkie trójkąty
wszystkie kwadraty
wszystkie zielone prostokąty
wszystkie niebieskie kwadraty
małe żółte koła
duże czerwone trójkąty
Grę można powtórzyć.
2.
Zabawa ruchowa - Figury
Dzieci otrzymują emblematy z figurami geometrycznymi. Biegają po sali przy
akompaniamencie tamburyna lub muzyki. Na pauzę biegną do miejsca w sali
oznaczonego figurą, którą mają na swoim emblemacie. W ten sposób powstają
4 zespoły (kwadrat, koło, prostokąt i trójkąt).
Nauczyciel powtarza zabawę zamieniając położenie figur w sali.
3.
Dobieranie tych samych figur – Karty cz.4, str.40
Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane Karty cz.4 i kredki.
Rysują połączenia miedzy tymi samymi figurami. Kolorują figury.
4.
Przeliczanie figur – Karty cz.5, str.2
Dzieci kolorują tyle figur na obrazkach, ile wskazuje cyfra.
5.
Zabawa rytmiczna do piosenki pt. „Piłka Oli” – CD2Audio ABC
Dzieci stoją w kole, słuchają i śpiewają piosenkę „Piłka Oli”. Podczas refrenu
klaszczą w ręce, a następnie odwracają się do siebie parami i klaszczą w ręce
sąsiada:
„Ola, Ola, Ola – la, Ola, Ola piłkę ma.
Ola, Ola, Ola – la, klaszcze w ręce raz i dwa, raz i dwa.”