piekarz 741[02] z2 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Izabela Rosiak

Użytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania i obróbki
półproduktów piekarskich
741[02].Z2.02

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Ludwika Karwacka
mgr inż. Iwona Domachowska



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Danuta Bajor



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna








Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej

741[02].Z2.02

„Użytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania i obróbki półproduktów piekarskich”,
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu piekarz.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

13

5.1. Maszyny i urządzenia do przygotowania surowców i półproduktów

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Maszyny i urządzenia do obróbki ciasta

18

5.2.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w jednostce modułowej Użytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania
i obróbki półproduktów piekarskich, w szkole kształcącej w zawodzie piekarz.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, jakie są konieczne by uczeń mógł przystąpić do realizacji tej
jednostki modułowej,

cele kształcenia, które uczeń opanuje podczas kształcenia w tej jednostce modułowej,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń po każdym z rozdziałów, które pozwolą uczniom osiągnąć
umiejętności praktyczne związane z tą jednostką modułową,

przykładowe dwa sprawdziany osiągnięć, które umożliwią sprawdzenie wiadomości
i umiejętności opanowanych przez uczniów podczas realizacji programu jednostki
modułowej,

wykaz zalecanej literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać w celu poszerzenia swoich
wiadomości.
Przy realizacji jednostki modułowej mogą Państwo korzystać z zaproponowanych

w poradniku dla ucznia pytań sprawdzających oraz sprawdzianów postępów uczniów.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem: pokazu z instruktażem, sytuacyjnej, projektów, przypadków,
gier dydaktycznych oraz ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4























Schemat układu jednostek modułowych

741[02].Z2.02

Użytkowanie maszyn

i urządzeń do wytwarzania

i obróbki półproduktów

piekarskich

741[02].Z2

Techniczna obsługa produkcji

741[02].Z2.01

Użytkowanie maszyn

i urządzeń magazynowych

741[02].Z2.03

Użytkowanie maszyn

i urządzeń do wypieku oraz

konfekcjonowania pieczywa

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

interpretować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

charakteryzować zagrożenia związane z wykonywaniem pracy,

określać sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

określać zasady i techniki utrzymania higieny produkcji,

posługiwać się instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń,

posługiwać się Dokumentacją Techniczno-Ruchową maszyn i urządzeń,

odczytywać schematy i rysunki techniczne,

sporządzać schematy i rysunki techniczne,

charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w przetwórstwie spożywczym,

charakteryzować instalacje techniczne zakładu spożywczego oraz rozpoznawać
i odczytywać ich oznakowanie,

określać zasady korzystania z urządzeń elektrycznych i racjonalnego wykorzystywania
energii elektrycznej,

określać zasady obsługi urządzeń chłodniczych,

określać zasady posługiwania się sprzętem i aparaturą kontrolno-pomiarową,

charakteryzować materiały konstrukcyjne,

charakteryzować surowce, dozwolone substancje dodatkowe oraz substancje stosowane
w procesie przetwarzania,

korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji piekarskiej,

odczytywać oraz sporządzać schematy technologiczne,

charakteryzować etapy procesu technologicznego, sporządzać harmonogram produkcji,

określać zdolność produkcyjną zakładu,

magazynować oraz prowadzić racjonalną gospodarkę surowcami, dozwolonymi substancjami
dodatkowymi oraz substancjami wspomagającymi procesy przetwarzania,

określać zasady dokonywania organoleptycznej oceny surowców piekarskich,

obliczać namiary surowców na podstawie receptur,

przygotowywać surowce do procesu produkcji,

sporządzać dokumentację produkcyjną,

określać zagrożenia związane z produkcją piekarską,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

scharakteryzować urządzenia do przygotowania surowców piekarskich do procesu
wytwarzania i obróbki półproduktów,

wyjaśnić zasady działania i obsługi urządzeń do przygotowania oraz obróbki surowców
i półproduktów,

obsłużyć maszyny i urządzenia do przygotowania oraz obróbki surowców i półproduktów
piekarskich,

określić zagrożenia występujące podczas obsługi maszyn i urządzeń do przygotowania
oraz obróbki surowców i półproduktów piekarskich,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas obsługi maszyn i urządzeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Piekarz 741[02]

Moduł:

Techniczna obsługa produkcji 741[02].Z2

Jednostka modułowa:

Użytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania i obróbki
półproduktów piekarskich 741[02].Z2.02

Temat: Miesiarki – zebranie wiadomości.

Cel ogólny: Porównanie budowy, zasad działania, obsługi oraz konserwacji miesiarek.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wymienić podstawowe elementy budowy miesiarek różnych typów,

objaśnić zasadę działania miesiarek,

określić czynności obsługi miesiarek z uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy,

określić działania składające się na konserwację różnych typów miesiarek,

przeanalizować różnice w budowie, działaniu, obsłudze i konserwacji różnych typów
miesiarek.

W czasie zajęć będą kształtowane umiejętności ponadzawodowe:

pracy zespołowej,

korzystania z różnorodnych źródeł informacji,

zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce,

sporządzania sprawozdania,

prezentowania wyników opracowań przy zastosowaniu różnych środków.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 3–4 osobowych

Czas: 3 x 45 minut.

Środki dydaktyczne:

schematy budowy miesiarek,

opis działania miesiarek,

dokumentacje techniczno-ruchowe wybranych typów miesiarek,

materiały piśmienne,

sprawozdania i pomoce wykonane przez uczniów.

Przebieg zajęć:
1. Opis projektu:

Miesiarki to podstawowe urządzenia do wytwarzania ciasta w przemyśle piekarskim
i ciastkarskim. Stanowią niezbędne wyposażenie zarówno zakładów rzemieślniczych jak
i przemysłowych. Miesiarki różnią się m.in. kształtem miesiadła, dzieży, budową układu

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

napędowego. W zależności od konstrukcji i przeznaczenia występują różne rodzaje
miesiarek. Dla prawidłowości działania urządzenia ważna jest odpowiednia ich
eksploatacja.

2. Etapy pracy metodą projektów:

Etap I. Wprowadzenie do tematu projektów (planowany czas – 1 godzina)

określenie celu ogólnego zajęć.

Etap II. Organizacja pracy oraz sformułowanie tematu projektu i ustalenie jego zakresu

(planowany czas – 1 godzina)

przedstawienie propozycji składu zespołów roboczych – wybór lidera grupy,

wyraźne sprecyzowanie tematu projektu,

określenie zakresu projektu i formy prezentacji,

ustalenie terminu wykonania projektu,

określenie kryteriów oceniania projektów,

podpisanie kontraktów.

Etap III. Realizacja projektu – (planowany czas – 3 godziny + praca domowa)

wyszukiwanie i dobór informacji,

pisanie sprawozdania,

konsultacje z nauczycielem,

przygotowanie prezentacji.

Etap IV. Prezentacja projektów (planowany czas – 1 godzina)

prezentowanie, kolejno przez zespoły, swoich projektów przed całą klasą,

dyskusja, zadawanie pytań.

Etap V. Ocena projektów

ocena zespołów i poszczególnych uczniów (ocenie podlega sprawozdanie
i prezentacja projektu).

Etap VI. Sprawdzian założonych celów – test wyboru z zakresu miesiarek.

Zakończenie zajęć

Dodatkowe informacje

Poszczególne grupy uczniów wybierają dowolny temat z zakresu projektu lub przyjmują

tematy zaprezentowane przez nauczyciela np.:
TEMAT 1: Budowa miesiarek

Zagadnienia do rozważenia:

Z jakich elementów zbudowane są miesiarki?

Jakie różnice w budowie występują między różnymi typami miesiarek?

TEMAT 2: Zasada działania miesiarek

Zagadnienia do rozważenia:

Jak działają miesiarki?

Jakie różnice w działaniu występują między różnymi typami miesiarek?

TEMAT 3: Obsługa miesiarek

Zagadnienia do rozważenia:

Jakie czynności należy wykonać by prawidłowo i bezpiecznie obsługiwać miesiarkę?

Jakie różnice występują przy obsłudze różnych typów miesiarek?

TEMAT 4: Konserwacja miesiarek

Zagadnienia do rozważenia:

Jaki jest cel konserwacji?

Jakie czynności należy wykonać by prawidłowo dokonać konserwacji miesiarek?

Jakie różnice występują w konserwacji przy różnych typach miesiarek?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Załącznik 1

METODA PROJEKTÓW

Metoda projektów umożliwia nabywanie umiejętności rozwiązywania różnych zadań lub

problemów. Rozwija postawy twórcze.


Metoda ta polega na wykonaniu przez uczniów zadań obejmujących pewną większą partię

materiału przez samodzielne sformułowanie tematu i samodzielne poszukiwanie rozwiązania
pod dyskretną opieką nauczyciela.

Wynikiem pracy uczniów jest:

pisemne sprawozdanie – w którym zawarty jest opis rozwiązania postawionego problemu
i informacje porządkowe oraz

część praktyczna wykonana przez uczniów w celu lepszego przedstawienia omawianego
zagadnienia.

Załącznik 2

OCENA PRACY UCZNIÓW


Przy ocenie projektu należy wziąć pod uwagę:
1. Sposób opracowania sprawozdania z projektu:

czy znalazły się w sprawozdaniu poszczególne wymagania?

czy sprawozdanie jest logiczne i czytelne?

2. Zaprojektowanie i wykonanie pomocy do prezentacji projektu.
3. Prezentacja projektu na forum klasy:

czy wypowiedzi były logiczne i zwięzłe?

czy w trakcie prezentacji było zainteresowanie klasy?

czy prezentacja była przedstawiona w ściśle określonym czasie?

Załącznik 3

KONTRAKT

NA WYKONANIE PROJEKTU


W dniu .................................................. (dzień, miesiąc, rok)

zawarto kontrakt pomiędzy ..................................................

(nauczycielem)

i uczniami klasy : ....................

1. ..............................................................................
2. ..............................................................................
3. ..............................................................................
4. ..............................................................................

na wykonanie projektu, na temat:
..............................................................................................................................................

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Szczegółowe zadania projektu:

wybierz jedną z zasad lub metod wymiarowania,

uzasadnij cel stosowania tej zasady /metody/,

wyjaśnij ogólne założenia tej zasady /metody/ na wybranych przykładach,

oceń wpływ danej zasady /metody/ na całość procesu wymiarowania.


Na mocy niniejszego KONTRAKTU:

1. Uczniowie zobowiązują się do wykonania projektu.

Złożenia pisemnego sprawozdania w dniu .....................................
i zaprezentowania projektu w dniu ................................................

2. Nauczyciel zobowiązuje się do:

opieki merytorycznej nad uczniami i ustala następujące terminy konsultacji:
......................................................
......................................................
oraz oceny projektu wg ustalonych kryteriów.

Niewykonanie projektu w ustalonym terminie spowoduje wystawienie uczniom cząstkowej
oceny niedostatecznej.

Podpisy akceptujące treść kontraktu:

......................................................... ....................................................

(podpisy uczniów) (podpis nauczyciela)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Piekarz 741[02]
Moduł:

Techniczna obsługa produkcji 741[02].Z2

Jednostka modułowa:

Użytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania i obróbki
półproduktów piekarskich 741[02].Z2.02

Temat: Eksploatacja maszyn i urządzeń do formowania kęsów ciasta.

Cel ogólny: Określenie zagrożeń występujących podczas obsługi maszyn i urządzeń do

formowania kęsów ciasta.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić budowę i zasadę działania maszyn i urządzeń do formowania kęsów ciasta,

obsłużyć maszyny i urządzenia do formowania kęsów ciasta,

określić zagrożenia, na które trzeba zwracać uwagę podczas obsługi maszyny
i urządzenia do formowania kęsów ciasta,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas obsługi maszyn i urządzeń do obróbki termicznej,

korzystać z dokumentacji techniczno-ruchowej.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda sytuacyjna.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach.

Czas: 45 minut.

Środki dydaktyczne:

schematy budowy maszyn i urządzeń do formowania kęsów ciasta,

dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn i urządzeń do formowania kęsów ciasta,

arkusze papieru,

przybory do pisania.

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne:

a) podział klasy na grupy,
b) podanie tematu,
c) wyjaśnienie celów lekcji i omówienie zasad pracy.

2. Praca w grupach:

a) przeanalizowanie budowy i działania wybranej maszyn lub urządzenia do formowania

kęsów ciasta,

b) ustalenie zasad obsługi danej maszyny lub urządzenia,
c) określenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej

podczas obsługi danego urządzenia do formowania kęsów ciasta,

d) ustalenie instrukcji obsługi dla określonej maszyny lub urządzenia.

3. Prezentacja pracy.
4. Ocena wykonanego zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zakończenie zajęć

Praca domowa:

Zaprojektować najbardziej czytelny sposób przedstawienia instrukcji obsługi maszyn lub

urządzeń.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Ocena:

instrukcji ustalonych w czasie trwania zajęć,

zaangażowania uczniów w trakcie zajęć,

pracy domowej

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1. Maszyny i urządzenia do przygotowania surowców

i półproduktów

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zaprojektuj i wykonaj szkic miesiarki o działaniu ciągłym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze

względu na organizację zajęć. Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w temat
dotyczący pracy urządzeń o działaniu ciągłym i okresowym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przeznaczeniem i zasadą działania mieszarek,
2) przeanalizować budowę i działanie miesiarki o działaniu okresowym,
3) zaprojektować miesiarkę o działaniu ciągłym,
4) naszkicować schemat miesiarki o działaniu ciągłym,
5) zaprezentować projekt.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład wprowadzający,

instruktaż z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

modele mieszarek,

plansze i foliogramy dotyczące budowy i działania mieszarek,

dokumentacje techniczno-ruchowe mieszarek,

podręcznik,

zeszyt, przybory do rysowania.


Ćwiczenie 2

Zidentyfikuj elementy układu napędowego miesiarki spiralnej. Przeanalizuj działanie

układu napędowego miesiarki.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

























Rysunek do ćwiczenia 2. Schemat budowy układu napędowego dzieży miesiarki spiralnej

[opracowanie własne]




















Rysunek do ćwiczenia 2. Schemat budowy układu napędowego miesiadła miesiarki spiralnej

[opracowanie własne]

1

3

2

1

4

3

2

5

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować schematy układu napędowego dzieży i mieszadła miesiarki spiralnej,
2) nazwać główne elementy napędu, wskazane na schemacie,
3) przeanalizować działanie układu napędowego,
4) przerysować do zeszytu schemat układu napędowego dzieży i mieszadła,
5) zapisać nazwy wskazanych elementów.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze i foliogramy dotyczące budowy i działania układu napędowego dzieży
i miesiadła miesiarki spiralnej,

model miesiarki spiralnej,

zeszyt, przybory do rysowania i pisania.


Ćwiczenie 3

Dokonaj charakterystyki miesiarek.

Tabela do ćwiczenia 3. Charakterystyka mieszarek [opracowanie własne]

miesiarka

cechy

spiralna

widelcowa

kątowa

miesiadło

dzieża

układ napęd

pulpit sterowniczy

inne

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze

względu na organizację zajęć. Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w tematykę
dotyczącą budowy i działania miesiarek.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rodzajami miesiarek,
2) przeanalizować budowę i działanie miesiarek,
3) scharakteryzować wskazane w tabelce elementy miesiarek,
4) zapisać zebrane wiadomości do tabelki,
5) zaprezentować pracę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

katalogi i prospekty miesiarek,

modele miesiarek,

dokumentacje techniczno-ruchową miesiarek,

zeszyt,

przybory do pisania.


Ćwiczenie 4

Zaprojektuj i wykonaj skróconą instrukcję obsługi miksera.
Instrukcja musi:

zawierać niezbędne informacje dotyczące obsługi miksera,

być czytelna i estetyczna, tak by mogła służyć pracownikom obsługującym mikser.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze

względu na organizację zajęć. Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w tematykę
dotyczącą budowy i działania miksera.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z budową miksera,
2) przeanalizować działanie miksera na podstawie schematu,
3) zapoznać się z zasadami bhp i zasadami prawidłowej eksploatacji miksera,
4) zapisać kolejne etapy obsługi miksera,
5) zaprojektować czytelną instrukcję obsługi miksera,
6) wykonać instrukcję zwracając uwagę na jej estetykę i przejrzystość,
7) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

instruktaż z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film dydaktyczny przedstawiający eksploatację miksera,

dokumentacja techniczno-ruchowa miksera,

materiały do wykonania instrukcji,

przybory do rysowania i pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 5

Określ zasady prawidłowej eksploatacji wywrotnicy podnoszącej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w temat dotyczący przeznaczenia,

budowy i działania wywrotnicy podnoszącej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z budową i zasadą działania wywrotnicy podnoszącej,
2) określić zagrożenia jakie mogą wystąpić przy eksploatacji wywrotnicy podnoszącej,
3) określić sposoby zapobiegania zagrożeniom, które mogą wystąpić przy nieprawidłowej

eksploatacji wywrotnicy podnoszącej,

4) zapisać i przedstawić pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film dydaktyczny dotyczący eksploatacji wywrotnicy podnoszącej,

dokumentacja techniczno-ruchowa wywrotnicy podnoszącej,

zeszyt, przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.2. Maszyny i urządzenia do obróbki ciasta

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj na schematach urządzenia stosowane przy formowaniu kęsów ciasta. Omów

ich zasadę działania.


























Rysunek do ćwiczenia 1. Schematy działania .......................[1, s. 253], [1, s. 256]


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze
względu na organizację zajęć. Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w tematykę
związaną z urządzeniami do dzielenia i zaokrąglania kęsów ciasta o działaniu okresowym.

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z urządzeniami do dzielenia i zaokrąglania kęsów ciasta o działaniu

okresowym,

2) przeanalizować działanie tych urządzeń,
3) przeanalizować wskazane schematy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

4) rozpoznać urządzenia przedstawione na schematach,
5) nazwać główne elementy budowy zaznaczone na schematach,
6) narysować schematy do zeszytu podpisując przedstawione na nim urządzenie oraz

wskazane elementy budowy,

7) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

schematy (plansze i foliogramy) urządzeń do dzielenia i zaokrąglania kęsów ciasta
o działaniu okresowym,

modele urządzeń,

dokumentacje techniczno-ruchową urządzeń do dzielenia i zaokrąglania kęsów ciasta
o działaniu okresowym,

poradnik,

zeszyt, przybory do rysowania i pisania.


Ćwiczenie 2

Dobierz odpowiednie urządzenia stosowane w procesie formowania, przy produkcji:

a) bułek drobnych,
b) chleba,
c) rogali,
d) bagietek.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze

względu na organizację zajęć. Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w tematykę
związaną z urządzeniami do formowania ciasta.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rodzajami urządzeń do formowania ciasta,
2) przeanalizować działanie tych urządzeń,
3) określić ich przeznaczenie,
4) określić rodzaj pracy urządzeń,
5) dobrać odpowiednie urządzenia, stosowane w produkcji wskazanego asortymentu,
6) wpisać zebrane wiadomości do tabelki,
7) zapisać i zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektu,

wykład informacyjny,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

katalogi i prospekty urządzeń do formowania ciasta,

plansze i foliogramy przedstawiające urządzenia do formowania ciasta,

poradnik,

zeszyt, przybory do pisania.


Ćwiczenie 3

Ułóż instrukcję obsługi rogalikarki korzystając z informacji zapisanych w postaci komiksu.




































Rysunek do ćwiczenia 3. Funkcjonowanie krajalnicy chleba [prospekt reklamowy]

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze

względu na organizację zajęć. Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w temat
dotyczący budowy i działania rogalikarki.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z budową rogalikarki,
2) przeanalizować działanie rogalikarki,
3) zapoznać się z zasadami bhp i zasadami prawidłowej eksploatacji rogalikarki,
4) zapisać kolejne etapy obsługi krajalnicy,
5) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

film dydaktyczny dotyczący eksploatacji rogalikarki,

foliogram przedstawiający funkcjonowanie rogalikarki [prospekt reklamowy],

dokumentacja techniczno-ruchowa rogalikarki,

zeszyt, przybory do pisania.


Ćwiczenie 4

Zaplanuj czynności konserwacyjne wykonywane przy komorze rozrostowej.


Tabela do ćwiczenia 4.
Prace konserwacyjne [opracowanie własne]

LP.


CO TRZEBA ZROBIĆ ?

KIEDY?

1.

2.

3.


KTO?

4.

5.

...

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze

względu na organizację zajęć. Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w temat
dotyczący pracy stacjonarnej komory rozrostowej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż wstępny,

ćwiczenie praktyczne.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z budową i zasadą działania stacjonarnej komory rozrostowej,
2) przeanalizować dokumentację techniczną stacjonarnej komory rozrostowej,
3) wyszukać czynności składające się na prawidłową eksploatację komory,
4) wypełnić wskazaną tabelkę,
5) zaprezentować pracę.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja techniczna stacjonarnej komory rozrostowej,

poradnik,

zeszyt, przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Użytkowanie maszyn

i urządzeń do wytwarzania i obróbki półproduktów piekarskich”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 6, 15, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. b, 5. c, 6. a, 7. d, 8. b, 9. d, 10. b, 11. d,
12. c, 13. b, 14. a, 15. c, 16. c, 17. d, 18. c 19. c, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Wskazać rządzenie kontrolno-
-pomiarowe występujące w mieszaczu
wody

A

P

c

2.

Określić zakres temperatury wody
pobieranej z elektronicznego
dozownika

B

P

c

3.

Wymienić główne elementy budowy
miesiarki

A

P

a

4.

Wyjaśnić cel występowania stożka
w dzieży miesiarki widelcowej

B

P

b

5.

Wskazać miesiarkę, w której znajduje
się wkładka nożowa

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6.

Wyjaśnić cel pokrycia wewnętrznej
powierzchni dzieży „rilsanem”

C

PP

a

7.

Wyjaśnić cel stosowania urządzenia
ryglującego dzieżę w miesiarce

B

P

d

8. Wyjaśnić zasadę działania miksera

B

P

b

9.

Zastosować zasady bezpiecznej obsługi
podczas pracy miksera

C

P

d

10.

Wskazać główny element układu
podnoszącego wywrotnicy

A

P

b

11.

Wymienić urządzenie współpracujące
z wywrotnicą podnoszącą

A

P

d

12.

Określić metodę wg, której działa
dzielarka wieńcowa

B

P

c

13.

Wyjaśnić działanie dzielarko-
-zaokrąglarki półautomatycznej

B

P

b

14.

Wskazać przeznaczenie dzielarko-
-zaokrąglarki

A

P

a

15.

Wyjaśnić, w którym urządzeniu
następuje kształtowanie kęsów przy
pomocy wskazanych elementów

C

PP

c

16.

Dobrać zestaw maszyn do formowania
kęsów na chleb

C

P

c

17.

Wyjaśnić zasadę działania zaokrąglarki
dwutaśmowej

C

P

d

18.

Dobrać urządzenie do wałkowania
ciasta

C

P

c

19.

Wskazać urządzenie zapewniające
odpowiednie parametry w komorze
rozrostowej

A

P

c

20.

Wyjaśnić sposoby regulacji czasu
rozrostu w ruchomej komorze
rozrostowej

C

PP

c

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej dwutygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników.
10. Przeprowadź analizę ilościową i jakościową zadań (m.in. wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności).

11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych uczniów.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wyboru czterokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Test składa się z pytań o różnym stopniu trudności: pytania 6, 15, 20 są z poziomu

ponadpodstawowego, pozostałe z poziomu podstawowego.

6. Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi. Prawidłową odpowiedź zakreśl

„X”.

7. W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź

zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź.

8. Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Porozumiewanie się z innymi uczniami lub korzystanie ze „środków pomocy” wiąże się

z otrzymaniem oceny niedostatecznej.

11. Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela.
12. Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Ilość pobieranej wody z mieszacza kontroluje się za pomocą

a) wskaźnika na tablicy sterującej.
b) manometru.
c) wskaźnika poziomu.
d) króćców.


2. Temperatura wody pobranej z elektronicznego dozownika może się wahać w zakresie

a) 3–50°C.
b) 10–70°C.
c) 3–70°C.
d) 10–90°C.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

3. Do głównych elementów budowy miesiarki zalicza się

a) dzieżę, miesiadło, układ napędowy.
b) kociołek, miesiadło, pulpit sterowniczy.
c) korpus, palnik, pulpit sterowniczy.
d) płyta podstawy, dozownik wody, miesiadło.

4. Stożek w dzieży miesiarki widelcowej

a) umożliwia szybsze miesienie ciasta.
b) wypełnia tzw. martwe pole, by ciast było dobrze wymieszane.
c) pełni rolę zabezpieczenia.
d) wpływa na wolniejsze miesienie ciasta.


5. Wkładka nożowa występuje w miesiarce

a) kątowej.
b) widelcowej.
c) spiralnej.
d) kotwicowej.

6. Wewnętrzną powierzchnię dzieży miesiarki pokrywa się „rilsanem”, gdyż ma on

właściwości
a) zapobiegające przyklejaniu się ciasta do powierzchni roboczych.
b) bakteriobójcze i grzybobójcze.
c) antystatyczne.
d) estetyczne.

7. Urządzenie ryglujące dzieżę w miesiarce zabezpiecza przed

a) porażeniem prądem elektrycznym.
b) wyrzuceniem ciasta z dzieży w czasie miesienia.
c) przeładowaniem dzieży ciastem.
d) przesuwaniem się dzieży w czasie miesienia.

8. Zmiany obrotów miesiadła w mikserze dokonuje się

a) przed jego uruchomieniem.
b) podczas pracy.
c) tylko z biegu wyższego na niższy.

d)

gdy surowce nie są podgrzewane.

9. Gdy ciasto zbiera się w górnej części kociołka miksera, w trakcie mieszania, należy

a) odłączyć osłonę, by móc w trakcie pracy oskrobać je skrobką.
b) odłączyć osłonę, by móc w trakcie pracy zbierać je delikatnie ręką.
c) zbierać umiejętnie ciasto ze ścianek kociołka w trakcie mieszania przez otwór

w osłonie.

d) zebrać ciasto po uprzednim wyłączeniu miksera.

10. Układ podnoszący dzieżę w wywrotnicy podnoszącej to

a) przekładnia pasowa.
b) śruba z nakrętką.
c) podnośnik pneumatyczny.
d) przekładnia zębata.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

11. Wywrotnica podnosząca współpracuje bezpośrednio z

a) komorą rozrostową.
b) wydłużarką.
c) zaokrąglarką.
d) lejem spustowym.

12. W dzielarce ręcznej wykorzystuje się metodę dzielenia według

a) objętości.
b) masy.
c) znanej masy ciasta wg objętości.
d) długości strugi ciasta.

13. W dzielarko-zaokrąglarce półautomatycznej

a) część dzieląca obsługiwana jest automatycznie, a zaokrąglająca ręcznie.
b) część dzieląca obsługiwana jest ręcznie, a zaokrąglająca automatycznie.
c) część dzieląca i zaokrąglająca obsługiwana jest automatycznie.
d) część dzieląca i zaokrąglająca obsługiwana jest ręcznie.

14. Dzielarko-zaokrąglarkę Multimat wykorzystuje się przy produkcji

a) bułek drobnych.
b) bagietek.
c) chleba pszennego.
d) chleba razowego.

15. Kształtowanie pomiędzy płytą wydłużającą, a taśmą prowadzącą ma miejsce w

a) dzielarce wieńcowej dolnej.
b) zaokrąglarce dwutaśmowej.
c) wydłużarce.
d) dzielarko-zaokrąglarce.

16. Do formowania kęsów na chleb stosuje się w kolejności

a) dzielarkę objętościową, zaokrąglarkę dwutaśmową, zaokrąglarkę stożkową.
b) dzielarko-zaokrąglarkę, wydłużarkę, zaokrąglarkę stożkową.
c) dzielarkę objętościową, zaokrąglarkę dwutaśmową, wydłużarkę.
d) dzielarkę wieńcową, zaokrąglarkę stożkową, bagieciarkę.

17. W zaokrąglarce dwutaśmowej

a) obie taśmy obracają się w tym samym kierunku z różną prędkością.
b) obie taśmy obracają się w tym samym kierunku z tą samą prędkością.
c) jedna z taśm się porusza, druga jest w bezruchu.
d) taśmy poruszają się w przeciwną stronę z różną prędkością.

18. Do wałkowania ciasta można używać

a) zaokrąglarkę.
b) wydłużarkę.
c) rogalikarkę.
d) bagieciarkę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

19. Odpowiednie warunki w komorze rozrostowej zapewnia

a) wózek rozrostowy.
b) sprężarka.
c) agregat garowniczy.
d) agregat chłodniczy.

20. W komorze kołyskowej czas rozrostu nie jest regulowany przez

a) zmianę prędkości przesuwu kołysek.
b) wózek zmiennej drogi.
c) wózek rozrostowy.
d) przerzut kęsów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko..........................................................................................

Użytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania i obróbki półproduktów
piekarskich

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY

Test praktyczny typu próba pracy, dwustopniowy do jednostki modułowej
„Użytkowanie maszyn i urządzeń do wytwarzania i obróbki półproduktów
piekarskich”


Zadanie praktyczne

Uformuj 30 kęsów na bułki drobne mając do dyspozycji kęs ciasta o masie 2700 g. Oblicz

masę kęsa wtórnego. Formowanie wykonaj korzystając z dzielarko-zaokrąglarki
półautomatycznej.

Plan testu

Nr

czynności

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

1

Zaplanować kolejność wykonywanych czynności
zgodnie z treścią zadania

C

P

2

Dobrać niezbędne surowce i urządzenia zgodnie
z warunkami zadania

C

PP

3

Obliczyć masę kęsa wtórnego na podstawie wzoru

B

P

4

Zorganizować stanowisko pracy zgodnie
z zasadami bhp

C

P

5

Sprawdzić stan techniczny urządzenia zgodnie
z dokumentacją techniczną

C

P

6

Dobrać środki ochrony indywidualnej zgodnie
z zasadami bhp

C

P

7

Przygotować kęs pierwotny zgodnie z instrukcją
obsługi

C

P

8

Ułożyć kęs na tacy zgodnie z instrukcją obsługi

C

P

9

Włożyć tacę do maszyny zgodnie z instrukcją
obsługi

C

P

10

Sprasować kęs zgodnie z instrukcją obsługi

C

P

11

Podzielić kęs pierwotny zgodnie z instrukcją
obsługi

C

P

12

Zaokrąglić kęsy zgodnie z instrukcją obsługi

C

P

13

Wyjąć tacę z zaokrąglonymi kęsami wtórnymi
zgodnie z instrukcją obsługi

C

P

14

Utrzymać ład i porządek zgodnie z zasadami bhp

C

P

15

Zaprezentować i ocenić wykonane zadanie

C

PP

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:


Za uzyskanie: 10 punktów – dopuszczający

12 punktów – dostateczny
14 punktów – dobry
15 punktów – bardzo dobry

Instrukcja dla nauczyciela


1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu praktycznego z wyprzedzeniem co

najmniej jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania.
4. Omów z uczniami sposób wykonania ćwiczeń.
5. Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy.

Karta obserwacji ucznia

Obszar

wymagań

Sprawdzana czynność

Kryterium wykonania

Punktacja

(0 lub 1)

1. Zaplanowanie kolejności

wykonywanych czynności

Zapisał według kolejności
następujące czynności:
przygotowanie kęsa pierwotnego,
ułożenie kęsa na tacy,
włożenie tacy do maszyny,
sprasowanie kęsa,
dzielenie kęsa,
zaokrąglenie kęsów,
wyjęcie tacy z zaokrąglonymi
kęsami wtórnymi,
oczyszczenie dzielarko-
-zaokrąglarki i blatu stołu;

2. Zaplanowanie

niezbędnych surowców
i urządzeń

Zapisał: kęs ciasta o masie 2700 g,
mąka do posypania, dzielarko-
-zaokrąglarka

Planowanie

3. Obliczenie masy kęsa

wtórnego

Zapisał: 2700 g : 30 = 90 g

4. Organizowanie

stanowiska pracy

Zgromadził potrzebne surowce do
wykonania zadania na stole
w pobliżu dzielarko-zaokrąglarki

5. Sprawdzenie stanu

technicznego urządzenia

Sprawdził sprawność dzielarko
– zaokrąglarki

Organizowanie
stanowiska
pracy

6. Dobranie środków

ochrony indywidualnej

Do wykonywania zadania ubrał się
w fartuch ochronny, czepek
zasłaniający włosy oraz buty
ochronne antypoślizgowe

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. Przygotowanie kęsa

pierwotnego

Ukształtował w rękach kęs
pierwotny w formie spłaszczonego
placka

8. Ułożenie kęsa na tacy

Ułożył kęs centralnie na tacy,
wyrównał go i posypał delikatnie
mąką

9. Włożenie tacy do

maszyny

Ułożył tacę na talerz dzielarko-
-zaokrąglarki

10. Sprasowanie kęsa

Sprasował kęs wykonując ruch
dźwignią dociskową w dół

11. Dzielenie kęsa

Podzielił kęs przesuwając lekko
drugą dźwignię (znajdującą się
bezpośrednio nad tacą) dociskając
dźwignię dociskową

12. Zaokrąglenie kęsów

Zaokrąglił kęsy – trzymając lekko
dźwignię dociskową w dolnym
położeniu nacisnął drążek z przodu
maszyny przez czas potrzebny na
zaokrąglenie kęsów ok. 4 s

13. Wyjęcie tacy

z zaokrąglonymi kęsami
wtórnymi

Wyjął tacę z zaokrąglonymi kęsami
wtórnymi wcześniej podniósł
dźwignię dociskową do położenia
wyjściowego

Wykonanie
zadania

14. Oczyszczenie dzielarko-

- zaokrąglarki i stołu

Oczyścił dzielarko-
-zaokrąglarkę i stół z mąki oraz
umieścił ją w pojemniku na odpady

Prezentowanie
i ocena
wykonanego
zadania

15. Prezentowanie i ocena

wykonanego zadania

Ocenił wykonywane czynności
i wskazał ewentualne
nieprawidłowości

Materiały dla ucznia:

zadanie praktyczne do wykonania,

instrukcja obsługi dzielarko-zaokrąglarki,

plan działania.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy.
3. W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela.
4. Na wykonanie zadania masz 20 minut.
5. Pracuj samodzielnie.
6. Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje:

kolejność wykonywanych czynności,

wykaz niezbędnych surowców i urządzeń,

obliczenie masy kęsa wtórnego.

7. Zorganizuj stanowisko pracy.
8. Sprawdź stan techniczny urządzenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

9. Dobierz środki ochrony indywidualnej.
10. Wykonaj czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony

przeciwpożarowej.

11. Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy.
12. Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania.

Zadanie praktyczne dla ucznia

Uformuj 30 kęsów na bułki drobne mając do dyspozycji kęs ciasta o masie 2700 g. Oblicz

masę kęsa wtórnego. Formowanie wykonaj korzystając z dzielarko-zaokrąglarki
półautomatycznej.

W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany.

Będą oceniane następujące czynności:

przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii,

sprawdzenie sprawności urządzenia,

wykonanie zadania zgodnie z zasadami bhp,

utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy,

obliczenie masy wtórnego kęsa,

zaprezentowanie podzielonych kęsów nauczycielowi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Plan działania

1. Kolejność wykonywanych czynności:

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

2. Wykaz niezbędnych surowców i urządzeń

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

3. Obliczenie masy kęsa wtórnego

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………..

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA


1. Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Cz.1. WSiP, Warszawa 1998
2. Poradnik Piekarza. Organizacja pracy piekarni, podstawy technologii, normy, porady

i przepisy prawne. Handlowo-Usługowa Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Warszawa
1996

3. Reński A.: Aparatura i urządzenia techniczne w piekarstwie. WSiP, Warszawa 1987
4. Reński A.: Piekarstwo. Cz.1. WSiP, Warszawa 1995

Literatura metodyczna
1. Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne,

Warszawa 2002

2. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Radom 1995, Wydawnictwo

Instytutu Technologii Eksploatacji

