Elżbieta Bowdur
1
Scenariusz zajęcia nr 37
grupa 0
Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki
Temat: Morza i oceany
I.
Cele
•
Zapoznanie z wybranym ekosystemem i jego mieszkańcami.
•
Rozwijanie zainteresowań dzieci.
•
Doskonalenie orientacji na kartce papieru w kratkę.
•
Doskonalenie orientacji w przestrzeni.
•
Doskonalenie percepcji wzrokowo - ruchowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 14.1 „Dziecko potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu:
narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki”.
II.
Środki dydaktyczne
globus
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Rekin”
CD2 audio ABC
Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.5
Karty „razem w przedszkolu” cz.5
III.
Przebieg zajęć
1.
Rozmowa na temat ilustracji – Karty cz.5, str.20
Dzieci siedzą przy stolikach, przed sobą mają Karty cz.5. Opowiadają, co widzą na
obrazku. Nauczycielka opowiada, że większa część kuli ziemskiej to oceany
i morza. Tam żyje wiele ciekawych zwierząt wodnych i egzotycznych roślin.
Wspólne oglądanie globusa.
Dzieci rozpoznają na ilustracji nazwy zwierząt, czytają i przyklejają odpowiednie
nalepki. Nazywają pływające kutry, statki i żaglowce.
Elżbieta Bowdur
2
2.
Gra/plansza interaktywna „Rekin”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:
→
Ster statku
→
Rekin
Opis interaktywności
Gra „Rekin” polegająca na zapoznaniu z wybranym ekosystemem i jego
mieszkańcami.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi
wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło rekina.
Następnie wybierane kolejno dzieci układają puzzle, przeciągając rozsypane
elementy w odpowiednie miejsca.
Grę dzieci mogą powtórzyć, gdyż puzzle pokazują się w kolejności losowej.
3.
Zabawa ruchowa – Rybak i rybka – CD2 audio ABC
Dzieci stoją w kole trzymają się za ręce. Wewnątrz koła jedno dziecko jest rybką,
a na zewnątrz drugie dziecko rybakiem. Rybka trzyma kolorową chustkę i tańczy
w rytmie piosenki „Hej, lato, lato, lato”.
Gdy piosenka milknie, rybak przedostaje się do środka i stara się złapać rybkę
(podobnie jak w znanej zabawie „Uciekaj myszko do dziury”).
Jeśli rybak złapie rybkę, dzieci wybierają następną parę do zabawy. Jeśli rybak
nie złapie rybki, rybka dobiera drugą rybkę do środka.
4.
Rysowanie w kratkach ryby i statku– Wyprawka cz.5, str.15
Dzieci siadają do stolików i wykonują zadanie z Wyprawki. Rysują dokładnie
ołówkiem w kratkach rysunki wg wzoru.
5.
Podsumowanie zajęć
Dzieci słuchają piosenkę „Hej, lato, lato, lato”.