18 Montaz wierzchow obuwia ze s Nieznany (2)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Elżbieta Wiśnios

Montaż wierzchów obuwia ze spodami 311[25].Z3.02








Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

dr inż. Anna Miernik

mgr inż. Ewa Jasińska

Opracowanie redakcyjne:

dr inż. Elżbieta Wiśnios

Konsultacja:

dr inż. Jacek Przepiórka

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn

ą

programu jednostki modułowej 311[25].Z3.02,

„Montaż wierzchów obuwia ze spodami”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik obuwnik.



Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Ogólne zasady montażu wierzchów obuwia ze spodami

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Tradycyjne systemy łączenia cholewki ze spodem obuwia i ich odmiany

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Charakterystyka nowoczesnych systemów montażu obuwia

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

5.4. Ocena procesów montażu według kryteriów technologicznych

i ekonomicznych

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

32

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik.

W poradniku zamieszczono:

– wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które uczeń

powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej,

– cele kształcenia tej jednostki modułowej,
– przykładowe scenariusze zajęć,
– ćwiczenia, które zawierają wykaz materiałów, narzędzi i sprzętu potrzebnych do ich

realizacji oraz zalecane metody nauczania-uczenia,

– ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
– literaturę pomocną w realizacji tej jednostki modułowej,

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
























Schemat układu jednostek modułowych

311[25].Z3.03

Wykończanie obuwia

311[25].Z3

Technologia montażu

i wykończania obuwia

311[25].Z3.01

Ć

wiekowanie cholewek

311[25].Z3.02

Montaż wierzchów
obuwia ze spodami

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać części i elementy konstrukcyjne obuwia,

stosować zasady oznaczania wielkości elementów obuwia,

rozróżniać i charakteryzować typy i kroje cholewek,

rozróżniać i charakteryzować systemy montażu obuwia,

rozpoznawać systemy montażu obuwia na podstawie jego przekroju,

sporządzać schematy i modele przekrojów poprzecznych obuwia dla dowolnych
systemów montażu,

charakteryzować i stosować zasady cechowania znakowania obuwia i jego elementów,

rozpoznawać, charakteryzować i klasyfikować materiały obuwnicze,

dobierać materiały podstawowe i pomocnicze w zależności od typu i przeznaczenia
obuwia,

klasyfikować i dobierać maszyny i urządzenia produkcyjne,

oceniać stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi produkcyjnych,

użytkować, regulować i konserwować maszyny i urządzenia produkcyjne,

wycinać elementy obuwia z materiałów płaskich,

opracowywać elementy wierzchu i spodu obuwia,

stosować techniki łączenia elementów obuwia,

montować cholewkę z elementów,

ć

wiekować obuwie,

przestrzegać przepisów BHP i ochrony przeciwpożarowej,

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować technologie montażu wierzchów obuwia ze spodami,

zastosować tradycyjne i współczesne systemy i techniki montażu obuwia,

ustalić parametry procesów montażu dla stosowanych systemów obuwia,

ustalić i przygotować materiały pomocnicze do procesu montażu obuwia oraz sporządzić
ich zestawienie,

opracować instrukcje technologiczne dla procesów montażu obuwia różnymi systemami
oraz wykonać wzorce pracy,

dobrać urządzenia i narzędzia warsztatowe do różnych systemów montażu,

wykonać operacje technologiczne procesu montażu obuwia wytwarzanego różnymi
technikami,

skontrolować przebieg procesu montażu oraz ocenić jego jakość,

określić czynniki warunkujące trwałość połączenia wierzchów obuwia ze spodami,

ocenić przebieg i jakość wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca .....................................................................................................................
Modułowy program nauczania:

Technik obuwnik 311[25]

Moduł:

Technologia montażu i wykończania obuwia 311[25].Z3

Jednostka modułowa:

Montaż wierzchów obuwia ze spodami 311[25].Z3.02

Temat: Charakterystyka pasowego systemu montażu.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania tradycyjnych systemów montażu

obuwia w zależności od czynnika łączącego cholewkę ze spodem.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

−−−−

określić istotę systemu pasowego,

−−−−

sporządzić schemat przekroju poprzecznego obuwia montowanego systemem pasowym,

−−−−

wymienić i scharakteryzować operacje technologiczne występujące w procesie montażu
właściwego obuwia pasowego,

−−−−

ustalić materiały pomocnicze stosowane w procesie montażu obuwia pasowego,

−−−−

dobrać maszyny, urządzenia i narzędzia warsztatowe niezbędne do wykonania obuwia
systemem pasowym,

−−−−

zdefiniować czynniki warunkujące trwałość połączenia wierzchów ze spodem
w pasowym systemie montażu obuwia,

−−−−

wykonać operacje technologiczne procesu montażu obuwia pasowego.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 3–4 osobowych.


Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

kopyta do ćwiekowania cholewek (lub ich przekroje),

próbki materiałów łączących,

podpodeszwy do obuwia pasowego,

narzędzia i urządzenia warsztatowe,

przekroje obuwia zmontowanego pasowym systemem montażu,

dokumentacja techniczno-technologiczna,

instrukcje technologiczne,

zestaw pytań prowadzących,

prospekty maszyn obuwniczych,

plansze poglądowe ilustrujące przekroje poprzeczne systemów montażu,

kartki papieru,

materiały piśmiennicze, kreda,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Zadania dla ucznia:

Z otrzymanych materiałów podstawowych na wierzchy i spody obuwia oraz materiałów

pomocniczych wykonaj na przekroju kopyta model pasowego systemu montażu.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1.

Określenie tematu zajęć.

2.

Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.

3.

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą pokazu z objaśnieniami.

4.

Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa:
Praca metodą pokazu z objaśnieniem.

Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1.

Na czym polega istota systemu pasowego?

2.

Jakie elementy wchodzą w skład obuwia pasowego?

3.

Jakie operacje technologiczne występują w fazie montażu właściwego przy produkcji
obuwia pasowego?

4.

Jakie materiały pomocnicze są niezbędne do przeprowadzenia procesu montażu obuwia
pasowego?

5.

Jakie maszyny, urządzenia i narzędzia warsztatowe są wykorzystywane przy produkcji
obuwia pasowego?


Faza II. Planowanie
1.

Jakie materiały wykorzystać do wykonania modelu?

2.

Jakich użyć urządzeń i narzędzi do wykonania modelu?

3.

W jaki sposób wykonać model?

Faza III. Ustalanie
1.

Uczniowie, pracując w zespołach, proponują rodzaje materiałów wierzchowych
i spodowych do wykonania modelu obuwia pasowego.

2.

Uczniowie proponują materiały pomocnicze oraz urządzenia i narzędzia niezbędne do
wykonania modelu obuwia pasowego.

3.

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność zaproponowanych materiałów,
urządzeń i narzędzi.

Faza IV. Wykonanie
1.

Uczniowie wybierają właściwe materiały, elementy i przekroje kopyt.

2.

Przygotowują materiały i elementy spodu obuwia.

3.

Za pomocą materiałów pomocniczych łączą elementy na przekroju kopyta, tworząc
model obuwia pasowego.

Faza V. Sprawdzanie
1.

Uczniowie sprawdzają w zespołach poprawność wykonanej pracy pod kątem
zastosowanych materiałów i techniki wykonania.

2.

Uczniowie zapisują popełnione błędy i usterki, które zostały zgłoszone podczas oceny
i dyskusji w zespołach.

3.

Uczniowie przekazują wykonane modele i zgłoszone uwagi nauczycielowi do oceny.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać jakie umiejętności były
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć na przyszłość.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca .....................................................................................................................

Modułowy program nauczania:

Technik obuwnik 311[25]

Moduł:

Technologia montażu i wykończania obuwia 311[25].Z3

Jednostka modułowa:

Montaż wierzchów obuwia ze spodami 311[25].Z3.02

Temat: Mechaniczne i chemiczne metody przygotowania powierzchni do klejenia.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności przygotowania powierzchni do klejenia.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

– dobrać materiały i urządzenia do mechanicznego przygotowania powierzchni wierzchów

i spodów do klejenia,

dobrać środki do chemicznego przygotowania materiałów spodowych do klejenia,

dobrać maszyny i urządzenia niezbędne do wykonania operacji przygotowania
powierzchni materiałów do klejenia,

przygotować powierzchnię materiałów do klejenia,

ocenić stan powierzchni materiałów po mechanicznym, i chemicznym przygotowaniu,

zaprezentować wyniki wykonanej pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami,

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 2–3 osobowych.

Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały ścierne (płótna ścierne, szczotki druciano-gumowe, grzybki ścierne, frezy

palcowe),

ś

rodki zmywające (aceton, octan etylu),

ś

rodki halogenizujące (np. dolesol),

zaćwiekowane cholewki z różnych materiałów,

ś

cierarka wałkowa,

frezarka,

stół z wyciągiem,

pędzle,

literatura z rozdziały 7 Poradnika dla nauczyciela.

Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja zajęć:

uczniowie otrzymują od nauczyciela zaćwiekowaną na kopycie cholewkę oraz
podeszwę,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

każda grupa identyfikuje rodzaj materiału, z którego wykonana jest cholewka
i podeszwa,

uczniowie dobierają materiały i środki niezbędne do przygotowania otrzymanych
powierzchni do klejenia,

uczniowie dokonują operacji przygotowania otrzymanych powierzchni do klejenia,
nauczyciel kontroluje poprawność wykonanej pracy przez uczniów, udziela
dodatkowych rad i wskazówek,

uczniowie oceniają stan powierzchni po wykonaniu operacji przygotowania do
klejenia.

5.

Po wykonaniu zadań lider grupy prezentuje wykonaną pracę, omawiając zasady

przygotowania powierzchni otrzymanych materiałów oraz prezentuje wykonaną pracę.

6.

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy w kolejnych grupach.

7.

Uczniowie pozostałych grup wzajemnie oceniają wyniki pracy swoich kolegów.

8.

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w czasopismach fachowych oraz w Internecie informacje dotyczące nowości

w dziedzinie przygotowania powierzchni materiałów do klejenia. Napisz notatkę w zeszycie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. Ćwiczenia

5.1. Ogólne zasady montażu wierzchów obuwia ze spodami

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ techniki łączenia wierzchów ze spodami zastosowane w obuwiu, które otrzymałeś

od nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy technik łączenia wierzchów ze spodami obuwia, które już wcześniej
poznałeś,

2)

dokonać analizy otrzymanego obuwia pod kątem zastosowanych technik łączenia,

3)

określić techniki łączenia jakimi zmontowano obuwie, które otrzymałeś,

4)

zaprezentować wykonaną pracę,

5)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

przekroje obuwia wykonanego różnymi systemami montażu,

schematy przekrojów poprzecznych i podłużnych obuwia wykonanego różnymi
technikami,

poradnik dla ucznia 311[25].O1.02 „Charakteryzowanie typów i rodzajów obuwia”,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj na planszy urządzenia i narzędzia stosowane w procesie montażu obuwia

wykonanego różnymi systemami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować rysunki zamieszczone na planszy,

2)

rozpoznać zamieszczone na planszy urządzenia i narzędzia,

3)

zapisać nazwy rozpoznanych urządzeń i narzędzi na planszy pod rysunkami,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

4)

zaprezentować wykonaną pracę,

5)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansze z ilustracjami urządzeń i narzędzi stosowanych w procesie montażu obuwia
różnymi systemami,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia 311[25].O2.05 „Użytkowanie oraz konserwacja maszyn do montażu
i wykończania obuwia”,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Nazwij i scharakteryzuj czynności przygotowawcze, jakie należy wykonać przed

właściwym połączeniem wierzchu ze spodem dla określonego przez nauczyciela systemu
montażu obuwia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować system montażu, wskazany przez nauczyciela,

2)

nazwać czynności pomocnicze jakie należy wykonać przed rozpoczęciem wskazanego
przez nauczyciela systemu montażu,

3)

scharakteryzować nazwane czynności pomocnicze,

4)

zaprezentować wykonaną pracę,

5)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

charakterystyki operacji technologicznych procesu montażu obuwia różnymi systemami,

przekroje poprzeczne i podłużne obuwia wykonanego różnymi systemami montażu,

papier formatu A4,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Tradycyjne systemy łączenia cholewki ze spodem obuwia i ich

odmiany

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj na otrzymanych od nauczyciela przekrojach system montażu obuwia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć otrzymane przekroje,

2)

zidentyfikować system montażu,

3)

zapisać wyniki dokonanej identyfikacji,

4)

zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

−−−−

przekroje obuwia zmontowanego tradycyjnymi systemami montażu i wielosystemami,

−−−−

dokumentacje techniczno-technologiczne,

−−−−

materiały piśmienne,

−−−−

kartki papieru formatu A4,

−−−−

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj model przekroju poprzecznego obuwia montowanego systemem sandałowo-

-klejonym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić istotę systemu sandałowo-klejonego,

2)

naszkicować na kartce przekrój poprzeczny systemu sandałowo-klejonego,

3)

dobrać materiały i narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia,

4)

wykroić paski z otrzymanych materiałów o szerokości 20 mm i długości wynikającej
z pomiaru otrzymanej formy do modelowania,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5)

wykonać model przekroju poprzecznego obuwia montowanego systemem sandałowo-
-klejonym na kopycie lub półwałku z drewna,

6)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

materiały na wierzchy i spody obuwia o zróżnicowanej kolorystyce,

−−−−

kartki papieru,

−−−−

igły do szycia ręcznego,

−−−−

szydło do przekłuwania łączonych materiałów,

−−−−

nici,

−−−−

klej, pędzel,

−−−−

materiały piśmienne,

−−−−

nóż szewski,

−−−−

teksy o różnej długości,

−−−−

młotek szewski,

−−−−

nożyczki, linijka,

−−−−

kopyta,

−−−−

półwałki drewniane o średnicy 100 mm i długości 200 mm,

−−−−

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Sporządź wykaz operacji technologicznych występujących w procesie montażu obuwia

pasowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić istotę systemu pasowego i kolejność czynności technologicznych,

2)

naszkicować na kartce przekrój poprzeczny systemu pasowego,

3)

sporządzić wykaz operacji technologicznych występujących w procesie montażu obuwia
pasowego,

4)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

przekroje obuwia wykonanego pasowym systemem montażu,

−−−−

dokumentacje techniczno-technologiczne,

−−−−

materiały piśmienne,

−−−−

kartki papieru formatu A4,

−−−−

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 4

Dokonaj montażu obuwia systemem tradycyjnym, wskazanym przez nauczyciela,

w warsztatach szkolnych lub w zakładzie przemysłowym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować wskazany przez nauczyciela system montażu obuwia,

2)

ustalić kolejność wykonywanych czynności,

3)

dobrać maszyny urządzenia i narzędzia,

4)

dobrać materiały pomocnicze i niezbędne akcesoria; sporządzić stosowne zestawienie
tych materiałów,

5)

zorganizować stanowiska pracy do wykonania ustalonych czynności,

6)

sprawdzić stan techniczny maszyn i urządzeń,

7)

wyregulować mechanizmy robocze maszyn i urządzeń,

8)

wykonać zaplanowane czynności montażu właściwego,

9)

zaprezentować wykonaną pracę,

10)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

schematy i przekroje poprzeczne obuwia montowanego systemem wskazanym przez
nauczyciela,

dokumentacja techniczno-technologiczna montowanego wzoru obuwia,

maszyny, urządzenia i narzędzia do wykonania zaplanowanych czynności,

materiały pomocnicze i akcesoria niezbędne do wykonania zaplanowanych czynności,

stanowiska pracy ręcznej,

instrukcje technologiczne i wzorce pracy do wykonywanych czynności,

instrukcje bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Charakterystyka nowoczesnych systemów montażu obuwia


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród licznych schematów ilustrujących przekroje poprzeczne obuwia zmontowanego

różnymi systemami, wybierz te, które wskaże nauczyciel.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zanalizować otrzymane plansze,

2)

wskazać na planszy właściwe schematy,

3)

uzasadnić dokonany wybór,

4)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

plansze ilustrujące różne schematu systemów montażu obuwia,

−−−−

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Z otrzymanych materiałów podstawowych na wierzchy i spody obuwia oraz materiałów

pomocniczych wykonaj na przekroju kopyta wskazany przez nauczyciela schemat montażu
obuwia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z otrzymanym schematem montażu,

2)

wykroić z otrzymanych materiałów paski o stosownej długości i szerokości uzależnione
od obwodu przekroju poprzecznego kopyta,

3)

umieścić i połączyć na obwodzie kopyta wykrojone paski materiału według otrzymanego
schematu, dobierając właściwe materiały na wierzchy i spody obuwia,

4)

zastosować właściwe dla schematu połączenia elementów,

5)

dokonać oceny wykonanej pracy, porównując wykonany model z otrzymanym
schematem,

6)

zaprezentować wykonaną pracę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

−−−−

materiały na wierzchy i spody obuwia (różne rodzaje),

−−−−

materiały pomocnicze do łączenia elementów wierzchu ze spodami: kleje, nici, igły,
teksy, klamerki,

−−−−

dziurkacze o średnicy 0,75–1,00 mm, nakłuwaki,

−−−−

noże szewskie,

−−−−

młotki, obcęgi, kleszcze ręczne do ćwiekowania,

−−−−

taśma obuwnicza,

−−−−

podkład do obróbki łączonych elementów,

−−−−

schemat systemu montażu do wykonania modelu,

−−−−

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

W oparciu o otrzymany przekrój poprzeczny obuwia, rozpoznaj zastosowany system

montażu, podaj jego nazwę, wykonaj rysunek przekroju i opisz jego elementy za pomocą
cyfr.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zanalizować otrzymany przekrój poprzeczny obuwia,

2)

rozpoznać i nazwać zastosowany system montażu,

3)

naszkicować i opisać schemat przekroju,

4)

dokonać oceny wykonanego ćwiczenia,

5)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

−−−−

przekrój poprzeczny obuwia,

−−−−

papier formatu A4,

−−−−

przybory piśmienne,

−−−−

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Uszereguj operacje i czynności technologiczne montażu właściwego obuwia pasowego

i zapisz błędy, jakie przy ich wykonywaniu można popełnić.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapisać operacje i czynności technologiczne występujące w procesie montażu obuwia
systemem pasowym,

2)

usystematyzować zapisane czynności w kolejności ich wykonywania,

3)

zapisać błędy jakie można popełnić przy wykonywaniu zapisanych operacji i czynności,

4)

scharakteryzować wyszczególnione błędy poprzez wskazanie przyczyn i skutków ich
powstawania,

5)

zaprezentować wykonaną pracę,

6)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja technologiczna procesów montażu wierzchów ze spodami obuwia
pasowego,

eksponaty półproduktów i wyrobów gotowych obuwia pasowego z błędami
technologicznymi,

wykazy błędów identyfikowanych przez kontrolerów dokonujących oceny i klasyfikacji
obuwia pasowego,

papier formatu A4,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Dokonaj montażu obuwia systemem klejonym w warsztatach szkolnych lub w zakładzie

przemysłowym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować istotę i technologię montażu obuwia systemem klejonym,

2)

ustalić kolejność wykonywanych czynności,

3)

dobrać maszyny, urządzenia i narzędzia,

4)

dobrać materiały pomocnicze i niezbędne akcesoria; sporządzić stosowne zestawienie
tych materiałów,

5)

zorganizować stanowiska pracy do wykonania ustalonych czynności,

6)

sprawdzić stan techniczny maszyn i urządzeń,

7)

wyregulować mechanizmy robocze maszyn i urządzeń,

8)

wykonać zaplanowane czynności montażu właściwego,

9)

zaprezentować wykonaną pracę,

10)

dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

schematy i przekroje poprzeczne obuwia montowanego systemem klejonym,

dokumentacja techniczno-technologiczna montowanego wzoru obuwia,

maszyny, urządzenia i narzędzia do wykonania zaplanowanych czynności,

materiały pomocnicze i akcesoria niezbędne do wykonania zaplanowanych czynności,

stanowiska pracy ręcznej,

instrukcje technologiczne i wzorce pracy do wykonywanych czynności,

instrukcje bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4. Ocena procesów montażu według kryteriów technologicznych

i ekonomicznych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj planszę ilustrującą technologiczne i ekonomiczne kryteria oceny stosowanych

systemów montażu obuwia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wskazać kryteria oceny technologicznej,

2)

wskazać kryteria oceny ekonomicznej,

3)

usystematyzować wskazane kryteria,

4)

wykonać planszę ilustrującą kryteria technologiczne i ekonomiczne oceny systemów
montażu,

5)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansza formatu A3,

dokumentacja techniczno-technologiczna produkcji obuwia różnymi systemami,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Dokonaj analizy porównawczej i oceny systemów montażu obuwia, wskazanych przez

nauczyciela, według kryteriów technologicznych i ekonomicznych opracowanych
w ćwiczeniu 1.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zaplanować sposób wykonania ćwiczenia,

2)

dokonać analizy porównawczej systemów według przyjętych kryteriów,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

3)

ocenić

wskazane

systemy

według

przyjętych

kryteriów

technologicznych

i ekonomicznych,

4)

zaprezentować wykonaną pracę,

5)

dokonać oceny poprawności wykonania pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

plansza ilustrująca kryteria oceny technologicznej i ekonomicznej systemów montażu

obuwia, wykonana w ćwiczeniu 1,

dokumentacja techniczno-technologiczna wzorów obuwia wytypowanych do oceny,

orientacyjne ceny maszyn i urządzeń stosowanych w ocenianych systemach,

orientacyjne normy użycia i ceny materiałów z jakich wykonano oceniane wzory,

orientacyjne normy czasu pracy i koszty robocizny dla ocenianych wzorów obuwia,

papier formatu A4,

przybory do pisania,

kalkulator,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż wierzchów obuwia ze
spodami ”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. b, 6. c, 7. c, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,

12. c, 13. a, 14. c, 15. b, 16 .d, 17. b, 18. a, 19. b, 20. b

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zdefiniować pojęcie systemu montażu

A

P

c

2

Sklasyfikować systemy montażu

A

P

b

3

Zidentyfikować odmiany systemów montażu

A

P

a

4

Rozróżnić elementy nośne w pasowym systemie
montażu

A

P

b

5

Rozróżnić system montażu w zależności od
ś

rodka łączącego elementy

A

P

b

6

Rozróżnić system montażu w zależności od
ś

rodka łączącego elementy

A

P

c

7

Dobrać materiały pomocnicze do wykonania
określonego systemu montażu

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

8

Zastosować maszyny do połączenia wierzchu ze
spodem obuwia

B

P

d

9

Dobrać metodę przygotowania powierzchni do
klejenia

B

P

c

10

Dobrać klej w zależności od rodzaju łączonych
elementów

B

P

b

11

Wymienić najpopularniejszą technikę montażu
obuwia

A

P

c

12 Rozpoznać odmianę systemu gdynkowego

A

P

c

13

Dobrać odpowiednie wartości ciśnienia podczas
prasowania obuwia

B

P

a

14

Zastosować

odpowiednią

technikę

przytwierdzania obcasów

A

P

c

15

Rozpoznać i zdefiniować operację montażu
właściwego w pasowym systemie montażu

C

PP

b

16

Ocenić system montażu według kryteriów
technicznych i ekonomicznych

D

PP

d

17

Dobrać odpowiedni środek do przygotowania
powierzchni do klejenia

C

PP

b

18 Zidentyfikować system montażu obuwia

C

PP

a

19 Określić zwilżalność powierzchni

C

PP

b

20

Rozpoznać i zdefiniować metodę połączenia
wierzchu ze spodem w pasowym i sandałowym
systemie montażu.

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zdań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

5.

Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.

6.

Udziel odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7.

Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania.

9.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

10.

Po rozwiązaniu testy sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi w KARCIE
ODPOWIEDZI.

11.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Pod pojęciem system montażu rozumiemy sposób połączenia
a)

cholewki z podpodeszwą.

b)

cholewki z wyściółką.

c)

cholewki ze spodem obuwia.

d)

cholewki z podsuwką.

2.

Do tradycyjnych systemów montażu zaliczamy system

a)

klejony, wulkanizowany, soft-flex, wtryskowy.

b)

przeszywany, pasowy, sandałowy, kołkowany.

c)

gdynkowy, wtryskowy, pasowy, san-crispino.

d)

przeszywany, pasowy, klejony, wywrotkowy.

3.

System san-crispino jest odmianą systemu
a)

sandałowego.

b)

pasowego.

c)

przeszywanego.

d)

gdynkowego.

4.

System montażu, w którym elementem łączącym podeszwę z wargą podpodeszwy
i cholewką jest pas to
a)

klejonym.

b)

pasowym.

c)

sandałowym.

d)

soft-flex.

5.

Ręczne połączenie podeszwy z cholewką za pomocą plecionki lub wąskiego pasa skóry
odbywa się w systemie
a)

wywrotkowym.

b)

opankowym.

c)

astra.

d)

soft-flex.

6.

Połączenie podeszwy z zaćwiekowanym brzegiem cholewki za pomocą łączników
sztywnych występuje w systemie
a)

pasowym.

b)

sandałowym.

c)

kołkowanym.

d)

gdynkowym.

7.

Nakłuwak stosuje się do wykonywania otworów w podeszwie do systemu

a)

klejonego.

b)

przeszywanego.

c)

sandałowego, pasowego.

d)

soft-flex.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

8.

Przeszywanie podeszew w systemie soft-flex przeprowadza się na

a)

przeszywarce.

b)

dublerce.

c)

stroblu.

d)

obszywarce Mec-Val.

9.

Przygotowanie podeszew z TR do klejenia polega na

a)

ś

cieraniu powierzchni papierem ściernym.

b)

ś

cieraniu szczotką drucianą.

c)

zmywaniu środkiem halogenizującym.

d)

zmywaniu acetonem.

10.

Do połączenia podeszwy z PU ze skórzanym wierzchem stosujemy klej

a)

polichloroprenowy.

b)

poliuretanowy.

c)

dyspersyjny.

d)

poliamidowy.

11.

Najczęściej stosowanym systemem montażu jest

a)

system sandałowy.

b)

soft-flex.

c)

klejony.

d)

wtryskowy.

12.

System California jest odmianą systemu

a)

opankowego.

b)

sandałowego.

c)

gdynkowego.

d)

klejonego.

13.

Przy prasowaniu skórzanego wierzchu z podeszwą z tuniskóru zaleca się stosowanie
ciśnienia

a)

0,4–0,5 MPa.

b)

0,35–0,4 MPa.

c)

0,3–0,35 MPa.

d)

0,25–0,3 MPa.

14.

Obcasy wysokie obuwia damskiego przytwierdza się za pomocą
a)

kleju.

b)

gwoździ.

c)

gwoździ i śrub.

d)

drewnianych kołków.


15.

Fasonowanie podeszwy występuje w
a)

sandałowym systemie montażu.

b)

pasowym systemie montażu.

c)

klejonym systemie montażu.

d)

przeszywanym systemie montażu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

16.

Najbardziej czaso-, matriało-, kosztochłonnym systemem montażu jest system

a)

sandałowy.

b)

klejony.

c)

przeszywany.

d)

pasowy.

17.

Skóry kozie i owcze przygotowujemy do klejenia przez

a)

zmywanie acetonem.

b)

ś

cieranie płótnem ściernym nr 80.

c)

ś

cieranie przy użyciu szczotek z cienkiego drutu (Ø 0,18–0,20).

d)

oczyszczenie z kurzu.

18.

Wskazany

na

rysunku

schemat

przekroju

poprzecznego przedstawia system
a)

klejony.

b)

wulkanizowany.

c)

sandałowy.

d)

przeszywany.


19.

Materiał jest dobrze zwilżony przez klej, gdy

a)

kąt zwilżania jest większy niż 90°.

b)

kąt zwilżania jest mniejszy niż 90° ale nie mniejszy niż 30°.

c)

kąt zwilżania wynosi 180°.

d)

kąt zwilżania wynosi 60°.

20.

Dublowanie jest to

a)

połączenie wierzchu ze spodem obuwia maszynowym, dwunitkowym ściegiem
łańcuszkowym.

b)

połączenie wierzchu ze spodem obuwia maszynowym, dwunitkowym ściegiem
zwartym.

c)

połączenie wargi podpodeszwy z pasem maszynowym, dwunitkowym ściegiem
łańcuszkowym.

d)

połączenie wierzchu ze spodem obuwia szwem okrętkowym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...................................................................................................

Montaż wierzchów obuwia ze spodami

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2

Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej
„Montaż wierzchów obuwia ze spodami ”.


Treść zadania

Dokonaj połączenia skórzanego wierzchu obuwia z podeszwą z kauczuku

termoplastycznego.

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych,

w celach jednostki modułowej, zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba
pracy”. Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności wykonywania czynności
praktycznych. Uczniowi należy

stworzyć możliwość inwencji w zaplanowaniu

poszczególnych etapów wykonywania zadania: zorganizowania stanowiska pracy, doboru
odpowiednich maszyn lub urządzeń produkcyjnych, wykonanie podstawowych ustawień
i regulacji maszyn oraz wykazania się umiejętnością wykonania montażu obuwia. Jest to
jednocześnie możliwość samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych
umiejętności i dokonania analizy podjętych działań praktycznych. Zadaniem nauczyciela jest
stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie zadania zgodnie z zasadami
technologicznymi i w określonym czasie.

Uczeń powinien mieć udostępnione:

kopyta z zaćwiekowanymi cholewkami ze skóry naturalnej,

podeszwy z kauczuku termoplastycznego,

opracowane wypełnienia,

ś

cierarkę,

aktywizator,

prasę do przyklejania spodów,

klej poliuretanowy,

ś

rodek halogenizujący,

naczynie na klej,

pędzle,

stół z wyciągiem,

dokumentację technologiczną,

instrukcję obsługi ścierarki i prasy do przyklejania spodów.

Nauczyciel powinien:

zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska produkcyjnego w warsztatach
szkolnych lub zakładzie produkcyjnym,

przygotować zaćwiekowane cholewki, podeszwy oraz materiały i urządzenia
pomocnicze,

przypomnieć uczniom zasady użytkowania ścierarki i prasy do przyklejania spodów oraz
przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich
przestrzeganie,

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,

przydzielić uczniom zaćwiekowane cholewki, podeszwy i dokumentację technologiczną,

określić czas na wykonanie zadania,

na bieżąco nadzorować pracę uczniów,

dokonać oceny wykonanej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Instrukcja dla ucznia

Uczeń powinien wykonać następujące czynności:

dobrać i założyć odzież ochronną,

przygotować powierzchnię zaćwiekowanej cholewki i podeszwy do klejenia,

przygotować klej i urządzenia pomocnicze,

nanieść klej na zaćwiekowany brzeg cholewki i podpodeszwę, wkleić wypełnienie,

przesuszyć błonę klejową,

nanieść klej na zaćwiekowany brzeg cholewki drugi raz i na podeszwę,

przesuszyć błonę klejową,

zaktywizować błonę klejową,

nałożyć i przyprasować podeszwę,

wyzuć kopyto,

dokonać samooceny wykonanej pracy,

posprzątać stanowisko pracy, zakonserwować maszynę.

Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonywana przez ucznia

Punkty do

uzyskania

Punkty

przyznane

1.

Dobranie odzieży ochronnej

5

2.

Zaplanowanie kolejnych czynności

10

3.

Dobranie maszyn

10

4.

Przygotowanie stanowiska pracy:

czystość i porządek miejsca pracy,

zabezpieczenie pod względem BHP,

przygotowanie maszyn oraz potrzebnych urządzeń
i narzędzi pomocniczych

10

5.

Wykonywanie zadania:

kontrola, regulacja i przygotowanie maszyn do pracy,

przygotowanie kleju,

przygotowanie powierzchni do klejenia,

nanoszenie kleju i aktywizacja powłoki klejowej,

nakładanie i prasowanie podeszew,

wyzuwanie kopyt

5
5

20

5

15

5

6.

Wykonanie oględzin i ocena organoleptyczna wykonania

pracy

5

7.

Zaprezentowanie wykonania zadania

5

Razem:

100


Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Ocena

Liczba uzyskanych punktów

dopuszczający

51–70

dostateczny

71–80

dobry

81–90

bardzo dobry

91–100

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. LITERATURA

1.

Christ J.W.: Technologia obuwia. WsiP, Warszawa 1986

2.

Grabkowski M.: Obuwnictwo. Podręcznik dla zasadniczej szkoły zawodowej. WSiP,
Warszawa 1992

3.

Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia. T. 1. Politechnika Radomska, Radom
2000

4.

Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia. T. 2. Politechnika Radomska, Radom
2000

5.

Grabkowski M.: Technologia obuwia. Ćwiczenia laboratoryjne. WSI w Radomiu, Radom
1982

6.

Miernik A., Śmiechowski K., Wiśnios E.: Połączenia szyte i klejone w technologii
obuwia. Politechnika Radomska, Radom 2006

7.

Nowak M.(red).: Poradnik firmowy dla branży obuwniczej. Bochem, Pionki 2000

8.

Persz. T.: Obuwnictwo przemysłowe. Część II. WSiP, Warszawa 1990

9.

Siekiera T.: Organizacja i ekonomika procesu produkcji obuwia. Poradnik dla
wytwórców obuwia. CLPO, Kraków 1996


Czasopisma fachowe
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne)
Przegląd Włókienniczy (wydania archiwalne i bieżące)
Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i bieżące)


Literatura metodyczna
1.

Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000


