„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Danuta Bajor
Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich
741[02].Z3.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Jan Oczoś
mgr inż. Maria Plocke
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Joanna Kośka
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 741[02].Z3.06
„Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu piekarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
14
5.1. Pieczywo specjalne
14
5.1.1. Ćwiczenia
14
5.2. Pieczywo specjalne trwałe
18
5.2.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w jednostce modułowej „Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich”
w szkole kształcącej w zawodzie piekarz.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które umożliwią ukształtowanie umiejętności praktycznych oraz
umiejętności samokształcenia,
−
ewaluację osiągnięć uczniów,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki oraz literaturę
metodyczną dla nauczyciela.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
ćwiczeń praktycznych,
−
ćwiczeń laboratoryjnych,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy grupowej.
Do przeprowadzenia pomiaru dydaktycznego, nauczyciel może posłużyć się
zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
741[02].Z3
Technologia produkcji
piekarskiej
741[02].Z3.01
Sporządzanie ciasta pszennego
741[02].Z3.03
Sporządzanie ciasta
mieszanego
741[02].Z3.02
Sporządzanie ciasta żytniego
741[02].Z3.04
Formowanie i prowadzenie
rozrostu ciasta
741[02].Z3.05
Prowadzenie wypieku ciasta
741[02].Z3.08
Przechowywanie
i transport wyrobów
piekarskich
741[02].Z3.06
Wytwarzanie specjalnych
wyrobów piekarskich
741[02].Z3.07
Kontrolowanie jakości
wyrobów piekarskich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji piekarskiej,
−
określać znaczenie składników pokarmowych dla organizmu człowieka,
−
czytać oraz sporządzać schematy technologiczne,
−
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska dotyczących produkcji pieczywa,
−
stosować środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju wykonywanych prac,
−
dobrać surowce, dozwolone substancje dodatkowe i substancje wspomagające proces
produkcji wyrobów piekarskich,
−
oceniać jakość surowców, dodatków i materiałów pomocniczych,
−
przygotowywać surowce do produkcji,
−
określać wpływ przygotowania surowców na przebieg procesów technologicznych,
−
określać zasady doboru metod prowadzenia ciasta,
−
ustalać parametry technologiczne prowadzenia ciasta,
−
sporządzać ciasto pszenne, żytnie i mieszane,
−
dokonać organoleptycznej oceny półproduktów i wyrobów gotowych,
−
dobrać maszyny i urządzenia do sporządzania i obróbki ciasta,
−
dokonać obróbki ciasta: dzielenia, ważenia, formowania, rozrostu,
−
dobrać maszyny i urządzenia do wypieku pieczywa,
−
przeprowadzać wypiek różnych asortymentów pieczywa,
−
dokonać pomiarów z zastosowaniem urządzeń kontrolno-pomiarowych,
−
określać metody pakowania i konfekcjonowania wyrobów piekarskich,
−
pakować wyroby piekarskie,
−
konfekcjonować wyroby piekarskie
−
obsługiwać maszyny i urządzenia do produkcji wyrobów piekarskich,
−
określać zagrożenia występujące podczas obsługi maszyn i urządzeń piekarskich,
−
porównywać linie technologiczne do produkcji wyrobów piekarskich,
−
rozpoznawać wady wyrobów oraz określać sposoby zapobiegania powstawaniu wad,
−
stosować zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) i Dobrej Praktyki Higienicznej
(GHP) w procesach produkcji pieczywa,
−
przestrzegać przepisów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować proces technologiczny produkcji pieczywa specjalnego,
−
zaplanować czynności wykonywane podczas produkcji pieczywa skrobiowego,
pełnoziarnistego żytniego, pumpernikla, pieczywa ekstrudowanego,
−
określić parametry technologiczne oraz metody produkcji pieczywa specjalnego,
−
porównać sposoby produkcji pieczywa tradycyjnego i pieczywa specjalnego,
−
określić i dobrać sposoby pakowania piekarskich wyrobów specjalnych,
−
określić warunki przechowywania i transportu piekarskich wyrobów specjalnych,
−
zastosować przepisy dotyczące higieny produkcji oraz przechowywania pieczywa
specjalnego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Piekarz 741[02]
Moduł:
Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3
Jednostka modułowa:
Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich
741[02].Z3.06
Temat: Porównanie produkcji pieczywa chrupkiego z produkcją chleba pszennego
zwykłego.
Cel ogólny: Porównywanie sposobów produkcji pieczywa specjalnego i chleba pszennego
zwykłego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować proces produkcji pieczywa chrupkiego,
−
scharakteryzować proces produkcji chleba pszennego zwykłego,
−
porównać sposób spulchniania ciast, metody sporządzania ciast,
−
dobrać maszyny, urządzenia oraz drobny sprzęt piekarski do produkcji pieczywa
chrupkiego i pieczywa pszennego zwykłego,
−
wskazać różnice w sposobie wypieku,
−
dobrać opakowanie do pieczywa chrupkiego i chleba pszennego zwykłego,
−
współpracować w grupie,
−
zaprezentować zadanie na forum grupy,
−
przeprowadzić samoocenę i ocenę prac innych zespołów.
Metody nauczania–uczenia się:
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 3–4 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
foliogram przedstawiający schemat blokowy produkcji pieczywa chrupkiego,
−
plansze, schematy przedstawiające produkcję pieczywa pszennego,
−
schematy technologiczne produkcji ciast pszennych zwykłych,
−
zestawy receptur piekarskich,
−
maszyny i urządzenia piekarskie lub plansze, prospekty prezentujące najnowsze maszyny
i urządzenia stosowane w piekarstwie,
−
zestaw zadania dla każdej grupy,
−
duże arkusze papieru i mazaki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie tematu i celów zajęć dydaktycznych.
2. Przypomnienie przez uczniów produkcji pieczywa chrupkiego.
3. Uzupełnienie i korekta przez nauczyciela na podstawie foliogramu przedstawiającego
schemat blokowy produkcji pieczywa chrupkiego:
Foliogram:
Formowanie
Znakowanie
Krojenie płatków
ciasta
Wypiek
Schładzanie
Dodatek
nasion
Mieszanie
ciasta
Pakowanie
Schładzanie
napowietrzanie
Magazyn
mąka
woda
Krojenie płatków
pieczywa
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
4. Podział grupy na zespoły 3–4 osobowe i wprowadzenie do wykonywanego ćwiczenia.
5. Temat ćwiczenia-zadania do wykonania:
Korzystając z receptur, schematów technologicznych produkcji ciast pszennych zwykłych,
maszyn i urządzeń stosowanych do produkcji ciast pszennych porównaj sposób produkcji
chleba pszennego zwykłego z pieczywem chrupkim.
Opracowane porównanie i wnioski zapiszcie wyraźnie na dużych arkuszach przy pomocy
mazaków, tak aby na zakończenie zajęć zaprezentować na forum.
Do opracowania możecie wykorzystać zaproponowaną tabelę:
Lp.
Etapy, czynności
produkcyjne, inne
czynniki
Produkcja chleba
pszennego zwykłego
Produkcja
pieczywa
chrupkiego
Wnioski
1.
Surowce podstawowe
2.
Dodatki, materiały
pomocnicze
3.
Sposób spulchniania
ciast
4.
Metody sporządzania
ciast
5.
Fazy sporządzania
ciast
6.
Parametry
poszczególnych faz
7.
Kształtowanie
8.
Rozrost
uformowanych kęsów
9
Przygotowanie do
wypieku
10.
Sposób wypieku
11.
Parametry wypieku
12.
Studzenie
13.
Sposób pakowania
14.
Drobny sprzęt
piekarski
15.
Niezbędne maszyny
i urządzenia
16.
Inne
6. Prezentacja opracowanych zadań na forum.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
Porównanie wykonanych zadań przez poszczególne grupy. Podsumowanie wniosków.
Samoocena uczniów i ocena przez nauczyciela poszczególnych grup i osób.
Praca domowa
Opracowane zadanie należy wpisać do zeszytu. Wyciągnięte wnioski zaznaczyć na kolorowo.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
zebranie ocen przez poszczególne grupy na podstawie samooceny,
−
ocena pracy domowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Piekarz 741[02]
Moduł:
Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3
Jednostka modułowa:
Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich
741[02].Z3.06
Temat: Produkcja chleba skrobiowego bezglutenowego.
Cel ogólny: Sporządzanie ciasta na chleb skrobiowy bezglutenowy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
przestrzegać zasad higieny produkcji,
−
wskazać zagrożenia wynikające przy produkcji pieczywa dietetycznego,
−
dobrać surowce do produkcji chleba skrobiowego bezglutenowego,
−
ocenić jakość surowców i dodatków,
−
odważyć surowce i dodatki,
−
przygotować surowce do produkcji,
−
sporządzić ciasto zgodnie z opisem technologicznym,
−
ustalić parametry poszczególnych faz,
−
obserwować i ocenić jakość półproduktów,
−
dobrać i obsłużyć maszyny oraz urządzenia do sporządzania ciasta.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 5-osobowych (w zależności od ilości stanowisk pracy).
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
receptura na chleb skrobiowy i opis sporządzania ciasta dla każdej grupy uczniów,
−
stanowisko do sporządzania ciast piekarskich,
−
zestaw surowców dla każdej grupy.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel przedstawia temat i cel zajęć dydaktycznych.
2. Uczniowie przypominają produkcję pieczywa skrobiowego bezglutenowego.
3. Nauczyciel uzupełnia i podsumowuje na podstawie schematu blokowego (foliogram).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
4. Nauczyciel dzieli grupę na zespoły w zależności od ilości stanowisk produkcyjnych.
5. Nauczyciel przypomina o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa pracy i wysokiej
higienie produkcji.
Mieszanie
Rozczynianie
Rozpuszczanie
Rozpuszczanie
Upłynnianie
Miesienie ciasta
Fermentacja
Ważenie kęsów
Formowanie
Fermentacja końcowa
Zwilżanie kęsów
Wypiek
Zwilżanie wodą
Pakowanie
skrobia
pektyna
drożdże
woda
cukier
sól
margaryna
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
6. Nauczyciel przeprowadza instruktaż na temat wykonywanego zadania. Zwraca uwagę, aby
na stanowiskach pracy panował ład i porządek i nie znalazła się mąka piekarska.
7. Każda grupa otrzymuje recepturę, którą przelicza na 1kg skrobi oraz opis sporządzania
ciasta na chleb skrobiowy.
CHLEB SKROBIOWY
Opis
Chleb skrobiowy produkowany jest z zastosowaniem drożdży do fermentacji ze skrobi
pszennej, ziemniaczanej, kukurydzianej lub innej, cukru, margaryny i pektyny, w bochenkach
fermentujących w formach, pakowany w torebki z folii polietylenowej lub w tomofan.
Receptura:
Skrobia – 100kg
Pektyna – 7kg
Drożdże – 5kg
Cukier – 6kg
Margaryna – 2kg
Do smarowania form olej jadalny – 0,50kg
Opis sporządzania ciasta
Odważoną i przesianą skrobię oraz pektynę dokładnie mieszamy, dodajemy drożdże
rozprowadzone w wodzie o temperaturze 30 – 32ºC w proporcji 3 : 1. Cukier rozpuszczamy
w części wody przeznaczonej do ciasta. Margarynę dodajemy w postaci płynnej. Ilość
dodawanej wody do wytwarzanego ciasta należy ustalić w drodze prób dla każdej partii skrobi
i pektyny, gdyż nawet niewielki jej nadmiar lub niedomiar wpływa niekorzystnie na jakość
miękiszu pieczywa.
Temperatura wody dodawanej do ciasta powinna wynosić 35 – 40ºC.
Wydajność ciasta skrobiowego kształtuje się przeważnie w granicach 168 – 175.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, tak aby ciasto było jednorodne.
Fermentacja ciasta powinna odbywać się w temperaturze 30 – 35ºC przez 90 minut z tym, że
po 60 minutach stosuje się tzw. „przebicie”.
Po sprawdzeniu dojrzałości ciasta należy odważyć kęsy po 360 gram.
8. Uporządkowanie stanowisk pracy i zgłoszenie zakończenia ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
Każdy z zespołów prezentuje swoje ciasto omawiając problemy, które wyniknęły w czasie
wykonywania zadania. Oceniają również jakość gotowego ciasta skrobiowego.
Praca domowa
W zeszycie opisz sporządzanie ciasta skrobiowego. Opracuj schemat technologiczny produkcji
tego ciasta.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
ocena jakości wyprodukowanego ciasta przez poszczególne grupy,
−
aktywność poszczególnych osób w trakcie wykonywania ćwiczenia,
−
ocena pracy domowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5. ĆWICZENIA
5.1. Pieczywo specjalne
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź ciasto na chleb skrobiowy bezglutenowy ustalając ilość wody, którą należy
dodać do ciasta na podstawie jego konsystencji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Powinien również zaplanować odpowiednią ilość surowców – na jedną osobę lub
poszczególne grupy uczniów. Nauczyciel sprawdza jakość drobnego sprzętu i sprawność
urządzeń stosowanych przez uczniów. Ćwiczenie powinno być poprzedzone niezbędnymi
informacjami o chlebie skrobiowym bezglutenowym.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać i zastosować odzież ochronną,
2) odważyć dokładnie wszystkie surowce zgodnie z podaną recepturą:
−
skrobia ziemniaczana – 0,20 kg
−
skrobia kukurydziana – 0,80 kg
−
pektyna – 0,05 kg
−
drożdże – 0,10 kg
−
cukier – 0,06 kg
−
olej sojowy – 0,03 kg
−
sól kuchenna – 0,015 kg
−
olej do smarowania form – 0,004 kg
3) ustalić kolejność wykonywanych czynności na podstawie schematu blokowego produkcji
chleba skrobiowego bezglutenowego,
4) odmierzyć małe porcje wody na cylindrze miarowym i stopniowo dozować do mieszaniny
skrobi kukurydzianej, ziemniaczanej i pektyny oraz do całej ilości ciasta,
5) mieszać ciasto,
6) obserwować konsystencję ciasta,
7) ustalić najodpowiedniejszą konsystencję ciasta,
8) obliczyć sumę zastosowanej wody do sporządzanego ciasta,
9) zapisać w zeszycie recepturę oraz ilość zużytej wody,
10) zapisać wnioski z wykonywanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
instruktaż z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
−
zbiór receptur piekarskich,
−
schematy technologiczne,
−
foliogramy,
−
miesiarka – mikser,
−
wagi,
−
cylinder miarowy,
−
sito,
−
miseczki – naczynia na poszczególne surowce,
−
surowce: skrobia kukurydziana, skrobia ziemniaczana, pektyna, drożdże, cukier, olej
sojowy, sól kuchenna, olej kuchenny do smarowania form.
Ćwiczenie 2
Przygotuj do produkcji łamane ziarno żyta na chleb żytni pełnoziarnisty.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze
względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości surowców. Ponieważ namaczanie
ziarna powinno trwać 12 godzin ćwiczenie należy zaplanować tak, aby zakończenie odbyło się
po 8–10 godzinach lub rano na drugi dzień. Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w
tematykę produkcji chleba pełnoziarnistego z żyta.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać i zastosować odzież ochronną,
2) odważyć dokładnie 3,5 kg łamanego ziarna żyta i 2,25 kg wody,
3) ustalić temperaturę fazy na ok. 24ºC,
4) przeprowadzić moczenie ziarna przez około 12 h,
5) obserwować stopień namięknięcia ziarna,
6) ustalić na podstawie oceny organoleptycznej prawidłowy stan namoczenia ziarna,
7) zapisać wnioski z wykonywanego ćwiczenia w zeszycie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zbiór receptur piekarskich,
−
Foliogramy: schemat blokowy produkcji chleba pełnoziarnistego z żyta i schemat
technologiczny produkcji ciasta na ten chleb,
−
naczynie do moczenia ziarna,
−
wagi,
−
zegar,
−
cylinder miarowy,
−
surowce: łamane ziarno żyta i woda.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 3
Przygotuj rozczyn żytni do ciasta na chleb pumpernikiel.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w tematykę produkcji chleba pumpernikla
oraz rodzajów produkowanych rozczynów w piekarstwie.
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach ze
względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości surowców.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać i zastosować odzież ochronną do wykonywanego ćwiczenia,
2) odważyć dokładnie wszystkie surowce:
−
mąka żytnia typ 2000 – 2,50 kg
−
woda – 1,40 kg
−
drożdże – 0,10 kg
3) ustalić kolejność wykonywanych czynności przy sporządzaniu rozczynu żytniego,
4) wymieszać wszystkie składniki ustalając temperaturę rozczynu ok. 28ºC,
5) posypać powierzchnię rozczynu mąką,
6) obserwować fermentację przez ok. 3,5 godziny,
7) ustalić dojrzałość rozczynu żytniego na podstawie oceny organoleptycznej,
8) zapisać w zeszycie kolejność wykonywanych czynności, parametry fermentacji oraz
czynniki decydujące o dojrzałości fazy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zbiór receptur piekarskich,
−
foliogram ze schematem technologicznym produkcji ciasta na chleb pumpernikiel,
−
miesiarka – mikser,
−
wagi,
−
cylinder miarowy,
−
sito,
−
naczynia,
−
surowce: mąka żytnia typ 2000, drożdże, woda.
Ćwiczenie 4
Przeprowadź ocenę organoleptyczną chleba pumpernikla.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonywania oceny organoleptycznej pieczywa z uwzględnieniem przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy. Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują
samodzielnie, czy w grupach ze względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości
chleba pumpernikla.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykorzystać normy dotyczące oceny organoleptycznej produktów spożywczych,
2) przeprowadzić ocenę opakowania,
3) przeprowadzić ocenę organoleptyczną chleba pumpernikla,
4) wynotować skład surowcowy chleba i porównać go z recepturą podaną w Poradniku dla
ucznia,
5) zapisać swoje ustalenia w zeszycie,
6) oddać nauczycielowi do sprawdzenia notatkę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
dyskusja sterowana,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
Polskie Normy dotyczące oceny organoleptycznej,
−
chleb pumpernikiel w różnych opakowaniach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.2. Pieczywo specjalne trwałe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustal najczęściej produkowane asortymenty pieczywa chrupkiego w Polsce.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaplanować
odpowiednią ilość pieczywa chrupkiego – na jedną osobę lub poszczególne grupy uczniów,
powinien omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy. Ćwiczenie powinno być poprzedzone niezbędnymi
informacjami o produkcji pieczywa chrupkiego. Nauczyciel powinien również przygotować
foliogram przedstawiający tabelę, którą uczniowie będą wypełniać w trakcie wykonywania
ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykorzystać strony internetowe, katalogi wyrobów piekarskich lub opakowania pieczywa
chrupkiego,
2) ustalić asortyment i przyporządkować go poszczególnym podgrupom pieczywa
chrupkiego,
3) ustalić skład surowcowy danego asortymentu,
4) wypełnić załączoną tabelę,
5) opisać sposób pakowania pieczywa chrupkiego,
6) zrobić notatkę w zeszycie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja dydaktyczna,
–
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
zbiory receptur i katalogów wyrobów piekarskich,
−
zbiór pieczywa chrupkiego lub jego opakowań,
−
foliogram z tabelą:
Tabela do ćwiczenia 1. Pieczywo chrupkie [opracowanie własne]
Podgrupa wyrobów
Asortymenty
Skład surowcowy
Pieczywo pszenne
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ćwiczenie 2
Opracuj zestaw wyróżników jakościowych (organoleptycznych), które należy sprawdzać
przy produkcji wyrobów ekstrudowanych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zaplanować
odpowiednią ilość wyrobów ekstrudowanych oraz typowych surowców stosowanych do ich
produkcji na poszczególne grupy uczniów. Przed wykonaniem ćwiczenia należy podzielić
grupę na zespoły, omówić jego przebieg i przypomnieć za pomocą foliogramu produkcję
wyrobów ekstrudowanych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykorzystać normy dotyczące oceny organoleptycznej surowców i produktów
spożywczych,
2) przeprowadzić ocenę organoleptyczną wybranych surowców i dodatków,
3) przeprowadzić ocenę organoleptyczną wyrobów ekstrudowanych,
4) zapisać swoje ustalenia na arkuszu papieru i zaprezentować na forum grupy,
5) oddać nauczycielowi do sprawdzenia arkusze lub notatkę w zeszycie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
instruktaż,
–
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
Polskie Normy dotyczące oceny organoleptycznej,
−
foliogram z linią do produkcji wyrobów ekstrudowanych,
−
zbiór wyrobów ekstrudowanych lub jego opakowań,
−
arkusze papieru i mazaki.
Ćwiczenie 3
Opracuj schemat blokowy produkcji wyrobu ekstrudowanego kukurydzianego o smaku
papryki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć za pomocą
foliogramu produkcję typowych wyrobów ekstrudowanych. Zaproponować zaprojektowanie
nowego wyrobu ekstrudowanego na bazie mąki kukurydzianej o smaku papryki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykorzystać schemat linii do produkcji wyrobów ekstrudowanych,
2) wykorzystać strony internetowe przedstawiające różne wyroby ekstrudowane,
3) ustalić surowce i dodatki, które należy zastosować do produkcji zaprojektowanego
wyrobu ekstrudowanego,
4) ustalić kolejność czynności i operacji technologicznych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5) narysować schemat blokowy produkcji w zeszycie,
6) oddać zeszyt nauczycielowi do sprawdzenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja dydaktyczna,
–
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
foliogram z linią do produkcji wyrobów ekstrudowanych,
−
przybory do rysowania schematu blokowego.
Ćwiczenie 4
Porównaj wartość odżywczą chleba żytniego pełnoziarnistego z chlebem żytnim chrupkim.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć za pomocą
foliogramów produkcję typowych wyrobów piekarskich i produkcję chleba pełnoziarnistego i
chrupkiego. Powinien zwrócić uwagę na stosowane surowce i na składniki podnoszące
wartość odżywczą wyrobów piekarskich.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykorzystać tabelę składu chemicznego (w odniesieniu do 100 g pieczywa):
Rodzaj
pieczywa
Tłuszcz
Substancje
balastowe
Białko
Zawartość
wody
Węglowodany
Pełnoziarnisty
chleb żytni
1,2
5,7
6,8
40,8
45,5
Żytni chleb
chrupki
1,7
7,9
11,4
5,4
73,6
2) obliczyć wartość odżywczą pamiętając, że:
−
1g tłuszczu dostarcza 38kJ (9kcal),
−
1g białka dostarcza 17kJ (4kcal),
−
1g węglowodanów dostarcza 17kJ (4kcal).
3) ustalić różnicę wartości odżywczej chleba żytniego pełnoziarnistego z chlebem żytnim
chrupkim,
4) zapisać wnioski i obliczenia w zeszycie i oddać nauczycielowi do sprawdzenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja dydaktyczna,
–
ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Środki dydaktyczne:
−
przygotowana tabela dla każdego ucznia lub dla grupy uczniów,
−
tabele składów składników różnych asortymentów piekarskich,
−
foliogramy przedstawiające produkcję typowych wyrobów piekarskich, chleba
pełnoziarnistego i chrupkiego,
−
kalkulatory.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Wytwarzanie specjalnych
wyrobów piekarskich ”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,
−
zadania 4, 6, 13 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. d, 6. c, 7. d, 8. a, 9. b, 10. c, 11. d,
12. a, 13. d, 14. c, 15. d, 16. a, 17. d, 18. c, 19. d, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić pieczywo specjalne
B
P
c
2
Dobrać surowce niezbędne do
produkcji chleba pełnoziarnistego
z żyta
B
P
b
3
Dobrać surowce podstawowe do
produkcji chleba pumpernikla
C
P
a
4
Dobrać chorobę, przy której wskazany
jest chleb skrobiowy bezglutenowy
C
PP
b
5
Dobrać metodę produkcji chleba
pumpernikla
C
P
d
6
Dobrać fazy sporządzania ciasta do
chleba pełnoziarnistego z żyta
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
7
Określić wydajność kwasu przy
produkcji chleba pełnoziarnistego
z żyta
B
P
d
8
Dobrać czas moczenia ziarna żyta do
produkcji chleba pełnoziarnistego
z żyta
C
P
a
9
Wskazać czas wypieku dla chleba
pełnoziarnistego z żyta
A
P
b
10
Wskazać czas wypieku dla chleba
pumpernikla
A
P
c
11
Dobrać formy do wypieku chleba
pumpernikla
C
P
d
12
Ustalić chleb, którego technologia
wymaga leżakowania po wypieku 4–5
dni
B
P
a
13
Dobrać zabieg przedłużający świeżość
chleba pełnoziarnistego z żyta do 3
miesięcy
C
PP
d
14
Dobrać podstawowe surowce do
produkcji chleba skrobiowego
bezglutenowego
C
P
c
15
Zidentyfikować rodzaj pieczywa, przy
produkcji którego nie może być
kontaktu z mąką piekarską
A
P
d
16
Rozpoznać pieczywo, do produkcji
którego stosuje się dodatek łomu
chlebowego
A
P
a
17
Dobrać sposób pakowania do pieczywa
specjalnego
C
P
d
18
Zdefiniować proces ekstruzji
A
P
c
19
Wskazać sposób spulchniania pieczywa
chrupkiego
A
P
d
20
Rozróżnić urządzenie stosowane do
ekstruzji
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
3. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
4. Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy.
5. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi.
6. Zapisz godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru.
5. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
7. W razie pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową.
8. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie.
9. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
10. Pracuj samodzielnie.
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pieczywo specjalne to
a) chleb popularny, chleb pszenny.
b) chleb żytni jasny, chały zdobne.
c) chleb pumpernikiel, chleb skrobiowy bezglutenowy.
d) chleb staropolski, rogale maślane.
2. Surowce do produkcji chleba pełnoziarnistego to
a) mąka pszenna typ 850, pszenica łamana, soja.
b) mąka żytnia typ 2000, ziarno łamane żyta, mleko w proszku.
c) mąka żytnia typ 800, siemię lniane, sól.
d) mąka pszenna typ 1850, syrop ziemniaczany, margaryna.
3. Podstawowe surowce do produkcji chleba pumpernikla to
a) mąka żytnia typ 2000, cukier, margaryna, łom chleba.
b) mąka pszenna typ 2000, olej palmowy, soja.
c) mąka żytnia typ 1850, karmel, ekstrakt słodowy.
d) mąka pszenna typ 550, cukier, mleko w proszku.
4. Chleb skrobiowy bezglutenowy przeznaczony jest dla osób chorych na
a) cukrzycę.
b) celiakię.
c) anoreksję.
d) miażdżycę.
5. Najlepszy jakościowo chleb pumpernikiel produkowany jest metodą
a) na kwasie i podmłodzie.
b) 3-fazową.
c) na wolnych półkwasach tak zwanych żurkach.
d) 5-fazową.
6. Fazy sporządzania ciasta na chleb pełnoziarnisty z żyta to
a) żurek, kwas, ciasto.
b) zaczątek, kwas, ciasto.
c) wstępne moczenie ziarna, półkwas, kwas, ciasto.
d) zaparzanie mąki, zaczątek, kwas, ciasto.
7. Wydajność kwasu przy produkcji chleba pumpernikla wynosi
a) 250
b) 200
c) 400
d) 166
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
8. Czas moczenia ziarna żyta przy produkcji chleba pełnoziarnistego wynosi
a) 12 h
b) 3 h
c) 1 h
d) 20 h
9. Czas wypieku chleba pełnoziarnistego z żyta wynosi
a) 0,5–1,5 h
b) 6–8 h
c) 18–24 h
d) 2–3 h
10. Czas wypieku chleba pumpernikla wynosi:
a) 5–8 h
b) 10–12 h
c) 18–19 h
d) 1,5–5 h
11. Chleb pumpernikiel wypieka się
a) w formach na metalowych blachach.
b) bezpośrednio na trzonie posypanym otrębami.
c) w formach podłużnych wyłożonych folią aluminiową.
d) w metalowych gilzach i kasetach.
12. Chleb, którego technologia wymaga leżakowania po wypieku 4–5 dni to
a) pumpernikiel.
b) skrobiowy bezglutenowy.
c) wileński.
d) pełnoziarnisty z żyta.
13. Zabieg, który przedłuża świeżość chleba pełnoziarnistego z żyta do 3 miesięcy to
a) zaparzanie mąki.
b) moczenie mąki.
c) wypiek bez zaparowania.
d) sterylizacja po wypieku.
14. Podstawowe surowce do produkcji chleba skrobiowego bezglutenowego to
a) skrobia ziemniaczana, gluten suchy.
b) skrobia kukurydziana, mąka graham.
c) skrobia kukurydziana i ziemniaczana, pektyna.
d) skrobia ziemniaczana, mąka żytnia typ 2000.
15. Bezwzględnie należy przestrzegać zasad czystości i braku kontaktu z mąką piekarską przy
produkcji chleba
a) pumpernikla.
b) pełnoziarnistego z żyta.
c) wysokobiałkowego.
d) skrobiowego bezglutenowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
16. Technologia wymaga dodatku łomu chleba przy produkcji chleba
a) pumpernikla.
b) wiejskiego.
c) skrobiowego bezglutenowego.
d) pełnoziarnistego z żyta.
17. Pieczywo specjalne o przedłużonej świeżości do sprzedaży wysyła się
a) bez opakowania jednostkowego.
b) w opakowaniach papierowych.
c) tylko w banderolach.
d) w szczelnych opakowaniach.
18. Ekstruzja wykorzystywana przy produkcji wyrobów ekstrudowanych polega na
a) obgotowywaniu wyrobów przed formowaniem w wodzie o temperaturze 100ºC przed
wypiekiem.
b) zanurzaniu wyrobów w roztworze wodorotlenku sodu i polerowaniu ich za pomocą
specjalnych szczotek.
c) wytłaczaniu za pomocą ślimaka materiału w wysokiej temperaturze i ciśnieniu przez
matryce.
d) uplastycznianiu i napowietrzaniu ciasta przez intensywne ubijanie w urządzeniu
zwanym kutrem.
19. Pieczywo chrupkie obecnie spulchnia się
a) fermentacją alkoholową.
b) proszkiem do pieczenia.
c) fermentacją mlekową.
d) sprężonym powietrzem.
20. Urządzenie stosowane do ekstruzji to
a) blanszownik.
b) wydłużarka.
c) mikser.
d) ekstruder.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ............................................................................................
Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich
Zakreśl poprawną odpowiedź
.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Test praktyczny typu próba pracy, dwustopniowy do jednostki modułowej
„Wytwarzanie specjalnych wyrobów piekarskich”
ZADANIE PRAKTYCZNE
Sporządź rozczyn żytni zgodnie z podaną recepturą i schematem technologicznym
produkcji ciasta na chleb pumpernikiel. Oblicz temperaturę dolewki wody korzystając ze
wzoru:
T
d
= 3 x T
ż
– (T
m
+ T
o
), gdzie:
T
d
– temperatura dolewki wody,
T
ż
– temperatura żądana rozczynu,
T
m
– temperatura mąki,
T
o
– temperatura otoczenia.
Zmierz temperaturę mąki, odczytaj temperaturę otoczenia i zastosuj do obliczeń.
Plan testu
Nr
czynności
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
1
Zaplanować kolejność wykonywanych
czynności zgodnie z treścią zadania
C
P
2
Zaplanować niezbędne surowce i materiały
pomocnicze zgodnie z treścią zadania
C
P
3
Zaplanować maszyny, urządzenia i sprzęt
kontrolno-pomiarowego
C
PP
4
Zorganizować stanowisko pracy zgodnie
z zasadami bhp
C
P
5
Sprawdzić stan techniczny maszyn, urządzeń
i sprzętu kontrolno-pomiarowego zgodnie z
zasadami bhp
C
PP
6
Dobrać środki ochrony indywidualnej
zgodnie z obowiązującymi zasadami
C
P
7
Odważyć surowce zgodnie z podaną
recepturą z dokładnością do 0,01kg
C
P
8
Przesiać mąkę za pomocą sita i oddzielić
zanieczyszczenia
C
P
9
Sporządzić mleczko drożdżowe z drożdży
i wody zgodnie z zasadami technologicznymi
C
P
10
Zmierzyć temperaturę mąki i otoczenia za
pomocą termometru
C
P
11
Obliczyć temperatury dolewanej wody za
pomocą wzoru
C
P
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
12
Dozować mleczko drożdżowe i wodę do
dzieży zgodnie z zasadami technologicznymi
C
P
13
Wsypać przesianą mąkę do dzieży w czasie
mieszania rozczynu żytniego
C
P
14
Wymieszać rozczyn żytni do uzyskania
jednorodnej konsystencji
C
P
15
Sprawdzić temperaturę rozczynu za pomocą
termometru
C
P
16
Posypać powierzchnię górną warstwą mąki
żytniej o grubości około 0,5 cm
C
P
17
Przeprowadzić fermentację i obserwować jej
przebieg zgodnie z zaleceniami
technologicznymi
C
PP
18
Przeprowadzić ocenę organoleptyczną
zgodnie z obowiązującymi normami
D
P
19
Ustalić zakończenie fermentacji za pomocą
oceny organoleptycznej
C
P
20
Utrzymać ład i porządek na swoim
stanowisku pracy
C
P
21
Zaprezentować i ocenić wykonane zadanie
C
P
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
Za uzyskanie: 14 punktów – dopuszczający
16 punktów – dostateczny
18 punktów – dobry
20 punktów – bardzo dobry.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu praktycznego z wyprzedzeniem co
najmniej jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania.
4. Omów z uczniami sposób wykonania ćwiczeń.
5. Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy.
6. Ustal ilość potrzebnych surowców do wykonania zadania praktycznego.
Karta obserwacji ucznia
Obszar
wymagań
Sprawdzana czynność
Kryterium wykonania
Punktacja
(0 lub 1)
1. Zaplanowanie kolejności
wykonywanych czynności
Zapisał według kolejności
następujące czynności:
odważenie surowców,
przygotowanie surowców,
dozowanie surowców do
dzieży, miesienie rozczynu,
posypanie powierzchni mąką,
obserwowanie fermentacji,
sprawdzenie dojrzałości
2. Zaplanowanie
niezbędnych surowców
i materiałów pomocniczych
Zapisał: mąka żytnia typ 2000,
woda, drożdże
Planowanie
3. Zaplanowanie maszyn,
urządzeń i sprzętu
kontrolno-pomiarowego
Zapisał: sito, waga, naczynia,
miesiarka, miarka do
odmierzania wody, termometr
4. Organizowanie
stanowiska pracy
Zgromadził potrzebny sprzętu
i surowce do wykonania
zadania
5. Sprawdzenie stanu
technicznego maszyn,
urządzeń i sprzętu
kontrolno-pomiarowego
Sprawdził sprawność miesiarki
i wagi
Organizowanie
stanowiska
pracy
6. Dobranie środków
ochrony indywidualnej
Do wykonywania zadania ubrał
się w fartuch ochronny, czepek
zasłaniający włosy oraz buty
ochronne
7. Odważenie surowców
zgodnie z podaną recepturą
Odważył mąki żytniej typ 2000
– 0,25kg, wody – 0,14kg,
drożdży – 0,01kg
8. Przesianie mąki
Przesiał mąkę za pomocą sita
9. Sporządzenie mleczka
drożdżowego
Rozkruszył drożdże i rozczynił
w części wody
Wykonanie
zadania
10. Zmierzenie temperatury
mąki i otoczenia
Zmierzył temperaturę mąki
i odczytał temperatury
otoczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
11. Obliczenie temperatury
dolewanej wody
Podstawił do wzoru i obliczył
temperatury dolewanej wody
12. Dozowanie mleczka
drożdżowego i wody do
dzieży
Wlał mleczko drożdżowe
i wodę do dzieży
13. Wsypanie mąki do
dzieży
Wsypał mąkę do dzieży
14. Mieszanie rozczynu
żytniego
Włączył miesiarkę i wymieszał
wszystkie składniki do
uzyskania jednolitej
konsystencji
15. Sprawdzenie
temperatury rozczynu
Sprawdził temperaturę
rozczynu za pomocą
termometru
16. Posypanie powierzchni
górnej cienką warstwą mąki
Posypał powierzchnię rozczynu
mąką
17. Odstawienie do
fermentacji i obserwowanie
jej przebiegu
Odstawił do fermentacji
i obserwował jej przebieg
18. Przeprowadzenie oceny
organoleptycznej
Po 3 godzinach fermentacji
przeprowadził ocenę
organoleptyczną: wyglądu
zewnętrznego, konsystencji,
zapachu i smaku
19. Ustalenie zakończenia
fermentacji
Ustalił zakończenie po
przeprowadzeniu oceny
organoleptycznej (dotknięcie
dłonią)
20. Utrzymanie ładu
i porządku
Utrzymywał ład i porządek na
stanowisku pracy
Prezentowanie
i ocena
wykonanego
zadania
21. Prezentowanie i ocena
wykonanego zadania
Ocenił jakość rozczynu
i wskazał ewentualne
nieprawidłowości
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
plan działania,
−
receptura,
−
odpowiednia ilość surowców,
−
zadanie praktyczne do wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy.
3. W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela.
4. Na wykonanie zadania masz 4 godziny.
5. Pracuj samodzielnie.
6. Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje:
−
kolejność wykonywanych czynności,
−
wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych,
−
sprzęt kontrolno-pomiarowy, maszyny i urządzenia.
7. Zorganizuj stanowisko pracy.
8. Sprawdź stan techniczny maszyn, urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego.
9. Dobierz środki ochrony indywidualnej.
10. Wykonaj czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
przeciwpożarowej.
11. Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy.
12. Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania.
Zadanie praktyczne dla ucznia
Sporządź rozczyn żytni zgodnie z podaną recepturą i schematem technologicznym
produkcji ciasta na chleb pumpernikiel. Oblicz temperaturę dolewki wody korzystając ze
wzoru:
T
d
= 3 x T
ż
– (T
m
+ T
o
), gdzie:
T
d
– temperatura dolewki wody,
T
ż
– temperatura żądana rozczynu,
T
m
– temperatura mąki,
T
o
– temperatura otoczenia.
Zmierz temperaturę mąki, odczytaj temperaturę otoczenia i zastosuj do obliczeń.
W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany.
Będą oceniane następujące czynności:
−
przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii,
−
sprawdzenie sprawności drobnego sprzętu i urządzeń piekarskich,
−
odważenie surowców zgodnie z recepturą,
−
zmierzenie temperatury mąki i odczytanie temperatury otoczenia,
−
obliczenie temperatury dolewki wody,
−
przygotowanie surowców do produkcji,
−
sporządzenie rozczynu żytniego zgodnie ze schematem technologicznym,
−
odczytanie temperatury rozczynu,
−
obserwowanie fermentacji rozczynu przez 3 – 3,5 godziny,
−
ustalenie dojrzałości rozczynu na podstawie oceny organoleptycznej,
−
utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy,
−
zaprezentowanie wykonanego rozczynu żytniego nauczycielowi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Tabela do zadania praktycznego. Schemat fermentacyjny produkcji ciasta na chleb pumpernikiel ze 100kg
mąki [opracowanie własne]
Faza
fermenta
-cyjna
Ciężar
fazy
poprze
-dniej
w kg
Mąka
żytnia
typ
2000
Łom
pum-
per-
nikla
Woda
w kg
Droż-
dże
w kg
Sól
w
kg
Inne
doda-
tki
w kg
Ogólny
ciężar
fazy
w kg
Wyda-
jność
w %
Tempe-
ratura
w
0
C
Czas
ferme-
ntacji
w h
przedkwas
półkwas
kwas
2*
7,4
21,6
3
9
12
-
-
-
2,4
5,2
11,5
-
-
-
-
-
-
-
-
-
7,4
21,6
45,1
185
166,1
180,4
25
27
28-30
5
6
3
rozczyn
żytni
-
25
-
14
1
-
-
40
160
28-30
3,5
ciasto
85,1
50
10
27
-
1,5
5kg
cukru
8kg
syropu
186,6
-
28-30
40
min.
* - kwas do wyprowadzenia przedkwasu zawiera 1kg mąki żytniej typ 2000 i 1kg wody,
Receptura na rozczyn żytni:
Mąka żytnia typ 2000 – 0,25 kg
Woda – 0,14 kg
Drożdże – 0,01 kg
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Plan działania
1. Kolejność wykonywanych czynności:
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
2. Wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
3. Wykaz maszyn, urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego:
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. LITERATURA
1. Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Część 2. Podręcznik dla technikum.
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2004
2. Poradnik Piekarski. Technologia i rozliczenie. Dodatek specjalistyczny dwutygodnika
„Społem” Nr 2-4, 1984
Czasopismo:
−
Przegląd Piekarsko-Cukierniczy (miesięcznik).
Literatura metodyczna
Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne,
Warszawa 2002