0 25 kwiecienid 1795

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 25

grupa 0

Obszar XI Gotowość do nauki pisania i czytania

Temat: Literowe pisanki

I.

Cele

Utrwalanie liter alfabetu.

Utrwalenie litery J, j.

Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej.

Nabywanie umiejętności rozwiązywania krzyżówek literowych.

Doskonalenie percepcji wzrokowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 14.4 „Dziecko interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania”.

II.

Środki dydaktyczne



jajka – pisanki lub obrazki z pisankami



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Krzyżówka”



Karty „Razem w przedszkolu” cz.4



Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4



CD2 audio ABC

III.

Przebieg zajęć

1.

Opis pisanki – zgadywanka słowna

Nauczycielka prezentuje różne pisanki. Dzieci przyglądają się.
Opisuje słowami jedną pisankę, a dzieci zgadują, do której pisanki pasuje opis.
Następnie kontynuuje zgadywankę.

Krótka rozmowa wprowadzająca na temat zwyczaju malowania jajek oraz
symbolu jajka, jako narodzin nowego życia. Pytanie problemowe: „Kto wykluwa
się z jajek?” (nie tylko wszystkie ptaki, ale też np. żółwie, węże, jaszczurki,
krokodyle).

background image

Elżbieta Bowdur

2

2.

Gra/plansza interaktywna „Krzyżówka”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Paproć

Jajko dinozaura

Opis interaktywności

Gra „Krzyżówka” polegająca na doskonaleniu analizy i syntezy oraz utrwalaniu
liter alfabetu.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Dzieci przyglądają się
krzyżówce na ekranie, rozpoznają i czytają literki z alfabetu, zastanawiają się, kto
wykluje się z jajka?

Następnie wybierane kolejno dzieci, podchodzą do krzyżówki, odgadują hasła
i przeciągają wybrane literki z alfabetu w odpowiednie kratki krzyżówki.

Wspólne odczytanie hasła: JAJKO oraz odpowiedź na pytanie – z jajka wykluł się
dinozaur.

3.

Kolorowanie jajek różnymi wzorkami – Karty cz.4, ćw.1, str.22

Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane Karty cz.4 oraz kredki.
Rozmowa o tym, co dzieci widzą na obrazku, jak dzieci ozdabiają jajka
wielkanocne.

Ozdabianie pisanek różnymi wzorkami.

Porządkowanie stolików po zakończonej pracy.

4.

Zabawa „Lisek porywa jajka zajączkowi”

Dzieci siadają w kółeczku na dywanie. Wybrane dziecko - zajączek siada
w środku z zawiązanymi oczami. Przed sobą ma jajka wielkanocne.
Nauczycielka w ciszy wskazuje dzieci – liski, które będą wykradać jajka
zajączkowi.
Gdy zajączek usłyszy skradającego się liska, wskazuje ręką kierunek, a wtedy
lisek wraca na miejsce. Jeśli uda się liskowi wykraść jajko, zamienia się miejscami
z zajączkiem.

background image

Elżbieta Bowdur

3

5.

Zabawa „Literowe pisanki”

Dzieci dobierają się parami. Jedno staje tyłem, a drugie pisze palcem po plecach
litery. Gdy kolega czy koleżanka odgadnie literkę, zamieniają się rolami.

6.

Słuchanie piosenki pt. „Pisanki” – CD2 audio ABC

Dzieci słuchają piosenki i swobodnie poruszają się w rytmie piosenki.

7.

Podstawki do jajek wielkanocnych – Wyprawka cz.4, ćw.1, str.16

Dzieci siadają do stolików i przygotowują Wyprawkę cz.4 oraz klej.
Wykonują prezenty wielkanocne – podstawki do jajek.

Po zakończeniu ocena podstawek, dzieci porządkują stoliki.

