Elżbieta Bowdur
1
Scenariusz zajęcia nr 31
grupa 0
Obszar XI Przygotowanie do pisania i czytania
Temat: Bezludna wyspa
I.
Cele
•
Ćwiczenie czytania ze zrozumieniem krótkich tekstów obrazkowo-wyrazowych.
•
Doskonalenie orientacji przestrzennej.
•
Rozwijanie wyobraźni dzieci.
•
Rozwijanie zainteresowań.
•
Rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej.
•
Doskonalenie percepcji wzrokowo - ruchowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 14.1 i 4 „Dziecko potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu:
narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki,
interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania”.
II.
Środki dydaktyczne
list w butelce
globus
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Skrzynia”
gra/plansza interaktywna „Piraci”
kartka papieru dla każdego dziecka
miska z wodą
III.
Przebieg zajęć
1.
Czytanie listu
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka otwiera butelkę z rulonem
w środku. Prosi dziecko, aby wyjęło rulonik, następnie odczytuje treść listu:
„Byłem kapitanem statku i pływałem po morzach i oceanach. Podczas sztormu
mój statek rozbił się o rafy koralowe i znalazłem się na bezludnej wyspie. Jest tu
dużo drzew owocowych. Z gałęzi i liści wybudowałem sobie szałas. Moim
przyjacielem jest małpka Kiwi, która lubi skakać po drzewach oraz papuga Gawa.
Każdego dnia uczę ją nowego słowa. Znalazłam na wyspie zakopany skarb
piratów. Ten, kto mnie uratuje otrzyma połowę.”
Elżbieta Bowdur
2
Rozmowa z dziećmi na temat treści listu, jak wyglądała wyspa, kto niej mieszkał,
jak nazywała się małpka, czego uczyła się papuga, co znalazł kapitan itp.
Nauczycielka proponuje dzieciom odnalezienie skarbu piratów.
2.
Gra/plansza interaktywna „Skrzynia”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:
→
Ster statku
→
Skrzynia
Opis interaktywności
Gra „Skrzynia” kształtująca orientację przestrzenną – pojęcia w prawo, w lewo,
do góry, na dół.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Gra polega na
znalezieniu na mapie skarbu piratów.
Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by zaznaczyło kliknięciem miejsce na mapie
wg podanych wskazówek typu: dwie kratki do góry, sześć kratek w lewo itp.
3.
Gra ruchowa – „Woda - ląd”
Nauczycielka wyznacza na podłodze dwa pola (woda i ląd) oddzielając je od
siebie linią prostą. Dzieci stoją wzdłuż linii na „lądzie”.
Na sygnał nauczycielki „woda!” szybko przeskakują obunóż przez linię na pole
„wody”. Na komendę „ląd!” przeskakują na „ląd”. Nauczycielka szybko
i zdecydowanym głosem zmienia komendy. Kto się pomyli, odpada z gry.
4.
Globus – oglądanie lądów i wód
Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka prezentuje globus. Omawia znaczenie
kolorów na mapach i globusie. Pokazuje dzieciom oceany i lądy – Afrykę,
Ameryki, Antarktydę, Australię, Azję i Europę. Dzieci oglądają globus, dzielą się
spostrzeżeniami. Zastanawiają się, na której wyspie mieszka kapitan.
5.
Gra/plansza interaktywna „Piraci”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:
Elżbieta Bowdur
3
→
Ster statku
→
Piraci
Opis interaktywności
Gra „Piraci” polegająca na ćwiczeniu analizatorów oraz czytaniu ze zrozumieniem
tekstu obrazkowo – wyrazowego.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczycielka uruchamia (klika) grę, która przedstawia statek piracki i piratów.
Dzieci opowiadają o tym, co widzą na ekranie. Nauczycielka zachęca dzieci do
wspólnej zabawy z piratami.
Wybrane dziecko podchodzi do tablicy i jego zadaniem jest szybko kliknąć
zieloną butelkę wyłaniającą się z wody. Zadanie wymaga zręczności i refleksu,
więc może próbować kilkoro dzieci.
Po wyłowieniu wszystkich zielonych butelek okazuje się, że w jednej butelce jest
list. Dzieci głośno czytają list. Wybrane dzieci kolejno uzupełniają zdania
obrazkami, przeciągając je w odpowiednie miejsce.
6.
Wykonanie statku z kartki papieru i puszczanie statków na wodzie
Dzieci siadają do stolików, na których przygotowane są kartki. Nauczycielka
pokazuje etapy składania kartki papieru tak, aby powstał statek.
Dzieci samodzielnie składają kartkę wg wzoru.
Miska z wodą, dzieci puszczają swoje statki na wodę.
7.
Podsumowanie zajęć
Porządkowanie sali. Rozmowa podsumowująca.