Materiał pochodzi z serwisu www.ekoedukacja.pl
– bazy materiałów do edukacji ekologicznej
Zapraszamy także do serwisów www.naszaziemia.pl i www.recykling.pl
ODBIORCA
Szkoła podstawowa
kl. IV-VI
FORMA EDUKACYJNA
Scenariusz zajęć
TEMAT
Odpady
/selektywna zbiórka/
Scenariusz lekcji o segregacji śmieci będący dobrym uzupełnieniem Sprzątania Świata.
Śmieci mniej, Ziemi lżej
Cele lekcji
Wiadomości:
- odpady, ich rodzaje, pochodzenie i skład;
- zagrożenia środowiska przyrodniczego odpadami;
- utylizacja odpadów, sposoby utylizacji;
- recykling, segregacja odpadów.
Umiejętności:
- dostrzeganie więzi człowieka z przyrodą oraz negatywnych skutków jego działania;
- dokonywanie obserwacji i formułowanie wniosków;
- uzasadnianie swojego stanowiska.
Postawy:
- kształtowanie postaw proekologicznych;
- uświadomienie konieczności racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody;
- pobudzanie do aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska.
Metody: pogadanka, ćwiczenia - praca w grupach, dyskusja, praca z tekstem.
Środki dydaktyczne: kilka kartek bibuły lub filtrów do ekspresu, trochę wody, atrament,
ołówek, szary papier, gazety, butelka szklana, butelka plastikowa, puszka
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć – krótka pogadanka na temat:
Co to są odpady (śmieci)?
Skąd się biorą?
Co się dzieje z odpadami, które wyrzucamy do kosza?
2. Ćwiczenie - wysypisko na bibule
Można wykonać jedno demonstracyjne lub w grupach. Doświadczenie to ilustruje
szkodliwy wpływ nielegalnych wysypisk na środowisko naturalne.
Materiał opublikowany dzięki wsparciu:
Materiał pochodzi z serwisu www.ekoedukacja.pl
– bazy materiałów do edukacji ekologicznej
Zapraszamy także do serwisów www.naszaziemia.pl i www.recykling.pl
Czynności:
- na brzegu jednej kartki bibuły narysuj atramentem kropkę wielkości ziarna grochu;
kropka oznacza odpady na wysypisku;
- następnie narysuj czarną kropkę przy drugiej krawędzi bibuły – to są śmieci na drugim
wysypisku;
- pozostałe części bibuły to teren zamieszkały przez ludzi, zwierzęta i rośliny;
- przez środek kartki płynie rzeka – zaznacz to schematycznie ołówkiem;
- połóż zarysowaną kartkę na pozostałych, które będą oznaczały głębsze warstwy
ziemi;
- używając małej ilości wody spryskaj deszczem jedną z kropek i obserwuj, co się stało;
- spryskaj wodą drugie wysypisko.
Pytania, które zadaje nauczyciel do tego doświadczenia
Jak daleko od siebie musiałyby znajdować się wysypiska śmieci, by nie zagrażały
ludziom i roślinom uprawnym?
Jak oddziałują niezabezpieczone wysypiska na wody gruntowe i powierzchniowe?
Obejrzyj kartki bibuły pod zarysowaną kartką. Co dzieje się podczas obfitych
opadów deszczu?
3. Wszyscy uczniowie na kartkach wykonują następujące polecenie:
Napisz nazwy dziesięciu odpadów, które w ciągu tygodnia wrzucasz do kosza
na śmieci.
4. Które z tych śmieci nadają się do przeróbki w celu powtórnego wykorzystania
surowca?
Uczniowie wymieniają: papier, puszki, butelki szklane i plastikowe.
5. Nauczyciel pokazuje przykłady śmieci, które nadają się do powtórnego użycia:
gazety, butelki szklane, butelki plastikowe, puszki.
6. Nauczyciel wprowadza pojęcie recykling.
7. Co należy zrobić, aby ułatwić oddzielenie śmieci nadających się do recyklingu od
pozostałych?
Należy segregować śmieci wrzucając je do odpowiednich pojemników z napisami:
szkło, papier, plastik.
Nauczyciel przypomina uczniom, że w szkole znajdują się pojemniki do segregacji
śmieci i zachęca uczniów do korzystania z nich.
8. Uczniowie na kartkach dostają zadanie. Na tablicy wieszamy 4 arkusze szarego
papieru (można pisać na tablicy) każdy arkusz symbolizuje inny pojemnik. Podpisujemy
je: papier, szkło, metal, plastik i odpadki organiczne.
Zadanie dla uczniów
Jaś postanowił posegregować śmieci w swoim koszu, tak by można je wrzucić
do pięciu pojemników na: papier, szkło, metal, plastik i odpadki organiczne.
Materiał opublikowany dzięki wsparciu:
Materiał pochodzi z serwisu www.ekoedukacja.pl
– bazy materiałów do edukacji ekologicznej
Zapraszamy także do serwisów www.naszaziemia.pl i www.recykling.pl
Nazwy śmieci z poniższej listy wypisz na odpowiednich pojemnikach.
Ogryzki z jabłka, papierowa torebka po mące, obierki z ziemniaków,
pudełko po margarynie, słoik po dżemie, stary zeszyt, zardzewiała śruba, stare gazety,
puszka po konserwie, rozbita butelka, złamany długopis, worek po mleku,
puszka po kawie, kości z kurczaka.
9. Co można robić z odpadami niezdatnymi do recyklingu?
Uczniowie odpowiadają: spalać, kompostować itp.
10. Zastanówcie się, w jaki sposób można ograniczyć ilość śmieci? Swoje propozycje
uczniowie piszą na tablicy.
Uczniowie odpowiadają np.: unikać toreb foliowych, kupować napoje w opakowaniach
zwrotnych, segregować odpady, kupować produkty w większych opakowaniach.
Jeżeli wystarczy czasu można wykonać następujące zadanie:
Nauczyciel prosi uczniów, aby wybrali jedno z 4 rozwiązań. Po wyborze mówi, który róg
sali odpowiada danemu wyborowi. Uczniowie stają w rogu, odpowiadającym ich opcji.
Członkowie każdej grupy dyskutują między sobą, dlaczego wybrali ten wariant. Później
jedna osoba z grupy wyjaśnia pozostałym uczniom w klasie motywy
podjęcia właśnie tej decyzji.
11. Nauczyciel zadaje pytanie. Czy na odpadach można zarobić pieniądze?
Uczniowie odpowiadają, że tak, ponieważ istnieją punkty skupu, np. makulatury,
puszek.
Opracowanie:
Edyta Milejska
Materiał opublikowany dzięki wsparciu: