Scenariusze wchodzące w skład publikacji
pod tytułem:
„Śmieci mniej Ziemi lżej”
autorzy:
Anna Jakubowska
nauczyciel nauczania początkowego
Lidia Henschke
nauczyciel przyrody
(pełna wersja pracy wraz z ilustracjami i załącznikami
dostępna na płycie kompaktowej serwisu www.publikacje.edu.pl)
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
DLA UCZNIÓW III KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ
POD HASŁEM „ŚMIECI MNIEJ-ZIEMI LŻEJ”
TEMAT: Jak możemy pomóc Ziemi w walce ze śmieciami?
CELE OPERACYJNE:
uczeń rozumie potrzebę segregacji śmieci
uczeń potrafi posegregować śmieci przynajmniej do 4 z 5 omówionych na zajęciach
pojemników na odpady
uczeń zna pojęcia: śmieci, surowce wtórne, wysypisko
uczeń potrafi wykazać różnicę między pojęciami: „śmieci” i „surowce wtórne”
uczeń potrafi zgodnie współpracować w zespole
WYKAZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH: polonistyczne, matematyczne, środowiskowe,
muzyczne, plastyczno- techniczne.
CZAS ZAJĘĆ: 4x 45 min.
CZAS REALIZACJI: 22 kwietnia- Dzień Ziemi
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa, w grupach, w parach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nagranie piosenki pt.” Dom”- słowa w podręczniku „ Muzyka kl. III L. Jankowska, D. Wasilewska, 2 komplety puzzli do układania (czysty i zaśmiecony las),karty pracy z zadaniami matematycznymi, tekst „ Koszmarny sen Michała Poziomki”, karty pracy z pytaniami sprawdzającymi stopień zrozumienia tekstu, rozsypanka wyrazowa, worki na śmieci, śmieci (stare gazety, puszki po coli, szklane i plastikowe butelki po napojach), eliminatka obrazkowa, arkusz ewaluacji.
PRZEBIEG ZAJĘĆ;
I. Faza przygotowawcza
II. Faza realizacji:
3. Rozmowa dydaktyczna nauczyciela z uczniami określająca cel segregowania odpadów w
oparciu o tekst oraz wiedzę i doświadczenie posiadane przez uczniów. Rozszerzanie
wiedzy poprzez wprowadzanie i wyjaśnianie nowych pojęć: „śmieć”, „surowce wtórne”,
5. Zakopanie w ziemi śmieci (gazety, puszki, szklanej i plastikowej butelki, ogryzki od jabłka
oraz obierek od ziemniaków) w wyznaczonym przez nauczyciela miejscu i pozostawienie
ich tam do dnia 20 września-„ Sprzątanie świata.” (praca w grupach)
6. Rozwiązywanie zadań matematycznych z wykorzystaniem dodawania, odejmowania i
7. Praca plastyczno- techniczna-przygotowanie plakatów informujących o rozpoczynającej się
grupach)
8. Rozwieszanie przygotowanych plakatów na terenie szkoły.
III Faza końcowa
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
DLA UCZNIÓW IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ
POD HASŁEM „ŚMIECI MNIEJ - ZIEMI LŻEJ”
TEMAT: I ty możesz decydować o ilości śmieci.
CELE:
uczeń zna pojęcia segregacja , biodegradacja, recykling.
uczeń rozumie konieczność segregacji śmieci
uczeń potrafi podejmować decyzje konsumenckie przy zakupie towarów
uczeń potrafi na opakowaniach rozpoznać niektóre znaki ekologiczne
uczeń świadomie uczestniczy w akcji propagującej segregację śmieci „Sprzątanie Świata”
WYKAZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH: przyroda
CZAS ZAJĘĆ: 2 x 45 min i kilku godzinna akcja „Sprzątanie Świata”
CZAS REALIZACJI: około 20 września - „Sprzątanie Świata”
FORMY PRACY : indywidualna, grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: łopata, rękawiczki ochronne, rysunki pojemników, opakowani ze znakami ekologicznymi, foliogramy ( biodegradacja, recykling, znaki ekologiczne), krzyżówka
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I Faza przygotowawcza :
1. Rozmowa przypominająca zajęcia dydaktyczne z kl. III zorganizowane z okazji Dnia Ziemi.
2. Wykopanie z ziemi śmieci i obserwacja ich wyglądu po 5 miesięcznym przebywaniu w ziemi.
3. Zapisanie przez uczniów swoich spostrzeżeń na karcie obserwacji.( załącznik nr 1)
4. Po powrocie do klasy uczniowie odczytują wyniki obserwacji.
II Faza realizacji:
1. Wprowadzenie i wyjaśnienie pojęcia biodegradacja i przedstawienie na foliogramie
przykładowego czasu rozkładu . (załącznik nr2)
2. Rozdanie rysunków pojemników i karteczek z nazwami śmieci - uczniowie przyporządkowują
śmieci do odpowiednich pojemników. Praca w grupach. ( załącznik nr 3)
3. Utrwalenie pojęć segregacja śmieci, surowce wtórne i wprowadzenie nowego pojęcia
recykling. ( załącznik nr 4)
4. Rozmowa dydaktyczna na temat „Czy segregacja powoduje zmniejszenie ilości śmieci
wywożonych na wysypiska?”
5. Burza mózgów na temat „ Co jeszcze poza segregacją możemy zrobić aby zmniejszyć ilość
śmieci ?”
6. Zapoznanie uczniów ze znakami ekologicznymi - foliogram. (załącznik nr 5)
7. Ćwiczenia praktyczne w wyszukiwaniu znaków ekologicznych na różnych opakowaniach .
8. Informacja nauczyciela o odpadach niebezpiecznych, które nie powinny znaleźć się na
wysypisku.
III Faza podsumowująca :
1. Uczniowie samodzielnie rozwiązują krzyżówkę utrwalającą poznane treści.(załącznik nr 6)
2.Ewaluacja - metoda Smily (załącznik nr 7)
3. Zadanie domowe :
W Polsce żyje około 38 000 000 ludzi. Przyjmując że statystyczny Polak „produkuje” 250kg śmieci rocznie, oblicz ile śmieci „wyprodukują” rocznie wszyscy Polacy ?. Wynik podaj w kilogramach i tonach.
W następny dzień uczniowie przystępują do akcji „Sprzątanie Świata”