PLUSZOWY MIŚ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: „Mój przyjaciel Pluszowy Miś”
CELE:
GŁÓWNY: zapoznanie historią Pluszowego Misia, integracja grupy
OPERACYJNE:
dzieci:
- potrafią wymienić bohaterów opowiadania, odpowiadają na zadawane pytania, - dopasowują ilustracje do właściwej piosenki z bajki o misiach
- naśladują gesty i ruchy do podanej melodii,
- rozróżniają smak sodki i kwaśny,
- rozpoznają kolory,
- rozróżniają figury geometryczne,

METODY: czynna, słowna, oglądowa

FORMA: praca z całą grupą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje, strój misia, sok z cytryny, miód, karta pracy, kredki świecowe, usb, medale


PRZEBIEG ZAJĘCIA

Do sali wchodzi Pluszowy Miś, przedstawia się i zaprasza wszystkie dzieci do konkursu:
1. Pogadanka
Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanej historii o misiu(załącznik nr 1)
- W jakim kraju zdarzyła się opowiedziana historia ? (Stany Zjednoczone)
- Kto stanął w obronie małego niedźwiadka? (prezydent.)
- Kto przyglądał się polowaniu? (dziennikarz )
- Na jaki pomysł wpadł właściciel sklepu z zabawkami? (stworzenie zabawki pluszowego misia)
- Jakie imię wybrano dla pluszowego misia? (Teddy)

2. Zagadki obrazkowo - muzyczne
Pluszowy Miś, który przyszedł do dzieci jako kolejne zadanie konkursowe przygotował zagadki. Zadanie dzieci polega na wybraniu odpowiedniej ilustracji misia do usłyszanej piosenki z bajki. (Kubuś Puchatek, Miś Koralgol, Miś Uszatek, Gumisie, Troskliwe Misie)

3. Zabawa muzyczno – ruchowa pt. „Misie dwa, misie dwa”
Dzieci do podanej melodii, naśladują ruchem i gestem misie, zwrócenie uwagi na tempo i rytm melodii. (załącznik nr 2)

4. Zabawa zmysłem smaku i węchu
Kolejne zadanie jakie przygotował miś to odgadnięcie przez dzieci smaku słodkiego i kwaśnego. Miś swoimi łapkami zasłania każdemu dziecku oczy i daje do spróbowania, powąchania soku i miodu. Ostatecznie zadanie dzieci polega na określeniu ulubionego smaku przysmaku wszystkich misiów.

5. Kod
Następne zadanie konkursowe polega na rozpoznaniu figur geometrycznych i przypisanych im kolorów. Każde dziecko otrzymuje kartę pracy, która należy pokolorować kredkami z uwzględnieniem kolorów zawartych w kodzie. Ilustracja przedstawia misia z kwiatkiem, gdzie umieszczone są figury geometryczne. (załącznik nr 3)

6. Zakończenie konkursu Miś wręcza wszystkim medale, za udział w konkursie. Mianuje każde dziecko Przyjacielem Pluszowego Misia. Spotkanie z Pluszowym Misiem kończy się iskierką.

** Załącznik nr 1 **

HISTORIA PLUSZOWEGO MISIA
(tworzenie opowiadania na podstawie podanej informacji)

W 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora "Teddy" Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem i właścicielem firmy „Ideal”, jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie

** Załącznik nr 2 **

MISIE DWA, MISIE DWA...

Misie dwa, misie dwa, misie dwa,
misie szare, misie bure oby dwa.
I kochają się te misie,
przytulają sobie pysie.
Misie szare, misie, bure oby dwa.
Pa, pa.

OPIS: Ustawienie początkowe: dzieci stają w parach, twarzami do siebie, po obwodzie koła, tak, że jedna osoba z pary odwrócona jest przodem, a druga tyłem do środka koła. 
Misie dwa, misie dwa, misie dwa - obydwie osoby z pary wskazują obiema rękami na przemian na siebie i na partnera 3 razy. Po zakończeniu śpiewania wersu klaszczemy 2 razy
misie szare, misie bure oby dwa - każdy obraca się wokół własnej osi w rytm piosenki. Po zakończeniu śpiewania wersu klaszczemy 2 razy
I kochają się te misie - przytulamy się do partnera, przykładając jego głowę z jednaj strony
przytulają sobie pysie - przytulamy się do partnera, przykładając jego głowę z drugiej strony
Misie szare, misie, bure oby dwa - obydwie osoby z pary wskazują obiema rękami na przemian na siebie i na partnera 3 razy. 
Pa, pa - machamy prawą ręką do partnera i robimy krok w prawo i tym samym zmieniamy partnera. I zaczynamy od nowa.

** Załącznik nr 3 **
Ilustracja misia z kwiatkiem przeznaczona do kolorowania. Poszczególne elementy ilustracji oznaczone są małymi symbolami geometrycznymi. Elementy te należy pokolorować wg kodu widniejącego nad ilustracją:
kwadrat - zielony
trójkąt - brązowy
koło - niebieski
prostokąt - żółty
trapez - czerwony


