SCENARIUSZ ZAJĘCIA Nr 4
Temat: Uważne słuchanie wiersza Czesława Janczarskiego „Naprawimy misia”.
Cele ogólne:
Słuchanie wierszy recytowanych przez nauczycielkę;
Rozwijanie poczucia bycia współgospodarzem sali;
Przyzwyczajanie dzieci do zgodnej zabawy;
Nie niszczenie zabawek.
Cele operacyjne: dziecko.....
grupuje zabawki, przelicza do 3;
skupia uwagę na krótkim wierszu recytowanym przez nauczycielkę;
wyciąga wnioski:, Co zrobić, żeby miś był znowu ładny?
rozumie potrzebę dbania o zabawki;
reaguje na przerwę w muzyce;
zapamiętuje treść wierszyka „Trzy czarodziejskie słowa”;
układa obrazek misia z 3 części i nakleja go na kolorowy karton
Metody:
Oglądowa - pokaz;
Słowna - rozmowa;
Weryfikująca - pochwała;
Percepcyjna - pokazu, oglądu.
Zasada:
Czynnej poglądowości;
Aktywności.
Środki dydaktyczne:
Zabawki-3 misie w tym 1 zniszczony miś, 1 samochód, 2 lalki ; 3 obręcze w różnych kolorach, igła i nitka; nagranie CD Najpiękniejsze piosenki dla dzieci - Nr1 „Jadą , jadą misie”.; misie pocięte na 3 części dla każdego dziecka , kolorowe kartony, klej.
Literatura:
Wiersz Cz. Janczarski; wierszyk „Trzy czarodziejskie słowa” - zbiór własny.
Przebieg zajęcia:
Wprowadzenie: Dzieci siedzą na dywanie
Na środku leży obręcz, a w niej 3 misie ( jeden z urwanym uchem) oraz 1 samochód , 2 lalki.
- dzieci nazywają zgromadzony zbiór słowem zabawki
grupują je ze względu na jedną cechę do 3 obręczy (przeznaczenie);
przeliczają poszczególne zbiory- zabawki w obręczach ( 3 misie, 2 lalki, 1 samochód); wskazują na zbiór, który jest największy ( misie).
Oglądanie zbioru misiów - dzieci zauważają, że jeden z misiów jest zniszczony.
Słuchanie wiersza „Naprawimy misia” czytanego/recytowanego przez nauczycielkę.
Kto misiowi
urwał ucho?
No, kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś
Nie przyznaje.
Może jechał
miś tramwajem?
Może upadł,
biegnąc z górki?
Może go
dziobały kurki?
Może Azor
go tarmosił, urwał ucho,
Nie przeprosił?
Igła, nitka,
Rączek para.
Naprawimy
Szkodę zaraz!
O już sterczą uszka oba.
Teraz nam się miś podoba!
Rozmowa na podstawie wiersza:
Kto mógł urwać ucho misiowi? (Dzieci mówią, ze pies, kurki, mógł upaść itp., Stwierdzają, że mogły to zrobić dzieci, gdy wyrywały sobie misia z rąk, chcąc się nim bawić w tym samym czasie).
Co zrobić, kiedy w jednym czasie dwoje dzieci chce się bawić jedną zabawką?- same podają propozycje: można zamienić się na inną zabawkę; można zaczekać, aż zabawka będzie odłożona na swoje miejsce; można poprosić kolegę o zabawkę.
W jaki sposób można prosić o zabawkę? (Dzieci odpowiadają, że należy użyć słowa „proszę”).
Nauczycielka mówi wierszyk „Trzy czarodziejskie słowa”
Trzy czarodziejskie słowa znam;
Proszę, dziękuję, przepraszam.
Kiedy używamy słów: proszę ?
dziękuję ?
przepraszam ?
Powtarzają wierszyk wspólnie z nauczycielką.
5. Zabawa ruchowa:
„Zepsute zabawki” - zabawa przy nagraniu melodii z CD - Najpiękniejsze piosenki dla dzieci - Nr1 „Jadą , jadą misie”. Gdy melodia milknie, zabawki psują się, stają w miejscu w bezruchu. Gdy słyszą melodię poruszają się w rytm muzyki.
Co zrobić, żeby miś znów był ładny? (Dzieci odpowiadają, że trzeba go naprawić).
Naprawa misia - przyszywanie ucha - (dzieci obserwują, wiedzą, że jeżeli już zepsują zabawkę, to należy ją naprawić, ale mają świadomość, że nie każdą zabawkę da się naprawić, dlatego muszą unikać sytuacji konfliktowych).
Układanie obrazka misia z 3 części- wyjaśnienie dzieciom zadania; układanie i naklejanie samodzielne lub z nieznaczną pomocą dorosłych .
Zakończenie: -relaksacja
Nauczycielka mówi do dzieci: Misie bardzo zmęczyły się zabawą z dziećmi . Teraz muszę troszkę odpocząć. Prosi aby dzieci - misie położyły się na dywanie i zamknęły oczy.
Recytuje wiersz "Kołysanka misia".
Śpij mały misiu, oczka zmruż,
świerszczyk za piecem, zasnął już
Nocka w fartuchu, gwiazdy niesie,
i śpią już dzieci i śnią już dzieci.
Opracowała : Wiesława Kruczkowska
Zestaw zabaw ruchowych Nr 1
Piłki, tunel,
zabawa przy piosence „ Jedzie pociąg” (CD Moje 3 i 4 lata - 37)
1. Zabawa orientacyjno-porządkowa -BIEGNIJ DO MAMY - mamy stoją jedna obok drugiej, dzieci biegają, na sygnał dzieci biegną do mamy
2. Zabawa lub gra o charakterze ożywiającym psychicznie i rozgrzewającym fizycznie ( znana, masowa, lubiana). KTO SZYBKO USIĄDZIE - dzieci i mamy chodzą po sali , na sygnał tamburyna szybko siadają na dywanie
3. Zabawa na czworakach „TUNEL”- przejście w tunelu.
4. Zabawa z elementami równowagi „ BOCIANY”.- dzieci chodzą swobodnie, na sygnał tamburyna staja na jednej nodze
5. Zabawa bieżna FIGURKI- dzieci biegają przy muzyce, na przerwę robią figurki (CD Moje 3 i 4 lata - 32)
6. Zabawa lub gra rzutna, chwytna- PIŁECZKI - mama rzuca do dziecka piłkę , a dziecko do mamy
7. zabawa - podawanie piłki górą - wszyscy siedzą jedno za drugim, pani podaje piłkę nad głową do tyłu , i tak kolejno
Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze- dzieci zbierają przybory