Scenariusz imprezy szkolnej
Tytuł scenariusza: „Żegnaj Zimo na rok”
Okazja zorganizowania uroczystości: Dzień wiosny w szkole.
Skierowany dla uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Paterku, częściowo do klas 4-6 Przedstawiający: Dzieci klas 1-3
Prowadzący: Mariola Cichocka
Cele: Budzenie szacunku dla tradycji
Korzystanie z różnych źródeł informacji
Wyzwolenie twórczej swobody dzieci i samodzielności w czasie zabawy
Wskazywanie zmian zachodzących w przyrodzie
Integracja grupy wiekowej klas 1-3
Czas i miejsce : Sala gimnastyczna w SP Paterek, boisko szkolne, wieś Paterek
Impreza przewidziana na 3 godziny zegarowe.
Przebieg imprezy „Żegnaj Zimo na rok” :
Spotkanie klas 1-3 na sali gimnastycznej wraz z wychowawcami.
Uczniowie i nauczyciele przebrani w różnokolorowe stroje (wiosenne, bajkowe, śmieszne), siadają w rożnych miejscach sali w siadzie skrzyżnym.
Powitanie zebranych przez prowadzącego.
3.Nadanie imienia klasom nazw kwiatów wiosennych: sasanki, krokusy, przylaszczki, tulipany, stokrotki, fiołki ( gospodarze klas podchodzą do stołu i losują obrazki z nazwami kwiatów oraz odpowiednią ilość wizytówek z nazwami dla swoich kolegów)
4.Prezentacja klas ( klasy losują kolejność swojego występu )
prezentacja słomianej kukły
plakat o wiośnie
pokaz mody wiosennej
piosenka o wiośnie
rymowanka i zagadka przyrodnicza
Po każdej prezentacji prowadzący zagrzewa okrzykiem klasę do wyrażenia podziękowania za występ np. : Ale nam się podobało aja aja aj , ale tego było mało aja aja aj , jeszcze by się coś przydało aja aja aj.
Do du , do du do dużej doszli wprawy; BRAWO.Brawo, brawo, brawo!
5.Konkursy dla grup
a)przyrodniczo-polonistyczny
Po 2 grupy do każdego zadania , decyduje poprawność i szybkość wykonania.
Na dużych planszach wypisane zdania z ukrytymi wyrazami.
W zdaniach ukryte są nazwy ozdobnych roślin kwiatowych , odszukaj je
Mrożonki lubimy i chętnie jemy.
Myśliwy wydłużył krok usłyszawszy wycie wilka.
Żeglarz chwycił ręką za ster łodzi.
Olek i Rysiek idą do lasu.
Zbyt zawile Czesio wyjaśnia nam to zadanie.
W zdaniach ukryte są nazwy warzyw , odszukaj je.
Koło górki rosła brzoza.
Bura kocica wygrzewała się w słońcu.
Na wesele razem pojedziemy.
Ta koperta jest źle zaadresowana.
W czasie pogody niania prowadziła dzieci do parku.
W zdaniach ukryte są nazwy zwierząt , odszukaj je.
Skończyłem odrabianie lekcji.
Śpieszę się do szkoły.
W zimie wkładam śniegowce.
Znalazłam dużego grzyba kozaka.
Słychać warkot samolotu.
polonistyczno- przyrodniczo-plastyczny
Układanie zdań o wiośnie z rozsypanki wyrazowej , a następnie wykonanie plakatu do podanego zdania.
W sześciu kopertach znajdują się pocięte zdania o treści przyrodniczej , grupy losują koperty i na dany znak prowadzącego układają zdania , a następnie naklejają je na duży szary papier i całą grupą wykonują plakat ( dobór techniki wykonania plakatu dowolny , materiały znajdują się na stolikach)
Oto zdania: Przyleciały boćki zza dalekich mórz.
Na łąkach zakwitły już kwiatki.
Ma już wierzba listki młode.
Każde wykonanie zadania przez grupę nagradzamy okrzykami.
c) zagadki przyrodnicze ( przedstawiciele grup losują numery zagadek , a następnie grupa na nie odpowiada)
Oto niektóre z nich :
Po łące wędruje w czerwonych bucikach.
Gdy go dojrzy żabka, czym prędzej umyka.
*
Jakie zwierzęta wśród innych zwierząt , w czasie snu wiszą nigdy nie leżą.
*
W liściach płatki się skryły fioletowe, wesołe.
To ten najmilszy z nich to …..
*
Za nim , żółtym kolorem pozdrawiając wiosnę, zjawił się wieczorem słoneczny pierwiosnek.
*
Stoi sobie gruba pani, sto spódnic chrzęściło na niej!
Zaraz już z tych spódnic sieczka, a z tej sieczki pełna beczka.
Po zagadkach przerywnik muzyczny : wspólne zaśpiewanie piosenki o wiośnie znanej przez grupy lub taniec irlandzki- kaseta Klanzy.
zagadki matematyczne
Dla wszystkich grup umieszczono plansze z poleceniami :
Dorysuj brakujące elementy w pustych miejscach
……………………
…………………….
Podziel tarczę zegara prostymi liniami na 6 części tak, aby w każdej części znalazły się tylko 2 liczby, a suma ich wynosiła 13.
konkursy sprawnościowe
Przenoszenie papierowych kółek ( wybieramy po 1 uczniu z każdej drużyny)
Każdy z zawodników otrzymuje 5 kółek wyciętych z papieru, spodek oraz słomkę.
Rozkłada kółka na stole, a obok stawia spodek. Na znak prowadzącego zawodnicy za pomocą słomki przenoszą kółka ze stołu na spodek. Nie wolno dotykać palcami. Zwycięża ten zawodnik , który szybko i poprawnie wykona zadanie.
Pchnięcie kulą ( po 1 uczniu z grupy)
Zawodnicy stają w szeregu naprzeciwko słomianych koszy.
Każdy trzyma w ręce 5 gazetowych zwiniętych kul. Na znak prowadzącego stara się wrzucić kule do kosza.
*Wyścigi w workach ( po 5 zawodników z każdej drużyny)
Zawodnicy z każdej grupy ustawiają się w rzędach wzdłuż wyznaczonej linii.
Pierwszy z zawodników wchodzi nogami do worka. Na dany znak jedynki skaczą w workach do danego miejsca i wracają do grupy, potem dwójki itd.
Wszystkie konkurencje nagradzane są okrzykami.
6.Podsumowanie spotkania. Nagrodzenie zebranych pączkami.
W tej zabawie nie ma przegranych i wygranych.
7.Wymarsz spod szkoły z Marzannami ulicami Paterka.
Ustawienie uczniów na boisku przed szkołą. Poszczególne klasy prezentują wykonane przez siebie słomiane kukły wyruszając w pochodzie z całą szkołą ulicami wsi Paterek. W czasie przemarszu śpiewają piosenki o wiośnie , wydają okrzyki: Marzanno, zimowa panno, zabieraj śniegi , bierz lody i skocz do wody!!!
8.Powrót do szkoły.
Uczniowie ustawiają się w dużym kole. Przedstawiciele klas ustawiają słomiane kukły w środku koła. Następuje pożegnanie zimy : każda klasa wypowiada okrzyk lub „zaklęcie” , kto chce może podejść do Marzanny i schować w niej karteczkę z życzeniem .Następuje podpalenie zebranych kukieł. ( w obecności panów ze Staży Pożarnej) Dzieci tańczą i śpiewają wokół ognia, radując się z nadejścia wiosny.
Na boisku szkolnym pojawia się Pani Wiosna ( uczennica SU przebrana za wiosnę), młodsze dzieci witają ją słowami:
A wiosna przyszła pieszo
Już kwiaty za nią śpieszą
Już trawy za nią rosną i szumią : Witaj Wiosno!
9. Pożegnanie , podziękowanie za wspólną zabawę, posprzątanie boiska szkolnego przez uczniów starszych z SU.
mgr Mariola Cichocka
nauczycielka nauczania zintegrowanego
w Szkole Podstawowej w Paterku
Imprezę z okazji Dnia Wiosny przeprowadziłam w ubiegłym roku szkolnym. Wszystkie punkty scenariusza udało się zrealizować w czasie zaplanowanych 3 godzin. Ponadto pogoda dopisała , więc przemarsz ulicami Paterka i palenie słomianych panien nastąpiło w wesołej , słonecznej atmosferze. Dzieci i nauczyciele świetnie się bawili i z chęcią uczestniczyli we wszystkich konkursach i pląsach.
W czasie imprezy wykorzystałam następujące pomoce dydaktyczne:
Słomiane kukły wykonane wcześniej przez klasy; plansze z nazwami i napisami kwiatów dla poszczególnych grup oraz małe wizytówki dla każdego dziecka; magnetofon; płyta-Klanzy; nagrania z piosenkami o wiośnie; plansze z ukrytymi nazwami roślin zwierząt i warzyw; koperty z rozsypanką zdaniową ; szary , duży papier; kredki, pisaki, klej , resztki materiałów, gazety itp.; platikowe talerze; słomki; pocięte karteczki; worki lniane; plansze z zagadkami matematycznymi.
BIBLIOGRAFIA:
E.J.P. Frątczakowie „Przyrodnicze zagadki Agatki” Wybór i opracowanie , Oficyna Wydawnicza -Arcanum Sp.z.o.o , Bydgoszcz 1992
Wanda Hemmerling „Zabawy w nauczaniu początkowym” WsiP Warszawa 1990
M.A.Piórowie „Zadania i łamigłówki matematyczne dla klas 1-4” Agencja Wydawnicza PUCH s.c. Kielce
Elżbieta Wójcik „ Raz, dwa, trzy Baba-Jaga patrzy- Gry i zabawy dla dzieci i młodzieży” , Oficyna Wydawnicza „Adam” Warszawa
1