„ZATWIERDZAM”
............................. (stopień imię i nazwisko)
............................. (data) |
ZEZWALAM NA UŻYCIE |
||
|
Stopień imię i nazwisko |
Data |
Podpis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PLAN-KONSPEKT
Do zajęć ze szkolenia strzeleckiego z żołnierzami 524 grupy.
TEMAT: 7 UZBRAJANIE I UŻYCIE GRANATÓW RĘCZNYCH NA POLU WALKI
CEL: Nauczyć:
Budowy, przeznaczenia ręcznych granatów
Budowy, przeznaczenia zapalników
Rzutu granatem wg. ćwiczenia nr 1
Doskonalić:
- Łączne czynności do strzelania nr.1 z kbk AKMS
FORMA: Praktyczna
CZAS: 2x40 min
MIEJSCE: Strzelnica piechoty
ZAPOTRZEBOWNIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
Zgodnie z załącznikiem nr3
POMOCE SZKOLENIOWE:
Program strzelań z broni strzeleckiej (PSBS-86).
Metodyka szkolenia strzeleckiego.
Instrukcja Piechoty - Granaty Ręczne
PLAN ZAJĘĆ I GŁÓWNE ZAGADNIENIA
L.p. |
CZAS |
ZAGADNIENIA |
|
10 min 60 min 15 min
15 min
15 min
15 min
10 min |
Część wstępna. Część główna Przeznaczenie i podstawowe dane granatów ręcznych. Budowa i opis podstawowych części granatów. Przeznaczenie i budowa zapalnika UZRGM. Działanie mechanizmu zapalnika po jego odbezpieczeniu. Działanie granatu na cel. Rzut granatem ręcznym treningowym wg. „Ćwiczenia nr 1” Łączne czynności do strzelania nr.1 z kbk AKMS
Zakończenie zajęć |
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE
-Trzy dni przed zajęciami przeprowadzić instruktaż w miejscu zajęć i zatwierdzić konspekt.
-W przeddzień zajęć sprawdzić ukompletowanie środków materiałowo-technicznych i przygotowanie instruktorów.
-W czasie zajęć przestrzegać ustaleń zawartych w metodyce szkolenia i programie strzelań z broni strzeleckiej.
-Bezwzględnie dopilnować przestrzegania warunków bezpieczeństwa.
-W części wstępnej omówić warunki bezpieczeństwa i układ organizacyjny zajęć oraz dokonać podziału plutonu na grupy szkoleniowe.
-Przed i po zajęciach przejrzeć broń.
-W części końcowej omówić zajęcia wskazując najczęściej popełniane błędy, najlepiej i najsłabiej ćwiczących, postawić zadania na naukę własną.
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA
Wylot lufy kierować w stronę pola tarczowego, nigdy nie w stronę innych osób.
Wykonywać polecenia kierownika zajęć oraz instruktorów na punktach nauczania
W czasie ćwiczenia w rzucaniu granatami wszyscy szkoleni występują w hełmach.
Rejon rzutni musi być ochraniany.
Przed rozpoczęciem ćwiczenia granaty i zapalniki muszą być dokładnie sprawdzone.
Granaty i zapalniki wydawać bezpośrednio przed rzutem.
Granaty i zapalniki bojowe przenosi się tylko nie uzbrojone, zapalniki oddzielone od granatów. Każdy zapalnik powinien być owinięty w papier lub płótno.
Jeżeli nieuzbrojony granat (nie wyciągnięta zawleczka) nie został rzucony, wówczas można go rozbroić tylko na rozkaz i pod nadzorem kierownika ćwiczenia
Zabrania się:
- wydawania granatów żołnierzom nie wyszkolonym,
- używania niesprawnych granatów i zapalników,
- przenoszenia granatów bojowych i zapalników bez skrzyni i toreb, rozbierania i usuwania niesprawności, podwieszania za kółko zawleczki lub wkładania dźwigni spustowej za pas,
- w czasie rzucania granatami ćwiczebnymi, po zebraniu granatów, nie wolno ich odrzucać z powrotem w kierunku ćwiczącego.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Lp. |
Zagadnienia i czas |
Czynności kierownika zajęć |
Czynności szkolonych |
Uwagi |
-1- |
-2- |
-3- |
-4- |
-5- |
I |
Część wstępna 10 mni |
- przyjęcie meldunku; - przejrzenie broni; - sprawdzenie wyglądu zewnętrznego; - sprawdzenie obecności; - omówienie warunków bezpieczeństwa; - pytania kontrolne: 1)Wyjaśnić skrót kbk AKMS 2)Omówić budowę kbk AKMS 3)Omówić budowę granatów F-1i RG-42 - podanie tematu i celu zajęć; Omówienie organizacji zajęć
|
meldunek składa instruktor
-stoją na zbiórce i słuchają;
- wybrani słuchacze odpowiadają na zadane pytania
|
Zwrócić szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie.
|
1.
2
|
Przeznaczenie i podstawowe dane granatów ręcznych Budowa i opis podstawowych części granatów. 15 min
Przeznaczenie i budowa zapalnika UZRGM. Działanie mechanizmu zapalnika po jego odbezpieczeniu. Działanie granatu na cel. 15 min
|
Kontroluje pracę instruktora Zwracam szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie. W przypadku zauważenia błędów natychmiast wzywam do siebie instruktora i nakazuję natychmiast usunąć niedociągnięcia. Żołnierzy którzy maja bardzo durze problemy z opanowaniem danego zagadnienia wzywam do siebie i szkolę ich osobiście.
Kontroluje pracę instruktora Zwracam szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie. W przypadku zauważenia błędów natychmiast wzywam do siebie instruktora i nakazuję natychmiast usunąć niedociągnięcia. Żołnierzy którzy maja bardzo durze problemy z opanowaniem danego zagadnienia wzywam do siebie i szkolę ich osobiście.
|
Szkolą się w punktach nauczania
Szkolą się w punktach nauczania
|
Szkolenie prowadzi instruktorzy w punktach nauczania zgodnie z programem szkolenia i opracowanymi kartami pracy.
Szkolenie prowadzi instruktorzy w punktach nauczania zgodnie z programem szkolenia i opracowanymi kartami pracy.
|
3.
4.
|
Rzut granatem ręcznym treningowym wg. „Ćwiczenia nr 1” 15 min
Łączne czynności do strzelania nr.1 z kbk AKMS 15 min
|
Kontroluje pracę instruktora Zwracam szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie. W przypadku zauważenia błędów natychmiast wzywam do siebie instruktora i nakazuję natychmiast usunąć niedociągnięcia. Żołnierzy którzy maja bardzo durze problemy z opanowaniem danego zagadnienia wzywam do siebie i szkolę ich osobiście.
Kontroluje pracę instruktora Zwracam szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie. W przypadku zauważenia błędów natychmiast wzywam do siebie instruktora i nakazuję natychmiast usunąć niedociągnięcia. Żołnierzy którzy maja bardzo durze problemy z opanowaniem danego zagadnienia wzywam do siebie i szkolę ich osobiście.
|
Szkolą się w punktach nauczania
Stoją na zbiórce w nakazanym miejscu i słuchają.
|
Szkolenie prowadzi instruktorzy w punktach nauczania zgodnie z programem szkolenia i opracowanymi kartami pracy.
Szkolenie prowadzi instruktorzy w punktach nauczania zgodnie z programem szkolenia i opracowanymi kartami pracy.
|
III
|
Zakończenie zajęć. 10 min. |
1. Przejrzenie broni. 2. Wskazanie najlepiej i najsłabiej ćwiczących. 3. Odpowiedzi na pytania szkolonych. 4. Zadania na naukę własną 5.Zdanie pomocy szkoleniowych 6.Podanie terminu i tematu kolejnych zajęć. |
Wykonują komendy kierownika zajęć Stoją w dwuszeregu słuchają. Zadają pytania kierownikowi zajęć.
|
W czasie omówienia podaje stopień opanowania zagadnień. |
OPRACOWAŁ:
......................................................
(stopień imię i nazwisko)