Konspekt lekcji matematyki w klasie V szkoły podstawowej.
Temat: Dodawanie ułamków o różnych mianownikach.
Cele lekcji:
główne: Uczeń dodaje ułamki zwykłe o różnych mianownikach.
szczegółowe: Uczeń powinien umieć:
sprowadzać ułamki do wspólnego mianownika;
dodawać ułamki zwykłe o różnych i jednakowych mianownikach;
dodawać liczby mieszane;
wynik zapisywać w postaci liczby mieszanej.
Formy pracy:
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
plansze przedstawiające dodawanie ułamków;
karty z zadaniami dla grup;
zeszyt ćwiczeń część 1, H. Lewicka, E.Rosłon „Matematyka wokół nas”.
Metody nauczania:
pogadanka;
problemowa połączone z obserwacją, pokazem.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne, sprawdzenie pracy domowej.
Podanie tematu i celu lekcji.
Pogadanka wstępna - przypomnienie wiadomości o dodawaniu ułamków o jednakowych mianownikach, skracaniu i wyłączania całości z ułamków niewłaściwych.
Faza realizacyjna
Wprowadzenie do temat lekcji.
Nauczyciel przedstawia na planszach dodawanie ułamków o różnych mianownikach. Przez odpowiedni podział pozwala zauważyć, co się dzieje z poszczególnymi ułamkami, jak zostały rozszerzone.
|
|
Przez analogię do podanych przykładów uczniowie proponują, w jaki sposób wykonałaby działanie:
?
Indywidualne rozwiązywanie zadania z zeszytu ćwiczeń (część 1, zad.1 str.35)
Podanie poprawnych rozwiązań.
Podział uczniów na cztery grupy oraz wybranie lidera. Przypomnienie zasad pracy w grupie.
Rozdanie poszczególnym grupom zestawów zadań (karta pracy).
Rozwiązywanie zadań w grupach, a następnie odczytanie propozycji rozwiązania przez liderów grup.
Zapisanie na tablicy, przez przedstawicieli zespołów, haseł będących efektem poprawnych rozwiązań. Utworzony w ten sposób wniosek uczniowie wpisują do zeszytów:
CHCĄC DODAĆ UŁAMKÓW KILKA,
SPROWADŹ JE DO WSPÓLNEGO MIANOWNIKA.
JEŚLI DODASZ ICH LICZNIKI,
DOBRE BĘDZIESZ MIEĆ WYNIKI.
Faza podsumowująca
Podsumowanie wiadomości i umiejętności zdobytych na lekcji.
Zadanie domowe z zeszytu ćwiczeń (zad. 2,3,4 str. 35 i zad. 5 str.36).
Opracowała: Jolanta Stępińska
ZESPÓŁ I
Dodaj liczby. Wynik przedstaw w najprostszej postaci (jeśli to możliwe - skróć ułamki, wyłącz całości). Następnie odszukaj litery odpowiadające otrzymanym sumom i wpisz je do diagramu (jedna litera w jedną kratkę w kolejności rozwiązywania przykładów).
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ZESPÓŁ II
Dodaj liczby. Wynik przedstaw w najprostszej postaci (jeśli to możliwe - skróć ułamki, wyłącz całości). Następnie odszukaj litery odpowiadające otrzymanym sumom i wpisz je do diagramu (jedna litera w jedną kratkę w kolejności rozwiązywania przykładów).
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ZESPÓŁ III
Dodaj liczby. Wynik przedstaw w najprostszej postaci (jeśli to możliwe - skróć ułamki, wyłącz całości). Następnie odszukaj litery odpowiadające otrzymanym sumom i wpisz je do diagramu (jedna litera w jedną kratkę w kolejności rozwiązywania przykładów).
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ZESPÓŁ IV
Dodaj liczby. Wynik przedstaw w najprostszej postaci (jeśli to możliwe - skróć ułamki, wyłącz całości). Następnie odszukaj litery odpowiadające otrzymanym sumom i wpisz je do diagramu (jedna litera w jedną kratkę w kolejności rozwiązywania przykładów).
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
KILKA
AMKÓW
DOD
CHCĄC
AĆUŁ