SCENARIUSZ ZAJĘĆ
PIERWSZY DZIEŃ JESIENI
(z wykorzystaniem edukacji przez ruch D. Dziamskiej)
Grupa: II 4-latki
Nauczycielka: Katarzyna Królik
Formy pracy: zbiorowa.
Metody pracy: czynna, słowna, edukacja przez ruch D. Dziamskiej.
Pomoce i środki dydaktyczne: przebranie dla Pani Jesieni, kosz z darami jesieni, chustka na oczy, odtwarzacz płyt CD, płyty CD, kartki papieru, kredki, klej.
Cele ogólne:
-obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią;
-stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela, doskonalenie pamięci i spostrzegawczości oraz kształtowanie logicznego myślenia;
-ćwiczenie stabilizacji lateralnej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-zna nazwę aktualnej pory roku,
-rozpoznaje i nazywa ,,dary jesieni”;
-wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią;
-zna piosenki, zabawy i wiersze o tematyce jesiennej;
-rozpoznaje przedmioty i materiały związane z jesienią za pomocą dotyku;
-wykonuje kreślenie rytmicznych kropek.
Przebieg zajęć:
Wejście Pani Jesieni (przebrana nauczycielka) - przywitanie dzieci
P.J. - Jestem pani kolorowa, żółta i pomarańczowa
Mam na sobie różne znaki, czy wy znacie mnie dzieciaki?
Już się kończy miesiąc wrzesień, więc ja jestem .................(Pani Jesień)
Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o tematyce jesiennej
- Proszę, kto z dzieci powie nam wszystkim, po czym poznajemy, ze nadchodzi jesień. Jakie zmiany nastąpiły w przyrodzie?
- Jakie dary przynosi Pani Jesień? (owoce, warzywa, orzechy, kasztany, grzyby)
- Do czego ludzie wykorzystują dary jesieni: owoce i warzywa (do robienia zapasów na zimę: konfitury, sałatki warzywne, soki)
- Czy dary jesieni są potrzebne tylko ludziom? ( potrzebne są również zwierzętom do robienia zapasów, aby przetrwać zimę)
- Czy dni są tak ciepłe i długie jak latem? (Słońce świeci krócej, dni są krótsze, ranki
i wieczory są chłodne)
- Jaki kolor dominuje jesienią? (pomarańczowy, żółty, brązowy, czerwony)
P.J. - Dziękuję wam bardzo za tak piękne odpowiedzi. Jest mi niezmiernie miło, że dzieci posiadają tak wiele wiadomości o mnie.
Powiem wam jeszcze, że jesień jest porą roku, która jest niezmiernie potrzebna, przede wszystkim potrzebna jest przyrodzie(drzewom, kwiatom, trawie, zwierzętom), bo to właśnie jesienią przyroda przygotowuje się do wielkiego odpoczynku. Wszystkie ślimaki, owady i wiele innych zwierząt zapada w sen zimowy, odpoczywają drzewa i krzewy, a ptaki odlatują do ciepłych krajów, by znowu powrócić do nas na wiosnę.
Interpretacja ruchowa do piosenki „Kolorowe liście”
Zabawa ruchowa z elementem rzutu - rzut do celu orzechem włoskim
Ćwiczenie doskonalące umiejętność rozpoznawania darów jesieni za pomocą dotyku
Rozwiązywanie zagadek o tematyce jesiennej;
„Wyjęty z ziemi szary i brzydki,
pyszne są z niego placki i frytki”.
(ziemniak)
„Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana
pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni i salaterkach
więc chrup ją zawsze zamiast cukierka” ( marchewka)
Kiedy rosną to się zielenią
A kiedy lecą złotem się mienią
(liście)
„Gdy deszcz się zbliża chętnie go otwierasz”
(parasol)
Mieszkam w zielonej łupinie,
Lecz mi się nudzi - więc
Brązowe wkładam ubranie
By spaść na ziemię jesienią. Bęc!
(kasztan)
Jesienią na gruszy, dużo gruszek będzie.
A co będzie na dębie?
Wiadomo… (żołędzie)
Słuchanie piosenki „Już owoców pełen kosz”. Nauka słów piosenki na pamięć.
Praca plastyczna „Jesienny obraz”. Na początku dzieci wykonują kropki w rytm wyznaczony przez muzykę, a następnie przyklejają liście i kwiaty.