SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH W PRZEDSZKOLU
Dla grupy dzieci trzyletnich
Temat zajęć: Kwitnące drzewa.
Cel ogólny:
przekazanie wiadomości o drzewach owocowych oraz o powstawaniu owoców
Cele operacyjne:
dziecko potrafi w skupieniu wysłuchać wiersza i opowiedzieć jego treść
dziecko wie, że na wiosnę kwitną drzewa
dziecko rozumie, że kwiaty drzew owocowych zamieniają się w owoce
dziecko potrafi ruchem naśladować naturę
dziecko potrafi wykonać drzewo metodą kolażu z dostępnych materiałów
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Metody:
słowna
oglądowa
czynnościowa
Środki dydaktyczne:
wiersz Marii Konopnickiej „Jabłoneczka biała”
zdjęcia drzew owocowych
gałązki drzew owocowych (jabłoni i wiśni)
ilustracje pszczół zapylających kwiaty
płyta CD z muzyką do zabawy ruchowej
kartki papieru, drzewa z papieru kolorowego, kulki z bibuły białej różowej, klej
Grupa wiekowa: dzieci trzyletnie
Temat zajęć: Kwitnące drzewa.
Etapy zabawy, formy aktywności dzieci |
Przebieg zajęć |
Cele operacyjne |
Uwagi |
|
Nauczycielka wita się z dziećmi. Zaprasza je pod tablicę i zachęca do wysłuchania wiersza Marii Konopnickiej: Jabłoneczka biała
Jabłoneczka biała Kwieciem się odziała, Obiecuje nam jabłuszka, Jak je będzie miała.
Mój wietrzyku miły, Nie wiej z całej siły, Nie otrącaj tego kwiecia, Żeby jabłka były.
Po przeczytaniu wiersza rozpoczyna rozmowę na jego temat. O czym jest wiersz?, Co to jest jabłoneczka?, Co to znaczy, że jabłonka kwieciem się odziała?, Po co na jabłonce rosną kwiatki?
|
|
|
|
Nauczycielka pokazuje dzieciom zdjęcia kwitnących drzew owocowych oraz ich gałęzie. Przypina na tablicy ilustracje pszczół zapylających kwiaty. Mówi również o tym, że pszczoły zbierają z kwiatów nektar, aby zrobić z niego miód. Wyjaśnia, jak to się dzieje, że z kwiatków powstają owoce.
|
|
|
|
Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu. Proponuje, aby dzieci do muzyki ruchem naśladowały rozkwitający kwiat.
|
|
|
|
Prowadząca proponuje dzieciom wykonanie własnego drzewa, z wcześniej przygotowanych materiałów: korony i pnia z papieru kolorowego oraz białych i różowych kuleczek z bibuły. Pokazuje dzieciom sposób wykonania zadania. Przed przystąpieniem do pracy, prezentuje dzieciom gotowe drzewo
|
|
|
1