NASI NAJLEPSI PRZYJACIELE
„DZIEŃ BABCI I DZIADKA”
Scenariusz uroczystości.
Cele uroczystości:
wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną,
okazywanie szacunku i serdeczności dla ludzi starszych,
kształtowanie umiejętności współorganizowania uroczystości,
odczuwanie pragnień i uczuć innych ludzi,
okazywanie swoich uczuć i przynależności do rodziny
Forma: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Metoda: rozmowa kierowana, działania praktyczne, inscenizacja.
Środki dydaktyczne: laurki w kształcie kwiatka z wierszykiem - życzeniami, kaseta magnetofonowa z akompaniamentem do piosenek, plakat z napisem Babcia i Dziadek to nasi najlepsi przyjaciele.
Czas i miejsce: styczeń, aula szkolna,
Ilość uczestników - wychowankowie obu grup, wychowawcy, zaproszeni goście - dziadkowie dzieci.
Przygotowania wstępne: wspólne opracowanie programu - propozycje wierszy i piosenek okolicznościowych, wykonanie laurek okolicznościowych - motyw kwiatowy do ozdobienia, wykonanie plakatu z napisem okolicznościowym.
W świetlicy istnieje wiele możliwości wykazania się, pokazania się z jak najlepszej strony w różnych dziedzinach. Uczestniczenie w uroczystości poświeconej najbliższym przyjaciołom staje się okazją do zaistnienia nie tylko w grupie, ale i w środowisku lokalnym.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie zaproszonych gości przez konferansjera - najstarsze dziecko,
2. Zaproszenie do wysłuchania i obejrzenia programu, przygotowanego przez wszystkie dzieci ze świetlicy.
3. Na dobry początek powitanie piosenką „ Sto lat” - przeróbka na potrzeby własne i życzeniami.
Wszystkie dzieci śpiewają:
„Sto lat, sto lat, niech Babcie żyją nam,
Sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam,
Jeszcze raz, jeszcze raz, niech Babcie żyją nam
Niech żyją nam!
Sto lat, sto lat, niech Dziadkowie żyją nam,
Sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam,
Jeszcze raz, jeszcze raz, niech Dziadkowie żyją nam,
Niech żyją nam!”
Życzenia składa konferansjer:
„Wszystkim naszym Babciom i Dziadziusiom z okazji ich święta życzymy dużo, dużo zdrowia, pogodnych dni, spokojnych nocy, kolorowych snów, uśmiechów na co dzień”.
4. Dzieci recytują wiersze i śpiewają piosenki w ustalonej kolejności:
- wiersz pt. „Nowy Rok” - 3 dzieci:
„Nowy Rok - pora życzeń,
a więc z życzeniami
wszystkie wasze wnuki
stoją tu przed Wami.
Wszystkim Babciom Nowa Jesień
Niech pogodne dni przyniesie.
Bezdeszczowe, bezmarkotne
Jak w dzienniczkach naszych stopnie.
Dziadkom zaś niech Nowa Zima
Srebrne gwizdki przypomina.
Z taką gwiazdką każdy Dziadek
Pójdzie jak na defiladę.
Wspólnie - Białym parkiem razem z nami
Na spotkanie z gołębiami.”
- wiersze - „ Składanka życzeń”: 3 dzieci:
Moja Babunia najlepsza na świecie, Dzisiaj mamy też święto Dziadka
wszystkim wam powiem, bo wy nie wiecie. okazja to dla nas niezwykle rzadka.
Ja Babcię kocham, ściskam za szyję, Ja Dziadziusia kocham szczerze,
Niech będzie zdrowa i sto lat żyje! Jego słowom zawsze wierzę.
W dniu Babci i Dziadka składamy życzenia,
Zdrowia, pomyślności i marzeń spełnienia!
Bardzo was kochamy, o tym dobrze wiecie!
Bo jesteście dla nas najukochańsi w świecie!
Cała grupa - Dobrze jest mieć tatę, cudownie mamusię,
Lecz dzisiaj witamy Babcie i Dziadziusie.
- piosenka w wykonaniu wszystkich dzieci pt. „Były raz kotki dwa!:
Były raz kotki dwa, jak w starej piosence
nuci nam o nich wciąż nasza babuleńka.
Ref. Tysiąc pieśni babcia zna i przecudnych bajek sto.
Babciu, dziś święto Twe przyjmij od nas kwiatów kosz.
W lesie żył straszny wilk, stała mała chatka.
Bajkę jak srebrną nić snuje znowu dziadek.
Ref. Tysiąc pieśni dziadek zna i przecudnych bajek sto.
Dziadku, dziś święto Twe przyjmij od nas kwiatów kosz.”
- inscenizacja wiersza „Dla Babci”- Wanda Chotomska (dzieci z I klasy)
dziecko I Z okazji święta Babci ja dzisiaj Babcię nauczę
jaka powinna być wnuczka i jaki powinien być wnuczek.
dziecko II Po pierwsze - , proszę Babci - ja już od dawna uważam,
że nic tak wnucząt nie zdobi, jak piękny uśmiech na twarzach.
Uśmiech jest dobry na co dzień a nie wyłącznie od święta
Więc wnuczek ma się uśmiechać, a wnuczka ma być uśmiechnięta.
dziecko III Po drugie - z czajnikiem w ręku również jest wnukom do twarzy,
każdy doroślej wygląda, kiedy herbatę parzy.
dziecko IV Po trzecie - chociaż wnuczek czasami szklankę stłucze,
przy myciu naczyń także, ślicznie wygląda wnuczek.
dziecko V Po czwarte, proszę Babci, po piąte i po szóste-
niech Babcia nigdy więcej nie pierze wnukom chustek.
Wnuczęta chcą się bawić, i moim skromnym zdaniem-
zabawą jest i fraszką dla wnuków takie pranie.
dziecko VI Po siódme proszę Babci, wnuki powinny gderać!
- Dlaczego nasza Babcia nie chodzi do fryzjera!?
Włóż Babciu nową suknię! Niech cię uczesze fryzjer!
Posłuchaj Babciu radia! Obejrzyj telewizję!
Wszyscy razem : Już nie myśl Babciu o nas! O sobie Babciu pomyśl!
…Czy Babcia nie uważa, ze to jest świetny pomysł?”
- piosenka pt. „Dziś dla Ciebie”:
Chłopcy - Dziś dla Ciebie Babciu świeci słońce złote,
Dla Ciebie na oknie usiadł barwny ptaszek.
Dziś dla Ciebie Babciu, płyną białe chmurki,
A wiatr je układa w świąteczne laurki.
Dziewczynki - Dziś dla Ciebie Dziadku ,śpiewa ptak na klonie,
I dla Ciebie kwiaty pachną te w wazonie.
Dzisiaj drogi Dziadku, masz twarz uśmiechniętą,
Więc niech przez rok cały trwa to Twoje święto.
- wiersz „ Babcia” Anna Kamieńska.( recytuje chłopiec)
Babcia to są miłe ręce, Babcia to bajka, której nie znamy
Książka, herbata słodka Pudełeczka, perfumy, wnuczka,
Śmieszne słowa w dawnej piosence, To mama mojej mamy,
Suknia dla lalki i szarlotka. A ja jestem wnuczka.
- wiersz „ Dla Dziadka” Dorota Gellner.(recytuje dziewczynka)
Dziadku, Dziadku, czy to ty? To nie fotel tylko tron!
Coś na Twojej głowie lśni. i w ogóle i w szczególe
To korona! Słowo daję! Jesteś Dziadku dzisiaj królem!
Przecież znam korony z bajek Pytasz co to za zagadka?
Czy to fotel? Ale skąd! To po prostu Święto Dziadka!
- wspólna piosenka pt. „Twoje święto”
Twoje święto dziś Babciu, więc Ci z serca chcemy dać
Garść poziomek, garść malin leśnych jagód cały dzban.
Ref. Bądź pogodna, bądź jasna, najpiękniejsza z wszystkich babć
Bądź promienna, bądź nasza, każdy niech swą babcię ma.
Słońce wcześniej dziś wstało i dziadkowi pragnie dać
Kwiat nasturcji, kwiat róży, rozkwiecony w lesie wrzos.
Ref. Bądź pogodny, bądź z nami jeszcze wiele, wiele lat.
Ucz mądrości, ucz prawdy, wędruj z nami dalej w świat.
- krótka inscenizacja „Prezenty dla Babci” ( osoby - narrator życzeń 4 dzieci)
( dzieci z koszyczkami w ręku biegają po sali, wpadają na siebie i wołają: przepraszam, bardzo się spieszę).
Narrator - Co za hałas? Skąd tyle krzyku?
Każdy coś niesie w swoim koszyku.
Każdy jest taki strasznie przejęty…
Dzieci razem: Bo my dla babci mamy prezenty!
Dziecko I (wyjmuje z koszyka złotą rybkę):
Ta złota rybka, choć jeszcze mała, będzie życzenia babci spełniała.
Niech pływa rybka życzeń przejrzystej wodzie
I trzy życzenia niech spełnia co dzień.
Dziecko II ( pokazuje buciki):
A ja przynoszę buty bajkowe, lekkie, wygodne - siedmiomilowe.
Takie akurat na babci nogę, żeby do sklepu skracały drogę.
Dziecko III ( pokazuje stoliczek dla lalek):
A ja stoliczek bajkowy mam, który się zawsze nakrywa sam.
Na tym stoliczku - na zawołanie - zjawia się obiad albo śniadanie.
Dziecko IV ( wyjmuje z koszyka książkę z bajkami):
A tu jest babciu książka z bajkami…
Dzieci razem: Możesz ją wnukom czytać czasami.
- wspólna piosenka pt. „ Zawsze niech…”
Zawsze niech będzie słońce
Zawsze niech będzie niebo
Zawsze niech będzie Babcia
Zawsze niech będę ja.
Zawsze niech będzie słońce
Zawsze niech będzie niebo
Zawsze niech będzie dziadek
Zawsze niech będę ja.
5. Odczytanie życzeń z laurki - kwiatka i wręczenie laurek obecnym na sali pensjonariuszom:
Niechaj dziadzio z babunią
Tak nam długo żyją,
Póki komar i mucha
Morza nie wypiją,
A ty mucho i komarze,
Pijcie wodę powoli
Aż się dziadzio i babunia
Nażyją do woli.
6. Podziękowanie za miłe przyjęcie i na zakończenie zaśpiewanie piosenki „Wiwat”
Wiwat, wiwat niech żyją, żyją nam
Wiwat, wiwat niech żyją, żyją nam
Jeszcze raz, jeszcze raz, niech żyją wszyscy nam
Niech żyją nam!
7. Pożegnanie i powrót do szkoły pod opieką swoich wychowawców.
Wykorzystana literatura:
Gellner D.: Deszczowy król. Teatrzyki dziecięce. Warszawa 1998
Wybór wierszy okolicznościowych dla klas I-III. Warszawa 1999