Wiosenna łąka


Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolu

Grupa wiekowa: 5 i 6 - latki

Prowadząca: Aleksandra Szwagrzyk

Temat kompleksowy: Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty.

Temat zajęć: Wiosenna łąka.

Cel zajęć: Umiejętność organizowania sytuacji edukacyjnych kształtujących gotowość do nauki czytania i pisania

Cele ogólne:

Przebieg:

Cele operacyjne:

Środki dydaktyczne

  1. „Wiosna wita”- zabawa muzyczno-ruchowa na powitanie. Pani Wiosna wita dzieci i zaprasza do wspólnej zabawy.

Wiosna wita każdy dzień (dzieci w kole machają rączkami)

I uśmiecha do mnie się (dzieci rysują kształt uśmiechu przed sobą)

Klaśnij w ręce raz i dwa (dzieci klaszczą w ręce)

Usiądź w kole tak jak ja (siadają w kole).

  1. „Wiosenna łąka”- wspólne czytanie opowiadania obrazkowo - wyrazowego. Każde dziecko otrzymuje od Pani Wiosny „Wiosenną bajeczkę” następnie po kolei, śledzi tekst za nauczycielem głośno nazywając ilustracje
    w tekście. Po przeczytaniu bajki nauczyciel prosi aby dzieci wybrały
    z ilustracji, te które dotyczą oznak wiosny oraz prosi dzieci aby dopasowały do nich podpisy- podział podpisów na sylaby.

  1. Szukamy kwiatków- zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci spacerują w rytm muzyki i szukają rozłożonych na dywanie kwiatków ze swoimi imionami. Po znalezieniu swojego kwiatka dzieci siadają na brzegu dywanu. Kiedy wszystkim uda się odnaleźć imiona każdy po kolei dzieli swoje imię na sylaby oraz wskazuje głoskę w nagłosie.

  1. Kolory wiosny- zabawa słowna w tworzenie rymów. Na początek Pani Wiosna wspólnie z dziećmi bawi się w tworzenie rymów.

Lata osa koło….(nosa)

Radują się dzieci, gdy słonko mocno…(świeci)

Za chwile zakwitną żółte… (żonkile)

Piękna i radosna idzie do nas… (wiosna)

Następnie dzieci dzielą się na 4 drużyny wg kolorów kwiatków - losują ilustrację kolejno z pojemnika czerwonego, zielonego, żółtego i niebieskiego. Zadaniem dzieci jest odszukanie rymów do wylosowanych wiosennych obrazków i naklejenie ich na kartach pracy np. chmura - dziura, kwiaty - łaty.

  1. Kogo spotkamy na łące- zabawa muzyczno - ruchowa. Dzieci spacerują po sali w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie nauczyciel podnosi ilustrację np. żaby- dzieci dzielą wyraz na sylaby i ustawiają się pod odpowiednią liczbą kropek.

  1. Wiosenne koło fortuny- dzieci losują obrazek używając koła fortuny. Po wylosowaniu ilustracji starają się wskazać głoskę w nagłosie oraz ułożyć ze wskazanym wyrazem zdanie.

  1. „Co znalazła Basia, a co Marysia na wiosennej łące”- Każde dziecko otrzymuje kartkę z dwoma koszami (na jednej napis Marysia, na drugiej Basia) oraz zestaw 3-4 obrazków
    z głoską B i głoską M. Dziecko dokonuje analizy głoskowej i nakleja obrazek w odpowiednim koszyku. Przykładowe obrazki: żaba, bocian, motyl, biedronka, mrówka, ślimak,

  1. „Kwiatki”- zabawa muzyczno -ruchowa. Dzieci przyjmują pozycję siedzącą. Pani Wiosna spaceruje po dywanie i różdżką budzi dzieci ze snu. Dzieci przechodzą do pozycji wyprostowanej. Obudzone kwiatki spacerują po sali wg instrukcji Pani Wiosny.

Hop, hop, hop!

Przed siebie krok,

Dwa kroki do tyłu

I w lewo skok.

Patrzymy przed siebie, za siebie,

W jeden bok sali, w drugi bok,

A potem robimy do przodu krok.

Hop, hop, hop!

Przed siebie krok,

Dwa kroki do tyłu

I w prawo podskok.

  1. „Kwiatek, słoneczko, chmurka, motylek”- zabawa dydaktyczna. Dzieci dobierają się parami. Jedno z dzieci siedzi odwrócone plecami do kolegi. Dziecko odwrócone plecami otrzymuje zestaw 4 obrazków przedstawiających kwiatek, słońce, motylek i chmurkę. Nauczyciel prosi aby dzieci odwrócone plecami zamknęły na chwilę oczy następnie unosi do góry jedną ilustrację. Zadaniem dziecka jest narysowanie na plecach kolegi pokazanej przez nauczyciela ilustracji, po czym osoba na plecach której rysowany był obrazek musi wybrać z zestawu 3, właściwy obrazek.

  1. „Wiosenna łąka”- zabawa plastyczna.

Dzieci otrzymują kartki z narysowanymi szlaczkami oraz kolorowe sylwety kwiatów. Zadaniem dzieci jest narysowanie szlaczków po przerywanych liniach oraz umieszczenie kwiatów wg instrukcji nauczyciela np. czerwony kwiatek w prawym górnym rogu. Po naklejeniu kwiatków dzieci wypełniają pozostały obszar pastelami.

-zachowuje bezpieczną odległość od kolegi

- śpiewa piosenkę

- ustawia się w kole

- wiąże koło

- macha na powitanie rękami

- rysuje przed sobą kształt uśmiechu

-klaszcze w ręce

-siada w kole

- siada w kole na dywanie

- nazywa obrazki w tekście podejmując próby czytania tekstu wyrazowo-obrazkowego

- czeka cierpliwie na swoją kolej okazując szacunek innym

- wybiera ilustrację przedstawiającą oznakę wiosny

- dopasowuje podpis do ilustracji

- odczytuje w sposób globalny podpis do obrazka

- dzieli wyraz na sylaby

- spaceruje w rytm muzyki

- znajdzie kwiatek ze swoim imieniem

- zachowuje delikatność w kontakcie z innymi dziećmi

- dzieli swoje imię na sylaby

- wymienia głoskę w nagłosie

- wspólnie tworzy rymy do podanych przez nauczyciela zwrotów

- tworzy 4 zespoły wg kolorów kwiatów

- losuje z poszczególnych pudełek wiosenną ilustrację

- tworzy rymy do wylosowanych obrazków

- cierpliwie czeka na swoją kolej

- spaceruje w rytm muzyki

- zachowuje bezpieczną odległość w kontakcie z innymi dziećmi

- wskazuje liczbę sylab w wyrazie

- ustawia się przy odpowiedniej liczbie kropek

- stara się wypowiadać pełnym zdaniem

- losuje obrazek używając koła

- cierpliwie czeka na swoją kolej

- powie głoskę w nagłosie

- układa zdanie ze wskazanym wyrazem

- zachowuje bezpieczną odległość od kolegi

- siada na dywanie

- dokonuje analizy głoskowej zestawu obrazków

- dopasowuje obrazki do odpowiedniego koszyka

- nakleja obrazki

- przyjmuje pozycje siedzącą

- powoli przechodzi do pozycji stojącej

- zachowuje delikatność w kontakcie z innymi dziećmi

- porusza się wg instrukcji nauczyciela

- robi krok przed siebie, dwa kroki do tyłu, w lewo skok, w prawo podskok

- patrzy przed siebie, za siebie, na boki sali

- dobiera się w pary

- rysuje palcem na plecach kolegi wskazaną przez nauczyciela ilustrację kwiatka, chmurki, słoneczka, motylka

- zamyka oczy

- wybiera z zestawu ilustracji obrazek, która został narysowany na swoich plecach

- zachowuje delikatność w kontakcie z kolegą

- zajmuje miejsce na dywanie w bezpiecznej odległości od kolegów

- stosuje prawidłowy chwyt ołówka

- rysuje po śladach

- nakleja kwiatki wg instrukcji nauczyciela

- maluje pastelami kartkę na zielono

- sprząta po zakończonej pracy

- płyta Cd,

- bajka „Wiosenna bajeczka”, sylwety oznak wiosny, podpisy do obrazków

-kwiatowe wizytówki z imionami, płyta Cd,

- pudełka w 4 kolorach, ilustracje, karty pracy

- ilustracja żaby, biedronki, pszczoły, motyla, osy, kwiatka, bocian, ptak, plansze z kropkami

- koło fortuny, wiosenne obrazki,

- karty pracy, ilustracje bociana, żaby, motyla biedronki, ślimaka

-płyta Cd, różdżka Pani Wiosny

- zestaw 4 ilustracji

- karta pracy, kwiatki w 5 kolorach, pastele, ołówki

1


