KAROLINA PILARSKA
EE, SEMESTR VI, ROK III
4743
Scenariusz zajęć plastycznych
Grupa: 5 - latki
Temat kompleksowy: Wiosna
Temat szczegółowy: Wiosenna łąka
Cele
Ogólne:
-rozwijanie wiedzy dzieci o zwierzętach żyjących na łące
- wzbogacanie umiejętności posługiwania się różnorodnymi technikami plastycznymi oraz rozwijanie precyzji w korzystaniu z narzędzi oraz materiałów potrzebnych do prac plastycznych.
Szczegółowe:
- dziecko potrafi wymienić zwierzęta żyjące wiosną na łące
- dziecko potrafi opisać wiosenną łąkę oraz zwierzęta, które można na niej spotkać
- dziecko potrafi zauważyć możliwość wykorzystania rzeczy z życia codziennego w pracy plastycznej
- dziecko potrafi z niewielką pomocą nauczyciela wykonywać instrukcje dotyczące wykonania pracy plastycznej
- dziecko potrafi tworzyć wspólną pracę plastyczną wraz z grupą
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa
Metody pracy:
- czynna: wykonywanie prac plastycznych
- poglądowa: obserwacja
- słowna: instrukcja, pogadanka, wiersz, piosenka
Środki dydaktyczne: ilustracje i plakaty dotyczące łąki wiosną
Materiały i narzędzia: niewielkie owalne kamienie (po jednym dla każdego dziecka), farby, pędzle, gazety, fartuszki, patyczki do szaszłyków, okrągłe waciki, biały, kolorowy papier techniczny, klej w tubce
Bibliografia:
wiersz: www.wesolyprzedszkolak.pl
piosenka: www.gralandia.pl
zagadki: zbiór własny
prace plastyczne: zbiór własny
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie
Wiersz Zbigniewa Baryły
Wiosenna łąka w promieniach słońca
cała zielona jest i kwitnąca.
Pszczoły, motyle nad nią fruwają,
a w trawie świerszcze koncerty grają.
Rosną na łące białe stokrotki,
wierzby nad rzeką pokryły kotki.
Żaby rechoczą, śpiewają ptaki,
do gniazd dla piskląt znoszą robaki.
Żółte kaczeńce na łące kwitną,
niebo ma barwę jasnobłękitną.
Wśród kwiatów pszczoły pilnie pracują,
zbierają nektar, miód produkują.
Słoneczko grzeje, stopniały śniegi,
na noskach dzieci są pierwsze piegi.
Cieszą się dzieci i ziemia cała,
że wiosna do nas już zawitała.
N. rozmawia z dziećmi na temat tego, iż na wiosennej łące wiele się dzieje.
- Jakie kolory pojawiają się na wiosennej łące?
- Jakie zwierzęta na niej przebywają?
Zagadki
Czy zgadniecie, o którym z tych zwierząt jest mowa w zagadkach?
* Co to za panie mają pasiaste ubranie,
od nich słodki miodek na pewno dostaniesz. ( pszczoły )
* Skrzydełka mam jak płatki choć sam nie jestem kwiatem
i nad kwiatami w słońcu wesoło fruwam latem . ( motyl )
* To jest takie dziwne zwierzę , bo ma tylko jedną nogę .
Własny domek ma na grzbiecie, kto to jest , na pewno wiecie ? ( ślimak )
* Chociaż są malutkie, bardzo pracowite.
Spotkasz je na łące, bo są ich tysiące.( mrówki )
* Prawie nic nie widzi i ma długi ryjek.
W czarnym kubraczku pod ziemią się kryje. ( kret )
N. informuje dzieci, że ma dla nich także zagadki o dwóch zwierzętach, o których dziś w szczególności będą rozmawiać.
* Powrócił do nas
z dalekiej strony
ma długie nogi
i dziób czerwony. (bocian)
* Skaczą po łące , pływają w wodzie,
z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie ( żaby )
N. przyczepia do tablicy plakat wiosennej łąki, po prawej przyczepia zdjęcia lub ilustracje bociana w różnych miejscach (na łące, w locie, w gnieździe, karmiącego młode), po lewej przyczepia zdjęcia lub ilustracje żab w różnych miejscach (w wodzie, na łące).
N. rozdaje dzieciom do obejrzenia sylwetki bocianów i żab.
Piosenka
Witaj boćku kle-kle,
Witaj nam bocianie!
Łąka ci szykuje,
Łąka ci szykuje
Żabki na śniadanie x2
Kle-kle boćku, kle-kle
Usiądź na stodole
Chłopcy ci zrobili, chłopcy ci zrobili
Gniazdo w starym kole x2
Kle-kle boćku, kle-kle
Witamy cię radzi
Gdy zza morza wrócisz,
Gdy zza morza wrócisz,
Wiosnę nam sprowadzisz x2
Praca plastyczna
N. przygotowuje wcześniej zieloną łąkę, tzn. obciągnięty zieloną bibułą lub zielonym materiałem duży kawałek styropianu.
Praca plastyczna nr. 1 - żabki.
Na stolikach rozkładamy stare gazety a dzieci zakładają swoje fartuszki. Każde dziecko otrzymuje swój kamień, który maluje wzorując się na zdjęciach i ilustracjach żab, które zobaczył wcześniej i które cały czas może zobaczyć na tablicy, a następnie domalowuje oczy i inne elementy. Łapy i język można dokleić z kolorowego papieru.
Praca plastyczna nr. 2 - bociany
Każde dziecko otrzymuje kawałek czarnego i czerwonego papieru, patyczek do szaszłyka oraz dwa okrągłe, płaskie waciki. Najpierw wszystkie dzieci mocują na patyczkach waciki według wzoru a następnie wykonują według uznania dziób, skrzydło oraz (składające się z czerwonego papieru złożonego na kształt harmonijki) nogi. Na koniec domalowujemy oko.
Obie prace możemy wykonać bezpośrednio po sobie (oczywiście po posprzątaniu stanowiska po wcześniej wykonywanej pracy), lecz preferowane jest rozłożenie ich na cały dzień i przeplecenie piosenką, zabawą ruchową itp.
Zakończenie, likwidacja zajęcia
Nauczyciel wraz z dziećmi sprząta stanowiska pracy. Wykonane bociany wbijamy w przygotowaną wcześniej przez nauczyciela łąkę. Żaby (po wyschnięciu) również układamy na łące.
Przygotowana łąka przysłużyć się może przy poznawaniu i wykonywaniu kolejnych zwierząt żyjących na niej wiosną.