Scenariusz zajęć
Nazwisko i imię prowadzącej: Kinga Baron
Data prowadzenia zajęć: 24.10.2009r.
Grupa wiekowa: 6-latki
Temat kompleksowy: W świecie magicznych figur.
Temat zajęć: W krainie figur geometrycznych.
Cele główne:
- Kształcenie umiejętności rozróżniania i nazywania figur geometrycznych,
- Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowania myślenia i doskonalenia sprawności
umysłowych i manualnych oraz rozwijanie zainteresowań różnymi technikami plastycznymi
w tym techniką orgiami,
Cele operacyjne:
Dziecko wie:
- zna charakterystyczne cechy figury geometrycznej,
- rozpoznaje i nazywa płaskie figury geometryczne,
-umie:
- wskazać figurę na podstawie opisu słownego,
- określić kształt przedmiotu i dobrać do niego odpowiednią figurę,
- postępować zgodnie z instrukcją nauczyciela,
- potrafi:
- słuchać wypowiedzi kolegów i cierpliwie czekać na swoją kolej,
- kreślić w powietrzu kontury figur,
- stworzyć obrazek zgodny z instrukcjami nauczyciela
Metody pracy:
- słowna, czynna oglądowa, aktywizująca (pedagogika zabawy, trening twórczy)
Forma pracy:
-zbiorowa,
-indywidualna
Środki dydaktyczne:
Figury geometryczne, obrazki z przedmiotami, nagrania na płycie CD, emblematy do zabawy ruchowej, przygotowane koła lub kwadraty do pracy plastycznej, klej.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Uwagi |
1. Powitanie w kole.
2. Zagadki o figurach „O jakiej figurze myślę”. Nauczyciel przedstawia zagadki o figurach.
3. „Zaczarowany worek” - nauczyciel przygotowuje worek, który będzie zawierał różne figury.
4. Zagadki obrazkowe:
5. Zabawa ruchowa:
6. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę dzieci na kształt koła oraz opowiada o technice orgiami i pokazuje dzieciom, jakie prace będą za chwile wykonywać
7. Praca indywidualna przy stolikach. Nauczyciel rozdaje dzieciom koła i objaśnia sposób wykonania pracy. Nauczyciel w trakcie pracy odpowiada na pytania dzieci oraz pomaga dzieciom, które mają jakieś problemy.
8. Zrobienie wystawki z prac wykonanych przez dzieci.
|
Dzieci witają się piosenką „ Cześć hej, cześć okey”
Dzieci starają się uważnie wysłuchać treści zagadki, podają jej prawidłową nazwę, wyszukują daną figurę na tablicy i kreślą w powietrzu kontury danej figury.
Każde dziecko musi włożyć rękę do worka i odgadnąć, jaki kształt figury ma w rączce.
Dzieci nazywają przedmioty na obrazkach, określają ich kształt i dopasowują obrazek określonej figury.
Dzieci podzielone są na cztery grupy stosowanie do figury na emblemacie. Obserwują nauczyciela, który w powietrzu rysuje kontury figury, nazywają tę figurę. Dzieci z odpowiednimi emblematami wyruszają na spacer i poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce wracają do swoich domków.
Dzieci uważnie słuchają nauczyciela.
Dzieci uważnie słuchają instrukcji nauczyciela i postępują zgodnie z nimi.
Dzieci biorą udział w wykonywaniu wystawki oraz oglądają swoje prace. |
Zabawę powtarza-
Trening zadaniowy Rozwijanie wyobraźni. |
Uwagi: Układanie orgiami z kół zajmuje dzieciom dość dużo czasu więc możemy następnego dnia zrobić temat: „W kwadratowym mieście” oraz zajęcia, które zostaną podsumowane pracą plastyczną, czyli wykonaniem obrazka z kwadratów, można także podsumować na przykład temat o jesieni pracą plastyczną czyli wykonaniem jeżyka z orgiami.
Literatura: ABC książka pięciolatka - przewodnik metodyczny M. Ćwiek, B. Godzimirska,
„Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk - Kolczyńskiej, „Magiczne kółeczka czyli
orgiami płaskie z koła” D. Dziamska, „Już w szkole, cz.1 papierowe składanki”
D. Dzimska