SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
Anna Zawiasa
Pedagogika wczesnoszkolna
Rok II
Grupa ćwiczeniowa 04
Zajęcia plastyczne są ważnym elementem w edukacji wczesnoszkolnej. Rozwijają wyobraźnię a także twórcze myślenie. Już od najmłodszych lat dziecko wykonuje prace plastyczne. Im jest starsze, tym ważniejsze jest ukierunkowanie ucznia, wskazanie jak powinien je wykonywać. Dzięki pomocy starszych, poznaje nowe techniki i metody pracy.
Obecnie w kształceniu zintegrowanym łączy się kilka obszarów edukacji. Tj. z plastykę można połączyć z muzyką czy nawet edukacją językową. Tak też uczyniłam pisząc scenariusz zajęć dla klasy I szkoły podstawowej. Dzieci wykonują podczas zajęć aktywność z obszaru edukacji językowej a także plastycznej.
Konspekt lekcji plastyki w I klasie Szkoły Podstawowej
Klasa: I
Dzień aktywności: 25 IV 2011r.
Temat Bloku: Zwierzęta domowe
Temat dnia: „Kot i pies. Domowi przyjaciele człowieka. Rzeźbimy”
Cele dydaktyczne oraz wychowawcze :
podejmowanie próby wyróżnienia w bryle postaci zwierząt różniących się kształtem, wielkością i fakturą.
kształtowanie i rozwijanie wyobraźni i pamięci przestrzennej
doskonalenie sprawności manualnej
kształtowanie pozytywnych postaw wobec zwierząt
Środki dydaktyczne: gotowe rzeźby różnych zwierząt domowych, „Baśń o kocie w butach” Ch. Perrioulta (czytanka), plastelina, podkładki, patyczki i inne narzędzia do uzyskiwania faktury.
Formy pracy: indywidualna
Metoda: samodzielnych doświadczeń.
Przebieg zajęć:
Nawiązanie do tematu lekcji poprzez przypomnienie ulubionych zwierzątek
Jakie zwierzątka masz w domu?
Jak się nazywają twoje zwierzątka?
Jakie inne zwierzątka jeszcze znasz?
Omówienie charakterystycznych cech zwierząt
Czym różnią się zwierzęta?
Jak są zbudowane?
Czym pokryte jest ciało zwierząt?
Które zwierzęta są mniejsze, które większe
Jak opiekujecie się zwierzętami?
Czy wiele zwierząt możemy nazwać przyjaciółmi człowieka. Dlaczego?
Nauczyciel czyta baśń.
Analiza baśni
Jak wyglądał kot?
Jak był ubrany?
Czy takie koty znajdziemy w codziennym życiu?
Przejście do właściwych zajęć plastycznych.
Rozmowa na temat czynności modelowania.
Jak nazywa się artysta, która zajmuje się rzeźbieniem?
Oglądanie gotowych rzeźb zwierząt domowych.
Czy podobają się nam postacie zwierząt domowych, czy wszystkie są jednakowej wielkości, takiego samego kształtu?
Wprowadzenie pojęcia rzeźba, rzeźbiarz
co to jest rzeźba?
Jakim narzędziem posługuje się taki artysta?
Kogo nazywamy rzeźbiarzem?
W jakim materiale są wykonywane rzeźby?
Nauczyciel omawia treść zadania do wykonania.
Będziemy modelować ulubione zwierzątka, różniące się wielkością i kształtem. Materiałem będzie plastelina. Za pomocą patyczków możemy uzyskać odpowiednią fakturę. Bierzemy odpowiedni kolor plasteliny, ugniatamy aby była miękka. Formujemy bryłę poprzez dodawanie, zlepianie w całość bądź przez „rozciąganie” z całości poszczególnych elementów. Modelujemy ulubione zwierzątko.
Samodzielna praca uczniów - nauczyciel obserwuje pracę dzieci, służy radą
i pomocą.
Omówienie prac i ocena - zachęcanie uczniów do wypowiadania się na temat prac:
Które zwierzątka zostały najtrafniej przedstawione?
Zakończenie zajęć. Ustawiamy zwierzątka w kąciku plastycznym - grupując w dwa zbiory pieski- kotki. Prace będą ozdabiały salę lekcyjną.