Przedstawiam kilka scenariuszy zajęć plastycznych z wykorzystaniem ciekawych technik, wyzwalających postawy twórcze uczniów. Tematy te można realizować w trakcie programowych zajęć nauczania zintegrowanego, a także na zajęciach pozalekcyjnych.
Scenariusz nr 1
Temat: „Smok wawelski”
Cele:
· Rozwijanie wyobraźni poprzez komponowanie z różnych form postaci smoka i dorysowywanie brakujących elementów
· Uzyskanie kontrastu barw i form, budowanie kompozycji opartej na zasadzie kontrastu
Technika: nakładanie farby przez rozpylanie nad powierzchnią obrazu aerografia
Pomoce:
· Legenda o smoku wawelskim „Opowieści z grodu Kraka”
Materiały:
· Papier z bloku technicznego, spodek, nożyczki, zasuszone liście, tusz kreślarski, małe sitko, szczoteczka do zębów, piórko lub zaostrzony patyk
Formy pracy: indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie treści legendy o smoku wawelskim. Czytanie fragmentów legendy, zwrócenie uwagi na wygląd smoka, różne pod tym względem wyobrażenia - ilustratorów książek oraz uczniów. Pokaz ilustracji.
2. Przedstawienie tematu pracy oraz techniki wykonania.
Należy zasuszone liście ułożyć na kartce tak, by uzyskać sylwetkę smoka. Można wycinać z liści różne kształty, komponować obraz używając liści różnej wielkości oraz kształtu. Pamiętać trzeba o całości kompozycji, elementach tła.
Technika wykonania zadania pokaz nauczyciela- niewielką ilość tuszu wylewa na spodeczek. Nabierając na szczoteczkę pociera nią o dno sitka od wewnątrz, trzyma je w odległości około 10 cm nad ułożoną kompozycją. Tusz rozpryskuje się i drobnymi kropelkami spada na papier. Nauczyciel sugeruje możliwość użycia tuszów w różnych kolorach powstanie wówczas barwna nakrapianka.
3. Indywidualna praca dzieci. Nauczyciel pomaga w rozplanowaniu form na płaszczyźnie kartki, udziela wskazówek technicznych w trakcie realizacji zadania plastycznego.
4. Po wyschnięciu obrazka uczniowie zdejmują szablony. Dorysowują szczegóły zaostrzonym patykiem lub piórkiem.
5. Wspólna analiza i omówienie stopnia realizacji zadania plastycznego. Zwrócenie uwagi na uzyskanie kontrastu barw i form w zależności od stopnia zagęszczenia kropek oraz zróżnicowania postaci i elementów tła. Wyłonienie prac oryginalnie skomponowanych o wyraźnych, zdecydowanych formach, pomysłowo wykorzystanych kształtach liści, zróżnicowanych elementach tła i postaci głównej.
Scenariusz nr 2
Temat: „Zimowe zabawy na śniegu”
Cele:
· Znaczenie waloru w obrazie jasnego i ciemnego
· Doświadczenie uczniów z uzyskiwaniem różnych walorów
· Umiejętność przedstawiania proporcji postaci ludzkich, przestrzeni w obrazie
· Umiejętność łączenia w jednej pracy: kredek, świecy, farb
· Bezpieczna zabawa na śniegu
Technika: rysowanie kredkami świecowymi, pokrywanie świecą niektórych fragmentów kompozycji, malowanie całości farbą akwarelową
Materiały:
Papier z bloku technicznego, kredki świecowe, świeca, farby akwarelowe, gruby pędzel
Formy pracy: indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa z uczniami na temat zabaw na śniegu. Przypomnienie o zachowaniu bezpieczeństwa, szczególnie podczas zjazdu na sankach, nartach, jazdy na łyżwach, rzucaniu śnieżkami.
2. Podanie tematu zajęć. Wyjaśnienie sposobu realizacji. Należy kredkami świecowymi narysować scenę przedstawiającą zabawy na śniegu z uwzględnieniem właściwych proporcji postaci ludzkiej i planów w obrazie. Uczniowie postarają się przedstawić postać w ruchu. Najlepiej jest używać kolorów jasnych Podczas malowania należy mocno naciskać kredką świecową. Niektóre miejsca, które chcemy aby pozostały białe należy pokryć świecą (np.: bałwana, ośnieżone drzewa, elementy krajobrazu, płatki śniegu, itp.). Kolejną czynnością jest zamalowanie farbą akwarelową całego obrazka. Należy użyć grubego, mokrego pędzla i farby akwarelowej.
3. Indywidualna praca uczniów, nauczyciel udziela wskazówek, zezwala na delikatny szkic ołówkiem, wyjaśnia, że miejsca zbyt ciemne można rozjaśniać, lekko rozmywając pędzlem wypłukanym w wodzie. Jeśli kolor będzie za jasny można pomalować fragment kompozycji jeszcze raz. Po wyschnięciu niektóre fragmenty pokryte świecą można wydrapać ostrym narzędziem.
4. Wystawa prac. Omówienie prac pod względem kompozycji, przedstawienia postaci w ruchu, planów w obrazie.
Wyłonienie prac, których autorom udało się uzyskać ciekawe efekty końcowe, kontrast plam białych i kolorowych oraz różne natężenie kolorów czyli walor jasny i ciemny.
Scenariusz nr 3
Temat: „Kosmonauta odkrywający nową planetę”
Cele:
· Poznanie nowej techniki plastycznej: sgraffito
· Przedstawienie kontrastu barw i form
· Ukazanie przestrzeni w obrazie poprzez zwiększanie lub zmniejszanie elementów kompozycji w zależności od położenia
· Rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez przybliżenie uczniom tematyki kosmosu
Technika: wydrapywanka sgraffito
Pomoce:
· Albumy i ilustracje o kosmosie
Materiały:
· Papier z bloku technicznego, farby akwarelowe, świeca, czarny tusz kreślarski, duży miękki pędzel, mydło, narzędzie do zdrapywania
Formy pracy: indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie wiadomości związanych z kosmosem. Oglądanie albumów, ilustracji przedstawiających kosmos: planety, rakiety kosmiczne i kosmonautów. Zwrócenie uwagi na charakterystyczne krajobrazy planet, kolorystykę, snucie przypuszczeń o możliwości życia na innej planecie.
2. Podanie tematu pracy: „Kosmonauta odkrywający nową planetę”. Zwrócenie uwagi na przedstawienie charakterystycznych cech krajobrazu oraz na możliwość przedstawienia tematu zgodnie z własnymi wyobrażeniami.
3. Omówienie techniki wykonania. Zadaniem domowym uczniów było zamalować kartkę jasnymi, barwnymi plamami. Następnie należało całą powierzchnię natrzeć świecą i pomalować czarnym tuszem. Na tak przygotowanym tle uczniowie maja za zadanie wydrapać np. spinką, elementy składające się na kosmiczny krajobraz. W tło należy wkomponować postacie ufoludków, rakiety itp.
4. Praca pod kierunkiem nauczyciela. Nauczyciel zwraca uwagę na wielkość przedstawionych form w zależności od położenia. Przypomina, że praca będzie tym ciekawsza, im bardziej fantastyczny będzie klimat przedstawionej sceny.
5. Czynności porządkowe.
6. Wystawa prac, omówienie kompozycji pod kątem realizacji postawionych celów.
Scenariusz zajęć plastycznych w grupie dzieci 5 - 6 - letnich
Temat: ,,Zimowe obrazki" symetryczne bazgranie mazakami wg metody P.Dennisona
Cel ogólny: Inspirowanie działalności plastycznej różnymi czynnikami muzyką.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-tworzy pod wpływem różnorodnych bodźców - muzyki,
-koordynuje prace obydwu półkul mózgowych,
-gromadzi doświadczenia plastyczne poprzez wykonywanie prac z zastosowaniem różnych technik plastycznych (rysowanie mazakami, drukowanie gabką, malowanie akwarelą z posypywaniem solą, aplikacje z tiulu i gazy).
Metody:
czynne - zadań stawianych dziecku,
słowne - rozmowa, objaśnienia, piosenka
oglądowe - pokaz, prace plastyczne
pedagogika zabawy - KLANZA
kinezjologia edukacyjna P. Dennisona
Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
opaski Śnieżynek w trzech kolorach (białe, niebieskie, srebrne), lalka przebrana za Śnieżynkę, koperta z rebusem, kartki, mazaki, farby akwarelowe, sól, gąbki, farby plakatowe, gaza, tiul, nożyczki, klej, nagrania: ,,Samolot" (KLANZA), ,,Zimowe obrazki" M. Jeżowska, ,,Sanna"; magnetofon, dekoracja przedstawiająca zimną krainę, papierowe kule śniegowe, tort lodowy, emblematy śnieżynek do ewaluacji zajęcia.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie gościa Śnieżynki (przebrana lalka). Zaproszenie do wspólnej zabawy ze Śnieżynką każde dziecko otrzymuje opaskę na głowę z gwiazdką i zamienione zostaje w pomocnika Śnieżynki.
Dzień dobry jestem Śnieżynka. Pochodzę z bardzo dalekiego kraju, gdzie wiecznie jest zimno. W kraju tym mieszka również Święty Mikołaj, który jest znany wszystkim dzieciom. Czy chciałybyście udać się ze mną w podróż do krainy Wiecznego Śniegu ?... Do krainy tej udamy się samolotem.
2.Podróż samolotem do krainy Wiecznego Śniegu w rytm muzyki (Pedagogika zabawy KLANZA).
Uwaga: włączamy silnik, najpierw jedną ręką, potem drugą, zapinamy pasy, wyglądamy przez okienko i startujemy. Uwaga turbulencje! Lecimy bardzo, bardzo nisko. Lądujemy w krainie Wiecznego Śniegu.
Popatrzcie, dzieci, które zamieszkują te tereny, nie wiedzą co można robić ze śniegu. Czy pokażemy im? Lepimy kule ze śniegu, toczymy trzy kule na bałwana, robimy nos, oczy, guziki. A teraz rzucamy śnieżkami, rozsypujemy śnieg w rytm muzyki.
3. Rebus
Dzieci odnajdują ukryty skarb wśród lodowych głazów (wykonane z przezroczystej folii i folii aluminiowej), szkatułka a w niej rebus.
Rozwiążcie rebus. Skreślając co drugą literę od strony lewej otrzymacie rozwiązanie. (odczytuje dziecko zdolne).
Z G I N M A O I W H E R
O M B C R K A N Z D K L I O
(rozwiązanie: ZIMOWE OBRAZKI )
W szkatułce dzieci odnajdują mazaki, kartki i płytę. Śnieżynka objaśnia, że posłużą one do wykonania zimowych obrazków.
4. Symetryczne bazgranie wg metody P. Dennisona
Słuchając utworu M. Jeżowskiej ,,Zimowe obrazki" dzieci rysują oburącz różne wzory (najpierw w powietrzu, potem na kartkach), bałwanka, świerki, gwiazdki.
Po skończeniu dzieci uzupełniają rysunki różnymi technikami:
Zespół I (dzieci z opaskami białymi) 6-latki - drukowanie gąbką
Zespół II (dzieci z opaskami niebieskimi) 5-latki - malowanie akwarelą z posypywaniem solą
Zespół III (dzieci z opaskami srebrnymi) - dz. zdolne - aplikacje z tiulu i gazy.
(n-lka podczas pokazu zwraca uwagę na estetyczne wykonanie prac, bezpieczne posługiwanie się nożyczkami)
5.Zorganizowanie wystawki prac. Ocena.
Śnieżynka i nauczycielka chwalą dzieci za prawidłowo, pomysłowo i estetycznie wykonane prace.
6.Zabawa ruchowa przy znanej piosence ,,Sanna"
Przejście przez lodowy most, przenoszenie lodowych głazów ( papierowe kule).Powrót saneczkami do przedszkola.
Podziękowanie Śnieżynce za wspaniałą wyprawę.
7.Zakończenie. Ćwiczenie relaksujące przy muzyce -Pozycja Dennisona
(Dzieci siadają przed Śnieżynką, która odczarowuje je w dzieci, a następnie znika)
Pozycja siedząca, nogi skrzyżowane w kostkach, kolana lekko ugięte, ręce splecione, oczy zamknięte, język przy podniebieniu.
8.Ewaluacja
Dzieci otrzymują papierowe śnieżynki. Jeśli podobało im się zajęcie rysują śnieżynkom uśmiechnięte minki, jeśli nie - smutne. Następnie umieszczają je na tablicy.
Nagroda dla dzieci - Tort lodowy (wykonany przez panie kucharki).
ZAJĘCIA PLASTYCZNE - INACZEJ ( Scenariusz)
Grupa wiekowa: 6-latki
Temat: Fantazyjne oblicza
Technika: Wycinanie ilustracji z czasopism przedstawiające owoce, kwiaty, warzywa i układanie ich na papierze w kształt twarzy
Forma pracy: zespołowa ( 2-3 osoby)
Metody pracy: oglądowa, problemowa, praktyczna
Środki dydaktyczne: reprodukcja obrazu „Wertumnus” namalowanego przez włoskiego artystę Giuseppe Arcimboldiego dla cesarza Rudolfa Habsburga, plik starych kolorowych czasopism, arkusze papieru, nożyczki , klej, lusterka.
Cele:
POZNAWCZY - zapoznanie z reprodukcją obrazu Giuseppe Arcimboldiego „ Wertumnus”, przypomnienie z jakich części składa się twarz ludzka
KSZTAŁCĄCY - kształcenie umiejętności posługiwania się nożyczkami, rozwijanie wyobrażni, umiejętne dobieranie owoców, kwiatów, warzyw wyciętych z czasopism i zastępowanie nimi części twarzy wymyślonej postaci ( oczu, nosa, uszu, włosów itp. )
WYCHOWAWCZY - umiejętne, ostrożne posługiwanie się nożyczkami, zwrócenie uwagi na wykorzystanie do pracy tylko starych czasopism NIGDY KSIĄŻEK!
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Zabawa inscenizująca do piosenki „ Pokaż proszę”
Pokaż proszę, gdzie masz oczy,
gdzie masz uszy,
a gdzie nos,
gdzie masz rękę,
gdzie masz nogę,
gdzie na głowie rośnie włos…..
Oglądanie swoich odbić w lusterkach
jak wyglądam gdy jestem smutny (a)?
jak wyglądam gdy jestem wesoły (a)?
jak wyglądam gdy jestem zdziwiony (a)? itp.
Czy kiedykolwiek widziałeś twarz zrobioną z roślin? Rozmowa z dziećmi, podczas której zapoznają się z reprodukcją obrazu włoskiego artysty Giuseppe Arcimboldiego „ Wertumnus”
UWAGA! Można zamiast rozmowy przeprowadzić zabawę „Zwiedzamy galerię obrazów”. Wśród oglądanych obrazów znajduje się w/w reprodukcja obrazu Arcimboldiego
krótka informacja dotycząca artysty,
dzieci wymieniają jakimi owocami, warzywami, kwiatami malarz zastąpił oczy, uszy, nos itp.
zwrócenie uwagi na prawdziwość wyglądu namalowanych owoców.
Określanie zadania do wykonania dla dzieci:
wyszukajcie w starych czasopismach owoców, roślin, warzyw i wytnijcie je,
ułóżcie na papierze poszczególne części tak, aby powstał portret z roślin, itp.
przyklejcie wycięte części do papieru
Indywidualna praca przy stolikach. Zwrócenie uwagi na zgodną pracę w zespołach
Analiza i ocena prac:
wybieramy najzabawniejszy portret
organizujemy wystawę prac
SCENARIUSZ ZAJĘCIA PLASTYCZNEGO DLA GRUPY
6 -LATKÓW
TEMAT: Tworzenie za pomocą środków plastycznych ilustracji do wiersza
o wiośnie.
Zamierzone efekty:
Dziecko potrafi dostrzec bogactwo kształtów faktur w przyrodzie.
Wie jak można uzyskiwać różnorodne efekty poprzez zastosowanie różnorodnych materiałów plastycznych.
Zna pojęcie: malarstwo i potrafi je określić na podstawie przeżyć z wycieczek oraz obserwacji dzieł malarskich.
Technika:
Malowanie plasteliną, collage, frottage.
Środki dydaktyczne: plastelina, kartka, ścinki materiałów tekstylnych, papier kolorowy, farby, klej, nożyczki, wiersze o wiośnie, reprodukcja „Kaczeńców” W. Śliwińskiego.
PRZEBIEG
Recytacja nauczycielki wiersza o wiośnie Cz. Janczarskiego „Marcowe słoneczko” (zmieniłam trochę treść i wstawiłam słowo „kwietniowe”).
Jakie dziś jest niebo?
Błękitne...
Różowe...
Kto je namaluje?
Słoneczko kwietniowe.
Kapie
Z sopli woda
I śnieg znika z łąki.
Słońce
Dzisiaj robi
Wiosenne porządki.
Drugi wierszyk polecany do wykorzystania to „Pierwiosnek” Wandy Grodzieńskiej
Czy to już wiosna? Powiedzcie - prosi.
Żabki kochane, powiedzcie mi.
Czy to już wiosna chodzi po ziemi?
Tak! Tak! - klekocze bocian donośnie.
Rozchyl już płatki! Pokłoń się wiośnie!
Oraz trzeci wierszyk do ewentualnego wykorzystania „Wiosna w górach” Haliny Szayerowej
W górach
O świcie...
Czasem w nocy mroku
Zakwita
Pierwszy krokus.
Za nim - drugi...
Dziesiąty...
pierwszemu rówieśny.
Jeszcze niewyspane,
Zbudzone przedwcześnie,
Śnią...
Ze snem złączone
Tylko nitką wątła,
Niewidoczne w mgieł oparach,
Co wiszą nad łąką!...
Ale kiedy słońce
Ranne mgły osuszy,
Zazłoci się dolina
Od krokusów.
Ten wierszyk trzeba szczegółowo wyjaśnić, ponieważ zawiera bardzo wiele trudnych wyrażeń. Ale przy bardzo zdolnych 6-latkach nie jest on taki straszny.
Omówienie charakterystycznych zmian zachodzących w przyrodzie (oglądanie ilustracji przedstawiających wiosnę. Można wykorzystać „Misia” czy „Domowe przedszkole” lub albumy i reprodukcje).
Dzieci potrafią zwracać uwagę na kolorystykę ilustracji: zielona trawa, biały pierwiosnek, jasnoniebieskie niebo, brązowe pączki na drzewach, jasnoróżowe stokrotki, żółte mlecze...
Pokaz reprodukcji „Kaczeńce” Wł. Śliwińskiego.
Dzieci potrafią rozpoznać kształty i barwy występujące w reprodukcji
Znają pojęcie malarstwo
Potrafią zachwycać się dziełami artystów i wyrażać swoje odczucia
Wykonywanie prac plastycznych różnymi technikami, podział na grupy: malowanie plasteliną, collage z kolorowego papieru, frottage.
Dzieci potrafią samodzielnie zadecydować, która technika im odpowiada
Znają zasady technik
Pracują samodzielnie i praca ta daje im przyjemność
5.Omówienie prac.
6.Wystawa dla rodziców.
Scenariusz zajęć plastycznych "Kolorowe motyle". Dzieci 4-letnie
Temat: „Kolorowe motyle”- utrwalenie wiadomości o mieszkańcach łąki. Opowiadanie W.Badalskiej „Cztery motylki”. Praca plastyczna „Kolorowe motyle”.
CEL OGÓLNY: Rozwijanie wyobraźni plastycznej, inwencji twórczej. Rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem przyrody, jego pięknem.
CELE OPERACYJNE:
- śpiewa i ilustruje ruchem tekst piosenki w zabawie integracyjnej
-kojarzy opis słowny zagadki z elementem ilustracji łąki
-potrafi uważnie wysłuchać treści utworu literackiego
-zna treść opowiadania
-potrafi ozdobić szablon motyla elem.z papieru i cekinami wg. wskazanego wzoru
-łączy ze sobą 2 elementy z papieru (rolka +szablon)
-dba o estetykę pracy plastycznej
-potrafi utrzymać piórko w locie poprzez prawidłowy oddech
-reaguje na pauzę w muzyce -bezruch- w czasie zabawy ruchowej
METODY:
-podająca: rozmowa, polecenie, objasnienie,prezentacja,polecenie
-waloryzująca: ekspresja ruchowa, plastyczna, muzyczna
-operacyjna: praktyczne działanie,zagadki
FORMA:
-indywidualna
-zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Opowiadanie, nagranie muzyczne, piórka, szablon motyla, elem z papieru-koła, cekiny, klej, ilustracje
PRZEBIEG:
1.Zabawa integracyjna „Krasnoludek” z podkładem muzycznym.Dzieci poruszają się w kole, śpiewają piosenkę i ilustrują ruchem jej treść.
2.Zagadki słowne o mieszkańcach łąki.
Biedronka -lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce kropka przy kropce
Moty - wszędzie piękne , kolorowe.Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko
Ślimak - wolno, wolniutko chodzi po świecie i własny domek nosi na grzbiecie
Kwiaty - kolorowe, pachnące rosną na zielonej łące
Pszczoły - ledwie błyśnie słonce złote, słychać brzęk wesoły. To dla dzieci robią miodek pracowite…
3.Opowiadanie W.Badalskiej „Cztery motylki”
-rozmowa n/t treści utworu literackiego
4.Zabawa ruchowa „Motyle” z elem.oddechowym i podkładem muzycznym. Każde dziecko otrzymuje naturalne ptasie piórko i dmucha, tak aby utrzymywało sie w powietrzu.Dmucha w piórko w trakcie muzyki, kiedy następuje pauza w muzyce-stoi w bezruchu.
5.Praca plastyczna "Kolorowe motyle"-naklejanie. Łączenie za pomocą kleju rolki papieru z szablonem skrzydeł. Naklejanie papierowych kółek (różna wielkość) i cekinów na powierzchnię "skrzydeł" motyla.
-prezentacja modelu pracy plastycznej
-omówienie sposobu wykonania
-wykonanie pracy plastycznej
6.Omówienie walorów estetycznych prac dzieci.
Scenariusz zajęć „Jesienne pejzaże przyszła do nas jesień”
Temat zajęć: „Jesienne pejzaże przyszła do nas jesień” zajęcia plastyczne przy muzyce (elementy arteterapii)
Cele ogólne:
kształtowanie poczucia estetyki
rozwijanie wrażliwości dziecka na muzykę i dzieło plastyczne
kształtowanie poczucia rytmu w utworze muzycznym
rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych
rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
odpoczynek, relaks
Cele szczegółowe:
Dziecko:
czuje się bezpiecznie
jest otwarte na propozycje zabaw proponowane przez nauczyciela
potrafi wczuć się w wyznaczoną rolę
wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo
Metody:
Metoda aktywizująca - zajęcia plastyczne przy współudziale elementów arteterapii
Formy:
Praca indywidualna i grupowa
Miejsce realizacji:
Przedszkolna sala dydaktyczna
Czas trwania:
Około 30 min
Pomoce dydaktyczne:
Kartki w formacie A3 lub większe, pojemniki z farbą, balony, gazety do zabezpieczenia stolików, odtwarzacz CD, utwór Antoniego Vivaldiego „Cztery pory roku - jesień”, szablony symboli z mapy pogody - słońce, chmura, burza, deszcz...
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć - nauczyciel wprowadza dzieci w tematykę dzisiejszych zajęć, rozmawia z dziećmi o tym co widzą za oknem, jak postrzegają jesienne obrazy, czy ich zdaniem jesień jest ciekawą porą roku, czy lubią jesień, ...itp.
Jesienne pejzaże - praca plastyczna przy muzyce.
Na arkuszu A3 tworzymy pejzaż jesienny, malujemy go jednak nie pędzlem lecz lekko napompowanym balonikiem moczonym w miseczkach z „delikatnie” rozwodnioną farbą plakatową lub temperową. Namoczony balonik przykładamy (jakby pieczętujemy nim kartkę) do kartki i ponownie zamaczamy balon. W ten sposób rozmyte wzory tworzą przepiękne jesienne pejzaże. W czasie naszej pracy plastycznej towarzyszy nam muzyka Antoniego Vivaldiego "Cztery pory roku - jesień”.
Galeria przedszkolaka - z gotowych prac tworzymy przedszkolną galerię, sami oglądamy wszystkie nasze dzieła
Przedszkolni krytycy sztuki - pogadanka - podsumowanie zajęć rozmowa o naszych jesiennych pracach, które podobają się najbardziej i dlaczego, czy podobała się dzieciom towarzysząca im w czasie zajęć muzyka, czy dzieci zauważyły wokoło jesień, itp. Na zakończenie nauczyciel prosi , by z rozłożonych na dywanie symboli - zapożyczonych z mapy pogody dzieci wybrały jeden, który przedstawia to jak się teraz czują... Dzieci wybierają spośród słoneczek, chmur, deszczu, burzy...
Scenariusz zajęć „Leśna rodzina jeż i wiewiórka”
Temat zajęć: „Leśna rodzina jeż i wiewiórka” zajęcia plastyczne, wydrapywanie form, kształtów w podłożu, zabawy dydaktyczne.
Cele ogólne:
kształtowanie dokładności i cierpliwości w wykonywaniu zadań
rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych
rozwijanie motoryki dziecka poprzez uczestnictwo w wymagających precyzji pracach plastycznych oraz grach i zabawach ruchowych,
rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
odpoczynek, relaks
Cele szczegółowe:
Dziecko:
cechuje dokładność w wykonywaniu powierzonych zdań
potrafi skoncentrować swoją uwagę na wykonywanym zadaniu
jest otwarte na propozycje zabaw proponowane przez nauczyciela
potrafi wczuć się w wyznaczoną rolę
potrafi wyrażać swoją opinię na określony temat
jest otwarte na dialog, rozmowę
wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo
Metody:
Metoda aktywizująca zajęcia plastyczne „ryt” oraz zabawy i gry dydaktyczne
Metoda podająca - pogadanka
Formy:
Praca indywidualna i grupowa
Miejsce realizacji:
Przedszkolna sala dydaktyczna
Czas trwania:
Około 30 min
Pomoce dydaktyczne:
Gotowe formy do wydrapywania, wykałaczki, kolczaste przedmioty i rośliny - grzebień, szczotka, róża, kaktus , gra „pamięć”,
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć - nauczyciel wprowadza dzieci w tematykę dzisiejszych zajęć, nawiązuje do mieszkańców lasu (może posłużyć się planszami z rysunkami zwierząt leśnych), pyta dzieci o to, jakie zwierzęta zamieszkują las, jak owe zwierzęta wyglądają, które z nich są ulubionymi zwierzętami przedszkolaków...
Leśna rodzina - praca plastyczna - wydrapywanie postaci zwierząt przy wykorzystaniu wykałaczki z wcześniej przygotowanego podkładu (kartka zamalowana kredką świecową i farbą plakatową).
OPIS TECHNIKI:
Brystol grubo (mocny nacisk kredki na podłoże) zamalowujemy kredką świecową (w dowolnie wybranych kolorach), tak by nie pozostawić wolnego miejsca. Następnie zamalowujemy pokolorowaną kartkę ciemną (czarną, granatową) farbą plakatową lub temperową. Trzeba dosyć gęsto rozrobionej farby użyć, by chciała pokryć „wosk” kredki świecowej. Odczekujemy kilka chwil, by kartka lekko przeschnęła (gdy odcień farby zmatowieje) - w tym czasie planujemy jaki wzór wyrysujemy na naszej pracy.
Po przeschnięciu wykałaczką „rysujemy” wybrany wzór.
Wzór ma taki kolor, jaki kolor kredki świecowej wybraliśmy
Leśna galeria - pogadanka, z powstałych prac tworzymy naszą własną galerię, omawiamy nasze prace oraz zastanawiamy się nad tym dlaczego akurat „to zwierze” wydrapałem...
Kolczaste przedmioty - zabawa dydaktyczna „Kolczaste przedmioty”; zapoznanie dzieci z różnymi przedmiotami przypominającymi kolce jeża oraz ich zastosowaniem w życiu codziennym: szczoteczka do mycia zębów, do mycia rąk, do czyszczenia butów, ubrań; poznanie rośliny - kaktusa oraz owoców kasztana w skorupce;
Leśne zapamiętywanie - dzieci grają w grę dydaktyczną Pamięć - opierającą się na zasadach znanej gry „Memory”. Zakryte kartoniki przedstawiające kolczaste przedmioty należy odnajdywać parami, odkrywając wcześniej wybrane przez siebie pola i zgadując, gdzie można by odnaleźć brakujący szablon.
Podsumowanie zajęć - rozmowa z dziećmi na temat związany z zabawą, jakie odczucia dzieci mają tuż po niej, czy zabawa się im podobała, czy też nie, dzieci wyrażają swoje zdanie na temat dzisiejszych zajęć...
Scenariusz zajęć „Kolorowe warzywa i owoce”
Temat zajęć: „Kolorowe warzywa i owoce” zajęcia plastyczne połączone z ćwiczeniami artykulacyjnymi
Cele ogólne:
usprawnianie narządów mowy, aktywizowanie mowy
kształtowanie motoryki dziecięcej (dużej i małej)
kształtowanie poczucia estetyki
rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych
rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
Cele szczegółowe:
Dziecko:
usprawnia swoją mowę i wzbogaca swój „język”(poprawnie wykonuje wdech i wydech, rozpoznaje, nazywa i naśladuje usłyszane dźwięki, podejmuje próby poprawnej wypowiedzi wskazanych głosek i zgłosek, wypowiada się na podstawie „wykonanej pracy”)
doskonali swoją sprawność fizyczną podczas ćwiczeń ruchowych oraz swoją sprawność manualną palców i nadgarstka podczas wykonywania pracy plastycznej
potrafi odzwierciedlić wygląd poznanych warzyw w postaci „figur z masy solnej”
wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo
Metody:
Metoda aktywizująca: zajęcia plastyczno - rzeźbiarskie
Metoda czynna - słowna - ćwiczenia artykulacyjne
Formy:
Praca grupowa i indywidualna
Miejsce realizacji:
Przedszkolna sala dydaktyczna
Czas trwania:
Około 30 min
Pomoce dydaktyczne: taśma magnetofonowa z nagraniami odgłosów z ogrodu i łąki, źdźbła trawki wykonane z kawałeczków papieru, gazeta do obłożenia stolików, produkty do wykonania masy solnej(mąka, sól, woda), farby, kubeczki na wodę, pędzelki
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć - nauczyciel wita dzieci i wprowadza dzieci w dzisiejszą tematykę zajęć. Dziś przedszkolaki oczami swojej wyobraźni przeniosą się do ogrodów i sadów, by zobaczyć co możemy w nich odnaleźć. Przedszkolaki znają już tematykę związaną z ogrodem dlatego bez problemu są w stanie wymienić znane im warzywa i owoce.
Jesienny wietrzyk w ogrodzie - ćwiczenie rozwijające pojemność płuc przez umiejętność głębokiego i równomiernego wdechu i wydechu.
Dzieci trzymają w ręku trawkę (kawałek papieru bądź bibuły) - wąchając trawkę wdychają powietrze nosem i równomiernie wypuszczają ustami. Dmuchanie w trawkę podczas wypuszczania powietrza ustami, następuje z różną siłą (mocno - słabo).
Czy jesień już nadeszła? - ćwiczenie mięsni narządów mowy przez powtarzanie zgłosek i głosek, rozpoznawanie i naśladowanie odgłosów. Dzieci leżą na brzuszku przykładają jedno uszko do podłoża i nasłuchują odgłosów jesieni ( wykorzystanie taśmy magnetofonowej), dzieci rozpoznawane dźwięki powtarzają i próbują nazywać: - bzzzz - pszczoły kryjące się przed deszczem w swych ulach
- kle, kle, kle - bociany powolutku opuszczają nas i wylatują do ciepłych krajów
- kum, kum, rech, rech - żaby w stawie również kumkają rzadziej
- cyk, cyk - świerszcz w trawie też rozpoznał już nadchodzącą jesień itp.
Przedszkolna „fabryka” warzyw - zajęcia plastyczno - rzeźbiarskie, z wyrobionej masy solnej dzieci tworzą kosze pełne swoich ulubionych warzyw i owoców, następnie warzywa zostają pomalowane farbami na właściwe im kolory.
OPIS TECHNIKI:
Na około 20 przedszkolaków:
2 kg mąki, 1 kilogram soli, woda - dodajemy stopniowo, by uzyskać konsystencję ciasta piernikowego (by masa nie była zbyt rzadka lub zbyt sucha).
Każdy przedszkolak wyrabia z masy owoc/warzywo, następnie zostawia go do wysuszenia, gdy owoc/warzywo wyschnie malujemy je farbami plakatowymi na wybrany kolor.
DOBRA RADA: gdy do masy solnej dodamy odrobinę kleju do tapet (w proszku) przy wysychaniu masa nie będzie pękać. Przyspieszyć suszenie możemy podsuszając owoce suszarką do włosów. Gdy mamy możliwość zapieczenia ciasta w piekarniku - nasze figurki nabiorą trwałości jak podobnej do figurek gipsowych.
Podsumowanie zajęć - omówienie oraz prezentacja naszych prac - tworzymy nasz własny przedszkolny, warzywno - owocowy ogród, uporządkowanie naszych miejsc pracy.
Temat: : „Spotkanie muzyki z plastyką” E. Grieg „W grocie króla gór”
Cel główny: Malowanie ilustracji do utworu instrumentalnego, inspirowanie nastrojem i charakterem muzyki.
Cele operacyjne
Dziecko:
- wyraża swoje odczucia i wzruszenia: słowem, gestem i pracą plastyczną
- odzwierciedla nastrój utworu muzycznego w pracy plastycznej
- tworzy formy ruchowe odpowiednie do rodzaju muzyki: rytmu, tempa, dynamiki
- chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami, doskonali wrażliwość słuchową
- czerpie przyjemność w czasie kontaktu z dźwiękiem i kolorem
- rozwija własną inwencję twórczą w zakresie działań muzycznych i plastycznych
- przezwycięża nieśmiałość, rozwija pewność siebie i odwagę
Metody:
- działalność plastyczna
- pedagogika zabawy
- zadań stawianych do wykonania
- samodzielnych doświadczeń
- słowna
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, kolorowe kartki, ściereczki, pędzle, farby, woda, ilustracje tematyczne, tamburyn, piłka
Przebieg zajęć
Zabawa integracyjna - powitanie się różnymi częściami ciała. Dzieci przy akompaniamencie wesołej muzyki witają się w sposób określony przez nauczyciela: uścisk, podania dłoni, kolankami, łokciami itp.
Zabawa przy piosence Wiewióreczka mała- utrwalenie kroków tanecznych polki, krakowiaka, kujawiaka, walca. Dzieci śpiewając piosenkę ilustrują jej treść ruchem, podskakują, tańczą w parach.
Rozmowa kierowana oparta na ilustracjach tematycznych na temat nastrojów, różnych sposobów na nudę. Dzieci podają najciekawsze zajęcia (działania), podczas których mają wesoły nastrój i nie nudzą się. Umieszczenie ilustracji na tablicy tematycznej.
Opowieść nauczyciela O niegodziwym królu inspirowana utworem E. Griega W grocie króla gór. Dzieci uważnie słuchają opowieści i wyobrażają siebie scenę ucieczki królewicza z zaczarowanego zamku.
Zabawa Ucieczka z zamku - improwizacja ruchowa przy utworze muzycznym. Dzieci reagują ruchem na zmianę rytmu, tempa i dynamiki.
Zabawa uspakajająca przy piosence Kolorowe listki , dzieci naśladują poruszające się na wietrze listeczki zgodnie z treścią piosenki - reagowanie na nastrój muzyki.
Omówienie sposobów poruszani się dzieci podczas zabawy ruchowej, zwrócenie uwagi na zmieniającą się dynamikę i tempo, utrwalenie pojęć: wolno - szybko, cicho-głośno, coraz głośniej.
Zabawa z piłką Sposoby na nudę. Nauczyciel turla piłkę do danego dziecka, które podaje swój pomysł i sposób na nudę.
Zabawa Cornevalito „Malowanie”- Klanza. Dzieci wysuwając dłonie rytmicznie wypowiadają nazwy kolorów, wyklaskują rytm a następnie poruszając rękoma wykonują rysunek w powietrzu wg własnego pomysłu.
Wykonanie pracy plastycznej Wielka ucieczka. Dzieci malują farbami plakatowymi scenę ucieczki królewicza z zamku, słuchając jednocześnie muzyki E. Griega.
Zorganizowanie wystawy prac.
Scenariusz zajęć z dominacją twórczości plastycznej dzieci.
Grupa dzieci 4-letnich.
Podstawa programowa: Przyswojenie nazw niektórych ptaków zimujących w naszym kraju i uświadomienie o konieczności ich dokarmiania.
Temat: List od pani Zimy.
Cele operacyjne:
-dziecko potrafi rozpoznać i nazwać niektóre ptaki zimujące w Polsce: wróbel ,gil, sikorka
-dziecko rozumie potrzebę dokarmiania ptaków w okresie zimy
-dziecko zaznajomiło się z techniką rysowania białą kredką pastelową lub świecą i
zamalowanie tego farbą
-dziecko zna możliwości uzyskiwania różnych efektów plastycznych w zależności od
sposobu wykorzystani kredki pastelowej lub świecy w połączeniu z farbą
-dziecko potrafi przedstawić obserwacje najbliższego otoczenia w formie plastycznej
-dziecko potrafi wykonać pracę plastyczną na określony temat
-dziecko potrafi podjąć decyzję, czym chce tworzyć swoją pracę plastyczną
Metody:
-słowna: rozmowy, list-opowiadanie,
-czynna :zadań stawianych dzieciom, samodzielnych doświadczeń, swobodna ekspresja
-oglądowa: pokaz, obserwacja
Przebieg zajęcia:
1.Nauczycielka mówi dzieciom, że dostała list od pani Zimy, która ma problem i
chciałaby aby grupa jej w tym pomogła, ale zanim Zimie pomogą
nauczycielka czyta list.
2.Słuchanie przez dzieci listu od pani Zimy.
3.Zabawa ruchowa Klanza; „ptaszki”
4.Czytanie dalszej części listu i rozmowa z dziećmi na temat konieczności dokarmiania
ptaków zimą, przyswojenie nazw i wyglądu niektórych ptaków: wróbel, gil, sikorka,
5.Pokazanie dzieciom dużego „czarodziejskiego” brystolu ,,na którym jest ukryty
obrazek i wytłumaczenie co należy zrobić, aby można było ujrzeć obrazek od pani
Zimy, oraz pokazanie dzieciom szablonów ptaków i zaproponowanie im, aby każdy
wykonał ptaszka o którym była mowa w liście dowolną techniką: rozcieranie
plasteliny na szablonie w odpowiednich kolorach, wyklejanie kuleczkami z bibuły,
naklejanie piórek, wykonywanie wydzierani, itp.
6.Ubieranie fartuszków, branie pędzla i zamalowywanie „czarodziejskiego” obrazka
niebieską farbą.
7.Ozdabianie szablonu ptaka przez dzieci z możliwością swobody wyboru danej
techniki ,np. tak aby mogły później nazwać danego ptaka, po kolorze upierzenia
brzuszka np. gil-czerwony brzuszek, wróbelek - brązowy, sikorka-żółty.
8.Sprzątanie po skończonej pracy.