Scenariusz zajęć prowadzonych w Przedszkolu nr 12 w Bielsku-Białej
Prowadząca: Justyna Momot
Data prowadzonych zajęć: 19.11.2010
Grupa wiekowa: 5- latki
Temat kompleksowy: „ Dbamy o zdrowie w czasie jesiennej szarugi.”
Temat zajęć: „ Plakat- Jak dbać o zdrowie w czasie jesieni?- praca w grupach.” Zajęcie plastyczne - technika naklejania.
Cel główny:
Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności
wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;
Cele szczegółowe:
-Dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;[5.1]
-Wie, że nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych
(np. środków czystości);[6.4]
- Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do
tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;[4.2]
- Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;
grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;[1.1]
- Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;[1.2]
- Uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi
o ważnych sprawach;[3.3]
- Rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych
pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na niebezpieczeństwo
wynikające z pogody, np. nie stoi pod drzewem w czasie burzy, nie zdejmuje czapki
w mroźną pogodę;[11.1]
- Wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów
(np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”) i odczuwa radość
z wykonanej pracy;[10.1]
- Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i
zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;[14.2]
- Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.[2.5]
Metody: słowna, podająca, czynna, aktywizująca, ekspresyjna, waloryzująca, oglądowa, percepcyjna;
Formy : praca z cała grupą, praca w grupach;
Środki dydaktyczne: piłka, 4 arkusze szarego papieru A3, napisy do czytania globalnego, wycięte z gazet ilustracje, klej, odtwarzać płyt CD, płyta z piosenką lub podkładem muzycznym do piosenki „Pogoda”, wiersz pt.: „ Szedł listopad” K. Różeckiej
Przebieg zajęcia:
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Uwagi, organizacja |
1.Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy, zasiada z nimi w kręgu na dywanie. 2. Wprowadzenie- N. odczytuje wiersz K. Różeckiej pt. „ Szedł listopad”. 3. Po doczytaniu wiersza pyta dzieci o jakiej porze roku jest mowa? Po jakiej porze roku następuje jesień i jaka jest po jesieni? Z czym kojarzy się wam jesień? Jak się wtedy należy ubierać? 4. Zabawa integracyjna „Pada deszczyk” do muzyki Klanzy. N. wstaje i prosi dzieci o to samo. Prezentuje dzieciom ruchy jakie należy wykonać do słów piosenki i prosi o powtórzenie. Następnie włącza odtwarzać CD z piosenką „Pada deszczyk” i wspólnie z dziećmi śpiewa i pokazuje ruchy. 5. Zabawa z piłką- n. zasiada z dziećmi na dywanie tłumaczy zasady zabawy i rzuca piłkę do wybranego dziecka pytając: Jestem zdrowy, bo…? dziecko musi dokończyć zdanie. 6. Zajęcie plastyczne- Plakat- zaprasza dzieci do wcześniej przygotowanych stoliczków, krótko rozmawia z dziećmi na temat formy jaką jest plakat, tłumaczy szczegółowo zasady zabawy, demonstruje na przykładzie jak należy przykleić obrazek, upewnia się czy dzieci zrozumiały zasady zabawy- w razie pytań i wątpliwości tłumaczy je dzieciom jeszcze raz. Następnie dzieli dzieci na 4 grupy, powtarza co należy przyklejać na plakaty i zachęca je do działania. 7. Obserwuje samodzielną pracę dzieci, w razie problemów lub pytań dzieci podchodzi i pomaga. 8. Po zakończeniu pracy dzieci zaprasza dzieci do kręgu na dywan. Bierze po jednym plakacie prezentuje go wszystkim dzieciom i wspólnie z dziećmi omawia co na nim się znajduje, o czym plakat mówi i dlaczego dzieci umieściły na nim takie obrazki a nie inne. Gratuluje dzieciom pięknych prac, chwali je za dobrze wykonaną pracę. 9. Dziękuje dzieciom za wspólną zabawę, pyta dzieci czy podobała im się ta zabawa?? 10. Prosi o pomoc w sprzątaniu i zaprasza dzieci do łazienki w celu umycia rąk po wykonanej pracy. |
1. Dzieci zasiadają z nauczycielem w kręgu na dywanie . 2. Uważnie słuchają
3. Odpowiadają na pytanie: Jesień „Burza mózgów”- wymyślają, zgłaszają się i podają swoje odpowiedzi, wyrażają swoje zdanie. 4. Wstają, uważnie słuchają tego co mówi nauczyciel i obserwują jego ruchy, następnie próbują powtarzać słowa piosenki i ruchy za nauczycielem.
5. Dzieci łapią piłkę, „burza mózgów”- odpowiadają na pytanie jednym słowem, zdaniem, rzucają piłkę do kolejnego wybranego dziecka. 6. Zasiadają przy stoliczkach, uważnie słuchają, zapoznają z akcesoriami na stoliczkach, jeśli mają jakieś pytania lub wątpliwości pytają o nie nauczyciela lub proszą o pomoc w wykonaniu niektórych czynności.
7.Przystępują do zajęcia. Samodzielnie pracują w grupach ustalonych przez n., dokonują wyboru obrazków, dopasowują i przyklejają je na plakaty. 8. Zasiadają z nauczycielem na w kręgu na dywanie. Uważnie słuchają i obserwują wyniki swojej pracy. Opowiadają co stworzyły, co wybrały i dlaczego. Omawiają z nauczycielem zasady dbania o zdrowie w czasie jesieni-„ burza mózgów” . 9. Dzieci dziękują, odpowiadają, 10. Pomagają nauczycielowi sprzątać. Następnie razem z nauczycielem udają się do łazienki i myją rączki.
|
1. Przywitanie z dziećmi. Krąg daje poczucie bezpieczeństwa.
2. Działanie na wyobraźnię poprzez bodźce wzrokowo- słuchowe. 3. Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność wypowiedzi oraz wymowę;
4.Zabawa ruchowa(czas. Około 5minut). Dzieci Poruszają się i wykonują ruchy w rytm piosenki- „symulują deszcz”- powtarzając za nauczycielem. Dzieci, które znają tekst piosenki śpiewają. Koordynacja wzrokowo- słuchowo- ruchowa. 5.Koordynacja wzrokowo- słuchowo- ruchowa, pobudzenie wyobraźni połączone z refleksem i szybkim udzieleniem odpowiedzi.
6. Nauczyciel nie pokazuje dzieciom gotowej pracy, by nie sugerować im jak powinna wyglądać, demonstruje tylko sposób w jaki należy naklejać obrazki. Daje dzieciom swobodę w tworzeniu i możliwość wyrażenia siebie poprzez sztukę. Tytuły 4 plakatów-Jedzenie/Lekarstwa/Rytm dnia/Sport. 7. Dzieci współpracują ze sobą w grupach, porozumiewają się ze sobą, wspólnie dokonują wyborów.
8. Koordynacja wzrokowo- słuchowa.
Dzieci mają poczucie sprawstwa, odczuwają radość z wykonanej pracy. Rozmowa z dziećmi, wspólne wyciągnięcie wniosków i utrwalenie zasad dbania o zdrowie w czasie jesieni.
10. Dzieci pamiętają o sprzątaniu po sobie oraz o higienie osobistej. Przypomnienie zasad higieny.
|