SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
Nazwisko prowadzącego: Elżbieta Brońka,
Data prowadzonych zajęć: 22.05.2011 r.
Grupa wiekowa: 6 - latki
Temat kompleksowy: Nasza mama kochana
Temat zajęć: Malujemy portret mamy - w oparciu o wiersz Bartosza Kromera
pt. „Mama”.
Cel główny: Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności do rodziny.
Cele szczegółowe: Dziecko:
słucha np. wiersza i rozmawia o nim (14.5)
mówi płynnie, niezbyt głośno (3.2)
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych (9.2)
odczuwa radość z wykonanej pracy (10.1)
Metody:
słowne: czytanie wiersza i rozmowa na jego temat, rozmowa nt. swojej własnej mamy;
oglądowe: oglądanie prezentacji techniki wykonania pracy;
czynne: malowanie portretu mamy, zabawa ruchowa
Formy: zajęcia z całą grupą
Środki dydaktyczne: wiersz Bartosza Kromera Pt. „Mama”; blok techniczny lub
rysunkowy, farby plakatowe lub akwarelowe, pasta
do zębów, pędzel, kubek z wodą, paleta do mieszania farby z pastą
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Uwagi |
1. N-l zaprasza dzieci na dywan
2. N-l czyta wiersz „Mama” (wiersz w załączniku)
Słuchajcie uważnie
3. Rozmowa na temat treści wiersza
4. N-l prezentuje dzieciom sposób mieszania farby z pastą do zębów
-Zanim przejdziemy do stolików zabawimy się. |
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przodem do tablicy.
Dzieci słuchają wiersza
Pytania do dzieci: - Proszę , kto powie o kim jest wiersz który przeczytałam? - Jaka jest mama - co na ten temat mówi nam wiersz? - A czym zajmuje się Twoja mama (n-l wskazuje dowolne dziecko i zachęca pozostałe do wypowiedzi) - Zauważyłam w tych wypowiedziach, że Wasze mamusie są różne , czym innym się zajmują, co innego lubią i oczywiście inaczej wyglądają. Dlatego chciałabym, aby dziś każde dziecko namalowało swoją mamusię - portret mamy
Dzieci patrzą i uważnie słuchają
Dzieci wstają |
Siad turecki
Zwrócenie uwagi na podnoszenie rąk do odpowiedzi oraz na płynne wypowiedzi
|
Cd.
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Uwagi |
5. Zabawa ruchowa „Kwiatki na łące”
N-l tłumaczy zasady zabawy i pyta czy wszystkie dzieci zrozumiały
Hasło „słońce swieci”
Hasło „pada deszcz”
6. Praca przy stolikach
7. Rozmowa nt. prac N-l zaprasza dzieci z pracami do koła na dywan i chwali za wykonane prace oraz włożony wysiłek, podkreślając, że prace wszystkich dzieci są piękne, wykonane z serca, bo przecież malowali swoją mamusię N-l zaprasza chętne dziecko do opisu swojej mamy z rysunku
8. Zakończenie, prace porządkowe, mycie rąk. N-l dziękuje dzieciom za udział w zajęciach N-l w tym czasie może ponownie przeczytać dzieciom wiersz.
|
Dzieci stają w rozsypce, twarzą do n-la. Zamienione w kwiatki o poranku, przykucają skulone.
Dzieci powoli prostują się, wyciągając ręce w górę, co oznacza rozwijanie płatków
Dzieci wolno wracają do pozycji w przysiadzie co oznacza zwinięcie płatków.
Dzieci siadają przy stolikach i malują portret mamy
Dzieci siedzą w kole z pracą położoną przed sobą.
Chętne dzieci opowiadają o swojej mamusi na rysunku
Dyżurni porządkują stoliki. |
Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo
Powtórka 2-3 x
Zwrócenie uwagi na możliwość mieszania kolorów.
Prace zostaną powieszone na gazetce.
|