KONSPEKT ZAJĘĆ
CZĘŚĆ STATYCZNA
Prowadząca: Anna Jażdżewska
Klasa: I
Czas trwania: 45 minut
Temat dnia: Martwa natura – malowanie farbami.
Cele:
Dydaktyczne – dziecko:
- ogląda i wypowiada się na temat treści obrazów, kolorystyki;
- jest pozytywnie nastawione do odbioru sztuki;
- zna pojęcie terminu „martwa natura”;
- potrafi namalować ułożoną kompozycję;
Wychowawcze – dziecko:
- współdziała w grupie;
- dba o estetykę pracy oraz otoczenia;
- samodzielnie ocenia swoją pracę;
- potrafi dostosować się do poleceń nauczyciela.
Metody: słowne (instrukcja, pogadanka), czynnościowe (zadań stawianych dziecku do wykonania, ćwiczeń utrwalających).
Formy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: palety, pędzle, farby, kubki z wodą, zdjęcia obrazów, kartki, wazon, jabłko, serweta, konewka,
CZĘŚĆ DYNAMICZNA:
Część wstępna:
Powitanie dzieci, zachęcenie ich do wcielenia się w zawód malarza – modelowanie głosem w celu wzbudzenia zainteresowania dzieci.
Oglądanie przedmiotów znajdujących się w pracowni malarza, nazywanie ich i wyjaśnienie do czego służą: sztaluga, pędzle różnej grubości, płótno, paleta, farby plakatowe, farby olejne, akwarele, pastele, rama.
Część główna:
Oglądanie zdjęć obrazów znajdujących się w klasie.
- wyjaśnienie terminu martwa natura, portret, autoportret, pejzaż
Wspólne przygotowanie stanowisk pracy- ustawienie ławek i stołów w kierunku gdzie ma znajdować się kompozycja – wyjaśnienie na czym będzie polegała nasza praca – praca malarzy.
na stole znajduje się: serweta, wazon, jabłko i konewka.
zwrócenie uwagi dzieciom co zaczną malować najpierw a co w drugiej kolejności i dlaczego.
Praca indywidualna – malowanie farbami ułożonej kompozycji.
- zwrócenie uwagi na estetykę pracy, właściwy dobór barw, wypełnienie całej powierzchni kartki.
Część końcowa:
Uporządkowanie stanowisk pracy, wieszanie prac w klasie.
Samoocena uczniów dotycząca namalowanego dzieła.
Anna Jażdżewska
KPSW studia podyplomowe
Plastyka, muzyka, wiedza o kulturze, organizacja zajęć artystycznych.