Scenariusz zajęć/lekcji
Data: 30.10.2009r.
Prowadzący: Banach Patrycja, Czarnik Marta
Grupa: 6-latki
Dominujące obszary edukacyjne:
-wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne
Główne treści programowe:
-poznawanie różnych technik plastycznych
-wydzieranie z papieru kolorowego
Temat: „Zdrojek”- wydzieranka z papieru.
Cele ogólne:
-rozwijanie wyobraźni dzieci
-rozwijanie sprawności manualnych
-uświadamianie dzieciom konieczności oszczędzania wody
-wdrażanie zasad wspólnej zabawy w grupie
-rozwijanie analizy i syntezy słuchowej
-poszerzanie wiadomości na temat zastosowania wody w życiu codziennym
-wdrażanie do uważnego słuchania i wykonywania poleceń
-wdrażanie do zachowania porządku w miejscu pracy
Cele operacyjne:
-dziecko potrafi swobodnie wypowiedzieć się na dany temat
-dziecko zna i przestrzega zasady zabawy grupie
-dziecko zna podstawowe informacje o wodzie
-dziecko kojarzy odgłosy z wykonywaną czynnością
-dziecko uważnie słucha i wykonuje polecenia prowadzącej
-dziecko zna sposób wykonania pracy
-dziecko potrafi zachować porządek w miejscu pracy
-dziecko potrafi wyobrazić sobie dalszy los kropli wody
-dziecko zna sposoby oszczędzania wody
Metody:
-słowna
-czynna
-oglądowa
Formy:
-praca z całą grupą
-indywidualna praca przy stoliku
Przebieg zajęć:
L.P. |
Sytuacje edukacyjne- czynności nauczyciela |
Kierunki |
Środki |
||
1. |
Przywitanie się dzieci z każdą częścią ciała. Dzieci stoją w kole i kolejno witają się z każdą częścią swojego ciała. Prowadząca wymienia części: „Dzień dobry rączko, dzień dobry główko…” |
Społeczno-językowa |
|
||
2. |
Wysłuchanie treści zagadek dotyczących wody. Prowadząca czyta treść zagadek dzieciom. |
Językowa-poznawcza |
Zagadki. (załącznik nr.1) |
||
3. |
Kształtowanie wyobraźni dzieci poprzez opowiadanie „Jestem małą kropelką” Dzieci kładą się na plecach, na dywanie, zamykają oczy i słuchają treści opowiadania czytanego przez prowadzącą. |
Słuchowo-językowa |
Tekst opowiadania. Płyta CD z odgłosem strumyka. (załącznik nr.2) |
||
4. |
Pogadanka na temat tego co się stanie z kroplą wody. Prowadząca pyta dzieci co według nich stanie się z kroplą wody, czy pamiętają w co może przemienić się woda? Czy wiedzą skąd bierze się woda w naszych domach? Do czego służy woda? (ukierunkowanie na wodę z kranu) |
Językowa-poznawcza |
|
||
5. |
Zabawa ruchowa „Ruch twórczy” Dzieci pokazują czynności, przy których wykonywaniu potrzebna jest woda np.: mycie rąk, zębów, podlewanie kwiatów (prowadząca precyzuje, którą czynność wykonują dzieci). |
Społeczno-ruchowa |
|
||
6. |
Zabawa „Wodny odgłos” Prowadząca prezentuje dzieciom odgłosy wody (leje wodę konewką, wyciska gąbkę przez palce, przelewa wodę z jednego kubka do drugiego, porusza wodą ręką). Dzieci uważnie przyglądają się i przysłuchują danym odgłosom. Następnie prowadząca zakrywa dane elementy i wykonuje jeszcze raz czynności. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie co to za czynność. |
Dźwiękowo-poznawcza |
Konewka, miska, gąbka, 2 kubki. |
||
7. |
Pogadanka o oszczędzaniu wody. Prowadząca pyta dzieci w jaki sposób możemy oszczędzać wodę, o czym musimy pamiętać po umyciu rąk? Co by było gdyby na świecie zabrakło wody? |
Językowo-poznawcza |
|
||
8. |
Zabawa ruchowa „Złap kroplę” Prowadząca wybiera jedno dziecko, które jest „pompą wody i wciąga krople”. Dziecko biega po klasie i stara się dotknąć jak najwięcej dzieci-„kropelek wody”. Dziecko dotknięte chwyta za rękę „pompę” i biega z nią. Następne dziecko dołącza do ostatnio złapanej kropli- tworzy się wąż i biegają razem. Zabawa trwa do ostatniego dziecka. |
Społeczno-ruchowa |
|
||
9. |
Wyjaśnienie techniki. Prowadząca wyjaśnia, że ich zadaniem jest wydzieranie z kartek kolorowego papieru postaci wodnej „Zdrojka”. Wyjaśnia sposób rozrywania małych kartek papieru, potrzebnych do wykonania postaci, wyjaśnia w jaki sposób przyklejać papier do kartki. Dzieci wykonują pracę zaproponowaną techniką. Dzieci, które skończą wcześniej pracę plastyczną bawią się dowolnie na dywanie. |
Artystyczna |
Papier kolorowy, kartka papieru, klej. |
||
10. |
Ocena prac. Prowadząca zaprasza dzieci na dywan wraz z swoimi pracami. Prowadząca prosi dzieci aby opowiedziały coś o „Zdrojku” swojego kolegi siedzącego obok(jakiego jest koloru, czy się podoba) |
Społeczna |
|
||
11. |
Podziękowanie dzieciom za wspólną pracę. Rozdanie nagród-plakietek „Zdrojków” |
|
Plakietki |
||
12. |
Zakończenie zajęć. |
|
|
Ocena za przeprowadzenie zajęć:……………………………………………………………………………………….
Ocena za scenariusz zajęć:………………………………………………………………………………………………….Załącznik nr 1.
„Zwykle się rozlewa, leje,
czasem jak kamień twardnieje.
Bez niej trawy usychają,
a zwierzęta umierają.” (woda)
„Służy do picia, służy do mycia,
bez niej na ziemi nie byłoby życia.” (woda)
„Co to za woda, twarda jak kamień?
Można na łyżwach ślizgać się na niej.” (lód)
„Jakie to są płatki:
nie gubią ich kwiatki,
nie owsiane,
nie mydlane,
dla nart dobre i dla sanek.” (płatki śniegu)
Załącznik nr.2
„ Jesteś małą, przezroczystą kropelką, która spadła z deszczem na ziemię. Leżysz teraz na zimnej, czarnej ziemi. Widzisz, jak obok ciebie spadają inne krople deszczu, odbijają się o ziemię i opadają. Jest was coraz więcej. Czujesz, jak dotykają cię ze wszystkich stron inne krople. Łączysz się z nimi i rozciągasz się w kałużę, początkowo małą, potem coraz większą… Ale co to? Twoje koleżanki zaczynają wsiąkać w ziemię. Odrywają się od ciebie i powoli znikają. Zostajesz sama.
Zaczynasz czuć ciepło. Słońce swoimi promykami ogrzewa cię - stajesz się coraz mniejsza, lżejsza. Ja ginę! -krzyczysz…
Nie, nie giniesz. Unosisz się do góry. Jesteś parą…
W górze kręcisz się , kłębisz . Stajesz się małym, białym obłoczkiem, który popychany wiatrem zwiedza przestworza. Płyniesz po niebie delikatnie, wolno. Patrzysz na świat z góry - fruwasz…
Nagle coś się dzieje. Wiatr popycha cię coraz mocniej i mocniej. Duże niebieskie chmury pochłaniają ciebie w całości. Czujesz ogromny chłód i ciężar. Lecisz w dół. Opadasz z ogromną prędkością. Nie jesteś w stanie zapanować nad sobą. Wyprzedzają cię spadające krople deszczu. Ty też jesteś jedną z nich…
Ojej! Uderzyłaś z wielką siłą i rozprysłaś się na ziemi. Ale nie możesz odpocząć. Z ogromną prędkością turlasz się po ziemi w dół - spadasz z góry. Gonią cię inne krople wody…
Plusk! Leżysz bezsilna. Nie możesz uwierzyć, że ten koszmar już się skończył. Czujesz ulgę. Pływasz po tafli błękitnej wody jeziora. Woda unosi cię i goi twoje rany. Jest przyjemnie, spokojnie. Słyszysz tylko szum fal powstających na jeziorze pod wpływem delikatnego wiatru. Upajasz się tym spokojem…
Marzysz o tym, by znów fruwać po niebie, unosić się w górę i w górę…
Tymczasem marzenia stają się realne. Znowu jesteś wysoko. Lekko i swobodnie wirujesz w przestworzach. Widzisz małe obłoczki i duże chmury. Jesteś jedną z nich.
Po chwili czujesz ogromny, przeraźliwy chłód, jakiego nigdy dotąd nie doznałaś. Odrywasz się od chmury i lecisz znowu w dół. Ale powoli, powoli, powoli…
Jesteś przepięknym płatkiem śniegu - jedynym w swoim rodzaju. Opadasz delikatnie na ziemie. Leżysz wśród innych płatków. Błyszczysz się w promieniach słońca.
Jest ci przyjemnie.
Och! Co się dzieje? Topniejesz. Kurczysz się, malejesz - znów jesteś kroplą wody!
Co teraz ze mną będzie? -myślisz. Co się teraz stanie?”