Scenariusz zajęć plastycznych przeprowadzonych
w grupie pięciolatków
Prowadzący: Barbara Klenka
Data zajęć: 27.11.2010 r.
Blok tematyczny: „Idą Święta”
Czas trwania zajęć: 30 min
Temat zajęć (wpis do dziennika): „Mikołaju Święty przynieś nam prezenty” – zajęcia plastyczne, wyklejanie obrazka Mikołaja plasteliną.
Cel ogólny:
Wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez sztuki plastyczne.
Zapoznanie dzieci z nową techniką plastyczną – wyklejanie z plasteliny.
Cele szczegółowe (operacyjne)-
uczeń:
Rozwija twórcze myślenie i działanie poprzez wypowiadanie się.
Rozwija pomysłowość i wyobraźnię podczas wykonywania pracy
Wypowiada się w wybranych technikach plastycznych na płaszczyźnie, posługuje się takimi środkami wyrazu plastycznego jak : kształt, barwa, faktura w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych
przestrzega reguł (stara się współpracować)
sprząta po sobie
utrzymuje porządek w swoim otoczeniu
Metody:
Metoda słowna – rozmowa z dziećmi
Metoda aktywizująca (czynna) – zajęcie plastyczne
Metoda oglądowa – oglądanie gotowych prac
Formy pracy:
Praca indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
Kartki z bloku A4 z gotowym obrazkiem Świętego Mikołaja
Plastelina
Wata
Płyta CD ze świątecznymi piosenkami
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Formy organizacyjne, metody, rodzaj edukacji |
Spostrzeżenia, uwagi |
---|---|---|---|
1. Zaproszenie dzieci na dywan. B. Z nieba na ziemie pada, rośnie pierzynka biała. W mieście kłopot nie lada, na wsi radość niemała C. Ktoś tu pisał na śniegu, zostawił dziwne znaki- jakieś strzałki, kreseczki. Zgadnijcie, kto to taki? D. Mam igieł sto tysięcy, może nawet więcej. Gdy mnie stroić maja w pokoju ustawiają E. Teraz ręce a w nich miotła, tu oczy, nos usta, tam guziki, kapelusz na głowie. No i jest co? Kto powie? 2. Wprowadzenie dzieci do tematu. Nauczycielka pyta: 3. Słuchanie opowiadania o Święty Mikołaju. 4. Rozmowa na temat opowiadania. Nauczycielka zadaje pytania związane z tekstem, np.: *kiedy obchodzimy dzień Świętego Mikołaja? * Jak wygląda Święty Mikołaj? *Jak nazywa się znany renifer Mikołaja i co ma charakterystycznego? *Komu Mikołaj daje prezenty? *Co i dlaczego w niektórych krajach dzieci zostawiają dla Mikołaja? 5. Zaproszeni dzieci do stolików. Zapoznanie z techniką wyklejania plasteliną. Wytłumaczenie dzieciom co będą teraz robiły. 6. Nauczyciel nadzoruje pracę dzieci. 7. Po zakończeniu pracy. 8. Rozmowa o pracach,
9. Zakończenie zajęcia zaproszeniem dzieci do zabawy ruchowej. Dzieci dobierają sie parami. Jedno ma zawiązane oczy chustka, drugie ustawia sie z dzwonkiem po drugiej stronie sali. Dziecko z zawiązanymi oczami ma trafić do osoby z dzwoneczkiem. 10. Podziękowanie dzieciom za grzeczną i wspaniałą zabawy. |
Dzieci siadają w kole na dywanie i odpowiadają na zagadki:
Dzieci opowiadają, z czym kojarzy się im Święty Mikołaj: staruszek, prezenty, broda, worek itp. Dzieci w skupieniu słuchają opowiadania o Świętym Mikołaju.
Dzieci siadają przy stolikach i słuchają nauczyciela. Dzieci wykonują swoją pracę. Sprzątanie miejsca pracy. Umycie rąk. Dzieci wybierają pracę, która najbardziej im się podoba. Dzieci bawią się zachowując zasady bezpieczeństwa. |
Metoda słowna, Metoda słowna: działanie na wyobraźnię poprzez bodźce słuchowe. Metoda słowna: działanie na wyobraźnię poprzez bodźce słuchowe. Metoda aktywizująca: „burza mózgów” wypowiedzi spontaniczne, Metoda aktywizująca. Metoda słuchowa. Metoda oglądowa. Zabawa ruchowa, koordynacja ruchowo-słuchowa. |
Dzieci uważnie słuchają. Na stolikach muszą być przygotowane środki dydaktyczne. Płyta CD. Informacja o zasadach bezpiecznej zabawy. Zakończenie zabawy. |