Scenariusz zajęć
Temat: Wielkanocne tradycje
Cele ogólne
- Poznanie informacji na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi
- Poznanie nowej techniki plastycznej
- Doskonalenie umiejętności pracy wybraną techniką plastyczną
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania myśli na dany temat
- Doskonalenie umiejętności spostrzegania wybranych elementów
Cele operacyjne
Dziecko:
- Potrafi powiedzieć ilu było bohaterów bajki
- Wymienia znaczenie 3 z 4 poznanych symboli Świąt Wielkanocnych
- Porządkuje koszyczki wielkanocne wg. Wielkości
- Odszuka i skompletuje wielkanocny koszyczek
Formy organizacyjne
- indywidualna
- z całą grupą
Metody pracy:
- czynne: zadań stawianych do wykonania
- oglądowe: obserwacji i pokazu
- słowne: opowiadanie, rozmowa
Środki dydaktyczne:
- kredki, plastelina, koszyczki wielkanocne wycięte z papieru różnej wielkości, „Bajeczka wielkanocna” Agnieszki Galickiej, karty pracy, gotowane w cebuli jajka, wykałaczki, sylwetka wielkiego koszyka, duże wycięte w kartonie kształty pisanek, gałązki z baziami, wazon, farby, pędzle, pojemniki na wodę, papier kolorowy, klej, koszyczki dla każdego dziecka wraz z wszystkimi charakterystycznymi komponentami
Przebieg:
Sprawdzenie listy obecności przez nauczyciela: Każde dziecko siada obok gałązki z baziami. Kiedy nauczyciel wyczytuje imię dziecka to podnosi swoją gałązkę i wkłada ją do wazonu stojącego obok nauczyciela. Po skończonym wyczytywaniu listy nauczyciel głośno liczy gałązki w wazonie.
Pojawienie się gościa pod postacią słoneczka, który opowie dzieciom bajkę związaną z tym jaką prace wykonywał czyli słuchanie bajki pt: „Bajeczka Wielkanocna” A. Galickiej.
Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.
- Jeszcze chwilkę - mruczały wierzbowe Kotki - daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać?
A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:
- Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.
Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka - puk-puk i przygrzewało mocno.
- Stuk-stuk - zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki, żółty Kurczaczek.
Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.
- Najwyższy czas - powiedziało - to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.
Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.
- Już czas, Wielkanoc za pasem - odpowiedziało Słońce - a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.
- Kogo? Kogo? - dopytywał się Zajączek, kicając po łące.
- Kogo? Kogo? - popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.
- Kogo? Kogo? - szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki.
A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.
- Wstawaj śpioszku - mówiło - baś, baś, już czas, baś, baś.
A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka : dzeń-dzeń, dzeń-dzeń.
Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe.
- Co to? Co to? - pytał Zajączek.
- Dlaczego tak dzwoni? - piszczał Kurczaczek.
I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.
- To już święta, święta, święta - szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:
W Wielkanocny poranek
Dzwoni dzwonkiem Baranek,
A Kurczątko z Zającem
Podskakują na łące.
Wielkanocne Kotki,
Robiąc miny słodkie,
Już wyjrzały z pączka,
Siedzą na gałązkach.
Kiedy będzie Wielkanoc
Wierzbę pytają
- zabawa ruchowa: gość specjalny powtarza wierszyk i pokazuje jak zachowują się jego przyjaciele, dzieci są proszone o pokazywanie razem z nim
- rozmowa specjalnego gościa z dziećmi na temat tego co robiło słonko? Ilu było bohaterów opowiadania? Dlaczego nasz gość budził bazie, kurczaczka, zajączka i baranka? Do jakich Świąt przygotowywały się zwierzątka? Prośba słoneczka aby dzieci pomogły zapełnić wielki koszyk pisankami, żeby mógł nimi obdarować swoich przyjaciół. Następnie nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat ich doświadczeń związanych z Wielkanocnymi tradycjami i symbolami
- Baranek - zwycięstwo Chrystusa, który jak ofiarny baranek oddał swoje życie za ludzi, by następnie zmartwychwstać
· Jajka - symbol życia
· Szynka - symbol zdrowia,
· Chleb - symbol dobrobytu i szczęścia, symbol Ciała Chrystusa.
· Sól - odstraszenie od zła,
· Słodycze.
Praca indywidualna
- malowanka symbol - dzieci używając farb i pędzli lub papieru kolorowego i kleju wypełniają obrazki z symbolami Świąt Wielkanocych
- koszyczki - z otrzymanych wyciętych koszyczków dzieci układają od największego do najmniejszego
- pisanki malowanki - każde dziecko otrzymuje kartę z pisankę. Za pomocą kredek lub plasteliny mają ozdobić jajka, a następnie podpisać i przykleić do sylwetki koszyka wiszącego w Sali
- przygotowanie wielkanocnych koszyczków - w różnych widocznych miejscach sali stoją rozstawione wcześniej przez nauczyciela tradycyjne produkty, które znajdują się w koszyczkach wielkanocnych. Dzieci proszone są o odnalezienie tych produktów i włożenie ich do swoich koszyczków.
- każde dziecko otrzymuje gotowane w cebuli jajko w skorupce - dzieci obieraj jajka i obserwują jakie wzory wymalowały się dzięki barwieniu w cebuli na białku jajka.
Podsumowanie
Gość specjalny Słoneczko zaprasza dzieci do wspólnego sprzątania po wykonanych pracach. Następnie dziękuję za zgromadzenie pisanek w wielkim koszyku i obiecuje je rozdać swoim przyjaciołom, baziom, kurczaczkowi, barankowi i zajączkowi. Na koniec dzieci dzielą się jajeczkiem ze swoim specjalnym gościem.