SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
W GRUPIE DZIECI SZEŚCIOLETNICH
Opracowała :
Dorota Piasna
TEMAT: „ZIEMIA NASZA PLANETA”.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie właściwych nawyków, dotyczących ochrony środowiska naturalnego.
Zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające środowisku.
Rozwijanie właściwego stosunku do świata przyrody.
Poznanie możliwości walki z zanieczyszczeniem środowiska.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Kształtowanie postawy obrońcy środowiska naturalnego.
Zainteresowanie dzieci przyrodą .
Rozumienie znaczenia czystej wody.
Rozwijanie postaw proekologicznych.
Rozwijanie aktywności twórczej.
Rozwijanie umiejętności wycinania i wydzierania.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
wie jak należy zachować się w lesie
wie, w jaki sposób należy dbać o przyrodę
wie, o zanieczyszczeniu środowiska naturalnego
potrafi zaplanować ciekawy plakat o czystości ziemi
potrafi wykonać prace plastyczną eksponującą czystość ziemi
potrafi zastosować różne materiały do pracy plastycznej
potrafi wycinać i komponować pracę z wydzieranek
METODY: Słowna, oglądowa, praktyczna
FORMY:
Grupowa
Zbiorowa
Indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Inscenizacja „chrońmy przyrodę” oraz rekwizyty do inscenizacji.
Piosenka „Wołanie o pomoc”.
Słoiki z wodą, ziemią, piaskiem i żwirem.
Kolorowe papiery
Blok techniczny
Nożyce
Brystol
Klej
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Wystawienie inscenizacji pt. „Chrońmy przyrodę”.
Zabawa ruchowa „Ziemia, woda, powietrze ”.
Słuchanie piosenki pt. „Wołanie o pomoc” .
Zabawa badawcza „Czy można oczyścić wodę?”
Praca plastyczna „Nasza czysta Polska”.
TOK LEKCJI:
Inscenizacja chrońmy przyrodę:
Krasnoludek Torfik - Krasnoludek Torfik głęboko się kłania
Dzisiaj szereg rzeczy mam do przekazania
Za chwilę opowiem, co się stało w lesie
Bardzo jestem ciekaw co na to powiecie
Na scenę wchodzą: sarenka, zajączek i jeleń. Krasnoludek siada na pieńku i rozpoczyna swoją opowieść.
Jak każdego ranka na leśnej polanie
Odbyło się nasze poranne spotkanie
Śpiewały ptaszki, słonko nam grzało,
Miło, wesoło się rozmawiało
Wtem niespodzianie
Zając przybiegł mały
Tak do nas przemówił,
Drżąc ze strachu cały
Na scenie pojawia się zajączek
Zajączek - W naszej leśnej rzeczce mieszka stwór straszliwy.
Zanieczyścił wodę zjadł wszystkie ryby
Sarenka - Prędzej przyjaciele, co teraz zrobimy
Czystą wodę przecież zawsze mieć musimy.
Wszyscy przechodzą do wodopoju, w tym czasie krasnoludek zwraca się do publiczności
Krasnoludek Torfik - Już do wodopoju wszyscy szybko kroczą
Patrzą - z przerażenia i nie wierzą oczom...
A na środku ścieżki leży wielka beka
Ciecz czarna i gęsta ciągle z niej wycieka
Sarenka - Brak nam czystej wody co teraz zrobimy?
Żyć bez niej nie mogą zwierzęta, rośliny.
Jeleń - To nie żadne stwory. To sprawka człowieka.
Nie wiadomo, co nas jeszcze tutaj czeka.
Sroka - Właśnie wam przynoszę nowin strasznych wiele.
Proszę, posłuchajcie drodzy przyjaciele.
Pofrunęłam dzisiaj, jak każdego ranka
Do wsi by odwiedzić mojego bratanka.
Tam też podsłuchałam, jak ludzie planują
Że niebawem w lesie drzewa wykarczują.
Dlatego czym prędzej radzę stąd uciekać,
Bo trudno nam zmienić złe plany człowieka.
Na scenę wchodzi wiewiórka i gil
Wiewiórka - Teraz wam opowiem, co wczoraj widziałam.
Byłam tak zdziwiona, że aż oniemiałam.
W dziupli na drzewie siedzę wieczorem,
Spoglądam sobie na las, drogę, pole
Nagle coś stuka, warczy i świeci.
Patrzę - to auta, a na nich śmieci
Puszki, butelki, pełno plastiku;
Szkło i staroci różnych bez liku.
Nie tracąc nawet króciutkiej chwili
Wszystko pod lasem nam rozrzucili
Gil - Dzisiaj od rana wietrzyk powiewa,
Rozrzuca śmieci pomiędzy drzewa
Słonko przygrzało, więc wszystkie muchy
Już odpadami pasą swe brzuchy.
Wiewiórka - Woń nieprzyjemna wszędzie panuje,
Świeże powietrze szybko zatruje
Wiewiórka i gil - A takich beczek pełno pod lasem,
Nie dotykajcie ich mili czasem
W nich ciecz trująca, gdy się rozlewa,
Wkoło wypala lasy i drzewa
Krasnoludek Torfik - Jak mamy chronić nasz dom kochany?
Wszak sami brudów nie pokonamy
Wszyscy razem - Tutaj mieszkają nasze rodziny,
Tutaj spędzamy czas mroźnej zimy
Gdzie teraz wszyscy się podziejemy?
Opuszczać tego lasu nie chcemy!
Krasnoludek Torfik - Mieszkam w tym lesie już wieki całe,
Zawsze się czułem tutaj wspaniale
Wszyscy razem - Dlatego proszę was przyjaciele -
Szanujmy lasy, przyrodę, zieleń!
Gil podnosi planszę z rozłożystym starym drzewem.
Gil - W parkach i lasach dbajcie o drzewa.
Wycinać przecież ich wcale nie trzeba
Niech ptaszki sobie na niech mieszkają
Pomiędzy liśćmi cienia szukają.
Wiedząc jak bardzo bezpiecznie na drzewie,
Uwiją gniazda, przyfruną do ciebie
A może przyfruną także do ciebie?
Z wdzięcznością umilą twój czas pięknym śpiewem
Wiewiórka podnosi planszę z koszem na śmieci.
Wiewiórka - Papierków, butelek nie zostawiajcie.
Zawsze za sobą śmieci sprzątajcie
Sarenka podnosi planszę z zanieczyszczoną wodą
Sarenka - O czystą wodę dbajcie w jeziorach,
Cała zwierzyna chórem wciąż woła.
Gil, wiewiórka, sarenka - Ludzie nie wolno niszczyć przyrody!
Dbajcie o czystość ziemi i wody!
Krasnoludek Torfik - Może nam właśnie dziś pomożecie
Pomyślcie - ile zwierząt na świecie,
Takiej pomocy potrzebujemy
Od was jej właśnie oczekujemy
Wszyscy razem - Zwierzęta giną, tez z waszej winy,
W ich to imieniu o pomoc prosimy.
Na środek wychodzą dzieci. Jedno trzyma globus, inne planszę ze słońcem.
Razem - Pamiętajmy!
Dziecko I - Nie zaśmiecaj środowiska!
Dziecko II - Nie zanieczyszczaj wód!
Dziecko III - Zachowaj cisze w lasach!
Dziecko I - Nie niszcz drzew i krzewów!
Dziecko II - Szanuj zieleń!
Dziecko II - Kochajmy ptaki i zwierzęta!
Rozmowa na temat inscenizacji. Wrażenia, spostrzeżenia i wnioski wypływające z inscenizacji dotyczące ochrony przyrody.
zabawa ruchowa „Ziemia ,woda, woda, powietrze”.
Dzieci stoją w rozsypce twarzami do nauczyciela.
Na hasło : Ziemia - dotykają dłońmi podłogi, przykucając jednocześnie.
Na hasło: Woda - chwytają się dłońmi za kolana.
Na hasło: Powietrze - wskazują przestrzeń nad głową.
Nauczyciel podaje hasła w różnej kolejności. To dziecko, które się pomyli odchodzi od zabawy.
Słuchanie piosenki „Wołanie o pomoc”.
I. Ryby, raki, skorupiaki, gady, płazy, różne ssaki
Razem chórem dziś wołają o środowisko ludzie niech dbają.
Ref: Precz brudna wodo, precz odpady śmieci
Dbaj o przyrodę krzyczą wszystkie dzieci.
Nasza planeta najpiękniejsza w świecie
O tym wciąż wszyscy pamiętają przecież.
II. Woda, ziemia i powietrze, tkwi w nich życie ciągle jeszcze.
Razem chórem dziś wołają o środowisko ludzie niech dbają.
Ref: Precz brudna wodo, precz odpady śmieci
Dbaj o przyrodę krzyczą wszystkie dzieci.
Nasza planeta najpiękniejsza w świecie
O tym wciąż wszyscy pamiętają przecież.
III. Czas już wreszcie się naradzić i działaniom złym zaradzić.
Razem chórem dziś wołamy o środowisko wszyscy zadbamy.
Improwizacja ruchowa tekstu według własnej interpretacji.
Zabawa badawcza w grupach „Czy można oczyścić wodę”?
Oglądanie ilustracji w książce etapów prowadzenia doświadczenia
Przygotowanie słoików z wodą, do których wsypujemy: ziemię, piasek, żwirek.
Porównanie w wyglądu wody w słoikach; oglądanie kropli wody pod mikroskopem
Filtrowanie wody przy użyciu filtra z waty.
Oglądanie przefiltrowanej wody pod mikroskopem.
Zwrócenie uwagi na zanieczyszczenia znajdujące się na wacie.
Wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonych obserwacji
Praca plastyczna.
Przygotowano materiały potrzebne do wykonania pracy: kleje , nożyce. Kolorowy papier, blok techniczny, kolorowy brystol.
Pracę plastyczną rozpoczęto rozmową na temat: Jak moim zdaniem powinna wyglądać czysta ziemia? W jaki sposób można ją przedstawić?
W trakcie rozważań nad sposobem przedstawienia czystej ziemi wysunięto pomysły - zielonej, kwiecistej łąki, dzieci zasugerowały, aby ująć w pracy plastycznej Ekoludka czuwającego nad ochroną przyrody. W rezultacie wywnioskowano, że najlepiej zrobić plakat. Nauczyciel podsunął pomysł, aby plakat ten zawierał jeszcze element” naszej ziemi”, którą zobrazowano jako kontury Polski. Polska miała przedstawiać zieloną kwiecistą łąkę, a obok niej stoi ogromny Ekoludek uzupełniony wydzieranką z zielonego papieru z bukietem jasnych kwiatów. Po zaprojektowaniu pracy przystąpiono do organizacji zajęć. Klasę podzielono na grupy. Jedna grupa wycinała kwiatki - dzieci samodzielnie projektowały szablony, obrysowywały je, dobierały kolory i wycinały. Druga grupa projektowała i wycinała listki, a trzecia grupa wydzierała i oklejała szablon Ekoludka. Po zakończeniu pracy plakat podpisano „Czysta ziemia” uzupełniając kontury również wydzieranką z jasnego papieru.
Zorganizowana działalność plastyczna dała dzieciom wiele radości. Dzieci z wielkim zapałem projektowały i wykonywały wcześniej zaplanowane czynności. Starały się estetycznie i dokładnie wykonać swoje zadanie. Zgodnie współdziałały w grupach, wymieniały swoje pomysły, akceptowały i oceniały pomysły innych. Pomagały sobie wzajemnie, radziły się, co do sposobów wykonania niektórych czynności. Po zakończeniu pracy ich aktywność i wkład przyniósł ogromną satysfakcję ponieważ plakat bardzo im się podobał.