SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 22.09.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Nadeszła jesień.
Temat dnia: Odwiedziny Pani Jesieni.
Cele operacyjne: dziecko:
- rozpoznaje i nazywa przedstawioną porę roku - jesień,
- zna charakterystyczne symbole jesieni,
- odgaduje zagadkę dotyczącą omawianej pory roku,
- śpiewa jesienną piosenkę,
- nazywa skarby jesieni: orzech, szyszka, kasztan, żołądź,
- klasyfikuje skarby jesienie wg określonej zasady,
- potrafi ułożyć proste rytmy poprzez odtworzenie wzoru,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- wykonuje masażyk relaksacyjny na plecach innego dziecka,
- koloruje ilustrację jesiennego żołędzia z zastosowaniem odpowiednich barw.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, taniec, śpiew, aktywność ruchowa, aktywność plastyczna.
- oparte na aktywności nauczyciela: odczytanie zagadki, listu oraz wierszowanego masażyku „Jesień”, śpiew, taniec, instruktaż, pogadanka, zadawanie pytań, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: piosenki: Kasztany (Klanza), Jesień, Pani Jesień, Kasztanki, Wiewióreczka, ilustracja Pani Jesieni, list od Pani Jesieni, kosz pełen orzechów, kasztanów, szyszek oraz żołędzi, ilustracja pory roku - jesień, obrazki z emblematami różnych pór roku, wierszowany masażyk „Jesień” (M. Bogdanowicz, Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki), karty pracy - ćwiczenia plastyczne nr 3 (Przedszkole czterolatka).
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Kasztany” (Klanza)
Wieje, wieje, wieje wiatr - energiczne ruchy rękoma w prawo i lewo
I spadają liście z drzew - młynek
Kasztan tu, kasztan tam - wskazywanie dłońmi
Raz, dwa, trzy, cztery - klaskanie
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć - portret Pani Jesieni
Prezentacja ilustracji „Pani Jesień” wraz z zagadką:
Co to za pani w złocie, czerwieni
Sady maluje, lasy przemieni?
Omówienie wyglądu Pani Jesieni, wysłuchanie piosenki „Pani Jesień”.
3. Odczytanie listu od Pani Jesieni
Prezentacja kosza z darami jesieni oraz odczytanie listu:
Kochane przedszkolaki!
Już od kilku dni bacznie was obserwuję podczas waszych zabaw w przedszkolu oraz na placu zabaw. Dziś postanowiłam poznać was bliżej i wspólnie z wami się pobawić. Przybyłam
z dalekiej krainy, w której jestem królową. Mam wiele pracy: maluję cały świat na żółto, brązowo oraz czerwono, strącam listki z drzew, bawię się w berka z psotnym wiatrem,
a niekiedy tańczę z kropelkami deszczu.
Zauważyłam, że bardzo lubicie niespodzianki, więc przygotowałam ich dziś dla was sporo. Na początek spójrzcie na mój podarek - kosz pełen darów jesieni. Następnie wasza pani powie wam jakie zadania dla was przygotowała.
Życzę miłej zabawy.
Pani jesień
2. Zadania Pani Jesieni:
Spójrzcie do kosza i nazwijcie oraz rozpoznajcie dotykiem dary jesieni: szyszkę, żołędzia, orzecha i kasztana.
Spójrzcie na piękny jesienny krajobraz - jestem ciekawa, czy spośród przygotowanych przeze mnie obrazków będziecie umieli dobrać właściwe dla mojej pory roku (loteryjka obrazkowa „Dopasuj do pory roku”).
Bardzo lubię śpiewać i tańczyć - zatańczcie dla mnie proszę jesienny taniec,
a dowiecie się wiele o mojej pracy (piosenka „Jesień” na podstawie książki Kalendarz muzyczny w przedszkolu).
1. Jesień, jesień idzie, 2. Idzie, idzie jesień, 3. Prześpią się rośliny
Czas już na porządki: za jesienią zima, pod pierzynką śniegu.
Pozagrabiać liście ale nasz ogródek A więc do roboty!
I przekopać grządki każdy mróz przetrzyma. Dzieci do szeregu!
Dzieci ustawione w kole stoją zwrócone twarzami do środka.
I zwrotka - naśladują grabienie liści i kopanie grządek
II zwrotka - podają sobie ręce i idą w kole w prawą stronę
III zwrotka - przykucają, a następnie w drugiej połowie zwrotki wstają i rytmicznie klaszczą w dłonie.
Psotny wiatr narobił dużo zamieszania w moim koszyku - drogie przedszkolaki pomóżcie mi posegregować przyniesione dary.
(dzieci tworzą 4 zbiory: kasztanów, żołędzi, szyszek i orzechów)
Teraz zabiorę was na spacerek do parku. Patrzcie uważnie pod nóżki, bo leżą tam piękne kasztany. Jestem ciekawa komu z was uda się uzbierać najwięcej.
(Zabawa ruchowa „Zbieramy kasztany” - dzieci chodzą po sali do melodii „Kasztanki”, na hasło „zbieramy kasztany” starają się zebrać, jak najwięcej kasztanów rozrzuconych przez nauczyciela).
Bardzo lubię korale - ułóżcie dla mnie naszyjnik.
(tworzenie rytmów - najpierw nauczyciel podaje jakiś wzór np. 2x kasztan, orzech, szyszka, 2x żołądź, a dzieci muszą go powtórzyć, następnie tworzą własne rytmy).
Pobawmy się teraz w moją ulubioną zabawę „Wiewiórki w dziuplach”.
Zróbcie małe kółeczka-dziuple (4 osobowe + jedna osoba w środku). Gdy będzie grała muzyka (piosenka „Wiewióreczka”) wiewióreczka śpi, gdy natomiast melodia ucichnie wiewiórka wyskakuje z dziupli po orzeszki.
(Pozostałe dzieci tworzące koło tańczą trzymając się za ręce. Zabawę powtarzamy tle razy, aby każde dziecko miało okazję być wiewiórką).
Oj, trochę zmęczyła mnie ta zabawa, a więc czas na relaks - zróbmy sobie masażyk.
Dzieci siedzą w parach, jedna osoba odwrócona do drugiej pleckami. Słuchają wiersza „Jesień” (M. Bogdanowicz, Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki)
i powtarzają za nauczycielem określone ruchy.
Treść wiersza |
Sposób wykonywania masażu |
Drzewom we włosy dmucha wiatr |
Dmuchamy lekko we włosy dziecka |
A deszczyk robi: kap, kap, kap |
Uderzamy opuszkami palców |
Krople kapią równiuteńko Szepczą cicho „Mój maleńki” Śpij już, śpij już, już śpij, już śpij |
Głaszczemy dziecko po pleckach |
Leci listek, leci przez świat |
Jeździmy paluszkiem po plecach |
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł |
Lekko naciskamy w jednym miejscu |
Leci drugi, leci trzeci |
Wędrujemy dwoma palcami po plecach |
Biegną zbierać liście dzieci |
Szybko stukamy wszystkimi palcami |
A potem wszystkie liście Układają w piękne kiście |
Gładzimy dziecko po plecach |
Moje ostatnie zadanie dotyczy malowania - usiądźcie przy stolikach. Pokolorujcie na zielono liścia małego żołędzia i czapeczki drugiego. Na brązowo pokolorujcie dużego żołędzia i dokończcie rysować łodygę (Ćwiczenie plastyczne nr 3).